preloader

Tatil Listenize Eklemeniz Gereken 10 Destinasyon

11.12.2019

Yazı Boyutu:

Popüler seyahat rotalarını bir yana bırakıp dünyanın dört bir yanından az bilinen rotaları paylaşıyoruz. Seyahat listenize mutlaka eklemeni gereken lokasyonları keşfedin.

Banaue, Filipinler

1-banaue

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Banaue bölgesinde 2000 yıl önce Ifugao kabilesi tarafından işlenen çeltik tarlaları Filipinlilerin adeta gurur kaynağı. Yeşilin binbir tonunu yakalayacağınız bu eşsiz bölge fotoğraf tutkunları için eşsiz bir yer. İspanyolların sömürgesinde 333 yıl geçiren Filipinliler pirinç tarlalarını cennete çıkan merdivenler olarak tanımlıyor. Dünya’nın 8. harikası olarak nitelendirilen tarlalar nesilden nesile aktarılarak korunuyor.

Devler Geçidi, İrlanda

2-devler-gecidi-irlanda

Kuzey İrlanda’da Country Antrim’de yer alan Devler Geçidi dünyanın en eşsiz oluşumlarından birisi. UNESCO tarafından Dünya Miras Alanları listesine alınmış olan Devler Geçidi deniz seviyesinden 12 metre yükseklikte bulunan 40.000 bazalt sütündan oluşuyor. Bazalt sütunları olarak adlandırılan bu oluşumlar 50-60 milyon yıl önceki volkanik bir faaliyetin sonucunda ortaya çıkmış.

Huacachina, Peru

3-huacachina

Peru’nun başkenti Lima’nın güneybatısında bulunan Huacachina Ica Eyaleti’ne çok yakın mesafede bir vaha. Huacachina, çölde küçük doğal bir göl etrafında kurulmuş olmasına rağmen, insanlara çöl üzerinde farklı aktiviteler sunuyor. Sıra dışı bir macera arayanlarınsa gözde destinasyonları arasında. Kızgın kumların arasında gezerken yemyeşil palmiyeleri görünce kendinizi adeta cennette hissediyorsunuz. Palmiye ağaçlarının arasında kalan göl etrafında sakız ağaçları görünce şaşırmayın.

{771910}

Lake Natron, Tanzanya

4-lake-natron

Eğer uzak bir yerlerde tatil yapmayı planlıyorsanız ve planınız için belirlediğiniz yer Tanzanya ise Lake Natron görülmesi gereken yerler arasında. Kuzey Tanzanya’da milyonlarca flamingonun üreme alanı olan gölde yaşayan hayvanların taşlaşmış görünteye sahip olmasının nedeni ph değerinin 10.5 seviyesini aşması. Mükemmel yansıtıcı özelliği nedeniyle fotoğraf sanatçılarının ilgisini çekiyor. Sunduğu yansımaların büyük tuzaklara dönüşmesi sonucunda ölümcül sonlarla karşılaşan canlıların görüntüleriyse insanı biraz üzüyor.

Marble Caves, Şili

5-marble-caves

Patagonya’da bulunan doğa harikası olan mermer mağaralar, güzelliği ile insanı adeta büyülüyor. Turkuaz suların yansıması ile mermer mağaralar adeta gözünüzün önünde dans ediyor. Mavinin binbir tonuna rastlayacağınız eşsiz bir manzara etrafta hakim. La Capilla, Cathedral, La Cueva muhteşem görüntüleriyle en çok bilinen mağaralar. Küçük teknelerle ulaşabileceğiniz mağaralar 6000 yıldan fazla bir geçmişi içinde barındırıyor.

Marieta Adaları, Meksika

6-marieta-islands

Marieta Adaları, Meksika açıklarında saklı bir cennet. Meksika hükümeti tarafından askeri tatbikatlar sırasında kullanılan ada, büyük bir patlama sırasında oluşmuş. Belki de dünyada görecebileceğiniz en güzel kraterlerden biri. Mağaraya ulaşmak pek de kolay değil, ama içeri girdiğiniz an hafızanızdan silinmeyecek kadar güzel bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Meksika hükümeti tarafından korunmaya alınan ada topluluğu, her gün dünyanın farklı bölgelerinden gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Milli park statüsünde olan bölgede yüzerken yanınızdan yunuslar, balinalar geçerse şaşırmayın!

{77187}

Palau, Mikronezya

7-palau

Batı Pasifikte, 250 adadan oluşan ve ada cumhuriyeti olan Palau, Avustralya’nın kuzeyinde, Filipinler’in güneyinde ve Endonezya’nın doğusunda yer alıyor. 586 adet mantar şeklinde olan mercan adalarıyla dünyaca ünlü. Yeryüzünde biyolojik çeşitliliğin en yoğun olduğu adalardan biri Palau dalış tutkunları için tam bir cennet. Uçsuz bucaksız denizde köpekbalıkları ile birlikte dalış yapabilirsiniz. Karanlık çöktüğüne ise gökyüzü ayrı bir renk cümbüşüne bürünüyor.

Quinta da Regaleira, Portekiz

8-quinta-de-regaleira

Portekiz’in belki de dünyada görebileceğiniz en sevimli bölgelerinden biri olan Sintra, bu güzel mimariye ev sahipliği yapıyor. Portekiz’in önemli ailelerinden Carvalho Monteiro’nun yazlık rezidansı olarak yapılan bina eşsiz mimarisi ve görkemli bahçeleriyle insanı adeta büyülüyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Quinta da Regaleira masallarda yaşadığınızı hissettiren sıra dışı güzelliğe sahip mağaraları, labirentleri, kulesi ve şelalesiyle 1800’lü yıllarda yapılmış en görkemli yapılardan biri.

Tanah Lot, Bali

9-tanah-lot

Volkanik yapısı, tropik ormanları, pudra rengi kumsalları, yemyeşil pirinç tarlaları, mistik kültürü, kutsal tapınakları, cana yakın insanların ülkesi olan Endonezya’nın gözde tapınaklarından biri. Kayalıklar üzerinde yıllarca süren gelgitlerin etkisiyle oluşan harika bir şaheser. Adaya gelen ziyaretçilerin akınına uğrayan Tanah Lot 15. yüzyıldan bu yana dimdik ayakta. Tanah Lot, Bali Adası’nın kutsal bir simgesi haline gelmiş.

{772867}

Vanua Levu, Fiji

10-vanua-levu

Vanua Levu belki de hepimizin hayalini kurduğu cennet adalardan biri. Palmiye ağaçları, turkuaz rengi denizi, mercan kayalıkları, tropik bitkileri, pudra rengi kumsalları ve eşsiz güzellikleriyle baş döndürücü güzellikte. Fiji’nin iki büyük adasından biri olan Vanua Levu, su altı hayatıyla ünlü. Mercan adalarını keşfedebilir, resiflerde dalış yapabilirsiniz. Şelalelerse adanın en gözde bölgeleri arasında. Ünlü misafirleriyle adayı şenlendiren Fiji Namale Resort & Spa görülmeye değer.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları