preloader

Jaguar’ın 2040 Vizyonuyla Tanışın

Jaguar’ın 2040 Vizyonuyla Tanışın

Yazı Boyutu:

Jaguar, güncel model ataklarını sürdürülebilir kılmak için geçtiğimiz günlerde FUTURE-TYPE Concept ile birlikte 2040 yılına kadar olan vizyonunu gözler önüne serdi. Jaguar sadece 2040’a kadar değil, ötesi için de mobilite alanındaki fikirlerini bu konsept araç üzerinden anlatıyor. Geleceğin otomobilleri sadece birer otomobil olmayacaklar, hayatımızı daha da kolaylaştıran birer yardımcı görevi de üstlenecekler. Örneğin Jaguar FUTURE-TYPE Concept, otonom sürüş becerisi sunan ve sadece ihtiyaç duyduğunuzda çağırdığınız bir otomobil olacak. Bir otomobile değil, Sayer adındaki bir direksiyona sahip olacaksınız ve çağırdığınız otomobil geldiğinde bu direksiyon ile yolculuk edeceksiniz. Hatta direksiyonu bırakacaksınız ve araç istediğiniz yere sizi götürecek.

Jaguar’ın 2040 Vizyonuyla Tanışın

Jaguar’a göre 2040 yılında otomobiller sadece istek üzerine çağırılarak emrinize amade olacak. Park alanından arzu ettiğiniz yere gelecek olan otomobiller, eğer isterseniz sizi dilediğiniz yere kendi kendine götürecek, isterseniz de sizin sürüşünüze imkan sağlayacak. Jaguar FUTURE-TYPE Concept, ona komut gelene kadar şarj olacak ve tam şarjlı bir şekilde kullanımınıza hazır hareket edecek. Tamamen elektrikli bu otomobil 2+1 kişilik “sosyalleştiren” bir iç mekan tasarımına sahip. Sürücü, gidiş yönüne doğru bakarak oturuyor. İkinci yolcu sürücünün yanında biraz arkada konumlandırılmışken, diğer yolcu bu iki kişinin karşısında yola ters biçimde oturuyor. Sürücü tamamen otonom yani otomobilin kendi kendine seyahat etmesini tercih edince araç içindekiler yola konsantre olmak zorunda kalmıyorlar ve sosyalleşebiliyorlar.

Jaguar’ın 2040 Vizyonuyla Tanışın

Sesli komut ile aktif hale gelen, adını 1951 ile 1970 yılları arasında Jaguar’ın efsane tasarımcısı olarak bilinen Malcolm Sayer’den alan, “Sayer” isimli direksiyon ise Jaguar FUTURE-TYPE Concept fikrinin merkezinde yer alıyor. Sayer, ilk bakışta suni bir isim gibi algılansa da aslında sadece Jaguar tarihine değil otomotiv sektörüne de damga vuran C-TYPE, E-TYPE, XJ13 ya da XJS gibi modellerin fikir babasına da saygı duruşu niteliğinde bir jest. Yeni bir direksiyona böylesine önemli bir tasarımcının adının verilmesinin ardından hoş da bir metafor var. Bu sebeple gelecek vizyonundaki rotayı belirleyecek olan obje olarak seçilen direksiyona da “Sayer” adının verilmesi ayrı bir önem taşıyor.

geleceğin direksiyonu jaguar

Yapay zekaya sahip bu direksiyon ile otomobili yanınıza çağırabiliyorsunuz, müzik seçiminizi yapabiliyorsunuz, restoranlar için rezervasyon yaptırabiliyorsunuz ya da evinizde ne kadar yemek kaldığını bile öğrenebiliyorsunuz. Gideceğiniz toplantı ya da buluşmaları Sayer’e söylüyorsunuz, o da sizin için gerekli olan ulaşım ihtiyaçlarını karşılıyor. Bunlar; saat kaçta otomobiliniz kapıda olması gerektiğinden, hangi rotadan gideceğinizden ya da yolda uğramanız gereken kahvaltı alışverişine kadar çeşitlilik gösterebiliyor.

Jaguar FUTURE-TYPE Concept ile beraber dijital ve bağlanılabilirlik alanındaki gelişmelerin ne denli geniş olabileceğini izleyebiliyoruz. İstediğimizde otomobilimizi halen kendimiz kullanabileceğiz. Bu sayede açık yollarda manzaraya bakarak sürüş keyfini doyasıya yaşamayı sürdüreceğiz. Öte yandan okuldan çocukları almak için bir otomobil yollayabileceğiz. Veya hastalandığımızda ya da otomobil kullanamayacak duruma gelsek bile ulaşımımızı sağlayabileceğiz.

Jaguar’ın 2040 Vizyonuyla Tanışın

Jaguar FUTURE-TYPE Concept’in güncel otomobillere nazaran daha dar yapısı, trafikte ve park alanlarında daha az yer kaplayacak. Otonom sürüş sistemlerinde diğer otomobiller ile etkileşim daha fazla olacağından trafiğin akışı daha seri olacak ve de trafik kazaları azaltılacak. Trafiğin yorucu ya da sıkıcı bölümlerinde araç kendi ilerleyişini sürdürecek, sürücü de bu arada isterse film izleyebilecek isterse de araç içindeki diğer kişilerle sohbet edecek.

Jaguar’ın 2040 Vizyonuyla Tanışın

Jaguar FUTURE-TYPE Concept ile 2040 yılına dair fikirlerini ortaya koyarken, bu fikirler bir anda yollara çıkmayacak. Jaguar, ilk olarak 2018 yılında I-PACE adındaki yüzde 100 elektrikli otomobili yollarla buluşturmaya hazırlanıyor. Performans rakamlarıyla elektrikli otomobillere dair olan fikirlerinizi altüst etmeye hazırlanan Jaguar I-PACE, sürdürülebilir çevreciliği Premium tasarımla buluşturacak.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları