preloader

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

01.06.2021
Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yazı Boyutu:

Adından en çok söz ettiren gastronomi destinasyonu hiç kuşkusuz Urla. Sahip olduğu güçlü gastronomi turizmini günden güne parlatan yarımadanın sunduğu güzelliklerle büyülenmeye hazır olun!

Yemyeşil baharı cıvıl cıvıl bir yaza bağlamaya hazırlanan Urla, Ege’nin inceliklerini, naif sakinliğini yaşayabileceğiniz son birkaç adresten biri. Doğanın sunduğu zenginlikleri avantaja çevirirken kendi ruhunu da korumayı başaran bölge, özellikle son birkaç yıldır sahip olduğu gastronomi potansiyelini hızlı adımlarla zirveye çıkarmayı başardı. Bugün hem parmak ısırtan şef restoranları hem de muhteşem manzaralara hakim bağ rotasıyla, Avrupa’nın turist akınına uğrayan ünlü kasabalarını aratmadığını söylemek mümkün.

Bağ Yolu Projesi

Urla’ya varır varmaz Kuşçular’a doğru yönelip bağ yollarını dolaşmak, bölgenin eşsiz güzelliklerine iyice ısınmak için birebir. Bağ yolu rotasında birbirinden çok farklı tadım deneyimleri yaşayabileceğiniz butik üreticiler konumlanıyor. Bir araya gelerek Urla Bağ Yolu adıyla ortaya çıkardıkları proje; güçlü bağcılık ve zeytincilik geçmişiyle dikkat çeken bu çok kıymetli teruarını gastronomi anlamında hak ettiği noktaya taşıyabilmeyi amaçlıyor. Projeye dahil olan tüm tesisler hem sundukları tadım ayrıcalıkları hem de baş döndüren Urla ve bağ manzaralarıyla farklılaşıyor. Urlice ve Urla bağları gibi bölge şarapçılığının duayenleri mutlaka listenizde olmalı. Daha yeni isimleri tanımak isterseniz tavsiyemiz Usca’ya şans vermeniz. Sahibi Serpil Şener. Önce Payamlı Köyü’nde sonra da Urla’dan aldıkları bağlarla 10 yıldır Usca’nın üretim haritasını emek emek çizmişler. Bugün yarışmalardan yüksek puanlarla dönen ve bölge restoranlarında sıklıkla yer bulan pek çok güzel ürünleri var. Usca’nın sade ve şık bağ evi, özellikle de mahzeni, günü bağ manzarasına karşı batırabileceğiniz harika atmosferi kaçırmamanız gerek deneyimler. Sadece 10-15 dakikalık mesafelerle ilerleyerek MMG, Mozaik gibi diğer bağları da keşfe devam edebilirsiniz.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Rezervasyon için; 02327590099

USCA Rezervasyon için; 02327590099

Urla’nın ‘trattoria’sı Vino Locale

Bağları deneyimlerken acıkanlar için istikamet İtalyanların ev sıcaklığında ‘trattoria’larını aratmayan Vino Locale. Genç çift Seray ve Ozan Kumbasar tarafından geçen yıl açılan Vino Locale, eski bir Urla evini, yeşillikler içindeki bahçesiyle birlikte şahane bir aile restoranına dönüştürmüş. Ozan aynı zamanda mekânın şefi. Hayatı boyunca mutfağa, özellikle de İtalyan yemeklerine ilgi duymuş. Yıllarca marka yöneticiliği yapan Seray ise; Vino Locale’nin misafir memnuniyeti kısmını üstleniyor. İstanbul’daki yoğun hayatlarını bırakıp bu mekânı açarken rahat ama şık, bahçesiyle, servisiyle sıcak ve samimi gerçek bir şef restoranı hayal etmişler. Adım adım da başarıya ulaşmışlar.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Menü mevsimsel ve çok kısa aralıklarla değişiyor. Günlük çıkan foccacia’ları ve nefis mevsim salatalarını tadınca Ozan’ın nasıl titiz bir şef olduğunu hemen anlıyorsunuz. Ana yemeklerin çoğu odun fırında uzun saatler pişerek servis ediliyor. Tüm şık dekorasyon detaylarında Seray’ın parmağı var. Menü kartlarındaki zarif renkler ve desenler de kendi tasarım ve çizimleri.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Rezervasyon için; 02327590030 – Kuşçular Mah. 8037. Sok. No:3

{[email protected]}

Bahçe keyfi için Manej

Urla’da yaşayanların favori mekânlarından Manej; bağ yollarının arasında bir yemek vahası. Sesten uzak geniş bahçesinde atları sevip, yeşilliklerin arasında tüm gün yayılabileceğiniz dev bir alana sahip. Kısa süre önce otel kısmı da konaklamaya açıldı. Otelin yanındaki binada büyük bir workshop mutfağı ve paylaşım masası var. Yakında burada pek çok yemek atölyesi düzenleyecekler.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Rezervasyon için; 05304421319 – Kuşçular Mahallesi

Hayal restoran Od Urla

Od Urla’da yemek, Urla ziyaretinizi zirveye taşımak için asla atlamamanız gereken bir deneyim. Fransa köylerini aratmayan yollardan geçerek ulaştığınız restoranın önce zeytin ağaçlarıyla dolu bahçesini görüyorsunuz, birden yere kadar inen cam kapılarıyla yüksek tavanlı şık restoran sizi karşılıyor. İçerideki odun fırınlı geniş açık mutfağı çevreleyen dev şef masasının şık mermeri göz alıyor. Sağda masalar, yere kadar inen camlara yansıyan yeşilliklerin arasında kurulmuş. Yaz sıcaklarında ise geniş bahçede, zeytin ağaçlarının altında servis yapıyorlar. Od Urla’yı farklı kılan, kendi aile arazilerini ve evlerini böyle bir mekâna dönüştüren tecrübeli şef Osman Sezener. Eksiksiz bir gastronomi deneyimi olarak tasarlanan mekânı, vadi manzarasına bakan güzel bir terasla da taçlandırmışlar. Biraz ileride evinizde gibi konaklayabileceğiniz şık misafirhaneleri var. Od Urla’da keyifli bir akşam yemeği yedikten sonra araba kullanmak istemezseniz burada rahatça konaklayabiliyorsunuz. Vadi manzarasına bakarak uyanmak ve şahane bir kahvaltı etmek de işin bonusu. Şef ve ekibi zeytinyağlarını ve ekşi maya ekmeklerini de burada üretiyor. Her ikisi de şahane. Osman Sezener, İzmir’in senelerdir değişmeyen pizza adresi Pizza Venedik’in ve kardeşi Melodi Sezener’le birlikte kurdukları Venedik Catering’in sahibi. Ege’yi çok iyi tanıyan, malzemeleri iyi bilen bir şefin restoranında olduğunuz menünün her satırında anlaşılıyor. Sıklıkla değişen seçeneklerde mevsimin en taze lezzetleri ön planda. Balıklar, etler, sebzeler en doğru üreticilerden temin ediliyor. Ama Od Urla sadece yemekleriyle değil, el yapımı tabakları, şık sunumları, yüksek servis kalitesiyle de ayrıca etkiliyor.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Rezervasyon için; 05326963930 – Rüstem Mahallesi, 2018/9 Sok. No:28, Sütpınarı Mevkii

Od Urla için tadım notları

Şef masasına kurulanlar açılışı mürekkep balıklı pirinç patlağı üzerinde arap saçı otundan cacık ve şevketi bostan köküyle hazırlanan nefis amuse bouche’la yapıyor. Kumkat, portakal ve limonla lezzetlenen Özbek karides, deniz börülcesi ve Antep fıstığı ile müthiş dengeli bir başlangıç tabağı. Karaburun barbunu, fırınlanmış rezene ve odun ateşinde pişmiş kalamar ve kalamar mürekkebinden paprikalı balık sosla geliyor. Üzeri fırınlanmış kırmızı lahana kaplı dana yanak, beş saat odun ateşinde pişirilmiş. Rengiyle göz alan lahana yapraklarını yavaşça araladığınızda 24 saat çektirilmiş et suyu ve mesir macunu ile kaplanan etin altındaki ayı mantarlı ve peynirli şehriye pilavını buluyorsunuz. Tatlılar yemeklerden aşağı kalır gibi değil. Tahin helvasından yapılan dondurmanın üzerinde tuzlu karamel sosu var. Yanındaki pekmezli muhallebinin üzerine serpilen izmir gevrekleri harika fikir. Çikolatalı mus ise üzerindeki acı biberli vişne sorbe, leblebi kıtırı ve en üstteki deniz börülcesiyle şaşırtan müthiş bir uyum yakalıyor.

NOT: Menü haftanın, günün taze malzemelerine göre sıklıkla değişiyor.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Merkezde hayat

Sanat Sokağı’nda Ayerya Çiftliği’nin satış dükkânı yer alıyor. Sahibi Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, bölgenin dünyada eşine az rastlanır zeytinliklerine gönül verenlerden. 200 yıllık bir vadide kurduğu Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği’nden Olivurla markasıyla çıkardıkları zeytinyağı taze çimen, çağla badem, yeşil elma, enginar aromalarıyla Türkiye’nin en özel butik zeytinyağları arasında. Balcıoğlu Urla’da bin beş yüz yıllık bir geçmişe sahip ‘erkence’ ağaçlarından yaptıkları üretim Urla adına ayrıca büyük önem taşıyor. Butikte ayrıca yöresel ürünlerle engin bir kahvaltı da edebiliyorsunuz.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Merkezin en yenisi Hiç

Sanat Sokağı’nın yenilerinden Hiç Lokanta, son dönemin adını en hızlı duyuran markalarından. Bahçesi ve terasıyla geniş bir alana sahip mekân sadece bir restoran değil aynı zamanda bir yemek üssü. Kurdukları genç ve yetenekli mutfak ekibi, restoranın yemeklerinde oldukça iddialı işler çıkarıyor. Hiç’i özel kılan üçgen şeklinde ekşi maya ekmekleri ve nefis zeytinyağları. Sahibi Duygu Elakdar 10 yıl önce yerleşip zeytinciliğe başladıklarını anlatıyor. Lokantayı da zeytinlerini tanıtmak için kurmuşlar aslında. Tabaklarının sade ve doyurucu olmasına, iyi ve az malzeme ile hazırlanmış olmasına dikkat ediyorlar. Simgeleri haline gelen üçgen formunu hemen her detayda görmek mümkün. Karabuğday, karakılçık, siyez kekik, karabaş otlu gibi ekmek çeşitleri var. ‘Ondan bundan’ dedikleri peynir ve kuru et tabağının yanında karabaş otu reçeli servis ediliyor. İsli enginar ezmesi Urla’da tadabileceğiniz en lezzetli enginar versiyonlarından. Üzerinde çiğ sütten yapılan lor kreması ve incir sosla gelen kuşkonmaz tabağı, doğadan topladıkları otlardan hazırladıkları salatalar çok başarılı.

60 bin zeytin ağacına sahip ormanıyla gastronomi deneyimini ormandan tabağa bir bütün olarak tasarlayan Hiç, bünyesindeki farklı markalarla da bölge için arı gibi çalışıyor. Hiç Zeytin Ormanı, Hiç Zeytinyağı ve Hiç Lokanta’nın yanı sıra, Hiç Seramik, Hiç Dükkan ve Urla Cooking Class yerel değerleri geleceğe taşımayı hedefliyor. Yemeklerin sunulduğu seramik markası, organik ürünlerinin satıldığı dükkânı ve zeytin işçiliğinde düzenlediği eğitim atölyeleri gastronomi deneyimini bir bütüne tamamlıyor.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Hiç, 2021 yaz döneminde Yeni Urla Mutfağı konsepti ile oluşturduğu menüsüne ormandan malzemelerini de kullanarak sunduğu Urla Kahvaltısı’nı da ekledi. Urla Kahvaltısı’ndaki her detaya lezzet katan baş kahraman ise Hiç Zeytinyağı.

Rezervasyon için; 02327543099 – Yeni Mah. Zafer Cad. Sanat Sok No:52

İncelikler peşinde

Mavi pencereleriyle dikkat çeken bahçeli bir eski Urla evinden otel restorana dönüşen Mitera, Urla deneyiminin en incelikli, en özel adreslerinden. Girit kökenli sahibi Mehtap Susuzlu, Ege’nin geçmişini, kaybolmuş gelenekleri burada birebir yaşatıyor. Bademli portakallı kek, lor tatlısı, fesleğenli sorbe çay saatinde denk gelebileceğiniz tatlılardan birkaçı. Susuzlu, kaleme aldığı kitabın öykülerinden yola çıkarak hazırladığı brunch ve akşam yemeği menüleri için ön rezervasyonla çalışıyor. Yoğurtlu kuzu incik arni, stifado, kaşık tatlısı denilen reçel sunumları, topik, sütte balık, spanakopita denilen börekler, kısacası Ege’nin iki yakasından birçok iddialı yemek burada bulunabiliyor. Üst katındaki iki güzel odada konaklamak da mümkün.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Rezervasyon için; 02327543519 – Yeni Mah. Erinç Sok. No:33

Urla’nın En Yenileri

Kösem Urla

Güzel bir taş evin serin avlusunda, ev konforunu aratmayan bir dekorasyonla hizmet veren Kösem, yemekleriyle ayrıca iddialı. Ege usulü anne tarifi zeytinyağlıları ve şahane tatlı tuzlu tartları, karabaşotlu muhallebileri hemen herkesin favorisi.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yeni Mahalle Arsalı Sok. No: 23 Urla İzmir

Leone Patisserie & Boulangerie Urla

Sadece İzmir’de değil Türkiye’de bulabileceğiniz en iyi kruvasanlardan birini yapan Leone, Urla’yı sevindiren sevimli bir şubeyle bölgede hizmet veriyor. Ekmekleri de kruvasanları kadar iyi. Çikolata kremalı ‘Cruffin’lerini mutlaka denemelisiniz.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Rezervasyon için; 02327546655 – Necati Cumalı Cad. No:17

Urla Limanevi Butik Otel ve Kafe

Urla’nın tarihi bir Rum taş evini uzun süren titiz bir renovasyonla yenileyerek otel ve kafeye dönüştüren bu proje; hem konaklamak hem de bir şeyler yudumlayıp soluklanmak isteyen Urla ziyaretçileri için. Urla iskelesinin arkasında merkezi konumu mavi, beyaz hakim yelken temalı dekorasyonuyla Urla’nın en özel adreslerinden.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

2112 Sok. No: 7/2 Urla

La Pena Pizza & Tapas

Urla sokaklarından birinde tarihi binaya asılı tabelasıyla bile merak uyandıran La Pena, bahçesine konuk olanları hayal kırıklığına uğratmıyor. Yeşillikler içinde ahşap hakim serin avluda, fırından taze pizzalar, deniz mahsullü makarnalar, kokteyller, türlü türlü tapas seçenekleri sizleri bekler. Genç ve dinamik mekânın mevsim tatlıları da iddialı.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Rezervasyon için; 05362031921 – Yeni Mah. Erin. Sok. No: 13

Urlalıların favorisi

Lokanta Levan, bağların arasında, yeşillikler içindeki yeni yerinde bu yazın en konforlu restoranlarından biri. Şefi Onur Canpulat’ın odun fırınından çıkan lezzetler, sıcak-soğuk mevsim otlarından salatalar, pizza ve sosis gibi muzır seçenekler, güveçler, mevsim balığı gibi doyurucu ana yemekler hepsi Levan’da.

Rezervasyon için; 02327545854 – Kuşçular Cad. Kuşçular Köyü, No:3

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Tatlı konuşalım

İrmik Hanım Patisserie

Urla’nın kapısından gireni hayran bırakan iki özel tatlıcısı var. İlki Sanat Sokağı’nın en sevilen adresi İrmik Hanım Patisserie. Bir alt sokakta geniş bahçeli ayrı bir kafe konsepti de bulunan pastanenin sahibi ve şefi Esra Özkutlu, Fransa Le Cordon Bleu’da tam üç yıl eğitim almış bir pasta şefi. Urla’ya yerleşip kendi yerini açtıktan sonra yerel malzemeden ilham alan nefis tatlılar çıkarmaya başlamış. İrmik Hanım’ın yıldızı nefis acıbadem kurabiyeleri. Glutensiz, katkı malzemesiz hazırladığı kurabiyeler tadanı bağımlısı yapıyor. Keçi sütünden hazırladığı kendi dondurmalarından lavantalı ve karadutlu muhteşem. Mevsimine denk geldiğiniz her meyveliyi denemeyi ihmal etmeyin. Şefin güzel enerjisi, elinin lezzetine de yansıyor.

Rezervasyon için; 02327543011 – Zafer Cad. No:81/C, Yenimahalle

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Lief Urla

İkinci tatlı adresi Lief Urla. Sokak arasında, sakin bir alana yerleşmiş olmaları en büyük ayrıcalıkları. Lief, pastel tonları ve beyaz hakim, düzenli atmosferiyle rüyadan farksız bir çiçek ve tatlı butiği. Dekorasyonun en göze çarpan kısmı ise duvarlardaki görkemli Sedat Girgin illüstrasyonları. Ortakları Oylum Erkuş ve Dilek Yıldırmaz, mutfak eğitimi alırken tanışmışlar. Oylum, uzun yıllar kuzey Avrupa’da yaşamış, mekânın ismini de Flemenkçe seçmiş. Lief, sevgilim, canım gibi sık kullanılan bir sevgi sözcüğüymüş. Pembe beyaz kapıdan geçince önce ürünlerin dizildiği geniş vitrini görüyorsunuz.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yüksek kalite malzemeyle günlük hazırladıkları tek porsiyonluk Fransız pastaların her biri şahane. Pastalara uyumlu çiçek aranjmanları da yapıyorlar. Sakız kremalı, çilek püreli ve ceviz krokanlı tatlılarını denemeden Lief’ten çıkmayın deriz.

Rezervasyon için; 05307358466 – Yelaltı Mah. Kısmet Sok. No 21/B

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Kahve molası

Urla’nın şaşırtan yeni dalga kahvecisi Baristocrat, taş evin kapısından girenleri dev barıyla karşılıyor. Arkaya doğru devam eden geniş bir bahçe ve bir de sigara içilen ikinci arka bahçe var. Üçüncü nesil demleme yöntemlerinin hepsini uygulayan mekânda kahve keyfi eksiksiz.

Rezervasyon için; 02327547811 – Yeni, Necati Cumalı Cd. No: 37/A

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Evinizde gibi

Merkeze yakın ama herkesten uzak, balkonlu, bahçeli bol keyifli bir otel arıyorsanız sizi Narımor’la tanıştıralım. Adını bahçesinde yetişen mor nar ağacından alan Narımor, bölgenin en yenilerinden ama yeni olduklarını anlamak mümkün değil. Kendi eviniz, bahçeniz hissini yoğun bir şekilde yaşatan otelin, zorlamayan konforu ve güler yüzlü, ilgili ekibi şahane. Eski bir Urla evini yenileyerek oteli ortaya çıkarırken geleneksel dokuyu tamamen korumuşlar. Otelden hiç çıkmadan birkaç gün geçirmek isteyebilirsiniz, bizden uyarması. Bahçeli balkonlu odanızda kuş sesleri içinde kahvenizi yudumladıktan sonra kış bahçesinde servis edilen mükellef kahvaltıya geçmek büyük keyif. Urla ve civarından gelen tüm taze kahvaltılıkları Kastamonu, Uşak, Mersin, Kars gibi bölgelerden özel ürünler tamamlıyor.

Rezervasyon için; 02327541202 – Camiatik Mah. Sümbüllü Çeşme Sok. No:15

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

UNUTMAYIN!

Urla İskelesi’nde deniz havası almayı, kahve keyfini ve Urla balıkçılarının taze balıklı, bol mezeli akşam yemeklerini atlamayın. İskele’nin en meşhuru Yengeç’in genel ambiyansı çok seviliyor. Günlük 100 çeşit farklı meze çıkarmalarıyla ünlüler.

Rezervasyon için; 02327521152 – Limaniçi No: 6/1,Urla İskele yengec-restaurant.com

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Zeytinyağı müzeleri

Batı Anadolu sahil kesiminin en önemli yerleşimlerinden biri olan ve İon Medeniyeti’nin on iki kenti arasında yer alan Urla, tarih boyunca deniz ticaretinin merkezinde yer alan, güçlü bir liman kenti olmuş. Klasik Çağlar’da aldığı Klazomenai adıyla anılan antik kent, aynı zamanda tarih boyunca bilinen en eski zeytinyağı işliği. Anadolu’da zeytinyağı üretimi yapılan ilk yer olarak bir müzeye dönüştürülen Klazomenai antik kentinde zeytini ezmek için kullanılan küçük el havanları, öğütme taşları, zeytinyağı depoları görülebiliyor. Köstem Zeytinyağı müzesi ise zeytini dünden bugüne tüm aşamalarıyla ve oldukça ayrıntılı anlatan şahane bir müze. Çiçekler arasındaki bahçesinde vakit geçirmek ve butiklerinden alışveriş yapmak da mümkün.

Urla'da Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Fotoğraflar: Şevket Kızıldağ

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları