preloader

Mahallede Lezzet Dolu Bir Buluşma Noktası Serenità

20.03.2023
Mahallede Lezzet Dolu Bir Buluşma Noktası Serenità

Yazı Boyutu:

Beyoğlu’nda yeni bir mekân kapılarını açtı: Serenità. Şef Aylin Yazıcıoğlu’nun imzasını taşıyan lezzetleri tatmak ve tarihi bir atmosferde bulunan mekânın keyfini yaşamak için uğrayın.

Beyoğlu’nda Tomtom Mahallesi’nde kapılarını açan Serenità bir bistro. Şef Aylin Yazıcıoğlu ve Gülseren Onanç’ın kurucu olduğu mekan tarihin izlerini taşıyan bir atmosferde konuklarını ağırlıyor.

Mahallede Lezzet Dolu Bir Buluşma Noktası Serenità
İtalyan Düğün Çorbası
Mahallede Lezzet Dolu Bir Buluşma Noktası Serenità
Balıkçı Usulü Minekop

Konsept ve ambiyans

Taş duvarların çevrelediği mekan salı-cumartesi günleri, saat 11.00’de kapılarını açıp 23.00’e kadar hizmet veriyor. Serenità’nın hikayesini şef Aylin Yazıcıoğlu’na sorduğumuzda şu sözlerle anlatıyor: “Serenità; Tomtom Sokak’ta zamansız bir atmosferde bulunuyor. Venedik Sarayı, Fransız Sarayı, İtalyan Konsolosluğu ve İtalyan Lisesi’nin bulunduğu, Pera’nın bu efsane sokağına girdiğinizde değil yıl, hangi yüzyılda olduğunu bile unutabilirsiniz. Bulunduğumuz şapelin 20. yüzyılın başlarında Başhemşire Marthe Agnes Nicole’ün başhemşiresi olduğu bakımevine bağlı olduğunu biliyoruz. Ancak tahminlerimiz şapelin o zaman için bile çok daha eski olduğunu yönünde.”

{39705}

“Birkaç yıl önceye kadar komşumuz olan harabe halindeki bu yapının önünden geçerken hüzünlenirdik. Sokakta bulunmadığım yıllarda SİSKA tarafından restore edilmiş. 2022 yılının başlarında Gülseren Onanç kurucusu olduğu SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği için Beyoğlu’nda hayallerini gerçekleştireceği bir merkez ararken şapelin kapısından girmiş ve büyülenmiş. Ortak dostumuz Defne Tüysüzoğlu’na konuyu açmış. Defne’nin telefonunu açtığımda “Sakin ol!” diye söze girdi. Olaylar gelişti ve mekanda buluştuk. Üzerinden 6 ay geçen buluşmadan bugüne hala bu mucizeye inanamıyorum. “Sakin ol!” diye sık sık kendime tekrarlıyorum. Misafirlerimi ağırlayacağım mekanlara isim ararken, icatlara inanmam. Mekanın var olan kendi ismini fısıldamasını umarım. İstanbul mutfağı üzerine çalışmak istediğim bu mekana isim ararken zamanın iki büyük kenti İstanbul ve Venedik arasındaki tatlı rekabetin hikayesini keşfettim. Der-saadet İstanbul ve Serenissima Venedik. İkisine de tarihte çok yakın anlamlara gelen isimler layık görülmüştü. Sokağımızdaki komşularımızı da düşününce serenità, yani İtalyanca huzur ismi doğmuş oldu.”

Mahallede Lezzet Dolu Bir Buluşma Noktası Serenità

Menü ve lezzetler nasıl?

Serenità, ilkbahar menüsüyle konuklarını ağırlıyor. Sade bir menü ama gastronomi teknikleri ve kalite ön planda; düşünülmüş, son derece özenle ve titizlikle tasarlanmış. Menü başlangıçlar, ana yemekler, tatlılar ve peynir tabağı seçeneği sunuyor. Başlangıçlarda yer elması çorbası, İtalyan düğün çorbası, pırasa veloute gibi lezzetler var. Ana yemeklerde mantar ve bahar sebzeleri eşliğinde tavuk fricassee, balıkçı usulü minekop ve patates pave, yaban otları kavurması, bezelye eşliğinde kuzu incik tadılabilir. Yemeğinizi çikolatalı profiterol veya Ülviş’in sütlacı ile sonlandırabilirsiniz.

Menü elbette mevsimsel olarak da değişiyor. Şef Aylin Yazıcıoğlu menüdeki lezzetleri nasıl belirlediğini şu sözlerle dile getiriyor: “İstanbul’un bir ucundan tutup pişirmeye başladık. Benim uzun zamandır aklımda olan bir projeydi. Uluslararası en önemli markamız İstanbul olsa gerek. Peki bunun gastronomik karşılığı nedir diye bir dert edindim kendime. Ne çok çeşitli kültürler bazen konmuş göçmüş, bazen yurt edinmiş bu şehri. Hepsi hem iz bırakmış, hem kendisi etkilenmiş. Ortaya İstanbul’a has bir tat çıkmış. Bu uzun bir yolculuk, tüm paydaşlarıyla beraber çalışıp, gelişip barış sofraları kurmak için de güzel bir bahane.”

Pazar brunchı da var mekanda; 11.00-17.00 saatleri arasında. Aylin Yazıcıoğlu, brunch’ı kahvaltı değil; hafif yemeklerin yendiği bir geç sabah keyfi olarak ifade ediyor. Aynı zamanda aperitivo gibi. Elbette eskiden beri sevilen fırın klasikleri ve tatlılar da olacak. Aklınızda olsun!

En çok aklımda kalan lezzetler

  • Başlangıçlarda bulunan İtalyan düğün çorbası çok lezzetli.
  • Balıkçı usulü minekopu çok sevdim, eşlik eden sos da enfes.
  • Tatlılarda Ülviş’in sütlacının müdavimi olabiliriz.
Mahallede Lezzet Dolu Bir Buluşma Noktası Serenità
Peynir tabağı, mevsim sebzeleri salata
Mahallede Lezzet Dolu Bir Buluşma Noktası Serenità
Ülviş’in sütlacı

Mekanın öne çıkan 3 özelliği

  • Tarihi bir atmosferde, lezzetli yemekler yemek çok keyifli.
  • Serenita’nın anlamı huzur. Ve mekanda sakin ve huzur dolu bir atmosferde lezzetler tadıyorsunuz. Fonda ise müzik kulağınıza geliyor.
  • Menüdeki yemeklerin yalın sunumu, kullanılan ürünlerin kalitesi ve mekandaki servisin özeni çok başarılı.

Lokasyon

Adres: Tomtom Mah. Sefer Bostanı Sok. No: 1/A Beyoğlu
Tel: 02128929241

Fotoğraflar: Senem Bal Ay

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları