preloader

Koku Sanatı Sergisi İstanbul 74’te

02.04.2018
Koku Sanatı Sergisi İstanbul 74’te

Yazı Boyutu:

Koku Sanatı Sergisi İstanbul 74’teAkbank Private Banking’in dijital lifestyle platformu A Journal, ISTANBUL ’74 iş birliği ile hayata geçirilen Koku Sanatı 1889-2012 sergisine ev sahipliği yapıyor. “Koku sanat mıdır?” sorusunu ziyaretçilerine yönelten serginin küratörü ise New York Times Parfüm Eleştirmeni ve New York The Museum of Arts and Design Koku Sanatı Bölümü Kurucusu ve Küratörü Chandler Burr.

İlk kez New York’ta Museum of Arts and Design’da sergilenen serginin İstanbul ayağında bir araya geldiğimiz Chandler Burr ile koku ve sanat üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

İstanbul’da açılan, küratörlüğünü yaptığınız The Art of Scent sergisinden biraz bahseder misiniz?
Koku; resim ve müzik gibi bir sanat dalıdır. Bu sergide yer alan kokular da Romantizm’den Soyut Dışavurumculuğa pek çok sanat akımının en büyük eserlerindendir.

{77737}

Bu sergide favori kokunuz hangisi?
Bu soruya cevap vermem o kadar imkansız ki. Benim için hepsi ayrı özel o sebeple de hepsi bu sergide yer alıyor. ‘Drakkar Noir’ kokusu tüm sanat dalları içinde endüstriyalizmin en özel eseri. ‘Chanel No 5’ Modernism’in parlak eserlerinden biri. Ama her gün dinleyebileceğim müzik veya bakabileceğim eser gibi bir seçim yapmam gerekirse favorim sanırım ‘Osmanthe Yunnan’.

Koku Sanatı Sergisi İstanbul 74’te

Bir kişi kendisi için doğru parfümü nasıl seçer?
Bu soru resim veya heykel gibi diğer sanat dallarında cevaplanması kadar zor değil. Koku, müzik gibi zamansız ve statik bir sanat dalı.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir parfüm seçmek zorunda kalsanız, bu hangisi olurdu?
Comme des Garcons’dan “2”

Koku Sanatı Sergisi İstanbul 74’te

Koku trendlerinde yeni dönemde neler ön planda olacak?

Koku dünyasındaki trendler, moda dünyasındaki gibi değil; sanattaki gibi. Bazen kısa dönemli, modayla ilişkilendirilebilecek trendler oluyor; ancak kokunun bir sanat olarak evrimi, fotoğrafın da bir sanat olarak evrimi araçsal boyutta. Genç sanatçıların bu sanatı ortaya çıkarmanın yeni yollarını yaratmak için yeni teknolojiler, yeni estetik anlayışları ve bakış açıları geliştirdiğini söyleyebiliriz.

Koku Sanatı Sergisi İstanbul 74’te

Bu özel sergiyi 13 Nisan 2018’e kadar ISTANBUL 74’ün Teşvikiye’deki galerisinde görebilirsiniz.
Adres: ISTANBUL’74 Teşvikiye Galeri / Maçka Caddesi Aziziye Palas No:20 D:1 Maçka

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları