• Arama

Camp: Notes on Fashion: Metropolitan Müzesi’nin Beklenen Sergisi

Metropolitan Müzesi'nin heyecanla beklenen moda sergisi Camp: Notes on Fashion'a dair her detayı öğrenin.

Metropolitan Müzesi, 2019 sergisi için, geçmiş yıllara göre farklı bir tema seçerek, adını “Camp: Notes on Fashion” koydu. Sergi adı, Susan Sontag’ın 1964 yılında yazdığı Notes on ‘Camp’ (Camp üzerine notlar) denemesinden alıyor. 9 Mayıs’ta ziyarete açılacak sergi, 8 Eylül 2019’a kadar görülebilir.

Camp nedir? Özünde, “doğal olanı reddetmek, suni olanı tercih etmek ve abartmak” olarak tanımlanan akımın, tarih boyunca oldukça sık kullanıldığı da fark edilebilir. Kelimenin kökü, “se camper”’ye dayanıyor. Abartılı poz vermek anlamını taşıyan kelime, Fransız sarayında yaşayanların günlük hayattaki teatral duruşlarını ifade ediyor.

Elsa Schiaparelli kendisi kadar tasarımları da camp’tı ama Coco Chanel kesinlikle değildi.” 

- Andrew Bolton

Versailles sarayı ve Louis XIV ile başlayan sergi, bu dönemlerindeki giysi, saç, makyaj ve gıdada görülen abartı “camp ideal” olarak tanımlanmış. Seçkide yer alan antik Herkül heykelinin pozunu tekrar eden kral, camp’ın ne kadar eski olduğunu kanıtlıyor. Portrede görülen kırmızı topuklu ayakkabılar ise, serginin starları arasında yer alıyor. Elli sekiz tasarımcıdan seçilen giysiler ise tarihin bu teatral döneminden ilham alan parçalar da kolaylıkla fark edilebilecek.

17. yüzyıldan günümüze kadar kullanılan 250 obje, sergiyi oluşturuyor. Tarihin akışındaki gibi önce marjinal sayılan şeylerin zamanla olağan kabul edilmesi inceleniyor. Kadın ve erkek giyimi, heykel, resim gibi farklı malzemelerin, beraber bir fikri vurgulamasına odaklanılmış.

Geçmiş yıldızlar arasında “camp” olan Mae West kadar, Cher ve Elton John ile Fransız Cumhurbaşkanlarından General de Gaulle, Flash Gordon çizgi romanları ve Art Nouveau dönemi de sayılabilir. Yakın tarihte ise 1980’lerin Louis XIV’ü aratmayan abartılı saç modelleri, geniş omuz vatkaları ile son derece sofistike camp tasarımlara imza atan Yves Saint Laurent hatırlanıyor.

Kişi ya bir sanat eseri olmalı ya da sanat eseri giymeli

– Oscar Wilde

Kendisini fazla önemseyen ve bu yüzden komik olanlar kadar, ciddiyetlerini yitirdikleri için camp’leşen kişilere ve farkında olmayanları uyaracağa benzerken, Pop Art’ın en önemli ismi Andy Warhol’un 1965 yılında çektiği CAMP filmi de unutulmamış.

Serginin gala yemeğine Vogue editörü Anna Wintour ile beraber Lady Gaga, Alessandro Michele, Harry Styles, Serena Williams, ev sahipliği yaparken, sponsorluğunu da Gucci üstlenmiş. Sergi kitabı ise, karşılaştırmaları, detaylı anlatımı ile meraklılara referans olacak nitelikte.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.