preloader

Yazı Verimli Geçirme Tüyoları: Nazlı Altıpat, Estée Lauder Şirketleri

Yazı Verimli Geçirme Tüyoları: Nazlı Altıpat, Estée Lauder Şirketleri
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Estée Lauder Şirketleri Türkiye Genel Müdürü Nazlı Altıpat, yazın iş-tatil dengesini korumak ve verimi düşürmemek için izlediği yöntemleri OGGUSTO okurlarına anlattı.

Yazın iş ve tatil dengesini korumak için hangi yöntemleri uyguluyorsunuz? Bu dengenin iş hayatınızdaki başarınıza etkilerini nasıl değerlendirirsiniz?

Yoğun iş temposunda enerji seviyesini yüksek tutmak ve verimliliği artırmak için, mutlaka en az 1 hafta süren bir tatil yapmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Benim için, özellikle yaz aylarında işten tamamen koparak, mavi sularda bir tekne tatili yapmak ideal bir seçenek. Günlük rutinlerden uzaklaşmak, minimum eşya ve kıyafetle yaşamak, karar verme anlarını azaltmak hem ruhumu hem de bedenimi dinlendiriyor.

Bahar aylarında “long weekend” kaçamakları yapılabilirken, yazın bence kesinlikle daha uzun bir tatil gerekiyor. Yaz aylarında, İstanbul’da tüm yıl boyunca yaptığım aktivitelerin dışında yeni şeyler denemenin bana daha iyi geldiğini fark ettim. Hiç gitmediğim yerleri görmek, keşif yapmak ve farklı deneyimler yaşamak beni daha mutlu ediyor. Böylece, döndüğümde rutinden gerçekten çıkmış, kendime yeni bir şeyler katmış olarak geri dönüyorum.

Yazı Verimli Geçirme Tüyoları: Nazlı Altıpat, Estée Lauder Şirketleri

Yazın iş ve tatil dengesini korumak için birkaç etkili olduğunu düşündüğüm yöntemim var. İlk olarak, iş ve özel yaşam arasında net sınırlar çiziyorum. Bu, an’a odaklanmamı sağlıyor. Çalışırken yalnızca işe konsantre olmaya, kişisel zamanımda ise iş düşünmemeye gayret ediyorum.

Esnek çalışma saatleri benim için olmazsa olmaz; bu sayede hem işimi hem de kişisel hayatımı dengeleyebiliyorum. İş planımı önceliklendirme yaparak tasarlıyorum ve en önemli görevleri sabah saatlerine alıyorum. Böylece, günün geri kalanında daha esnek hareket edebiliyorum.

Bu dengeyi korumak, bence iş hayatımdaki başarımı ve enerjimi doğrudan etkiliyor. Dinlenmiş ve yenilenmiş hissettiğimde, daha yaratıcı ve üretken olduğumu düşünüyorum. Ayrıca, çalışma arkadaşlarıma da bu esnekliği ve dengeyi sağlamaları için aynı anlayışı gösteriyorum. Eğlenceli ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratmak, tüm ekibin verimliliğini ve moralini yükseltiyor.

İş verimliliğinizi desteklemek için yaz aylarında sağlık ve iyi olma rutinlerinizde neler yapıyorsunuz? Bir sabah ritüeliniz var mı?

Yaz aylarında günlük rutinlerime özellikle dikkat ediyorum. Sabah erken kalkmak hem iş hem de aile hayatımı dengede tutmamı ve zamanımı daha verimli kullanmamı sağlıyor. Genellikle güne bir bardak su içerek başlarım ve gün içindeki su tüketimime özellikle dikkat ederim. Kahvaltıda besleyici ve hafif yiyecekler tercih ederim; taze meyveler, yoğurt ve granola gibi. İyi bir kahvaltı gün boyunca enerjimi yüksek tutmama yardımcı oluyor. Beslenme rutinimde, mutlaka antioksidan zengini yaz sebzelerine ve meyvelerine yer veririm.

Yazın uyguladığım kişisel bakım rutinleri arasında cildimi güneşten korumak birinci sırada yer alıyor. Her sabah dışarı çıkmadan önce yüzüme ve vücuduma güneş kremi uyguluyorum ve her iki saatte bir yenilemeye çalışıyorum. Öğlen saatlerinde, yani 10.00-16.00 arasında mümkün olduğunca direkt güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösteriyorum. Yaz aylarında cildimin nemli kalması için özel çaba sarf ediyorum. Sabah ve akşam, yağsız ve su bazlı bir nemlendirici kullanıyorum. Ek olarak, mümkün olduğunca hafif ve yine su bazlı makyaj ürünleri tercih ediyorum. BB krem veya renkli nemlendirici kullanarak cildimin daha doğal, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlıyorum.

Tatil rutinimde, sabah uyanır uyanmaz denize girmeyi çok seviyorum. Bol bol yüzmek, yüzerken düşünmek bana meditasyon gibi geliyor. İster istemez kafamda tüm senenin değerlendirmesini yapıyorum, konuları tekrar süzgeçten geçiriyorum, geleceğe dair çıkarım ve planlar yapıyorum. Bana göre, insan bedenen aktif olduğunda daha iyi düşünüyor. Şehirde olduğumda ise, çocuklarımın okulları tatil olduğu için sabahları yarım saat bile daha fazla uyumak harika bir fırsat oluyor.

Bu yaz tatili için okuma listenize hangi kitapları aldınız?

Bu yaz tatili için okuma listeme oldukça çeşitli kitaplar aldım. Kişisel gelişim ve sürükleyici romanlar arasında denge kurmaya çalıştım. Anthony Bourdain’in “Kitchen Confidential” kitabını uzun zamandır okumayı planlıyordum ve bu tatilde sonunda zaman ayırabileceğimi umuyorum. Ahmet Ümit “Patasana”, Zülfü Livaneli’nin Erdal Öz ile birlikte kaleme aldığı “Sazın Teli Koptu” ve Ethan Mollick’in “Co-intelligence: Living and Working With AI” kitapları okuma listemde yer alıyor.

Yazı Verimli Geçirme Tüyoları: Nazlı Altıpat, Estée Lauder Şirketleri
Yazı Verimli Geçirme Tüyoları: Nazlı Altıpat, Estée Lauder Şirketleri

Hem tatil yapmak hem çalışmak için en sevdiğiniz destinasyon hangisi?

Marmaris’ın Orhaniye bölgesine olan sevgimi tarif etmek gerçekten zor, doğası ve denizi beni büyülüyor. Hem tatil yapmak hem de çalışmak için bana göre mükemmel bir seçenek.

Plajda bir gününüzü ofise çevirecek olsanız, yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?

Ben her şeyin yerinde ve zamanında olması gerektiğine inanırım. Bu nedenle, plaj günümü ofis gününe çevirmek istemezdim. Plajda yanıma mutlaka alacağım 3 şey ise, hyalüronik asit ve E vitamini içeren Darphin Soleil Plaisir Yaşlanma Karşıtı SPF 50 Güneş Koruyucu, benim gibi kıvırcık saçlı kişilerin mutlaka çantasında olması gereken bukle biçimlendirici Aveda Be Curly Advanced Curl Enhancer ve oldukça hafif bir dokuya sahip, cildi tüm gün derinlemesine nemlendiren Clinique Moisture Surge olur.

Çantaya eklenecekler listesi saymakla bitmez aslında ama minik bir ekleme; yaz mevsiminin enerjisini yansıtan, sıcak ve egzotik notaların mükemmel bir uyumla harmanlandığı Estée Lauder Bronze Goddess kokusu da bu yaz plaj çantamda yerini alacak.

Yazı Verimli Geçirme Tüyoları: Nazlı Altıpat, Estée Lauder Şirketleri

Ekip üyelerinizin yaz aylarında motivasyonunu ve verimliliğini artırmak için neler yapıyorsunuz?

Estée Lauder Companies, her zaman çalışanlarının memnuniyetini ve huzurunu artırmaya büyük öncelik verir, buna yönelik aksiyonlar alır ve iyileştirmeler yapar. Bu nedenle, yaz aylarında motivasyon ve verimliliği artırmak için birçok adım atıyoruz. Öncelikle, esnek çalışma saatleri ve uzaktan çalışma seçenekleri sunarak ekip arkadaşlarımızın yaz mevsiminden maksimum fayda sağlamasına olanak tanıyoruz. Böylece, çalışma arkadaşlarımıza işlerini istedikleri zamanda, istedikleri yerden yapabilme özgürlüğü verirken, aynı zamanda yaz aylarının tadını çıkarmalarına da olanak sağlamış oluyoruz.

Ayrıca, haziran ayının başından eylül ayının sonuna kadar, cuma günleri yarım gün çalışacağız. Bu uygulama, haftanın son iş gününü daha erken bitirerek çalışanlarımıza ekstra dinlenme ve tatil fırsatı sağlıyor.

Tatilde ister istemez kafamda tüm senenin değerlendirmesini yapıyorum, konuları tekrar süzgeçten geçiriyorum, geleceğe dair çıkarım ve planlar yapıyorum.

Yaz aylarını kişisel gelişim ve öğrenme için nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu süreçte hangi konulara odaklanıyorsunuz?

Yaz aylarını kişisel gelişim, dinlenme ve sosyalleşme için harika bir fırsat olarak görüyorum. Bu süreçte hem iş hem de kişisel hayatımı zenginleştirecek konulara odaklanıyorum.

Öncelikle, liderlik yetilerimi geliştirecek konular üzerine yoğunlaşıyorum. Hem kendi vizyonumu geliştirecek hem de şirketimizi ileriye taşıyacak stratejiler ve teknolojik yenilikler üzerine okumalar yapıyorum. Ayrıca “Güzellikten İlham, Değerlerinden Güç Alan” bir şirketin yöneticisi olarak insanı, topluma pozitif etki yaratmayı ve kapsayıcılığı yaptığımız her işin merkezine koyuyor olmamız nedeniyle toplumsal konularla ilgili güncel yayınları takip ediyorum, projeleri inceliyorum.

Yazı Verimli Geçirme Tüyoları: Nazlı Altıpat, Estée Lauder Şirketleri

Çocuklarımın da yaz tatilinde olmalarını eşimle birlikte fırsat bilerek, onların yoğun okul temposu sonrasında rahatlaması, kafa dağıtması ve eğlenmesi için ilgi alanlarına yönelik ortak aktiviteler planlıyoruz.

Birlikte farklı destinasyonlar görmek, dünya mutfaklarını deneyimlemek ve yeni şeyler keşfetmek çok ilgimizi çekiyor.

Aynı zamanda aktif bir basketbolcu olarak, fiziksel ve zihinsel sağlığımı üst seviyede tutmak için düzenli antrenman yapıyorum. Spor, disiplin ve takım ruhunu pekiştirirken stresle başa çıkmama oldukça yardımcı oluyor. Takım arkadaşlarımla geçirdiğim vakit benim için oldukça kıymetli çünkü takımımızın enerjisi çok yüksek, aramızda güçlü bir bağ var.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları