preloader

Akneli Ciltler İçin Bakım Önerileri

05.04.2022
Akneli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yazı Boyutu:

Pek çoğumuz hayatımızın bir dönemini akneyle mücadeleye adamışızdır ve belki de halen devam ediyoruzdur… Bu noktada önemli olan neyi, nasıl yaptığımız…

Hormonal sebepler, yanlış uygulamalar, stres gibi pek çok faktörün akneye yol açtığını bilmeyen yoktur. Akne, her ne kadar daha genç yaşlarda karşılaşılan bir problem olsa da olgun ciltlerin de başlıca problemleri arasında yer almaya devam ediyor. “Neden halen akneyle uğraşmak zorundayım?” dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında yapılması gereken kendimizi strese sokmadan, abartmadan ve paniğe kapılmadan etkili bir bakım rutini uygulamak. Bununla birlikte destekleyici birkaç önemli adımı da unutmamak gerekiyor. Gelin bunlar neler bakalım ve hemen uygulamaya geçelim.

Sert Temizleyicilerden Uzak Durun

Akneli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneli ciltlerin fazla sebum üretmesi ve yağlı bir yapıya sahip olması sürpriz değil. Yapılan en büyük hatalardan biri cildi bu yağdan arındırmak için çok sert içeriklere sahip hatta cildi çizebilecek tanecikli temizleyiciler kullanmak. Akneli cilt zaten son derece hassas ve tahriş olmaya meyilli olduğu için peeling etkili ürünler ne yazık ki sivilceler üzerinde tam tersi bir etkiye yol açabilir. O nedenle özellikle akneli ciltlere özel tasarlanmış, yumuşak jel ya da köpük yapıda temizleyicilerden şaşmayın.

Soruna Yönelik Ürünler Kullanın

Cildiniz için bir ürün kullanırken tedirginlik yaşamanızı anlıyoruz ancak akneli ciltlere özel geliştirilen ürünlerle bu endişeler tamamen ortadan kalkıyor. SkinCeuticals Blemish + Age Defense Serum, tam da akneli ciltleri destekleyecek şekilde formüle edilmiş bir ürün. İçeriğinde salisilik asit bulunan bu serum, cilt kusurlarına karşı savaşarak, yağlanmayı azaltmaya destek oluyor ve cilt kusurlarıyla mücadele ediyor. 1 haftalık süreçte ciltteki fazla sebumu yüzde 28 oranında azaltan ürün, gözenek görünümünün azalmasına da yardımcı oluyor. Bir güzel haber daha! Yağlı ve karma ciltlere uygun olan Blemish + Age Defense; glikolik, sitrik ve dioik asit içeren formülü ile aynı zamanda daha ışıltılı bir cilt görünümü de sağlıyor.

Ellerinizi Cildinizden Uzak Tutun

Akneli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kişisel hijyen hepimiz için oldukça önemli bir konu; ellerimizi sık sık yıkıyoruz ancak her zaman yeterli hijyeni sağlıyor muyuz, orası soru işareti. Eğer sürekli yüzünüze dokunma gibi bir alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmenizi öneriyoruz. Ne kadar temiz olduğunu düşünürseniz düşünün ellerinizle yüzünüze dokunmamanız gerekiyor. Bunu sadece cilt bakım rutininizde, ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olduktan sonra yapmanızı tavsiye ederiz.

{773623}

Makyaj Ekipmanlarınızı Temiz Tutun

Akneli Ciltler İçin Bakım Önerileri

İşte ihmale gelmeyecek bir konu daha. Makyaj fırçalarımızı ya da süngerlerimizi kimseyle paylaşmamamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise bu ekipmanların temizliği. Cildinizde çıkan, anlam veremediğiniz sivilcelerin kaynağının fırçalarınızda biriken sinsi bakteriler olabileceğinin altını çizmek zorundayız. Bu nedenle yüzünüzle fazlasıyla haşır neşir olan fırçalarınızı ve süngerlerinizi hafta bir kere mutlaka sabunlu suyla yıkamalı ve iyice durulamalısınız. Ardından kağıt havlu üzerine sererek kurutabilirsiniz.

Cildinize Ek Destek Sağlayın

Cilt bakım rutininize ekleyeceğiniz ek bakımlarla cilt kalitenizi artırarak çok daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Bunun için antioksidan etkili serumlardan daha iyisi düşünülemez. SkinCeutical’ın yüzde 15 Saf C Vitamini içeren yaşlanma karşıtı antioksidan serumu Silymarin CF, yağlı ve akneye eğilim gösterebilen ciltlerde etkili oluyor. Cilt kusurlarına sebep olabilecek aşırı yağlanmayı 1 haftada %16 oranında azaltıyor. Ayrıca %15 C vitamini, Silymarin, Ferulik Asit ile güçlendirilmiş, yüksek konsantrasyonlu formülü ile cilt kusurlarına karşı savaşıyor. Bu kadarla da kalmıyor, ürün aynı zamanda cilt dokusunu arındırıyor, cilt berraklığında gelişme sağlıyor ve ince çizgilerin görünümünde azalmaya yardımcı oluyor.

*Bu içerik SkinCeuticals iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları