preloader

Alaçatı Lezzet Durakları: Murat İleri

09.04.2019
Alaçatı Lezzet Durakları: Murat İleri

Yazı Boyutu:

Alaçatı’nın en güzel restoranlarından Papazz Restoran’ın sahibi ve şefi Murat İleri, Alaçatı’nın lezzet duraklarını OGGUSTO’ya özel anlattı.

Dört kuşaktır İleri ailesinin yuvası olan restaurant, 150 yıllık eski taş bina aslına uygun olarak restore edildikten sonra 2016 yılında “PAPAZZ” adı ile bir aile işletmesi olarak kapılarını açtı. Misafirler bu restaurantta, Ege mutfağının mevsim sebzelerini, lezzetli otlarını ve et çeşitlerini tatma imkanı bulabilirler. İşletme sahibi ve aynı zamanda mutfak şefi Murat İleri, kendisinin de doğduğu evde şimdi ev sahiplik yapmaktadır. Üç kuşaktır restoran işletmeciliği yapan bir ailenin ferdi olan Murat İleri, Alaçatı restaurant önerilini OGGUSTO’ya anlattı.

Kendi restoranınızda misafir olsanız ne yerdiniz?

¨Şu an enginar ve oğlak zamanı olduğu için mezeler olarak enginar çiceği tarator, iç baklalı enginar, çoban salata. Ara sıcak olarak asma pidesi. Ana yemek olarak oğlak tandır veya oğlak pirzola.Tatlı olarak ise papazz sarmasını tercih ederim.¨

Alaçatı’da eski taş binada keyifli bir ortam sunan Papazz Alaçatı Restaurant, leziz yemekleriyle bölgenin favorisi. Limon ağaçları içinde, tenha ve sakin bir yerde konumlanmasıyla da herkesin beğenisi toplayan restaurantın menüleri, Ege mutfağının en farklı lezzetlerini bulunduruyor. Gerçek lezzet ve kalite arayanlar için Papazz Alaçatı, adeta bulunmaz Hint kumaşı…

{771961}

Alaçatı’daki favori lezzet durağınız neresidir?

¨Barbaros köyü yolundaki Tepe Kahve¨

Geçmişten günümüze kadar hem kahvaltılarında hem de yemeklerinde her zaman organik ürünler kullanan Tepe Kahve, hem yerli halkın hem de turistlerin gözde mekanı. Kendi tarlasında yetiştirdiği sebzelerle adeta bahçeden masaya konsepti sunan mekan, tamamen doğallığı benimsemiş. Organik sebzelerin üzerinde kullanılan yağ, yeşil zeytinin eski usul taş sıkma makinesinden elde edilmiş zeytinyağı olması ise müşterilerini mest eden başka bir nokta.

Romantik bir buluşma için nereye gidilir?

¨Karaburun Yeni Liman’da Lipsos/Ata’nın Yeri¨

Deniz kenarında bulunan konumuyla Lipsos Hotel & Restaurant, romantizm yaşamak isteyen çiftlere oldukça uygun. Otelde konaklamayan misafirlere de açık olmasıyla oldukça rağbet gören mekan, yerel lezzetleri ve hoş ambiyansıyla ilgi odağı olmaya devam ediyor.

{771960}

Alaçatı’nın en iyi dondurmacısı sizce neresi?

¨Turan Can’ın Limonlu Dondurması¨

Yıllardır aynı lezzeti korumasıyla dillerden düşmeyen bir lezzet sunuyor Turan Can. Alaçatı’da sessiz sakin dondurmanızı yiyebileceğiniz ferah bir yer olan Can Pastanesi, bölgenin tereddütsüz en iyisi. Alaçatı’ya yolunuz düştüğünde, Turan Can’ın halis mulis ev yapımı dondurmalarını yemeden sakın dönmeyin.

Alaçatı’da meze ve balık için nereye gidilir?

¨Çeşme’de Horasan¨

Yerlerini değiştirerek eskisinden de daha iyi hizmet veren restaurant, balık konusunda oldukça iyi. Baba mesleğinden gelen balıkçılığı, büyük bir aşkla yaparak müşterilerini mutlu etmeyi başaran Horasan, Çeşme’ye gelindiğinde mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Ege usulüne uygun mezeleri ve sofraya gelen her şeyin tazeliğiyle meze ve balık için gidebileceğiniz ilk adres.

Nerede Kahve İçilir?

¨Alaçatı Köşe Kahve¨

Alaçatı’nın en ünlü mekanlarından biri olan Köşe Kahve, sadece yazın değil her mevsim dolu. Oldukça sempatik bir işletmeye sahip olan mekanın tatlıları ve kahveleri gerçekten harika.

Damak zevkiniz için en doğru lezzet kaçamağı neresi?

¨Ilıca Söğüşçüsü¨

Sakatat kültürünün önemli bir parçası olan söğüşü, her yer bulmak pek mümkün olmuyor. Ama Ilıca söğüşçüsü bunun hakkını verenlerden. Küçük bir aile işletmesi olan yer, temiz, sıcak ve sahibinin müşterilerle bizzat ilgilendiği bu mekana mutlaka gidilmesi gerekir.

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları