preloader

İş İnsanlarının 2024 Kararları: Melih Şahinöz, Ev Dışı Tüketim Derneği

İş İnsanlarının 2024 Kararları: Melih Şahinöz, Ev Dışı Tüketim Derneği

Yazı Boyutu:

Ev Dışı Tüketim Derneği Başkanı Melih Şahinöz, 2024 yılı için aldığı kararları OGGUSTO okuyucularıyla paylaştı.

2024 yılı için belirlediğiniz en önemli 3 şirket ve kişisel hedefleriniz / KPI’larınız nedir?

Şirket için hedeflerim; sektörümüzde en mutlu çalışanlara sahip şirketler topluluğu olmak, gıda ihracatı için yurt içi ve yurt dışı depolama dağıtım alt yapılarını tamamlamak… “Ülkemiz ve dünya ekonomilerinde nerelerde her bakımdan sürdürülebilir iş fırsatları var, nerelere yatırım yapılır?” sorusuna sürekli kafa yoran insanlardan oluşan bir komite kurup, ortak akıl oluşturma niyetindeyim. Yeni girişimlerin, bu ortak aklın kararı ve sermayesi ile yapılacağı bir platform hedefliyorum. Ben buna “sosyal sermaye” diyorum.

Kişisel hedeflerim ise; daha çok okuyup seyahat ederek yeni kültürler keşfetmek ve bildiğimi sandığım konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve toplantılı yürüyüşler rutinime geri dönmek…

Sektörünüze damgasını vuracak değişim trendinin ne olacağını ön görüyorsunuz?

Aslında birden fazla trendin bu yıl etkili olacağını düşünüyorum.

İş İnsanlarının 2024 Kararları: Melih Şahinöz, Ev Dışı Tüketim Derneği

Tüketicinin tarımsal ve sürdürebilir kaynaktan gelen yiyeceklere olan ilgisi artmaya devam ediyor. Yeme içme mekânlarında menülerde bu ürünlerin sayısı ve ağırlığı artacak. Sadece iyi yemek, iyi servis vermek yetmeyecek. Ürün tedariğinden çalışanına, bulunduğu coğrafya için sosyal sorumluluğu olan, sürdürebilirlik prensipleri ile faaliyet gösteren, çevreye ve topluma değer katan hikâyelere sahip işletmeler öne çıkmaya başlayacak.

Gastronomi dünyasında kadın sahiplik ve çalışan oranı işin mutfağından servis alanlarına kadar tüm pozisyonlarda artmaya devam edecek. Yakın gelecekte kadın çalışan sayısının erkek çalışan sayısının üzerine çıkacağını ön görüyorum. Bunu Michelin Guide ve ülkemize yeni gelen Gault Millau ödülleri de destekliyor.

Yıl sonuna geldiğimizde nereyi görmüş, neyi başarmış olmak istiyorsunuz?

Türkiye’nin önde gelen sos üretim tesislerinden birini kurma vizyonuyla Eylül 2023’te temelini attığımız fabrikadan çıkacak ürünlerimizin Türkiye ve dünyadaki raflarda yerini almasını görmek istiyorum. LEED sertifikaya sahip, enerjisini ve suyunu sürdürülebilir kaynaklardan elde elden, kadın istihdamına önem veren ve ülke ekonomisine ihracat yoluyla da katkı sağlayacak bu fabrikanın bir an önce faaliyete geçmesini istiyorum.

Hangi hobiyi hayatınıza dâhil etmek istiyorsunuz ve geride bırakmak istediğiniz alışkanlık nedir?

Neyse ki bırakmak istediğim kötü bir alışkanlığım yok ancak, 2024’ün ikinci yarısından itibaren haftada bir gün spora ve özellikle golfe vakit ayırmayı hedefliyorum. İstanbul Golf Kulübü’nün Riva’daki yeni sahasında daha fazla zaman geçirerek oyunumu geliştirmeyi hedefliyorum.

Sosyal medya gibi insanları kendinden farklı göstermeye motive eden dijital platformların çoğaldığı dünyamızda toplumsal şifa için otantik liderler iyidir!

Aldığınız kararlara ilham vereceğini düşündüğünüz dizi, film, kitap, podcast veya TED konuşması gibi önerileriniz nelerdir?

İçinde bulunduğumuz çağda insanlar eş, dost, iş arkadaşlarının yanı sıra dijital /sosyal tüm platformlardan bilgi ve öneri bombardımanı altında. Herkes ilgi alanındaki konulara tüm kaynaklardan ulaşarak farkındalığını artırıyor. Ben de bu aralar üzerinde düşündüğüm başlıkları aşağıda paylaşıyorum. İlgisi olanlar ile birlikte kafa yorup, çoğulcu bir akıl oluşturmamızı önerebilirim.

  • Bulunduğumuz coğrafyadaki savaşları bitirmek, engellemek daha huzurlu bir yaşam için iş insanları olarak yapabileceğimiz bir sihir var mıdır?
  • İklim değişikliğinin tarımsal üretime etkisi insanları sosyal olarak nasıl etkileyecek? Bu etkileşim tüketim alışkanlıklarımızı hatta ülkelerin sınırlarını değiştirmeye zorlar mı?
İş İnsanlarının 2024 Kararları: Melih Şahinöz, Ev Dışı Tüketim Derneği
  • Geleneksel sanat nereye doğru evriliyor? Dijital dünyanın getirdiği Metaverse, NFT gibi hızla yükselen ve aynı hızla tüketilen akımlara alışmalı mıyız? Sergilerin, galerilerin ve diğer fiziki aktivitelerin evrimi nasıl olacak?

Merriam-Webster sözlüğünün 2023 yılı için seçtiği kelimesi “otantik”. Sizce otantik bir lider olmanın ipuçları neler?

Lider denildiğinde akla adil, iyimser, güven veren, mütevazi ve cesaretli özellikler gelir. Otantik liderlik ise, bu özelliklere ek olarak, liderin kendini iyi tanıması ve kendine dürüst olmasını da gerektirir.

Otantik liderler;

  • Statü veya kişisel menfaat için liderlik yapmazlar,
  • Lider olmanın sorumluluklarını yerine getirirken ne hissediyorlarsa dürüstçe ifade ederler,
  • Liderlik taklidi yapmazlar,
  • Sadece güçlü değil zayıf yönleriyle de barışık olur ve bunu gizlemezler, tersine bu yönünü bilerek fırsata/faydaya dönüştürürler ve davranış şekliyle başkalarına ilham verip güven tesis ederler,
  • Sağladıkları güven ortamı çalışanların aynı amaç için iş birliği içinde çaba göstermesini mümkün kılar.

Sürdürülebilir yüksek performansa sahip organizasyonlara bakıldığında otantik liderlerin varlığını hissederiz. Kıssadan hisse; sosyal medya gibi insanları kendinden farklı göstermeye motive eden dijital platformların çoğaldığı dünyamızda toplumsal şifa için otantik liderler iyidir.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları