preloader

Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine

14.02.2024
Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine

Yazı Boyutu:

İyi yaşam üzerine çalışmaları ve paylaşımlarıyla beğeni toplayan Pınar Hotiç, verdiği tüyolarla her zaman ilham oluyor. Yakın zamanda ‘İyi Yaş Alma’ programı başlayacak ve oyunun alışılan kurallarını değiştirecek fikirler verecek Pınar Hotiç ile bir araya gelerek merak ettiklerimizi onunla konuştuk.

Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine
Pınar Özdemir Hotiç

Pınar Özdemir Hotiç’i well-being girişimcisi ve ‘Pozitif Yaş Alma Lideri’ olarak tanıyoruz OGGUSTO okuyucuları için pozitif ve iyi yaş almak nasıl oluyor bahseder misiniz ?

Hepimiz her geçen saniye yaş alıyoruz bu kaçınılmaz ancak nasıl ve hangi bakış açısıyla yaş aldığımız çok önemli. Positive aging / pozitif yaş alma felsefem her yaşta; daha güçlü, daha canlı, daha zinde ve iyi hissederek, kendimizin en iyi versiyonu olma yolunda verilen kararlar ve seçimlerden oluşan bir felsefe. Ben her kadının her yaşta güçlü, canlı, sağlıklı ve güzel hissederek yaşamasının hakkı olduğuna inanıyorum.

Ayrıca hepimizin kendimizin ve yaşımızın en iyi versiyonu olabilme gücüne sahip olduğumuza inanıyorum. Yaş alırken karşılaştığımız değişiklikleri ve zorlukları nasıl tanımlamayı, algılamayı, kabul etmeyi ve kucaklamayı seçtiğimiz, doğal ve sağlıklı yaş alabilmemiz için çok önemli. Aynı zamanda kendi hayatımızın sürücü koltuğuna oturmak, kendi biricikliğimize ve gerçeğimize göre yaş alma yolculuğumuzu modifiye etmektir. Benim mottom yaş 50, yeni yolun başı.

Bunu bir varoluş biçimi, bir yaşam tarzı olarak değerlendiriyorum. İyi ve farkındalıklı yaşam felsefesi, insanların güven, güç ve karizma yaymalarını ve yaşları ne olursa olsun doğal bir canlılıkla ışıl ışıl parlamalarını sağlıyor. Hep söylediğim gibi her şey içten dışa büyüyor ve yenileniyor. Hepimizin iyi ve kötü günleri var, ayrıca bu kadar hızlı ve teknolojik gelişmelerle mükemmellik algısının sürekli pompalandığı bir ortamda olumlu kalmak, kendimizi kucaklamak ve kabul etmek de çok önemli.

Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine

Uzun yıllar süren kurumsal yöneticilik kariyeriniz de var. Neler yaptınız well-being hayatınıza nasıl girdi?

27 yıl boyunca istikrarlı bir reklamcılık/ iletişim kariyerim oldu. Çırağı olarak başladığım işin ustası olarak devam ettim, hem uluslararası büyük ajanslarda yöneticilik ve genel müdürlük yaptıktan (GREY; TBWA) sonra girişimciliği deneyip dokuz yıl boyunca kendi kreatif ajansımı kurdum ve yönettim. Onlarca başarılı iletişim kampanyasına ekiplerimle imza attım. Kız kardeşim uzun yıllardır Santa Barbara’da yaşıyor ben de onun yanına nerdeyse 25 yıldır her sene gidiyorum, orası well-being dünyasının merkezi, bu kavramla ilk orada tanıştım. 45 yaşından sonra da yepyeni bir adım atarak içimde yıllardır duyduğum sesi dinledim ve yepyeni bir yola girmeye cesaret ettim.

Yıllar içinde başarı tanımım da dönüştü tabi ki. İş tatmini, iyi ve dengede olma hali ve bütünün faydasına iş yapabilmek daha ön plana çıktı. Ama her işte olduğu gibi disiplin, azim, dayanıklılık, pes etmeme, esneklik ve değişime ayak uydurabilme sayabileceğim başarı kriterleri arasında. Aynı zamanda öğrenmeye ve kendini her yaşta geliştirmeye açık olmak çok mühim, ben 27 yıllık ajans hayatımdan sonra sağlıklı yaşamla ilgili kendimi yetiştirmeye başlamak için 2016 yılında IIN’den (Institute for integrative Nutrition) 1.5 yıl boyunca eğitim alarak Bütüncül Wellbeing Koçluğu sertifikasını aldım, çok önemli duayenlerde ders alma fırsatı buldum. Mark Hyman, Frank Lipman, Joe Dispenza ve Deepak Chopra gibi isimlerle çalıştık. Bu eğitimden sonra da bütüncül sağlık kavramına bakışım ve hayat tarzım değişmeye başladı.

Sonrasında kendimi geliştirmek için dünyada well-being festivallerine katılarak gelişmeleri yakından takip etmek istedim. Hatta GOOP Health bunlardan biriydi ve orada Gwyneth Paltrow ve Tracy Anderson ile tanıştım ve birlikte üç gün geçirdik. Benim için çok ilham verici anılar biriktirdim. Sonrasında MI’den mindfullness MBSR, nefes gibi farklı konularda eğitimlerle öğrenmeye devam ettim. Sonrasında ünlü NY’lu stratejist Blair Badenhop’tan Wellness Branding eğitimi de aldım.

Daha sonra LivetoBloom ile birlikte Bloomfest etkinlik serilerini oluşturduk ve kişilere bütüncül sağlık kavramını 40 ayrı workshop’la işin en iyi uzmanlarıyla anlattığımız büyük etkinlikler tasarladık. Sonrasında well-being markalarına danışmanlıklarımla devam ettim. Evrilerek geldiğim bu yolda şimdi ise hem ürettiğim içeriklerle, hem açtığım eğitimlerle, hem konuşmalarımla, hem de Restart – İçten Dışa En İyi Sen well-being retreat deneyimiyle iyi ve sağlıklı yaş alma konularında kişileri motive ederken, doğru bilgileri vermeye ve nasıl yolda kalacakları konusunda da destek olmaya çalışıyorum.

Yol uzun, bilen olmaktan çok öğrenen olmaya, kendim olmaya, her zaman üretmeye ve paylaşmaya devam edeceğim.

Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine

Sosyal medyada sizi bilgilendirici videolarınızla vizyonunuzu takipçilerinize aktarırken görüyoruz. Pozitif ve enerji saçan halinizde buna hep eşlik ediyor, gündelik hayatınızda da hep böyle misiniz?

Evet, her şeye pozitif bakış açıyla bakmayı tercih eden birisiyim. Pozitif ve enerjik olmak benim için önemli. Bu şekilde bakabilmek psikolojik sermayelerimizin başında geliyor. Pozitif zihniyet yaşam ve iyi yaş alma yolculuğumun temellerinden diyebilirim. Bardağın yarısı dolu veya yarısı boştan ziyade ben her gün bu bardağı nasıl doldurabilirim diye bakıyorum. Tabi ki benim de her insan gibi inişlerim çıkışlarım ve zorlu günlerim oluyor ama ben her gün hayata pozitif olarak bakmayı ve bunu yaymayı seçiyorum. Benim seçimim bu!

Sağlıklı yaşama dair ipuçlarını almak için Well-Being kategorimizi takipte kalın!

Başarı ve motivasyon için ilham aldığınız kaynaklar neler?

İnsanlara destek olmak ve onlara bakış açısı kazandırmak, aynı zamanda birlikte gelişmek benim için son derece önemli bir misyon. İnanıyorum ki, herkes içsel gücünü keşfettiğinde, kendi potansiyelini en üst düzeyde yaşayabilir. Bu nedenle, güçlü, sağlıklı ve kendi benliklerine güvenen bireyler olarak gelişmelerine destek olmak adına çeşitli platformlarda bilgi paylaşımında bulunmak motivasyon kaynağım ve aynı zamanda birlikte yarattığımız bu muhteşem etkileşim benim ilham kaynağım.

İnsanların hayatları boyunca karşılaştığı zorlukları anlamak ve onlara ruh, beden, zihin üçgeninde rehberlik etmek, kendi deneyimlerimden öğrendiklerimi paylaşmak benim için bir öncelik. Kendimi şarj etmem gerektiğinde dünyadan kişisel gelişim liderlerinden, zoru başaran etkili liderler ve ünlülere kadar büyük bir yelpazeyi araştırıyorum. Seyahat ediyorum, üstelik bazen de yalnız. Ayrıca duvarımda yıllardır yaptığım bir ilham panom var bu ilham panoma bakmak beni de motive ediyor. Ailem ve dostlarım da ilham kaynaklarım.

Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine

İsminiz geçtiği zaman akla zamana meydan okumak geliyor. İyi yaş alma, sağlıklı beslenme, iyi bir cilt, spor, ve motivasyon için alışkanlıklarınız nelerdir? Tüyolarınızı bizimle paylaşır mısınız?

İyi hissetmek için iyi görünmek veya iyi görünmek için iyi hissetmek. İkisi de birbiri olmadan bütün olamayacak kavramlar! Ama esas düşünmenizi ve anlamanızı istediğim; iyi görünmek, fit görünmek, güzel hissetmek, sağlıklı olabilmek… Bunların hepsi sonuç! Sonuçlar fazlaca kutlanıyor ama buraya getiren süreçler ve alışkanlıklar genelde arka planda kalıyor. Aslında kutlanması gerekenler onlar.

Sonuçları başarmak değil de alışkanlıkları yaratma konusunda ne kadar başarılıyız?

Alışkanlık kazanma yolculuğunda ilerlemenin genellikle doğrusal olmasını bekleriz. Doğrusu, yeni bir alışkanlık kazanma veya kötü bir alışkanlığı bırakma yolcuğunun inişli çıkışlı ve bir anda yapılan büyük yatırımlardansa, istikrarlı yapılan küçük yatırımları sevdiğidir.

İyi alışkanlıklar için eminim çoğumuz önce hedefler koyuyoruz ve o hedeflere genelde ulaşamıyoruz! Ya da yarı yolda bırakıyoruz. Neden? Çünkü hepimiz aslında hedeflerimizin büyüklüğü altında eziliyoruz. Ya gerçekçi olmayan ya da uymakta zorlanacağımız içselleştiremediğimiz hedefler koyuyoruz.

Aslında biz ve hayatımız ‘günlük alışkanlıklarımız’ kadarız. İşte bu kadar basit!

En ufak, en mikro adımdan başla ve buna her gün devam et. Önce bunu oluştur. Sonra yenisini ekleyerek git. Uzun vade seni demotive etmesin. Bil ki kötü alışkanlıklar anında ödüllendirir ama iyi alışkanlıklar ve dolayısıyla dönüşümler uzun vadede kalıcı olarak seni değiştirir.

Alışkanlıklar için en sevdiğim bakış açısı, başarmak istediğiniz büyük hedefe bakmak yerine, onu yapmanız gereken (ve gerçekten yapacağınız) mümkün olan en küçük eyleme bölmek ve oradan başlamaktır. Yaşam kalitemiz günlük alışkanlıklarımızda gizli Her zaman altını çizdiğim küçük adımlar, büyük fotoğrafımızı oluşturuyor

Küçük şeyleri küçümsemeyin ve başardığınızda kendinize aferin vermeyi de asla unutmayın! Aslında bunlar büyük değişimlerin başlangıcıdır. Biraz özsevgi, disiplin, iyi gelenleri yanımıza alarak büyümek ve istikrar gerekiyor. Bu konuları ve bütün merak edilen soruların cevaplarını Mart ayında ilkini gerçekleştireceğim ‘İçten Dışa İyi ve Sağlıklı Yaş Alma’ Online Eğitim Programımda sizlere detaylıca anlatıyor olacağım.

Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine
Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine

Beklenen ilk online programınız başlıyor! ‘İçten Dışa İyi ve Sağlıklı Yaş Alma’ programının temel amacı nedir ve katılımcılara ne gibi faydalar sağlamayı hedefliyorsunuz?

‘İçten Dışa İyi ve Sağlıklı Yaş Alma’ canlı eğitim programım için 5 Mart itibariyle 4 hafta boyunca Salı akşamları online canlı olarak iyi yaş alma yolunda, bu işin inceliklerini öğrenmek isteyen, tüyolarımdan yararlanmak isteyen katılımcılar ile buluşacak. Tüm Türkiye ve yurt dışından da katılım olabilmesi için online olmasını istedim.

Bu programda bazı efsaneleri çürüterek, oyunun kurallarını değiştirecek ilhamı, motivasyonu, kaynakları ve araçları vermek ve gücünüzü yeniden keşfetmeye davet etmek istiyorum. Bu benden uzun süredir beklenen soruların cevabı niteliğinde bir program olacak ve kişilere birebir ulaşacağım için sonuç açısından görecekleri etkisinin daha fazla olması beni çok mutlu ediyor.

Bildiğiniz gibi pek çoğumuz her gün kafamızı karıştıran yenilikler, metotlar ve ürünler görüyoruz ve bize iyi gelecek olan bilgilere, yöntemlere, doğru kaynaklara ulaşma mücadelesi yaşıyoruz. En önemlisi de çoğu zaman bu yolculuğu kendi başımıza yapmak zor geliyor. Bu nedenle modern şehir hayatında her yaşta içten dışa kendinizin en iyisi olmanız için bütüncül bir bakışla; bedensel, mental ve duygusal olarak nasıl iyi yaş alacağınızla ilgili tüm bilgi birikimim ve deneyimlerimi paylaşarak; hayatınıza yeni bakış açıları, zindelik, denge, ahenk, bilinçli bir farkındalık ve sürdürülebilir yaşam alışkanlıkları katarak gücünüzü yeniden geri verecek benzersiz bir programla katılımcılarla buluşacağım. Hayatlarında küçük değişikliklerle büyük farklar yaratmak isteyen herkesi 5 Mart’ta start verecek programıma katılmaya davet ediyorum. Sürprizler de olacak tabi ki…

Pınar Hotiç ile İyi Yaşam Üzerine

Restart Retreat deneyimini’de merak ediyoruz. En yakın Restart kampı ne zaman gerçekleşecek?

2022 yılında bütüncül bir bakışla tasarlamaya başladığım ve sağlıklı yaşamın değerli uzman isim ve markalarını bir araya getirdiğim ve dönüşüm yaratan özel bir deneyim olan RESTART – İçten Dışa En İyi Sen – toplam 4 retreat kamp deneyimi ve 1 Wellbeing Day ile insanların hayatına dokunmaya başladık. Kocaman harika bir ekibiz artık.

Restart; kafaların kişisel well-being ilgili çok karıştığı ve nerden başlayabilirim dediğimiz noktada farkındalık yaratmak ve kendimizin en iyi versiyonu olabilmek içten dışa en yenilenmeyi sağlayacak şekilde bilimsel well-being bakışıyla tasarladığım sağlıklı yaşamın önde gelen doktorları, akademisyenleri, kendi alanında uzman isimleri ve markalarını bir araya getiren benzersiz bir well-being deneyimi. Restart, bütüncül bir bakışla bedensel, zihinsel, duygusal, entellektüel ve sosyal açılardan iyi olma halinizi güçlendirerek, farkındalık ve önemli değişimler yaratacak programlarla sizlerle olmaya devam edecek.

2023 ‘te Restart ile GoldenPulse‘ta ‘Yılın En Başarılı Health & Wellness Etkinliği’’ ödülü de aldık, gururluyuz . Bu Mayıs ayında da bizi Restart’la ilgili yeni bir sürpriz bekliyor. Detaylar yakında! Yola sağlıkla devam…

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları