preloader

Kuruçeşme’de Bir İtalyan: Stefano

06.11.2022
Kuruçeşme’de Bir İtalyan: Stefano

Yazı Boyutu:

Kuruçeşme’de bulunan Stefano, şef İsmet Saz’ın imzasını taşıyor. İtalyan mutfağı sevenler için keşfedilmesi gereken bir adres. Özellikle Napolyon tatlısının müdavimi çok.

Kuruçeşme’de Bir İtalyan: Stefano

Ağustos ayı itibarıyle Kuruçeşme’de kapılarını açan Stefano Restaurant, şef İsmet Saz’ın yeni restoranı. İtalyan mutfağından lezzetlerle konuklarını ağırlıyor. “Yemek yapmak kadar doğal bir şey yok hayatımda. Kendimi bildim bileli mutfaktayım” sözleriyle mutfakla ve gastronomiyle olan bağını anlatan başarılı şef İsmet Saz, kariyerinin ilk yıllarında İstanbul’un öne çıkan restoranlarında görev almış, sonrasında Amerika’ya gitmiş ve New York’ta Gordon Ramsey gibi şeflerin yanında çalışmıştı. İstanbul’a döndüğünde Dean&Deluca ile karşımıza çıkmıştı. Şefin kendi açtığı ilk restoranı ise Toi olmuştu. Ardından Steeve ve Bronco geldi. Şimdi ise Boğaz’da Steeve’in yerine açtığı Stefano İtalyan lezzetleriyle müdavimleriyle buluştu. Kuruçeşme’de Galatasaray Adası’nın tam karşısında bir konuma sahip olan mekânı bir öğle yemeği saatinde deneyimledik. Terasta Boğaz’a bakan bir masada bu lezzetleri tattık.

Kuruçeşme’de Bir İtalyan: Stefano
Şef İsmet Saz

Ambiyans: Şık ve sade bir atmosfer

Stefano; ahşabın, pastel tonların hakim olduğu bir dekorasyona sahip. Sade ambiyansı Boğaz manzarasını kucaklıyor.

Menü ve Lezzetler

Menüdeki lezzetleri tatmadan önce mekânın özel kokteyllerinden denemenizi öneririz. Stefano’s Margarita, Los Angeles, Pink Ride kokteyl menüsünde tadabileceklerinizden birkaçı.

Şef İsmet Saz’ın elinden çıkan Stefano’nun menüsü, dana carpaccio, risotto truffle, kalamar gibi farklı damaklara hitap eden lezzetler sunuyor. Stefano, sezonu yakalayan bir menüye sahip. İtalya’nın en öne çıkan bölgelerinden, seçilen yemeklerini ve İtalyan makarnalarını günün her saatinde denemek mümkün. Baçlangıçlarda dana carpaccio, İskenderun karidesli baklava, soğan turşusu ve salsa verde eşilğinde ızgara ahtapot öne çıkan lezzetlerden. Pizzette’lerinin de tadına mutlaka bakın. Özellikle siyah trüf ve mascarpone peynirli çok beğeniliyor. Sebze sevenler için de közlenmiş biber, mantar ve karamelize pırasalı pizzette’yi öneririm. Makarna ve rissotto bölümünde tattığımız lokal trüf ve İzmir tulum peynirli risotto nefisti. Stefano’nun ana yemek menüsünde ise mozarella ve domates soslu tavuk permigiana’dan uzun pişirilmiş kuzu kaburgaya lezzet seçenekleri mevcut.

Hatırlatalım, Stefano’da özel rezervasyon yaptırıp, şef masası yapılabiliyor. Şef İsmet Saz güne özel menü hazırlıyor ve seçilen şarap eşleşmesi ile servise kendisi de katılıyor.

Tatlı Bir Final…

İtalyan mutfağının en güzel yemeklerinden tattıktan sonra yemeğinizi tatlı bir final ile sonlandırmak isterseniz baklava hamurundan yapılan Napolyon’u mutlaka denemelisiniz. Ama tatlı menüsünde tiramusu, cannoli, pana cotta gibi tadabileceğiniz tatlılar da var. Seçim sizin…

Adres: Muallim Naci Cad. No:11 Kuruçeşme
Instagram: stefanobyismetsaz

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları