preloader

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri

11.12.2023
Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri

Yazı Boyutu:

Yılbaşı sofralarınız için ilham alabileceğiniz fikirler, yaratıcı sofraların dekorasyon sırları ve küçük dokunuşlarla uygulayabileceğiniz stil sahibi çözümleri keşfedin.

Şık bir yılbaşı sofrası tasarlayabilmek için tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir. Her şey birbiriyle uyumlu, masalsı bir ahenk yaratmalıdır sofranızda.Tabakların arasını süsleyen çam dalları, mumlar, tavandan asılmış süsler, kozalaklar, yaratıcılığınızı yansıtan masa kartları ve çeşitli minik detaylarla yılbaşı sofranızı davetlileriniz için unutulmaz kılabilirsiniz. İşte karşınızda farklı stillerde kurgulanmış, aurası yüksek 8 farklı yılbaşı sofrası ve bu sofralardan ilham alabileceğiniz pratik ipuçları…

Oyuncu öğelerle renklendirin

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri

Yılbaşı sofranızda çocuklarınızla eğlenceli bir gece geçirmek istiyorsanız yeni yılın büyüsünü masanıza taşıyan oyuncu bir kurgu yaratabilirsiniz. Tabakların arasında geyikleriyle gezinen Noel babalar, lekelense bile içinizi sızlatmayacak bir masa örtüsü seçimi, renkli kağıt peçeteler, karton tabak ve bardaklar ihtiyacınız olanlar arasında. Arka fonda yanıp sönen ışıklarıyla sofradakilere göz kırpan bir çam ağacı, heyecan verici hediye paketleri, çam kozalakları ve sevdiklerinizle umutlarınızı paylaşacağınız bol kahkahalı leziz yemekler…

Marks & Spencer

İskandinav stilinin sadeliğini yansıtın

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri
John Lewis

Sofranızda nordik ruhlu davetkar bir görünüm için çok renkli veya desenli masa örtülerinden uzak durmalısınız. Bembeyaz bir masa örtüsünün üzerine yerleştirdiğiniz aksesuarlar desen karmaşasının içinde boğulmadan güzelliğini daha çok gözler önüne serecektir. Amacınız yalınlığın izini süren bir zarafet yaratmak. Bunun için sade sofra aksesuarlarından yana oy kullanmalısınız. Genel bütün içindeki ahengi ise önceden belirlediğiniz bir renk skalası çerçevesinde aldığınız süsleme elamanlarıyla yakalayabilirsiniz. Fotoğraftaki gibi mavi, beyaz ve gümüş tonlarının rafine bir karması sofranıza İskandinav şatolarının elegansını taşıyacaktır.

Paşabahçe

Grace Brands

Parizyen sofraların cazibesini taşıyın

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri
Marks & Spencer

Fransızların zamansız ve klasik stilini sofranıza taşımak istiyorsanız Coco Chanel’in şu sözüne kulak kabartın: “Basitlik, gerçek zarafetin tek ilkesidir.” Beyaz, inci ve gümüş tonlarındaki sofra takımlarınızı abartısız ve ölçülü şekilde bir araya getirdiğiniz yılbaşı süslerinizle kombinleyebilirsiniz. Ağızları altın yaldızlı kristal kadehlerinizin içine yılbaşı şekerleri koyarak sofranın ortasına yerleştirebilir, böylece davetlilerinize tatlı bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. Unutmayın, sofranız için seçeceğiniz her aksesuar sahip olduğu ince ayrıntılarıyla doğal güzelliği ve zevki pekiştiren öğeler olmalı.

Vahşi ve cesur seçimler yapın

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri
Amara

Hayvanlar aleminin asil ve güçlü karakterlerinden leoparlar, panterler ve zebralar bu sezon moda dünyasından dekorasyona uzanan trendler arasında. Yaratıcı, cesur ve farklı bir sofra kurgulamak istiyorsanız Michael Kors’tan Dolce&Gabbana, Tom Ford ve Balenciaga’ya kadar moda arenasının yıldız oyuncularının tercih ettiği bu desenleri sofranıza taşıyabilirsiniz. Ne diyor tasarımcı Hella Jongerius, “Renkler kişiseldir. Renk seçiminde yanlışlar yoktur, sadece kişisel ifade biçimleri vardır.” O halde sofranızda siyah tabaklar ve kumaş peçeteler mi kullanmak istiyorsunuz, yılbaşı gecesi hayallerinizdeki sofrayı kurgulamakta özgürsünüz. Siyahlarla kullanılan altın kaplı çatal bıçaklar ve bunları tamamlayan altın varaklı şamdanlar görsel bütünlüğü pekiştirecektir.

Natüralist bir kış masalı senaryosu yaratın

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri
John Lewis

Belki çam ormanlarının arasındaki ahşap bir kulübede değilsiniz ve dışarıda lapa lapa kar da yağmıyor; ama yine de davetlileriniz için evde hazırladığınız sofranızla onlara natüralist bir kış senaryosu vadedebilirsiniz. Sofranızda doğal malzemelerden basit formlu el işi detaylar barındıran süslere ve ahşap dokulara yer verin. Kadehlerin kenarına küçük ahşap mandallarla iliştirebileceğiniz isim kartları, YouTube’dan bulabileceğiniz değişik katlama teknikleriyle katlayarak tabakların içine yerleştirebileceğiniz kumaş peçeteleriniz ve tabakların arasında sofrayı süsleyen meşe palamutları yaratıcı ve natüralist detaylar olarak sofranıza kişilik katacaktır.

Doğadan ganimetlere yer verin

Bir doğa yürüyüşünüz esnasında topladığınız kırılmış dallara, kozalaklara ve hatta mantarlara bile sofranızda yer verebilirsiniz. Masanın üzerindeki aydınlatmaya iliştireceğiniz veya farklı bir teknikle masanın üzerine sallandırabileceğiniz kuru bir dala yılbaşı süslerini asabilir, birkaç minik dalına kuş süslerini tutturup doğadan ganimetlerle sofranızda yarattığınız jungle etkisini güçlendirebilirsiniz. Mumlar, kürklü dokular, mum ışıklarının sofradaki etkisini artıran kristal ve cam yüzeyler sofra dekorasyonunuzun yardımcı elemanları…

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri

Yaratıcılığınızı konforla birleştirin

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri
John Lewis

Yılbaşı süsleri her zaman yılbaşı ağacına asılacaktır diye bir kural yok. Yaratıcılığınızı kullanın. Yılbaşı topları, tabakların arasına serpiştirilerek sofranızı veya çam dallarına iliştirilmiş şekilde sandalyelerin arkasını süsleyebilir. Sofranız yılbaşı davetlilerinin bir gece boyu çevresinde keyifli vakit geçirebileceği kadar konforlu ve aynı zamanda davetkar olmalıdır. Sofranın arkasında mumlarla aydınlatacağınız bir büfe veya servis masası sofradaki fazlalıkları koymanıza yardımcı olacaktır.

Zara Home

Mia Mano

Sofranızı hediyelerle renklendirin

Yılbaşı Sofralarınızı Süslemek İçin Stil Önerileri
Hobby Craft

Davetlilerinizin tabaklarında bulacakları minik hediyeler onlara yemek öncesi keyifli bir hoş geldin sürprizi olabilir. Çekici ambalajlarıyla sofranıza renk katacak bu hediyeleri, ayaklı cam servis tabaklarının içinde sergileyeceğiniz parıltılı süsler ve ışıklarla tamamlayabilirsiniz. 80’lerin disco havasını yansıtan fosforlu renkler, balonlar, floresan ışıklar ve fonda Lionel Richie’den “All Night Long” şarkısı eğlenceli kurguyu pekiştirecektir.

Kurt Sadler

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları