preloader

Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Jaklin Güner

10.06.2023
Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Jaklin Güner

Yazı Boyutu:

Vakko CEO’su Jaklin Güner, mühendis olmanın hayatına kattıklarını anlatıyor ve mühendis olmak isteyen genç kadınlara öneriler veriyor.

Mühendislik okumaya nasıl karar verdiniz?

Orta ve lise öğrenimin sırasında genel davranış ve yaklaşımın aksine matematiği seven bir öğrenciydim. Sosyal kollardaki faaliyetlerden daha çok matematik kulübünde problem çözmekle vakit geçiriyordum. Bu kapsamda söylemem gerekirse bir yarışma birinciliğim de bulunuyor. Her halde matematiğin bende uyandırdığı sihirli hayal dünyası beni doğal olarak mühendisliğe doğru çekip alıp götürdü.

Öğrenimini gördüğüm endüstri mühendisliği; çalışmalarında analiz, modelleme, planlama, çözümleme metot geliştirme gibi matematik tabanlı temel teknikleri yoğun olarak kullanıp, insan-makina-çevre sistemlerinin optimizasyon ve entegrasyonu üzerinde çalışma alanları sunduğu için ayrıca ilgimi çekmiştir.

Neden mühendis olmayı seçtiğimi tekrar kendime sorarsam; bir şeyleri hayal edip, kurup çalıştırmak ve sonuçlarını görüp tekrar geliştirip yeni sonuçlar elde etmek beni mutlu ediyor, işte bu yüzden derim.

Mühendislik nosyonu insana yöneldiği hedefe gittiği yolda rehberlik eder, farklı yollar denemeyi ve sorgulamayı, neden sonuç ilişkilerini anlamayıp öğretir.

Mühendislik size hayatınızın hangi noktalarında ve nasıl faydalı oldu?

Mühendislik her şeyden önce düşünsel açıdan bir sorunun cevabının bulunması için izlenen yollar ve yöntemler kümesidir. Mühendislik nosyonu insana yöneldiği hedefe gittiği yolda rehberlik eder, farklı yollar denemeyi ve sorgulamayı, neden sonuç ilişkilerini anlamayıp öğretir. Benim mühendislik yaklaşımım her zaman bir çözüm yolu olduğu yönünde aksiyon almama yardımcı olmuştur. Bu da benim çalıştığım ortamlarda pek çok alanda diğerlerinden farklılaşmamı ve hedeflerime ulaşmamı sağlamıştır.

Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Jaklin Güner

Mühendislik okumayı düşünen genç kadınlara neler önerirsiniz?

En önce fikrinizi ortaya koymaktan çekinmeyin ve düşüncenizi yüksek sesle dillendirme cesaretini her zaman gösterin. Size anlatılan ve öğretilenler yetinmeyin, konuların nerelere doğru gelişeceği ve değişeceği üzerinde kafa yorun ve her zaman araştırmacı olun, önünüze konulanla yetinmeyin. Kendi kendinizin güçlü ve zayıf yanlarını her zaman göz önünde bulundurup çevre şartlarına göre kendinizi geliştirmeye çaba sarf edin. Yaptığınız işi tutkuyla yapın mühendislik tutku gerektiren bir meslektir. Yaratıcı tarafınızı ortaya çıkarmanızda en büyük destekçiniz sizin kendi tutkunuz olacaktır.

{159025}

Mühendis olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

Benim için kolay bir soru bu, mühendis olmasaydım sanırım yine mühendis olurdum.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları