preloader

Yılbaşı Dekorasyonu İçin 6 Farklı Renk Paleti

03.11.2023
Yılbaşı Dekorasyonu İçin 6 Farklı Renk Paleti

Yazı Boyutu:

Yılbaşı dekorasyonunun 6 vazgeçilmez rengi ve stil uzmanlarının yaratıcı önerileriyle büyülü bir atmosfer kurgulamanın sırlarını paylaşıyoruz.

Yılbaşı dekorasyonunun renk paletinde birçok kişi çam ormanlarının eşsiz yeşiliyle ateş kırmızısının klasik birlikteliğinden şaşmazken, daha şatafatlı bir görünüm arayanlar bu skalaya gold ve gümüş renklerini de ekliyor. Mavi ve beyazlar ise daha sakin ve cool, çoğu zaman ilhamını nordik ülkelerden alan süsleme senaryolarının hakim tonları arasında. Geçen yıla kıyasla Google’daki yılbaşı süsü aramalarında kırmızılardaki %70 ve mavilerdeki %140 artış bu sene hangi renklerin öne çıkacağını gösteriyor.

Noel Baba Kırmızısı

Renk uzmanları sıcaklık, ateş, konfor ve keyif hisleriyle ilişkilendirilen kırmızı renginin kış aylarında evlerde daha yoğun kullanılmasını öneriyor. “Bir ardıç kuşunun göğsünün kırmızısından, kış meyvelerine uzanan kırmızı skalası yılbaşının en sembolik renklerindendir. Yeşil ile bir araya geldiğinde yılbaşının klasik büyülü atmosferini mekanınıza taşır” diyor İngiliz Home Barn markasının kurucuları Sarah ve Sally Wilkie.

Pazarlama kampanyalarının da renk seçimleri üzerinde büyük rol oynadığı bir gerçek. 1931 yılında Coca Cola markasının yılbaşı reklamlarında kırmızı ceket ve pantolonuyla görünene kadar Noel Baba’nın kamusal imajı tek tip değildi. Coca Cola 1964 yılına kadar devam eden Noel Babalı yılbaşı kampanyalarıyla markasının rengini kolektif hayal gücümüze yılbaşının sembolik rengi olarak kazımayı ustaca başardı.

Çam Yeşili

Çam ormanlarının eşsiz doğasını yılbaşı dekorlarına taşıyan yeşiller natüralist bir yılbaşı kurgusu yaratmak için en ideal renk. Stil uzmanları yeşillerle bir araya gelen beyaz, gümüş ve gold tonlarının kontrast bir çekicilik yarattığını söylüyorlar.

Kapıyı süsleyen yılbaşı çelenkleri, yemek masasının ortasından geçen sarmaşıklar, sandalyelerin sırtına iliştirilmiş okaliptüs buketleri, çam dalları ve çam ağacı yılbaşı kurgularında yeşilin dozunu artırmak ve doğayı iç mekâna taşımak için kullanabilecek öğelerden sadece bazıları…

Gold Işıltısı

“Gold rengi bana göre kutlama ile eş anlamlıdır. Kullanıldığı mekâna ışıltı ve cazibe katar. Yılbaşı sofrası gold detaylarla tamamlanınca daha şatafatlı bir mizansen çıkar ortaya. Ayrıca bu renk birlikte kullanıldığı diğer tüm renklerle harika uyum sağladığından yılbaşı süslemelerinizi bu renkte tercih etmek uzun vadeli bir yatırımdır” diyor Sarah Wilkie.


Gümüş Zarifliği

Gümüş rengi yıldızları çağrıştırır. Gökteki yıldızların yeryüzüne indiği büyülü yılbaşı gecesinde gümüş renginin ağırlıklı kullanıldığı bir renk paletiyle çekici bir atmosfer yaratabilirsiniz. Gümüşü dengeleyen beyazlar ve metal aksesuarlarla ilhamını nordik stillerden alan bir yılbaşı senaryosu hazırlamak mümkün.


Kar Beyazı

Yılbaşı süslemelerinde beyazların dinginliğiyle masalsı bir atmosfer yaratmak isteyenler Athena Calderone’nin EyeSwoon için tasarladığı minimalist kurgulardan ilham alabilir. Yılbaşı ağacına asılı beyaz toplar ve simli kar figürlerine Calderone’nin düzenlemelerinde, keten ve suni kürklü dokular eşlik ediyor. Beyazların hakimiyetinde yeşil, gümüş ve gold tınılarla karakter kazanan yalın bir stil…

Yılbaşı ağacınızı beyaz renkli süslemeler ağırlıklı olacak şekilde kurgulayabilir, aralara gümüş ışıltılar katarak dengeli bir bütün yaratabilirsiniz. Yeşil, gümüş ve beyaz seçimlerinizi evin farklı yerlerindeki yılbaşı süslemeleri için de devam ettirmek uyumlu bir yılbaşı dekorasyonunun anahtarı.

Mavi zenginliği

Yılbaşının kırmızı ve yeşili odağına alan dekorlarından sıkılanlar için mavi renkli süslemeler stil sahibi bir görünüm vadediyor. Renk uzmanı Annie Sloan yılbaşı dekorlarında mavinin mükemmel eşi olarak gold rengine işaret ediyor ve şunları ekliyor: “Mavi ve gold bir sanatçının paletindeki en zengin renk ikilisidir. Bir araya geldiklerinde ortaya Gatsby sahnelerinden Art Deco’ya uzanan bir kurgu ortaya çıkar.”

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları