preloader

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

26.01.2024
Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Yazı Boyutu:

Cilt bakımının ‘olmazsa olmazı’ konusunda hepimiz hemfikiriz: Nemlendirme! Cildimizin sağlıklı olması, genç görünmesi ve konforlu hissettirmesi için cildi adeta neme doyurmak gerekiyor. Peki, cildi nemlendirmenin önemi hakkında neler biliyoruz?

Vücudumuzun dış etkilere en çok maruz kalan organı olan cildimiz; güneş, kuru hava, kirlilik, rüzgâr, soğuk ve hatta stres gibi birçok faktörden fazlasıyla etkileniyor. Bu gibi durumlarda ise cildimizin nem dengesi bozulurken kuruluk, kızarıklık, yanma hissi gibi problemler de kaçınılmaz oluyor. Cilt bakımının bu en kritik ürünüyle ilgili bilinmesi gereken her şeyi bir araya topladık.

Cildi Neden Nemlendirmeliyiz?

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Cildimiz etkili ve doğru şekilde nemlendirdiğimizde daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz görünür. Nemlendirici ürünler, cildin doğal nem dengesini koruyarak cilt bariyerini güçlendirir ve dış etkilere karşı koruma sağlar. Her türlü zor iklim şartına meydan okumasını destekler. Sadece bu kadar da değil; cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olur.

Nemlendirici Hangi Sıklıkla Kullanılmalı?

Aslında her ihtiyaç duyduğunuzda! Ama tabii günlük ve düzenli bir cilt bakım rutini oluşturmak şart. Nemlendiricinizi hangi sıklıkla uygulayacağınız cildinizin türüne, yaşa ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Ancak ideali cildinize uygun bir nemlendiriciyi her gün, düzenli şekilde uygulamak. Eğer kuru bir cilde sahipseniz nemlendiriciye daha sık ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca, çevresel faktörler ve kullandığınız ürünün içeriği de nemlendirici kullanımınızda belirleyici rol oynar. Örneğin, soğuk ve kuru hava cildin daha fazla nemlendiriciye ihtiyaç duymasına neden olabilir.

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Nemlendirici Önerisi:
L’Occitane Shea Nemlendirici Yüz Kremi & Shea Yüz Temizleme Sütü

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

L’Occitane Shea Nemlendirici Yüz Kremi, hafif nemlendirici özelliğiyle anında rahatlık hissi verir. %98 doğal kaynaklı içeriklerle formüle edilen ürün sayesinde cildiniz, sıcaklık değişiklikleri ve hava kirliliği gibi kentsel yaşamın zorlu çevre koşullarına maruz kaldığında bile beslenmiş hisseder.

Ürünü uygularken;

  • Parmak uçlarınıza az miktarda yüz kreminizi alın.
  • Nazikçe yüzünüze masaj yaparak yüz kreminizi uygulayın. Masajınızı çenenizden başlayıp kulak altınıza doğru, burun bölgenizden başlayıp yanaklarınıza ve şakaklarınıza doğru, alın bölgenizden başlayıp şakaklarınıza doğru yumuşak hareketlerle uygulayın, boyun bölgenizde masajınızı sonlandırın.
  • Mikrosirkülasyonu artırmak için yüzünüze parmak uçlarınızın yardımıyla tamponlayarak yedirin.
  • Yüzünüzdeki gerginliği gidermek için parmak uçlarınızla şakaklarınıza baskı uygulayın.

L'Occitane

Shea Nemlendirici Yüz Kremi

L'Occitane

Shea Yüz Temizleme Sütü

Cildinizin nem oranını artırmak için temizlik sırasında Shea Yüz Temizleme Sütü‘nü kullanmanızı öneririz. Ürün, cildin herhangi bir gerginlik hissi olmadan derinlemesine temizlenmesini ve rahatlamasını sağlar. Makyajı ve kirleri nazikçe ve etkili bir şekilde temizler ve hafif portakal çiçeği kokusu rahatlatıcı bir an sunar. PH dengeli formülü, cildin dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Ürünü uygularken;

  • Kuru cilde gözleriniz kapalı olarak uygulayın.
  • Yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketlerle masaj yapın.
  • Daha sonra dudaklara, göz kapaklarına ve kirpiklerinize uygulayın.
  • Fazla ürünü pamuk yardımıyla çıkarın.

Nemlendiricide Hangi İçeriklere Önem Vermeliyiz?

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Nemlendirici ürünler; gliserin, doğal yağlar gibi farklı bileşenler içerir ve bunlar cildin nem dengesini korurken, nem seviyesini de önemli ölçüde artırır. Nemlendirici içerikleri, nemlendirici ürünlerin etkililiğini ve cildinize verdiği faydaları belirleyen önemli faktörlerdir. Yapmamız gereken ürünleri seçerken parfüm, alkol ve yapay renklendiriciler gibi zararlı ürünlerden uzak durmak ve cildin su kaybını engelleyecek, nem bariyerini güçlendirmeye yarayacak içeriklere öncelik vermek.

Yukarıda önerdiğimiz L’Occitane Shea Nemlendirici Yüz Kremi, yağ asitleri bakımından oldukça zengin! Shea, Afrika’da yüzyıllar boyunca kadınlar tarafından ciltlerini ve saçlarını beslemek ve korumak için kullanılan ideal bir içerik. İçeriğindeki gliserin ise cildinize yoğun bir nem sunuyor.

Nemlendirici Cilt Bakımında Hangi Sıralamada Uygulanmalı?

Temizleme-arındırma-nemlendirme üçgeninde etkili bir rutin oluşturup ürünlerden tam performans almak için kullandığımız ürünlerin sıralaması da oldukça önemli. Hangisi önce, hangisi sonra şeklinde bir kafa karışıklığı yaşıyorsanız bu merakı gidermeye hazırız. Cilt bakımının başına dönecek olursak, ilk yapmamız gereken makyajımızı temizlemek ve cildimizi tüm kalıntılardan ve kirlerden arındırmak…

L'Occitane

Shea Yüz Temizleme Kremi

L'Occitane

Shea Miselar Suyu

Ardından tonik uygulayarak daha derin bir gözenek bakımı yapabilirsiniz. Tonik, cildin pH dengesini sağlayarak yüzünüzü nemlendirmeye hazır hale de getirir. Sonrasında amaca ve ihtiyaca yönelik, sonrasında kullanacağınız ürünün etkisini artırmaya yarayacak bir serum kullanabilirsiniz. Bu adımdan sonra, birkaç dakika bekleyin, böylece içeriklerin cildinize nüfuz etmesine izin vermiş olacaksınız. Son olarak nemlendiricinizi cildinize masaj yaparak uygulayın. Bu, kullandığınız ürünün daha iyi emilmesini sağlar ve aynı zamanda cildinizi rahatlatır.

Vücudu Nemlendirmek İçin Öneriler

Vücudunuzdaki pul pul dökülmelerin ve çatlak oluşumunun önüne geçmenin en önemli adımı nem! Sağlıklı bir görünüm için her banyodan sonra vücudunuzu etkili bir ürünle nemelendirin. Bunun yanı sıra banyo yaparken ılık su kullanmaya özen gösterin. Gün içerisinde en az 2 litre su içmenin de cildi nemli önemli bir faktör!

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Ürün Önerisi:
L’Occitane Shea Yoğun Nemlendirici Vücut Kremi & Shea Duş Kremi

L’Occitane Shea Yoğun Nemlendirici Vücut Kremi, %25 shea ile zenginleştirilmiş formülasyonu sayesinde cildi yoğun bir şekilde besler ve anında yatıştırır. Cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. Uygulama esnasında küçük bir miktar kremi elinizde ısıtın. Cildinize yavaş ve dairesel hareketlerle, masaj yaparak uygulayın.

L'Occitane

Shea Nemlendirici Vücut Kremi

L'Occitane

Shea Duş Kremi

Shea Duş Kremi, arındırıcı formülü ve % 5 Shea yağı içeriğiyle vücudu nazikçe arındırıp doğal dengesini korur. İçeriğindeki köpürtücü Hindistan cevizi ve soya proteinleri ciltte yumuşak bir his bırakır. Uygulama sırasında ürünü lifinize az miktarda dökün. Vücudunuzu nazikçe masaj yaparak temizleyin ve durulayın.

Eliniz, Dudaklarınız ve Ayaklarınız Yaş Almasın!

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?
Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Dış etkilere en çok maruz kalan ve sık yıkamaya bağlı olarak nemini kaybeden ellerinizin imdadına etkili kremler koşuyor! Kuruluk nedeniyle elleriniz genç görünümünü kaybetmesin… Çantanızdan kremini çıkarmayın ve ihtiyaç duyduğunuz ölçüde, ellerinizi nemlendirin. Dudak bölgesinde yağ ve ter bezlerinin olmayışı, cildin diğer bölümlerinde salgılanan sebumun bu bölgede salgılanamamasına sebep olur. Cilde nem sağlamaktan sorumlu bu bezlerden yoksun olan dudakların, kuruyup çatlamaya veya soyulmaya daha meyilli bir yapısı var. Dolayısıyla dudak balmları da çantanızın vazgeçilmezi olmalı! Son olarak yumuşacık ayaklara sahip olmak için için her banyo sonrası nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Ürün Önerisi:
L’Occitane Shea El Kremi & Shea Yoğun Nemlendirici Dudak Balmı

Kuru ve hassas ciltler için geliştirilen Shea El Kremi, %20 shea yağı ile zenginleştirilmiş süper kremsi formülü sayesinde ellerinizi çevresel faktörlere karşı korur. Cildi anında yumuşatır ve besler. Shea yağı bakımından zengin organik sertifikalı Shea Yoğun Nemlendirici Dudak Balmı, kuru ve çatlamış dudakları nemlendirmeye, onarmaya ve korumaya yardımcı olur. Dudaklarınızın konforu ve yumuşaklığı anında yenilenir.

L'Occitane

Shea El Kremi

L'Occitane

Shea Dudak Balmı

*Bu içerik L’Occitane iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları