preloader

İngiltere’de Eğitim ve British Boarding Schools Show

05.04.2018
İngiltere’de Eğitim ve British Boarding Schools Show

Yazı Boyutu:

İngiltere’nin önde gelen eğitim danışmanlık kurumlarından Bonas MacFarlane, ilkini 2015 yılında düzenledikleri British Boarding Schools Show ile 14-15 Nisan’da 4. kez Türk aileler ile buluşmak için İstanbul’a geliyor. Firmanın Türkiye Direktörü Nihan Alyanak Özer ile British Boarding Schools Show hakkında sohbet ettik.

Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?

Ailemle birlikte Londra’da yaşıyorum. Uzun yıllar İngiltere’deki birçok okul, yaz kampı ve eğitim kurumunu bizzat gezmek, görmek ve değerlendirmek fırsatım oldu. Bu süreçte de İngiliz eğitim sistemi hakkında ayrıntılı bilgi edindim. Kendi çocuklarımı da küçük yaşlardan itibaren gündüzlü ve yatılı yaz kamplarından başlayarak İngiliz eğitim sistemine dahil ettim. Su an oğlum Londra’da üniversitede, kızım ise A-Level yapıyor. 2015 yılıdan beri de İngiltere’nin köklü eğitim danışmanlık kurumlarından Bonas MacFarlane’in Türkiye direktörlüğünü yapmaktayım. Kişi olarak benim, kurum olarak Bonas MacFarlane’nin amacı, İngiltere’de eğitim görmek isteyen Türk ailelere ve çocuklarına en uygun koşullarda en iyi hizmeti vermek.

İngiltere’de Eğitim ve British Boarding Schools Show

İngiltere, eğitim dünyasının yükselen yıldızı; bunu neye bağlıyorsunuz?

Bir kere her şeyden önce İngilizce’nin anavatanı. İngiliz eğitim sistemi çocuklara özgüven kazandıran köklü bir disiplinden geliyor. Eğitime destek olan faktörler, sosyal yaşam, sanat ve kültürel açıdan çok zengin bir ülke. Farklı kültürleri barındırdığı için öğrencilere derin vizyon kazandırıyor. Ayrıca ulaşımın kolay, kısa ve ekonomik olması da ebeveynler icin çok onemli.

İngiltere’de Eğitim ve British Boarding Schools Show

Yurt dışında yatılı okuyan çocuklarda kişilik olarak olumlu özellikler görünüyor. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Özellikle Türk öğrenciler için konuşursak, ülkemizde tüm fırsatlar ve kolaylıklar ebeveynler tarafından sunuluyor. İngiltere’de öğrenciler için durum çok farklı. Buradaki sistemin en büyük özelliği, gençlere daha fazla sorumluluk vererek ve birçok şeyi deneyimleterek onları kendi kararlarını vermeye yönlendirmek ve kendi ayaklarının üstünde durabilecek bireyler olarak yetiştirmek. Sanırım fuarın başarısının en önemli sebeplerinden biri de bu.

{88232}

Bu okullarda okuyan çocuklar İngiltere’de üniversiteye devam edebiliyor mu?

Bu, ailelerden en çok aldığımız sorulardan biri. İngiliz eğitimi veren okullardan İngiltere veya Amerika’da üniversite eğitimine geçiş çok daha kolay oluyor.

Tüm dünyada tanınan sistemler olan A-Level ve IB özellikle üniversite başvuru ve kabul süreci için kilit rol oynuyor. Öğrenci özellikle son iki senesinde yoğun olarak kariyer planlama ve üniversite seçimi ve okuyacağı dal konusunda bilinçlendirilmek üzere okullardan çok destek görüyor. Herhangi ekstra bir üniversite sınav almaksızın, okulda yaptığı akademik calışmalar ve aldığı raporlar ile birlikte bir dosyayla istediği üniversitelere başvuru yapabiliyor. Okullar da özellikle bu notları yüksek tutmak için sene içinde çeşitli destekler veriyor öğrenciye. Nedeni ise, “destinations” dedikleri “kazanılan-gidilen üniversiteler” okulların da bir anlamda başarılarını ortaya koyuyor.

İngiltere’de Eğitim ve British Boarding Schools Show

British Boarding Schools Show Istanbul bu yıl 4. kez düzenlenecek. Bu süreçte neler deneyimlediniz?

Her şeyden önce bu bir ekip çalışması. Konusunda son derece deneyimli ve geniş bir kadro ile başarılı isler çıkardığımıza inanıyorum. Dürüst olmam gerekirse, ilk sene ben Türk ailelerin ilgisini bu denli çekebileceğimizi beklemiyordum. Çünkü kültürel olarak Türk aileler çocuklarını üniversiteden önce yurt dışına göndermeye pek sıcak bakmazlar. Hatta en yakın arkadaşım büyük oğlu için üniversite danışmanlığı konuşmaya gelmişken, küçük oğlu için de Londra’daki okullar çok ilgisini çektiği için görüşme kararı aldı. Aile ile beraber yaptığımız başarılı çalışma sonucunda küçük oğlu 5 seçkin okuldan burslu teklif aldı. Sonrasında da hep beraber oturup bu 5 seçkin okul arasından öğrencimiz için en doğru olanı seçtik. Bu sene 2. senesi ve aile de öğrenci de çok mutlu oldular.

Gerek ailelerden gerek katılımcı okullardan aldığımız olumlu geri dönüşler ile fuarımızı her yıl artan bir heyecan ile düzenliyoruz. Ve 14-15 Nisan’da 4. kere Türk aileler ile buluşmaya tekrar İstanbul’a geliyoruz.

İngiltere’de Eğitim ve British Boarding Schools Show

Son olarak İngiltere’de eğitim planlayan aileler için eklemek istediğiniz başka noktalar var mı?

Yaz kamplarının İngiliz eğitim sistemine kolay ve uyumlu geçiş için büyük önem taşıdığına inanıyorum. Yaz kampları çocuğa sadece İngilizce kazandiımakla kalmıyor, kendi kendini yönetmesine, sorumluluk almasına, farklı kültürlerin etkisiyle vizyonunun genişlemesine ve dünyaya farklı bir pencereden bakmasına yardımcı oluyor.

Okul seçimine gelince, deneyimlerime dayanarak, hedef okulları seçerken özellikle öğrencinin kişisel özelliklerinin çok iyi tanınarak, sınıf içi, sosyal ilgi alanları ve duygusal durumu göz önünde bulundurularak mutlu olabileceği bir okul seçmek gerekir. Kulaktan dolma bilgiler ile okul seçimi yapmanın doğru olmadığına ve ileride beraberinde hem öğrenci hem de ailesi için çok ciddi sorunlar doğurabileceğine inanıyorum.

Bu tarz fuarlar ve konusunda uzman danışmanlarla beraber doğru okul-öğrenci eşleşmesinin yapılabileceğine inanıyorum.

Öğrencinin mutlu olduğu yerde başarıyı yakalaması çok daha kolaydır!

{88223}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları