preloader

Aloe Vera Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aloe Vera Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

aaa

Aloe vera bitkisine ne sıklıkla su verilmeli, bitkinin bakımı nasıl yapılmalı? Aloe vera bitkisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Tıbbi Özellikleri

Tıbbi Sarısabır olarak bilinden özsuyu şifalı olan bitki türlerinden biridir. Çoğu insan dekoratif bir bitki olmasından çok yaraları iyileştirmesi sayesinde aloe verayı tanımıştır. Diğer succulent bitkileri gibi Aloe veralarda sıcak iklimi tercih ederler. Yapılarında kasktüsler gibi dikenli olmasa da sivri diken görünümde uçlar dikkat çekmektedir.

Aloe Vera Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Jel kısmında, 18 amino asit, 20 mineral, 12 vitamin ile çeşitli bilimsel araştımalarda immunostimülan olduğu gösterilmiş olan asemannan, glukomannan, mannoz-6 fosfat, aloerid gibi polisakkaridler; çeşitli enzimler, deneysel olarak antihistaminik olduğu gösterilmiş olan alprogen; yine çeşitli çalışmalarda kan kolesterol düzeylerine ve selim prostat hipertrofisine etkili olduğu bildirilen lupeol, beta-sitosterol ve kampesterol gibi steroller ile lignin, salisilat gibi maddeler bulunmaktadır. Antrakinonları içeren kabuk bölümü suyunun uçurulması ile elde edilen ve laksatif olarak kullanılan kısma Aloe denir. Yaprağın iç kısmında bulunan ve parankim hücreler tarafından imal edilen müsilaj görünümlü renksiz kısma ise Aloe Vera Jel adı verilir. Bu iki kısım devamlı şekilde kavram karışıklığına neden olduğu için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nün Seçilmiş Tıbbi Bitkiler monografında ayrı bölümler halinde incelenmiştir.

Aloe Vera Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Şifalı olan Aloe vera bitkisinin, deri üzerinde iyileştirici, yumuşatıcı, nemlendirici ve yaşlanmayı önleyici etkisi vardır. Çok iyi bir temizleyici olduğu için ölü hücreleri kaldırır ve derinin küçük gözenekleri temizler. Bir yandan derideki atık ve toksinleri kaldırırken, içerdiği vitamin, mineral ve amino asitlerle deriyi besler ve hücre yapımını arttırır.

Aloe vera bitkisinin bakımı nasıl yapılır?

Sıcak iklim bitki türlerinden olan Aloe vera bitkisi güneş ışığını tercih eder fakat direk gün ışında maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca en önemli noktalardan biri bitkinizin eşit dağılımda büyümesini istiyorsanız sürekli çevirmeniz gerekmektedir.

{773565}

Ne sıklıkla sulanır?

Saksı drenajının olması veya bulunduğu kabın su süzdürüyor olması da çok önemlidir. Kuraklığa karşı dayanıklı olan aloe vera bitkisi sıcak koşullarda bile suya karşı az istek duyar. Sıcak aylarda hafta bir sulama yeterli gelecektir. Kış aylarında ise 2 haftada bir sulama yapmak bitkinize en sağlıklı koşulları sağlar.

Aloe Vera Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

ÖNEMLİ: Çok fazla su köklerin çürümesine neden olabilir. Aloe bitkinizin durgun suda oturmasına izin vermeyin! Aşırı sulama ve toprakta biriken su bitkinizin ölümüne sebep olur.

Toprak yapısı olarak humuslu ve suyu çabuk süzdüren türleri tercih ederler. Arada nadir olarak sıvı besin verebilirsiniz. Kurak şartlarda son derece başarı olarak varlıklarını sürdürebilirler. Bu yüzden çok sık saksı değişimine de ihtiyaç duymazlar.

{773258}

Nasıl çoğaltılır?

Aloe vera üretimi konusunda oldukça verimli ve yetiştirilmesi çok kolay bitki türlerindendir. Var oldukları kabın içeride üremeye başlarlar. Yavrularla birlikte ancak kabı doldurduklarında yeni saksıya ihtiyaç duyar. Bu sırada yavrular dikkatli şekilde ayrılarak küçük saksılarda yetiştirilmek üzere dikilebilirler.

Duygu İlayda Çetin

Duygu İlayda Çetin