preloader

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

04.01.2022
Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Yazı Boyutu:

Sanatsever OGGUSTO okurları için birbirinden güzel ve keşfe değer 12 galeriyi mercek altına aldık.

İstanbul gerçek bir sanat şehri… Önemli sanat etkinliklerini kaçırmamak için yepyeni sergileri, genç sanatçıları bizlerle buluşturan galerileri radarınıza almalısınız! Hızla güncellenen sergi takvimini yakından takip edebilmeniz için, şehrin en önemli sanat galerilerinden 12 tanesini derledik.

Galeri Selvin

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Bahri Genç, Yüz Rezonanslarıyla Dans

Galeri Selvin, sanatın tüm dallarını Başkent’te yaymak için 1985 yılında Ankara’da kurulan galeri, 2006 yılında İstanbul’da faaliyete geçti; 2013 yılında da ek olarak Arnavutköy’de sadece heykellere yönelik bir galeri kuruldu. Usta sanatçıların serilerini 1985 yılından beri gerçekleştiren galeri, genç sanatçılara da destek oluyor. İtalya’nın önemli galerilerinden Liquid Art Systems ile ortak çalışan Galeri Selvin, sanatseverleri yurt dışında yaşayan Türk ve yabancı sanatçılarla da bir araya getirmeyi amaç ediniyor.

Galeri Selvin’deki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Dere Sokak No:3; Arnavutköy, Beşiktaş, İstanbul

Abdi İpekçi No: 38; Nişantaşı, Şişli, İstanbul

Sevil dolmacı Art Gallery

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Şahin Demir, Boş Zamanlar Bahçesi

Sanat danışmanı ve CEO olan Sevil Dolmacı tarafından 2020 yılında kurulan Sevil Dolmacı Art Gallery, Villa İpranosyan binası ile birlikte hayata geçti. Küratörlüğünü Dr. Kathy Battista’nın yaptığı; Türk sanatçıların yanı sıra uluslararası sanatçı profiliyle öne çıkan Sevil Dolmacı Art Gallery, uluslararası isimleri ve upcoming genç yetenekleri Türkiye’de sanatseverler ile tanıştırmak ve buluşturmak; Türkiye’de çalıştığı yetenekleri ise uluslararası sahneye çıkartmak üzerine çalışıyor.

Sevil Dolmacı Art Gallery’deki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Cihannüma, Çömezler Sokağı No:16 Beşiktaş, İstanbul

Anna Laudel

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Ardan Özmenoğlu, you like my work ha?

Uluslararası bir galeri olan Anna Laudel, İstanbul’daki şubesinde hem Türk hem de yabancı sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Galerinin bünyesinde yer alan sanatçılar genellikle geleneksel Türk sanatı ve kültüründen etkilenerek farklı malzemelerle çalışmalar yapan isimlerden oluşuyor.

Anna Laudel, İstanbul’daki ilk lokasyonunun ardından, uluslararası alanda daha da genişlemek için 2019 yılında Düsseldorf-Almanya’da ikinci galerisini açtı. Yönetmenliğini Ferhat Yeter’in yaptığı her iki galeri de Türkiye ve ötesinden sanatçıların kişisel ve karma sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Galataport’tan AKM’ye kadar uzanan ve Beyoğlu semtinin kültürel mekânlarını birbirine bağlayan yeni Beyoğlu Kültür Yolu üzerinde yer alıyor.

Anna Laudel’deki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Gümüşsuyu, Kazancı Ykş. No: 45, 34437 Beyoğlu/İstanbul

Art On

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Karma Sergi, “Painting-Sculpture-Photogrammetry

2011 yılından beri faaliyette olan Art On, özgün ve güncel sanatçılarla düzenlemiş olduğu küratöryel sergilerde sanat izleyicisiyle daha yakın bir ilişki kurmayı hedefliyor. Koleksiyoner Nil ve Oktay Duran tarafından kurulan Art On, sergilerin yanı sıra düzenlediği etkinlikler ve yayınlarla da entelektüel bir ortam yaratıyor.

Galeri programını, sanat tarihine kalıcı katkılar sağlamayı hedefleyen küratöryel sergiler ve yayınlarla kurgularken, sanat yapıtının derinlikli ve çok perspektifli çözümlemeleri için bir eleştiri iklimi kurmayı da amaçlıyorlar.

Art On’daki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Meşrutiyet Cd Oteller Sk No.1A Hanif Binası, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Ferda Art Platform

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Seniha, Ünay, Adem’in Boy Aynası

Ferda Dedeoğlu tarafından kurulan Ferda Sanat Platformu, Eylül 2019’da kapılarını açtı. Fahrelnissa Zeid’in yaşadığı tarihi bir bina olan Ralli Apartmanı’nda yer alan galeri isminden de anlaşıldığı üzere sanatçıların kendilerini her şekilde anlatabilmeleri için bir platform sağlıyor. İdeal bir sergi alanı için fiziksel ve maddi olmayan koşulları sağlamayı amaçlayan platform, sanatçılarının eserlerini hem ulusal hem de uluslararası alanda en iyi şekilde sergileyebilmesine olanak veriyor. Platformda, eserlerle ilgili bilgilendirici yayınlar bulmak da mümkün. Sergileri görmeden önce göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Ferda Art Platform’daki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 Teşvikiye Şişli/İstanbul

{774586}

Galeri/Miz

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

2011 yılında ilk mekânını İstanbul Teşvikiye’de açan Galeri/Miz, bünyesinde ulusal ve uluslararası sanatçıları ağırlıyor. Galeri olmanın yanı sıra çağdaş sanata bir platform hedefiyle kurulan Galeri/Miz, yerleşik sanatçılar için olduğu kadar genç sanatçılar için de bir mekân olma özelliği taşıyor.

Galeri/Miz, tüm kültür kurumlarıyla iş birliğine açık olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyor.

Çağdaş ve modern sanatı sergilemenin dışında alanlarında seçkin konukların katılacağı söyleşi programları ve güncel sanat konularında hazırladığı seminer programlarıyla İstanbul kültür ortamında yerini alıyor. Konuk sanatçı programıyla uluslararası genç sanatçıları İstanbul sanat ortamına taşıyor ve tüm görsel sanat disiplinlerine açık bir politika izliyor.

Galeri/Miz’deki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Hüsrev Gerede Cad. Deniz Apt. No:64 Teşvikiye/İstanbul

Galeri X-ist

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Gülin Hayat Topdemir, The Phase

Galeri X-ist, 2004 yılından itibaren genç sanatçıları bünyesine alan, onlara sergilerin dışında mentorluk yapmayı kendine hedef olarak belirlemiş bir galeridir. Her sene sanatçı portfolyosunu büyüten galeri; evrensel fikirlere sahip, farklı malzeme ve teknik kullanan sanatçıları seçmeye dikkat ediyor. Kuruluşundan 14 yıl sonra Nişantaşı’ndaki adresinden Karaköy’e taşınan X-ist, daha önce de iş birliği içinde olduğu, benzer anlayışa sahip galerilerle bir arada, çağdaş sanat dünyasının güçlü aktörlerinden biri olmaya devam ediyor.

Galeri X-ist’teki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cd., No:50, K:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Mixer Art Gallery

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Gurur Birsin, Zamanın Enkazı

Kasım 2012’de açılan Mixer, kariyerlerinin başında bulunan genç yetenekli sanatçıları destekleyen, hem yurt içinde hem de yurt dışında görünürlüklerini arttırmak için çaba harcayan bir galeridir. Yurt dışında fuarlara ve sergilere katılım göstererek Türk sanatçıların görünürlüğünü sağlamaya yardımcı olan galeri, takviminde bulunan sergiler dışında sanatçıları desteklemek için eğitim faaliyetleri ve atölyelerini de eş zamanlı olarak gerçekleştiriyor. Aynı zamanda şehirde hızla gelişen sanat ortamına destek oluyor.

Ayrıca Mixer, çağdaş sanatta yeni seslerin oluşumunu ve ilerlemesini destekleyen ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan NADA (New Art Dealers Alliance) üyesi.

Mixer Arts’taki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Mumhane Street, No:46-50, Floor: -1, Karaköy, Beyoğlu/İstanbul

Muse Contemporary

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Jake Michael Singer

Muse Contemporary, Ayşe Pınar Akalın tarafından yetenekli sanatçıların yenilikçi vizyonlarından ilham alınarak kurulmuş yepyeni bir platformdur. Kendi galeri mekânlarının dışında İstanbul’un tarihi mekânlarında gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği yeni projelerle sanat izleyicisine farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Yükselen ve yerleşik sanatçıları bir araya getiriyor ve gelecek vaat eden genç sanatçıları desteklemeyi amaçlıyor.

Muse Contemporary, 2013 yılından bu yana faaliyet göstermekte olup, tarihi mekânlar ve çağdaş sanatı bir araya getiriyor. Köklü sanatçılarla dünü, bugünü ve geleceği buluşturan sergiler yaratan Muse, sanatı herkes için erişilebilir kılan projelere imza atıyor ve sanat dünyasının geleneksel sınırlarının ötesinde geniş kitlelere ulaşıyor.

Muse Contemporary’deki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Aydın Sokak No:12 K:1 Levent/İstanbul

{774423}

Pi Artworks

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

TREES DIE STAND Plants and Humans

İstanbul dışında Londra’da da şubesi olan Pi Artworks, sınırları aşıyor, bağlantılar kuruyor, ortak tarihleri keşfediyor ve benzer konularda çalışan farklı coğrafyalardan sanatçılar arasında köprü kuruyor… Her sene bünyesine kattığı farklı isimleri hem yurt içinde hem de yurt dışında temsil ediyor. Pi Artworks; sanat tarihi, politik ve eleştirel düşünme hakkında küresel sohbetler de yapıyor.

Pi Artworks’deki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Mumhane Caddesi No:48-50/3 34425 Karaköy/İstanbul

Sanatorium

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Karma Sergi, Hosting Bodies

Bir insiyatif olarak kurulan Sanatorium, galeriye dönüşerek ulusal ve uluslararası platformlarda etkinliklerini sürdürmeye başladı. Temsil ettiği sanatçılarda tutarlılık arayışından ziyade bir sanatçının pratiğindeki tutarlılığa önem gösteriyor. Temsil ettiği sanatçıların çalışmalarında genellikle eleştirel düşünme ve deneyimleme söz konusu. Galerinin temel misyonlarından biri, kimi zaman birbirleriyle çelişseler bile entelektüel yaklaşımlara alan sunan bir platform olarak işlev görmesidir.

Sanatorium’daki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Kemankeş Mah. Mumhane Caddesi Laroz Han No: 67/A 34425 Beyoğlu/İstanbul

{774371}

Vision Art Platform

Sanatseverlerin İstanbul'da Keşfedebileceği 10 Sanat Galerisi

Sanat Dedikleri Tuhaf Şey, Muğlak

Yeni kurulan bir sanat platformu olan Vision Art Platform, sergi projeleriyle birlikte interaktif etkileşime açık atölyeler, konuşmalar, deneyimsel temelli aktiviteler düzenleyerek farklı köklerden izleyiciyi bir araya getiriyor. Pop Art, Street Art gibi güncel sanat ve disiplinler arası deneyimlerle sanatla bağ kuruyor.

Sanat ve sanatçı konuşmaları ile çeşitli etkinliklerin yanı sıra, sanat severlerin sanata dair farklı başlıklarda kendilerini geliştirebilecekleri programlar da gerçekleştiriyor. Koleksiyonculuk, eser okuma, sanat tarihi, küratöryel yaklaşımlar gibi birçok konuda alanına hakim sanatçı, küratör, akademisyen ve sanat profesyonelleri, katılımcılarla deneyimlerini paylaşıyor.

Vision Art Platform’daki güncel sergiler için tıklayın.

Adres: Akaretler No: 35, İstanbul

OGGUSTO Sanat Editörü Feride Çelik’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları