preloader

Girişimci Hikayeleri: Seamlesstance

Girişimci Hikayeleri: Seamlesstance

Yazı Boyutu:

Son yıllarda her yaşta kadının çok tercih ettiği “spor-şık” anlayışını benimseyerek tasarımlar yapan Seamlesstance markasının kurucusu Selen Alaftargil ile sohbet ettik.

Girişimci Hikayeleri: Seamlesstance
Selen Alaftargil

Seamlesstance’in kuruluş hikayesini öğrenebilir miyiz?

Kendimi bildim bileli iş hayatına her zaman ilgi duydum. Küçüklüğümden bu yana girişimci bir ruhum var, kendimi hep bir iş insanı olarak hayal ederdim. Üretmeyi, yenilikleri keşfetmeyi, globali takip etmeyi çok seviyorum. Bununla beraber modaya karşı ayrı bir tutkum var. Babamın yaklaşık 40 senedir tekstil sektöründe bir iş insanı olması, beni yurt dışı fuarlara sıklıkla götürmesi hem ilham verdi hem de bu yönlerimi keşfetmemi sağladı.

Girişimci Hikayeleri: Seamlesstance

2019 yılında seamless örgü tekniği Türkiye’de çok yaygınlaşmıştı ve evimizde her akşam konuşulmaya başlanmıştı. Birçok marka seamless örgü tekniğiyle spor giyim ürünleri üretiyordu. O dönem aldığım neredeyse tüm spor giyim ürünleri seamless tekniğiyle üretilmişti. Bu bende büyük bir ilgi uyandırdı. Seamless örgü tekniğiyle yalnızca spor giyim değil gece şıklığından günlük giyime kadar birçok kıyafetin elde edilebileceğini düşündüm. Üstte yokmuş hissi veren bu tekniği kullanarak kadınlara her alanda konfor ve şıklığı sunabilmek amacıyla 2019 yılında kendi şirketimi açarak Seamlesstance’i kurdum.

Marka, son yıllara damga vuran “spor-şık” terimini merkeze alarak, kadınların giydiği her kıyafette sonsuz hareket alanı içinde olmaları, güvenli hissetmeleri ve enerjilerini göstermeleri için kuruldu.

Markanızı farklılaştıran özellikler neler? Ürünlerinizde kullandığınız “Seamless” tekniğini biraz açar mısınız?

Günümüz hızlı moda sektörüne karşı Seamlesstance; kullandığı iplik kalitesi, dokusu, rahatlığı, tasarımı ile dolapta her zaman varlığını sürdürebilecek şekilde kendini ön plana çıkarıyor. Seamless tekniği en temel haliyle ipin makine tarafından dokunarak tüp haline getirilmesidir. Yuvarlak örgü makinalarına koyulan ip, sisteme girilen tasarımı örerek ürünü tüp halinde çıkarır.

Girişimci Hikayeleri: Seamlesstance
Girişimci Hikayeleri: Seamlesstance

Çıkan tüpün kenarlarının kesilip birleştirilmesiyle ürün son halini alır. Dikişin yalnızca birleşim yerlerinde kullanılması sınırsız esneklik ve konfor sağlar. Seamless makineleriyle sanılanın aksine yalnızca iç giyim ve spor giyim değil; gece şıklığı, günlük giyim ve aksesuarlar dahil her türlü ürün üretilebilir. Seamlesstance bu tabuları yıkmak için kuruldu.

Seamlesstance’ı üç kelimeyle anlatın desek?

Enerjik, Elegan, Zamansız.

Markanızın sürdürülebilirlikle ilgili temel değerleri ve çevre dostu yaklaşımları nelerdir?

Girişimci Hikayeleri: Seamlesstance

Seamless tekniği üretimde kumaş israfını neredeyse sıfıra indiriyor. Buna karşılık bazı cut-out tasarımlardan çıkan minimum düzeydeki kumaşları değerlendirerek günlük hayatta kullanılabilecek aksesuarlara çeviriyoruz. Örneğin; son koleksiyonumuz Soul Space’den çıkan kumaşlarla 18 adet cam şişe askılığı yaptık. Makineler ürünleri tüp şeklinde çıkardığı için dikiş sadece birleşim kısımlarında kullanılıyor ve bu nedenle insan gücüne ihtiyaç azalıyor, enerjiden ve zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlanıyor. Bunun yanında kullandığımız ipliklerle ürünlerin ömrünü uzatıyoruz.

İpliklerin antibakteriyel özelliğe sahip olanları kullanıyoruz ve bu kokuyu, bakteri oluşumunu önlüyor. Daha az yıkamayla uzun süre giyim imkanı sunduğu için su israfını önlüyor. Nem atıcı teknolojisiyle, ürünler aktif yaşamda teri vücutta tutmuyor ve bakteri oluşturmuyor.

Girişimci bir kadın olarak markanızın kuruluş sürecinde karşılaştığınız engeller var mı?

Elbette ki ufak tefek engellerle karşılıyorum. Karşılaştığım en büyük problem yaşım oluyor genelde. 2001 doğumluyum ancak yaşıma göre daha küçük görünüyor olmam dolayısıyla özellikle üretim sürecinde isteklerimi hayata geçirme konusunda diğer kişilere göre daha fazla çaba sarf etmem gerekiyor. Buna karşın şu an işletme öğrencisi olarak okul hayatımda edindiğim bilgileri direk iş hayatına uyarlayabildiğimden kendimi şanslı hissediyorum. İş hayatında çok değerli, işinde profesyonel ve çok güzel insanlarla çalışıyor olmam hayatımı çok kolaylaştırıyor ve engelden çok fayda sağlıyor.

Markalarınızı büyütme yolunda hedefleriniz neler?

Hedeflerimi sıralayacak olursam; ilk hedefim koleksiyonları genişletmek, ürün gamını arttırmak ve gelişen teknolojilere markayı hızlıca entegre etmek olur. Bununla beraber Türkiye içerisinde mağazalaşmak ve markayı globale taşımak en büyük hedefim.

Girişimci Hikayeleri: Seamlesstance

Selen Alaftargil Kimdir?

17 Şubat 2001 yılında doğdu. Ortaöğretimini Erenköy’de Fevziye Mektepleri Vakfı’nda tamamladıktan sonra Sev Amerikan Koleji’nden mezun oldu. 2019 yılında Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimine başladı ve eğitimi hala devam etmekte. İleri derecede İngilizce ve başlangıç sevisinde İspanyolca konuşuyor.

Üniversitenin ilk yıllarında modaya olan ilgisi ve girişimci ruhu sayesinde Seamlesstance markasını kurdu. Lüks Marka oluşturma ve sürdürme konularında eğitimler aldı. Bunun yanında Vakko Esmod Akademisi’nde Kişisel İmaj Danışmanlığı ve Styling eğitimlerini tamamladı.

Profesyonel düzeyde kayak ve snowboard yapıyor. Bunlara ek olarak yoga ve tenis severek yaptığı spor dallarıdır.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları