preloader

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

06.08.2019
Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Yazı Boyutu:

Bayramda yapabileceğiniz heyecan veren etkinlikleri incelemeyi unutmayın!

Bachçede Yaz Festivali

Bachçede Yaz Festivali, klasik müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Sakıp Sabancı Müzesi’nde Fıstıklı Teras Açıkhava Konserleri birbirinden iyi klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapacak.

Bach&Love, Bach Before&After, Bach&Bahar gibi farklı isimlerde ve temalarla tasarlanan Bach festivalleri ve konserleri, bu yaz 5 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında ikinci defa düzenlenen “Bachçede Yaz Festivali” ile müzikseverlerle Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta buluşacak.

16-18. Yüzyıl Avrupa ve Osmanlı Saray müziklerini çalan, İzmir Barok tarafından verilecek olan 5 Ağustos’taki konser ile festival açılışı gerçekleşecek. 6 Ağustos’taki konserde Rusya’dan şahane ensemble Globus Music ile karşılaşacaksınız. Klavsen, Viola da Gamba, Keman ve Soprano’dan oluşan Globus Music barok müzikte yenilikçi performanslarıyla dikkat çekiyor.

Birçok kez İstanbul’da ağırladığımız Thomas Gabriel Trio ile devam eden bu bir aylık festivalde Çek Cumhuriyeti’nin en iyi topluluklarından, Martin Petrik direktörlüğündeki Musica Minore’nin konseri gerçekleşirken, 23 Ağustos dünyanın en iyi piyanistlerinden Konstantin Lifschitz, baroktan klasiğe uzanan ve çok beğeneceğinizden emin olduğumuz bir repertuvar sunacak.

Festival, 27 Ağustos’ta Avrupa’nın en eski barok topluluklarından Hortus Musicus ile devam edecek. Uzun soluklu festival, 5 Eylül’de Rusya’dan gelen ve olağanüstü performanslarıyla, kesinlikle kaçırılmayacak bir konsere imza atacak The Barock Moscow Ensemble ile sona erecek.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 5 Ağustos – 5 Eylül 2019

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Rezervasyon / Bilet: Biletix

ENKA’da Tiyatro Haftası

Farklı sanat dallarını sahnesinde ağırlayan ENKA, 31. Yıl Açıkhava Buluşmalarına iki tiyatro oyunu ile devam ediyor.

2. Dünya Savaşı’nın ortasında kalmış Yossaryan’ın trajikomik öyküsünü anlatan Madde 22” ile Semaver Kumpanya 6 Ağustos Salı akşamı saat 21.15’te izleyenlerle buluşuyor. Amerikalı yazar Joseph Heller’in 2. Dünya Savaşı’nda yaşadığı deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı “Madde 22”, kara komedinin en önemli temsilcilerinden biri olarak görülüyor. Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği oyun, 2. Dünya Savaşı’nda, İtalya’da konuşlanmış bir Amerikan üssünde geçiyor. Uçuş görevinden kaçmak için denenmedik yol bırakmayan bombardıman subayı Yossaryan’ı konu alan Madde 22, savaşın ortasında “savaşın bir parçası olmamak” için çabalayan bir askerin hem eğlenceli hem hüzünlü öyküsünü anlatıyor.

Açıkhava’nın sonraki konuğu, Semiha Berksoy Opera Vakfı’nın ’’Sanat Yemekte Yenir mi?’’ oyunu oluyor. Deniz Gökçer, Burçin Oraloğlu, Zeliha Berksoy ve Arda Meriçliler’in sahnelediği aile komedisi, 8 Ağustos Perşembe akşamı saat 21:15’te, Açıkhava’da izleyenleri selamlıyor. Sıcak bir aile ortamına tanık olacağımız “Sanat Yemekte Yenir mi?” oyunu 30. evlilik yıldönümlerini kutlayacak bir çifti konu alıyor. Oyun, üç tiyatro oyuncusunun kargaşa ile birlikte sanat, medyadaki yarışma programları, diziler ve tiyatro üzerine başlayan tartışmalarını sahneye taşıyor.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: Madde 22 – 6 Ağustos Salı / Sanat Yemekte Yenir Mi? – 8 Ağustos Perşembe

Saat: 21.15

Yer: ENKA

Rezervasyon / Bilet: Biletix

World Akustik – In Hoodies

İncelikli söz yazımıyla anlattığı hikayeleri fısıltılardan gümbürtülere uzanan geniş bir ses coğrafyasında sunan In Hoodies’e sahnede Yasemin Özler, Feryin Kaya, Todd Gibson ve Zeynep Oktar eşlik ediyor. In Hoodies 8 Ağustos’ta World Akustik kapsamında Yapı Kredi bomontiada’da.

Yazın en keyifli tınıları World Akustik konserleri ile 13 Haziran’dan itibaren her Perşembe 20.30’da Yapı Kredi bomontiada’da.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 8 Ağustos 2019, Perşembe

Saat: 21.00 – 00.00

Yer: Yapı Kredi bomontiada

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Katalog Lansmanı ve Sergi Turu: Genç Yeni Farklı 10

Zilberman Gallery-İstanbul’da izlenmekte olan Burçak Bingöl’ün küratörlüğündeki “Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek” sergisinin katalog lansmanı ve sergi turuna davetlisiniz. Etkinlik, küratör Burçak Bingöl ve sergide işleri yer alan sanatçılardan Eda Aslan, Alpin Arda Bağcık ve Zeynep Beler’in katılımıyla gerçekleşecektir. Söyleşi Türkçe yapılacaktır.
Burçak Bingöl küratörlüğünde gerçekleşen “Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek” grup sergisinde Eda Aslan, Özgür Atlagan, Alpin Arda Bağcık, Zeynep Beler, Sevinç Çalhanoğlu, Nazlı Erdemirel, Gizem Karakaş, Zeynep Kayan, Gülşah Mursaloğlu, Ali Şentürk, Ezgi Tok ve Hasan Özgür Top’un çalışmaları yer alıyor. Sergi hakkında daha geniş bilgi almak isterseniz size buraya alalım.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 7 Ağustos 2019, Çarşamba

Saat: 20.30

Yer: Zilbermann Gallery

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Sonic Chamber

Elektronik, noise, deneysel müzikler gibi çağdaş müzik türleri adına yaptığı vizyoner çalışmalarla tanınan Batur Sonmez, 2017 yılında, yeni bir konseptle deneysel, elektronik, noise, doğaçlama müzik etkinlik serisi “Sonik Chamber” ı başlattı. Sonik Chamber, yapısını Luigi Russolo, Pierre Schaeffer, John Cage, Karlheinz Stockhausen, İlhan Mimaroğlu gibi elektronik müzik öncülerinin oluşturduğu ilerici ve yenilikçi müzik yaklaşımına dayandırmaktadır.
Serinin 11. etkinliğinde, ABD ‘den deneysel müzisyenler Andrea Pensado ve Bonnie Kane konuk ediliyor. Gece, katılan müzisyenlerin solo gösterileriyle başlayacak ve tüm müzisyenlerin birlikte oluşturacakları, etkinliğe adını veren sonik çember performansıyla son bulacaktır.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 7 Ağustos 2019, Çarşamba

Saat: 21.00

Yer: kargArt

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

{772295}

Kadehten Mutfağa

Farklı tatlar keşfetmek isteyenlerin ilgisini çekecek bir ders bu hafta Eataly Mutfak Atölyesi’nde. Şarabı alışılagelmişin dışında, bir malzeme olarak yemek ve tatlıların içinde kullanmaya ne dersiniz? Yemeklerde şarabın nasıl kullanılacağına ve nelere dikkat etmek gerektiğine dair tüm püf noktaları keşfedebileceğiniz “Kadehten Mutfağa” workshop’ı Eataly Mutfak Atölyesi’nde sizleri bekliyor!

Menü ise şu şekilde:
Risotto al Merlot, Merlot Risotto, Scaloppine al vino, Panelenmiş dana külbastı, Pere cotte, Pose armut talısı

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 9 Ağustos 2019, Cuma

Saat: 19.00 – 22.00

Yer: Eately Mutfak Atölyesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

Uninvited Jazz Band

İstanbul’da kurulan ve kısa zamanda şehrin büyük beğenisini toplayan Uninvited Jazz Band, cazın ilk dönemi 1920 ve 1930’ların caz ve blues standartlarını NewOrleans stilinde çalmaktadır. UNJ 10 Ağustos C.tesi akşamı Bova Sahne’de bizlerle.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 10 Ağustos 2019, Cumartesi

Yer: BOVA

Rezervasyon / Bilet: Bova, giriş 20 TL

Gaggenau ile Boğaz’da Sinema Keyfi

Kartal Tibet’in unutulmaz eseri Tosun Paşa’yı filmin çekildiği yalıda izlemeye ne dersiniz? Kulağa oldukça heyecanlı geliyor değil mi?

Büyük bir kısmı Sait Halim Paşa Yalısı’nda çekilen Tosun Paşa filminde; Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri, İskenderiye’nin en değerli yeri Yeşil Vadi’ye sahip olmak için İskenderiye’nin en büyük devlet memuru Daver Bey’in kızı Leyla’yı gelin olarak almaya çalışırlar. Daver Bey, kızını Seferoğullarına vermeye karar verince Tellioğulları daha büyük bir torpil için evin uşağını Kahire Sarayı’nın en hatırı sayılır paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtırlar.
“Gaggenau ile Boğaz’da Sinema Keyfi”ne, film öncesi Sait Halim Paşa Yalısı’nın ödüllü şefi tarafından hazırlanacak lezzetli atıştırmalıklar, film başlarken ise patlamış mısır ve dondurma ikramları tat katıyor.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 8 Ağustos 2019, Perşembe

Saat: 19.00

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı

Rzervasyon / Bilet: Biletix

Her Daim Genç: MFÖ

Türk pop ve rock müziğinin efsane grubu MFÖ, 6 Ağustos Salı akşamı Poll Production organizasyonu Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde.
Grubun dünden bugüne klasik haline gelmiş şarkıları yeniden Harbiye’de yankılanacak.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 6 Ağustos 2019, Salı

Saat: 21.00

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Rezervasyon / Bilet: Biletix

{772109}

Bayramda Yolu Çeşme’ye Düşenler İçin…

Athena Alaçatı’da

Nev-i şahsına münhasır ska ve punk rock grubu Athena, Beyond Alaçatı’da bayramı hareketlendirmeye hazırlanıyor. Eğer yolunuz Alaçatı’ya düşerse bu eğlenceli konseri sakın kaçırmayın.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 9 Ağustos 2019, Cuma

Saat: 22.00 – 23.30

Yer: Beyond Alaçatı

Rezervasyon / Bilet: Biletix

{772109}

Tale Of Us

Milano’da bir soundscape projesi olarak başlayıp çağdaş elektronik müzik sahnesine bundan 10 yıl önce kimsenin öngöremeyeceği bir derinlik kazandıran Tale Of Us, bu yazın Çeşme’deki göz bebeği Sommer Klein’da!

Karm ve Matteo’nun bedeni harekete geçirirken ruhu okşayan dramatik, duygusal ve hayal gücü yüksek performansları ile titiz bir mükemmelliyetçiliğin eseri prodüksiyonları sayesinde Tale of Us kısa sürede dünyanın her köşesinde kulüp ve festivallerin vazgeçilmezi haline geldi.
İkili, 2016 yılında bu başarılarını aynı müzikal deneyimlerin peşine düştükleri sanatçılara bir çatı olacak plak şirketleri “Afterlife” ile taçlandırdı ve bugüne dek Recondite, Stephan Bodzin, Adriatique, Woo York, Mind Against, Vaal ve Patrice Baumel gibi isimlerin çalışmalarını yayınladı.

Tale Of Us’tan önce Charlie Can 7, Saruu ve Orkun Bozdemir sahneyi ısıtacak isimler.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 13 Ağustos 2019, Salı

Saat: 17.00 – 03.00

Yer: Sommer Klein

Rezervasyon / Bilet: bugece.co

{772129}

Bayramda Yolu Bodrum’a Düşenler İçin…

Stavroz XUMA Village’da

Bayram planları teker taker netleşirken yolu Bodrum’a düşenler için güzel bir müzik haberimiz var. 12 Ağustos günü, XUMA Village’da akşamüstü saat 17:00’da beach barda Cem Tunalı ile başlayan Sunset Parti, saat 20:00’da Ali Kuru ile devam edecek. 22:00’da ise Belçika’nın 2010’larda müzik dünyasına kazandırdığı en dinamik ekip Stavroz sahneyi ele geçirecek. XUMA Village’daki göz alıcı atmosfer ile house ritimlerinin ahengi davetkar bir müzik gecesi sunuyor.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019
Tarih: 12 Ağustos 2019, Pazartesi

Saat: 20.00 – 00.00

Yer: XUMA Village

Rezervasyon / Bilet: biletix

İdil Biret Müzik Festivali

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından İdil Biret adına düzenlenen ilk müzik festivali olma özelliğini taşıyan ‘İdil Biret Muğla Müzik Festivali’ 5 Ağustos’ta başlıyor.
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Marmaris Belediyesi işbirliğinde İdil Biret adına düzenlenen ilk müzik festivali olma özelliğini taşıyan ‘İdil Biret Muğla Müzik Festivali’ 5 – 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Üç konserden oluşan ‘İdil Biret Muğla Müzik Festivali’ Marmaris ilçesinde Marmaris Amfi Tiyatro’ ve Menteşe ilçesinde de Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.
Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 5 – 8 Ağustos 2019

Yer: Bodrum, Muğla

Rezervasyon / Bilet: mugla.bel.tr

Zuhal Olcay Off Gümüşlük’te

Zarif, istikrarlı ve kendine özgü bir kariyere sahip Zuhal Olcay. Yılların eskitemediği güzellikte şarkılarıyla bu kez Off Gümüşlük sahnesinde müzikseverlerin ruhuna dokunacak.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 11 Ağustos 2019, Pazar

Saat: 22.00 – 00.00

Yer: Off Gümüşlük

Rezervasyon / Bilet: 0538 921 5354

Selen Beytekin Project

Duru sesi ve sevilen repertuvarıyla Selen Beytekin 12 Ağustos akşamı Stella Jazz Club’da sahne alacak. Trompette Şenova Ülker, tenor saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Ercüment Orkut, kontrbasta Ozan Musluoğlu ve davulda Ferid Odman, Beytekin’e eşlik edecek değerli müzisyenler.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 12 Ağustos 2019, Pazartesi

Saat: 22.30

Yer: Stella Jazz Club Bodrum

Rezervasyon / Bilet: 0531 299 25 75

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde 2

Perili Köşk’te gerçekleştirilen kapsamlı tadilat nedeniyle Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde sergisini genişletilmiş versiyonu ile 14 Eylül 2019-8 Mart 2020 tarihleri arasında Borusan Contemporary’de ziyaret edebilirsiniz. Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı sergi Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda kendisinde özel bir yer ediniyor.

Şair Turgut Uyar’ın “Söylenir ve yarım kalır / bütün aşklar yeryüzünde” dizelerinden yola çıkarak hazırlanan Borusan Contemporary’deki koleksiyon sergisi, uluslararası çağdaş sanatın farklı eğilimlerini bir araya getirirken, günümüz koşullarının sanatçılarda hangi estetik arayışları tetiklediğini sorguluyor. Günümüzde son derece hızlı değişen ekonomik, siyasi, sosyal gelişmeler yaratıcı sanatın oluşum sürecini de köklü şekilde etkiliyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu dünyanın farklı kültürel coğrafyalarında çalışan sanatçıların deneysel yapıtlarını bir araya getirdiği için, küresel gelişmelerin sanata olan etkilerinin yakınen izlenebileceği bir karaktere sahip. Çağdaş sanatın özellikle dijital anlatım tekniklerini kullanarak izleyicilere sunduğu “yeni görsellik” hem katılımcı, hem de deneysel. Sergi, koleksiyonun ana özelliklerinden biri olan bu deneyselliği görünür kılmayı hedefliyor.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Niko Luoma, Bir Kürenin Projeksiyonu I, 2014

Tarih: 14 Eylül 2019-8 Mart 2020

Yer: Borusan Contemporary

Sutra

Geçtiğimiz sezon onuncu yılını kutlayan, bugüne kadar 33 ülkede, 83 kentte 250 bini aşkın seyirciye ulaşan Sidi Larbi Cherkaoui ve Sadler’s Wells London yapımı Sutra, yeniden, aynı heyecanla İstanbul’da!

Times’ın “en yüksek beklentileri bile aşıyor”, Guardian’ın “kültürel değişim kavramını yeni bir seviyeye taşıyan, eşsiz ve incelikli bir gösteri” sözleriyle övdüğü Sutra, 2010’da İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk olduğunda dakikalarca ayakta alkışlanmış ve seyircileri derinden etkilemişti.

Koreograf Cherkaoui, heykeltıraş Antony Gormley ve Çin’in ünlü Shaolin Tapınağı’ndan 19 Budist keşişi bir araya getiren bu ödüllü işbirliği, dansın gelenek ve ruhunun fiziksel disiplinle buluştuğu nefes kesici bir deneyim sunuyor.

Sutra, Buda’nın öğretileri için kullanılan sutta teriminden türetilmiş; Buda’nın kuralları ve aforizmalarını kapsayan genel bir ifade. Shaolin geleneğindeki felsefe ve inancın Kung Fu’ya yansımasını güncel bir bağlamda ele alan Sutra, Antony Gormley’nin 21 ahşap kutusundan oluşan çarpıcı sahne düzeni ve Polonyalı besteci Szymon Brzóska’nın imzasını taşıyan, piyano, vurmalı çalgılar ve yaylılar için yazılmış, canlı yorumlanan müzikleriyle seyircilerin kalbini ve düşlerini yakalayan eşsiz bir yapıt.

Sutra, bu kez İKSV ve Zorlu PSM işbirliğiyle bir kez daha seyretmek isteyenler, kaçırdığı için üzülenler ve merak edenler için dokuz yıl aradan sonra yeniden İstanbul’da.

Bayram Haftası Etkinlik Takvimi: 6 - 13 Ağustos 2019

Tarih: 16 – 17 Eylül 2019

Saat: 20.30

Yer: Zorlu PSM

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları