preloader

İş İnsanlarının 2024 Kararları: Andrew Steele

İş İnsanlarının 2024 Kararları: Andrew Steele

Yazı Boyutu:

Raffles İstanbul Genel Müdürü Andrew Steele, 2024 yılı için aldığı kararları OGGUSTO okuyucularıyla paylaştı.

2024 yılı için belirlediğiniz en önemli üç kurumsal (Raffles İstanbul) ve kişisel hedefiniz neler?

Kişisel hedeflerim arasında sağlıklı bir yaşama odaklanmak ve tabii ki ailemle daha kaliteli zaman geçirmek yer alıyor.

Kurumsal olarak ise üç ana hedefe odaklanıyorum. Birincisi, kurumumda örnek bir lider olmak için liderlik becerilerimi daima geliştirmeyi amaçlıyorum. İkinci hedefim, ekibimi güçlü bir mentor olarak desteklemeyi sürdürmek, ekibimin büyüme ve gelişmelerine rehberlik etmek. Üçüncü olarak da yenilikçi ve yaratıcı düşünmek, karşılaşabileceğimiz zorluklara yaratıcı çözümler bulmak için çaba sarf edeceğim.

Hangi değişim trendlerinin sektörünüzde ciddi bir etki yaratacağını öngörüyorsunuz?

Sektörümüzde yükselen trendlere baktığımızda misafir beklentilerinde bir değişiklik öngörüyorum. Seyahat olanaklarının kolayca ulaşılabilir olduğu bir dönem yaşadık. Ancak seyahat lojistiğinin daha zorlaşacağını ve dolayısıyla “yavaş seyahat” konseptine ilginin yeniden artacağını tahmin ediyorum. Eskiden seyahate çıkanlar bir haftaya çok sayıda şehri sığdırırdı, bu kalıbın giderek değişeceğine inanıyorum. Havaalanları, uçuşlar ve ulaşımla ilgili zorlukların artmasıyla yolcular daha rahat ve keyifli seyahat deneyimleri yaşamak isteyecek.

İş İnsanlarının 2024 Kararları: Andrew Steele

Örneğin Orient Express’in Paris – İstanbul seferlerinin başlaması bu trendi vurguluyor. Tren yolculuğunun keyfini çıkarmanın yanı sıra gerçek seyahat deneyimleri yaşama fırsatı sunuluyor. Benzer olarak İstanbul gibi destinasyonlar da büyük olasılıkla geleneksel hızlı turlardan uzaklaşacak, bir şehirde daha uzun süre kalmak ve o şehri gerçek anlamda deneyimlemek ziyaretçilere çok daha cazip gelecek.

Seyahat severler ziyaret ettikleri şehrin yerel kültürünü keşfedip destinasyonu özel kılan noktalarıyla deneyimlemeye daha fazla öncelik verirken otantik ve anlamlı seyahat deneyimlerine talebin artması da beklenebilir. Raffles İstanbul olarak misafirlerimize kişiselleştirilmiş ve özgün deneyimler sunarak bu talebe yanıt verebilmeyi hedefliyoruz.

Yıl sonuna kadar nereleri ziyaret etmek ve neyi başarmak istiyorsunuz?

Yıl boyu yoğun bir seyahat programım olsa da Suudi Arabistan’ın kültürel dokusunu keşfetmeye biraz zaman ayırmaya kararlıyım. Olağanüstü potansiyele sahip, benzersiz deneyimler sunan bir destinasyon olduğunu düşünüyorum. Bu yolculuk benim için kültürel ufkumu genişletmek, bölgeyi ve yerel halkı daha iyi anlamak için bir fırsat olacak. Kişisel açıdan ise hedefim değişmedi. Birey olarak sürekli gelişmeyi ve büyümeyi amaçlıyorum. Hem profesyonel yaşamımda hem kişisel ilişkilerimde kendimi geliştirmeye ve hayatın her alanında en iyi şekilde var olmaya kararlıyım.

Yaşamınıza entegre etmek istediğiniz bir hobi, bırakmak istediğiniz alışkanlığınız var mı?

Bu yıl yoga ve pilatesi günlük rutinime daha fazla entegre etmek istiyorum. Esnekliğimi ve hareket kabiliyetimi artırmaya ve daha sağlıklı yaşamaya odaklanacağım. Bırakmak istediğim alışkanlıklara gelecek olursak yaşam tarzımdan gayet memnun olduğumu söyleyebilirim. Bu nedenle şimdilik değiştirmem veya bırakmam gereken bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Liderler kişisel kazanımlar yerine ekiplerinin ve kurumlarının sağlıklı yaşamına ve refahına öncelik vermeli, samimiyetlerini sözleri, davranışları ve etkileşimleriyle de göstermelidir.

Kararlarınıza ilham vereceğini düşündüğünüz hangi dizi, film, kitap, podcast veya TED konuşmalarını tavsiye edersiniz?

Jim Collins’in “Good to Great” (“İyi’den Mükemmel Şirkete”) ve Dr. Carol S. Dweck’in “Mindset” (“Aklını En Doğru Şekilde Kullan”) adlı kitaplarını tavsiye ediyorum. Raffles İstanbul’un yönetim kurulu üyelerine de bu iki kitabı okumalarını önerdim. Bu iki zamansız klasik özellikle yükselen liderler ve üst düzey yöneticiler için çok değerli iç görüler sunuyor. “İyi’den Mükemmel Şirkete” olağanüstü şirketlerin niteliklerini ve onları başarıya taşıyan liderlik özelliklerini derinlemesine ele alıyor. “Aklını En Doğru Şekilde Kullan” ise sabit fikirli olmak yerine büyüme zihniyete sahip olmanın gücünü araştırırken zorlukları kucaklamanın ve sürekli bir öğrenme ve gelişme kültürü inşa etmenin önemini vurguluyor. Her iki kitap bireylere kişisel ve profesyonel gelişim yolculuklarında ilham verebilecek ve yol gösterebilecek pratik iç görüler sunuyor.

Merriam-Webster sözlüğü, 2023 yılının kelimesi olarak “hakiki” anlamına gelen “authentic” sözcüğünü seçti. Sizce hakiki bir lider olmak neleri gerektiriyor?

Hakiki bir lider olmak, dürüst olmayı gerektirir. Güven, saygı, destek ve dostluk iyi liderliğin yapı taşlarıdır. Hakiki liderler bu nitelikleriyle ilham verir, takım çalışmasını teşvik eder ve ekiplerinin her şeyi başarabilmesini sağlar. Hakiki liderlik öz farkındalığı, güçlü yönlerini ve gelişim alanlarını kabul etmeyi kapsar. Ayrıca samimi, nazik ve dürüst eylemlere bağlılığı gerektirir. Liderler kişisel kazanımlar yerine ekiplerinin ve kurumlarının sağlıklı yaşamına ve refahına öncelik vermeli, samimiyetlerini sözleri, davranışları ve etkileşimleriyle de göstermelidir. Doğruluk ve dürüstlük sayesinde kazanılan güven, etkin liderliğin temelidir. Güven ve saygının kazanılması gerektiğini anlayan hakiki liderler, hareketleri ve kararlarıyla bu nitelikleri geliştirmeye çalışırlar. Ancak bu şekilde ekiplerinin saygısını ve güvenini kazanabilirler.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları