preloader

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

17.04.2023
Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Yazı Boyutu:

Cilt bakımının ‘olmazsa olmazı’ konusunda hepimiz hemfikiriz: Nemlendirme! Cildimizin sağlıklı olması, genç görünmesi ve konforlu hissettirmesi için cildi adeta neme doyurmak gerekiyor. Peki, cildi nemlendirmenin önemi hakkında neler biliyoruz?

Vücudumuzun dış etkilere en çok maruz kalan organı olan cildimiz; güneş, kuru hava, kirlilik, rüzgâr, soğuk ve hatta stres gibi birçok faktörden fazlasıyla etkileniyor. Bu gibi durumlarda ise cildimizin nem dengesi bozulurken kuruluk, kızarıklık, yanma hissi gibi problemler de kaçınılmaz oluyor. Cilt bakımının bu en kritik ürünüyle ilgili bilinmesi gereken her şeyi bir araya topladık.

Cildi Neden Nemlendirmeliyiz?

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Cildimiz etkili ve doğru şekilde nemlendirdiğimizde daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz görünür. Nemlendirici ürünler, cildin doğal nem dengesini koruyarak cilt bariyerini güçlendirir ve dış etkilere karşı koruma sağlar. Her türlü zor iklim şartına meydan okumasını destekler. Sadece bu kadar da değil; cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olur.

Kiehl’s Bilim Direktörü Dr. Nancy Ilaya bakın ne diyor: “Sağlıklı görünen bir cilt bariyeri, fiziksel çevreye karşı cildin koruyucu fonksiyonu için çok önemlidir. Cilt bariyeri kendini daha hızlı onarabilirse, cildin su kaybı, kuruluktan kaynaklanan rahatsızlık hissi, cilde dış etmenlerin etki etmesi ihtimali büyük ölçüde azalabilir.”

Nemlendirici Hangi Sıklıkla Kullanılmalı?

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?
UFC X Burcu Biricik

Aslında her ihtiyaç duyduğunuzda! Ama tabii günlük ve düzenli bir cilt bakım rutini oluşturmak şart. Nemlendiricinizi hangi sıklıkla uygulayacağınız cildinizin türüne, yaşa ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Ancak ideali cildinize uygun bir nemlendiriciyi her gün, düzenli şekilde uygulamak. Eğer kuru bir cilde sahipseniz nemlendiriciye daha sık ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca, çevresel faktörler ve kullandığınız ürünün içeriği de nemlendirici kullanımınızda belirleyici rol oynar. Örneğin, soğuk ve kuru hava cildin daha fazla nemlendiriciye ihtiyaç duymasına neden olabilir.

Doğadaki zorlu koşullarda bile rahatça kullanılabilmesi için Kiehl’s uzmanlığıyla formüle edilen Ultra Facial Nemlendirici, hızlı emilen formülünde cilde ihtiyacı olan nemi vermek ve nem bariyerini güçlendirmek için skualan ve buzul glikoprotein gibi etkili içerikleri bir araya getiriyor. Skualan cildin nem bariyerini güçlendirmeye yardımcı olurken, buzul glikoproteini ise cildi koruyor ve nemlendirmeye yardımcı olur. Ciltte yapışkan ve yağlı hissi bırakmadan uzun süreli nemlendirme deneyimi sunan krem cildi anında 2 kat nemlendiriyor, 24 saat boyunca nem sağlıyor.

Çok kuru bölgeleri bile 2.3 kat daha fazla nemlendirerek eşsiz bir bakım deneyimi sunuyor. Bu da aslıda gün içinde daha uzun süre nemlilik ve daha az yenileme ihtiyacı anlamına geliyor. Kremin nem kaybının önüne geçmek için temizlenmiş bir cilde sabah veya akşam düzenli olarak kullanımı önerilirken, dairesel hareketler ile yüze masaj yaparak uygulanıyor.

{118639}

Nemlendirici Hangi Sıralamada Uygulanmalı?

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Temizleme-arındırma-nemlendirme üçgeninde etkili bir rutin oluşturup ürünlerden tam performans almak için kullandığımız ürünlerin sıralaması da oldukça önemli. Hele ki söz konusu serum, nemlendirici krem ya da yüz yağları olduğunda. Hangisi önce, hangisi sonra şeklinde bir kafa karışıklığı yaşıyorsanız bu merakı gidermeye hazırız. Cilt bakımının başına dönecek olursak, ilk yapmamız gereken makyajımızı temizlemek ve cildimizi tüm kalıntılardan ve kirlerden arındırmak… Ardından tonik uygulayarak daha derin bir gözenek bakımı yapabilirsiniz. Tonik, cildin pH dengesini sağlayarak yüzünüzü nemlendirmeye hazır hale de getirir. Sonrasında amaca ve ihtiyaca yönelik, sonrasında kullanacağınız ürünün etkisini artırmaya yarayacak bir serum kullanabilirsiniz. Bu adımdan sonra, birkaç dakika bekleyin, böylece içeriklerin cildinize nüfuz etmesine izin vermiş olacaksınız. Son olarak nemlendiricinizi cildinize masaj yaparak uygulayın. Bu, kullandığınız ürünün daha iyi emilmesini sağlar ve aynı zamanda cildinizi rahatlatır. Cilt bakım rutininin hangi sırada yapılması gerektiğiyle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Nemlendiricide Hangi İçeriklere Önem Vermeliyiz?

Nemlendirici ürünler hyalüronik asit, gliserin, doğal yağlar gibi farklı bileşenler içerir ve bunlar cildin nem dengesini korurken, nem seviyesini de önemli ölçüde artırır. Nemlendirici içerikleri, nemlendirici ürünlerin etkililiğini ve cildinize verdiği faydaları belirleyen önemli faktörlerdir. Yapmamız gereken ürünleri seçerken parfüm, alkol ve yapay renklendiriciler gibi zararlı ürünlerden uzak durmak ve cildin su kaybını engelleyecek, nem bariyerini güçlendirmeye yarayacak içeriklere öncelik vermek.

Kiehl’s Ultra Facial Nemlendirici bu vaadi içeriğindeki skualan ve buzul glikoprotein ile yerine getiriyor. Yüksek kalitede rafine bir yağ olan ve zeytinden elde edilen skualan cildin nem bariyerini güçlendirmeye yardımcı olurken, deniz buzullarından elde edilen buzul proteinleri cildin su kaybını engelliyor, cildi koruyor ve nemlendiriyor.

Ürünle ilgili detayları Burcu Biricik ile keşfedebilirsiniz!

UFC X Burcu Biricik

*Bu içerik Kiehl’s iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları