preloader

En Önemli 10 Sanatçı

05.01.2016

Yazı Boyutu:


<h2> Yaşayan En Önemli 10 Sanatçı</h2>
Dünyanın en önemli sanat platformlarından <a href="https://www.artsy.net/">Artsy</a>, dünyanın yaşayan en önemli 10 sanatçı profili listeledi.

Rebecca Strickson’ın Artsy için Matthew Niederhauser’ın fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Ai Weiwei illüstrasyonu

Çin Hükümeti’nin kültürel değerleri ve politik ideolojisini açık bir dille eleştiren sanatçı, bu görüşünü sanat eserlerine de yansıtmasıyla tanınıyor. 2015, Ai Weiwei için dört yıl süren mücadelenin sonu olarak hafızalara kazındı. 3 Nisan 2011’de Pekin Havalimanı’nda Çin hükümeti tarafından vergi yolsuzluğu suçlamasıyla tutuklanmış, sanat dünyası ve insan hakları toplulukları serbest bırakılması için uluslararası kampanyalar sürdürmüştü. Ai Weiwe 22 Haziran 2011’de özgürlüğüne kavuştu. Ai’nin eserleri son yıllarda birçok önemli müzede sergilendi.

Rebecca Strickson’ın Artsy için Angela Pham/BFA.com.’ın fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Jeff Koons illüstrasyonu

2015’te 60 yaşındaki Koons, yaşayan en pahalı Amerikan sanatçılardan biri olarak tarihe geçti. Koons için yaş tam anlamıyla yükselen bir değer.

Rebecca Strickson’ın Artsy için Go Itame’ın fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Yayoi Kusama illüstrasyonu

“Hayranları” sanat dünyasının rock starı, 86 yaşındaki Kusama’nın sergilerine girmek için saatlerce kuyrukta bekliyor. Halisünasyonlarını sanatında yaşatan Kusama’nın puantiyelere olan tutkusu imzası haline geldi. 2015 Kusama için ilklerin yılıydı; İskandinavya’daki Louisiana Modern Sanat Müzesi’nde ilk büyük retrospektif sergisinin yanı sıra Rusya’da Garage Çağdaş Sanat Müzesi’nde ilk solo şovu gerçekleşti.

Rebecca Strickson’ın Artsy için Anton Corbijn’in fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Damien Hirst illüstrasyonu

Hirst’ün sahibi olduğu Newport Street Gallery’nin Ekim 2015’te açılmasıyla uzun kariyerinde başka bir cümleye daha nokta koymuş oldu. İlk sergisi Hirst’ün kişisel kahramanı İngiliz ressam John Hoyland’ın eserlerine odaklandı. Müze, son derece olumlu eleştiriler aldı.
<h2>Yoko Ono</h2>
Rebecca Strickson’ın Artsy için Michael Lavine’in fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Yoko Ono illüstrasyonu

Yoko Ono, 1969 yılında eşi John Lennon’la birlikte başlattığı 10 şehirde “WAR IS OVER” küçük harflerle “IF YOU WANT IT” mesajını yayan global kampanyayı 2015 Aralık’ında sosyal medya ve web sitesi aracılığıyla yeniden canlandırdı. Sanatçının barışın sağlanması için aldığı aksiyonlar en çok 2015’te etkisini gösterdi: Binlerce kişi Central Park’ta barış işareti oluşturdu. Ayrıca Ono bu yıl MoMa’da hakettiği yerine kavuştu, “Yoko Ono: One Woman Show, 1960–1971” zamanının çok ötesindeki sanatçıya saygı duruşu niteliğindeydi.

Rebecca Strickson’ın Artsy için Korhan Karaoysal’ın fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Theaster Gates illüstrasyonu

Şehir planlama ve seramik mezunu Gates, sınıf kavgası, şehrin büyümesi ve toplum eylemciliği ile ticari başarıyı şık bir şekilde dengeliyor. 2015’te White Cube’de büyük ilgi gören solo gösterisinin ardından Gates, Chicago’da kendi yaşadığı bölgede kar amacı gütmeyen 1500 metrekarelik bir sanat merkezi açtı.

Rebecca Strickson’ın Artsy için Kristine Larsen’ın fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Frank Stella illüstrasyonu

2015 Sonbaharı’nda Whitney Museum of American Art yeni açılan binasını taçlandırmak için Frank Stella’nın ilk büyük retrospektif sergisine yer vermeyi seçti. 1950’li yılların sonunda Stella, Soyut Ekspresyonizm’in dinamizmini açısal kompozisyonlar ve yassı renk düzlemleriyle yönlendiren ilk ressamlardan biriydi. Mimariden ilham alan heykelsi kanvasları Minimalism’in habercisiydi. Ünlü cümlesi “What you see is what you see” akıma uygun olarak net sloganı haline geldi.

Rebecca Strickson’ın Artsy için Claudio Fuentes’in fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Tania Bruguera illüstrasyonu

2015’te MoMA, Bruguera’nın radikal performansları ve videolarından birini edinerek Kübalı sanatçının statüsünü çağımızın önde gelen performans sanatçılarından biri olarak konfirme etmiş oldu. Performans sanatları konusunda dünya otoritesi olan RoseLee Goldberg Artsy’ye “Tania Bruguera’nın çalışmaları hala onu ilk gördüğüm 90’ların ortasındaki “What Belongs to Me” adlı sansürcülük üzerine iki saatlik sessizliği anlatan çalışması kadar radikal.” şeklinde açıklamada bulundu.

Rebecca Strickson’ın Artsy için Vivien Bittencourt’un fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Alex Katz illüstrasyonu

2015 Katz için özellikle önemli bir yıl oldu; High Museum of Art, Guggenheim Bilbao, Colby College Museum of Art ve Metropolitan Museum of Art’ta eserlerine yer veren büyük sergiler düzenlendi.
<h2>Cindy Sherman</h2>
Rebecca Strickson’ın Artsy için Cindy Sherman’ın fotoğrafından yola çıkarak hazırladığı Cindy Sherman illüstrasyonu

Cindy Sherman kadar uzun zamandır dinamizmle var olan ve etki yaratmaya devam eden çok az fotoğrafçı vardır. Elli yıllık kariyerinde kendisini sayısız hayali karaktere dönüştürdü: film yıldızları, palyaçolar, kurbanlar…

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları