preloader

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

28.05.2021
Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Yazı Boyutu:

aaa

Kuzey Ege peynirin, zeytinin en lezzetlileri kadar şahane yerel lokantalara ve dükkânlara da sahip. Altınoluk’tan Burhaniye’ye uzanan kıyı hattı için önerilerimizi kaçırmayın.

Altınoluk’tan Burhaniye’ye uzanan kıyı hattı; Kaz ve Madra dağları arasında kalan eşsiz bir konuma, sayısız doğal güzellik ve lezzete sahip. Edremit demek, dev zeytin ağaçlarından toplanan zeytinler, boğazı yakan meyve kokulu nefis zeytinyağları, Assos Babakale’den gelen taze balığın, kabuklunun başrol oynadığı, ot kavurmalarıyla dolu sofralar, peynirin ve sütün, yoğurdun en lezzetlileri, mis gibi dağ ve deniz havası demek elbette… Baba mesleklerini sürdüren dükkânları, sakinliği, doğallığı yerli yerinde. Beton binalar belki giderek artıyor ama gelenekler de sürüyor, yaşıyor.

Gaye Şahin’in Önerileri

10 kuşaktır helvacı

Tıflıpaşa Helvacısı

Sabahın erken saatlerinde Edremit’e aç bir karınla vardıysanız o kadar şanslısını ki. Önce eski çarşıların sokak aralarında saklanan kara fırını bulmanız gerek. Malkoç Fırın, yarım saatte bir sıcak gevrek simit ve galeta çıkarıyor. Sahipleri İdris ve Emine Malkoç’tan el yakan simitleri alıp biraz ilerideki Tıflıpaşa Helvacısı’na doğru koşun. Dükkânın kırmızı levhalı nostaljik kapısından girdiğiniz gibi tahinin kokusuna vuruluyorsunuz. Tıflıpaşa tam 10 kuşaktır tahin ve helva üretiyor. Vaktiyle saraya helva yollayan aile, bugün birçok ünlü şefin de alışveriş yaptığı adres. Tamamen Balıkesir çevresinden gelen yerli susamı kullanıyor ve ‘Edremit susamı eken kalmadı’ diye dert yanıyorlar. Yerli susamdan ürettikleri tahinin ayıklanmamış kabuklu ve çifte kavrulmuş çeşitleri de var. Eski geleneklerin hepsini sürdürüyor, susamı kara fırında kurutup taş değirmende öğütüyorlar.

Gazicelal Mah. 494. Sok. No 12/C Edrmit; 0266 372 36 87

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Vazgeçilmezimiz höşmerim

Ahmet Efendi Yoğurt Evi

Çarşının bir diğer durağı Ahmet Efendi Yoğurt Evi. Sahibi Ahmet Ağatekin, aynı ismi paylaştığı dedesinden kalan dükkânda höşmerim yapıyor. Bölgede pek çok yerde tadabileceğiniz meşhur peynir tatlısı höşmerimi onun gibi yapan yok. Höşmerimi kaşık kaşık bir iki dakikada bitirmek kolay da yapımı gerçekten zor. Peyniri ağızda dağılan tatlıyı yeni yapılmışken yakalarsanız sıcak sıcak tatmak inanılmaz. Dükkânda hakiki koyun kelle peyniri ve dondurmadan farksız kıvamda muhteşem bir koyun yoğurdu da var.

İnönü Cad. No: 61; Edremit; 0266 373 73 88; 0532 357 94 32

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Peynir cenneti

Edremit’in koyun sütünden kelle peyniri meşhur. Eski usulünde tamamen koyun sütünden yapılanı bulmak kolay değil. Hem Edremit’te hem de farklı beldelerde şubeleri olan Kocabaş Mandıra, lokallerin özellikle sepet peyniri almak için alışveriş ettiği yerlerden. Yakındaki Havran köyünde yer alan mandıra ve dükkânlar ise iyi peynir için çoğunluğun tavsiyesi. Havran’ı dev pazarın kurulduğu cuma gününde ziyaret etmek gerek. Hem sokaklara hem de kapalı çarşıya yayılan tezgahlar boyunca köylüler mevsimin otlarını, zeytinlerini, meyve ve sebzelerini satıyor. Çarşının sonuna doğru Hasbi Ağa’nın arı gibi işleyen dükkânı beliriyor. 1970’lerde babası Hasbi Yılmaz’ın kurduğu mekânda kendi peynirini üretmeyi sürdüren İbrahim Yılmaz, 4 ila 12 aya kadar beklettiği kelle peynirlerini satıyor. Peynirlere tadını veren; bölgenin koyun sütü. Ne kadar yüksek oranda koyun sütü kullanılıyorsa lezzet de artıyor. Hasbi’de sırf koyun sütünden yapılan höşmerim de satılıyor.

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Havran’nın leblebisi de peyniri gibi meşhur. Emel ve Ali Kelebekoğlu’nun dükkânı özellikle karadutlu leblebisiyle hafızanıza kazınacak türde. Kendi mahsullerinin pekmezine batırdıkları leblebileri fırına vererek elde ettikleri bu lezzeti mutlaka tatmak gerek.

Cumhuriyet Cad. No: 118 Havran; 0266 432 16 11

Ege ‘camembert’i

Ferit Uzunoğlu, Gudrun Wagner ve Şakir Kapankaya kendi arazilerinde ürettikleri koyun sütünden Camembert türünde peynirler yapıyor. Çok az sayıda yaptıkları üretimden peynir bulmayı başaracak kadar şanslıysanız sevdiklerinize de tattırın. Çiftliklerini ziyaret etmek, onlardan alışveriş etmek fırsatı altın değerinde, kaçırmayın.

Daha fazla bilgi için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Pırlanta gibi lokanta

Cumhuriyet Lokantası

Edremit’in en lezzetli yemekleriyle tıka basa doymak için adres belli. Cumhuriyet, gerçekten parmakla gösterilecek bir esnaf lokantası. 1910’da açıldığında Ali Usta’nın Yeri olarak bilinirmiş. Cumhuriyetle birlikte de Cumhuriyet Lokantası adını almışlar. Göreceğiniz en kibar ve ilgili ev sahiplerinden Ali Gökaslan, her sabah beşte işinin başında. Eşi ve yeğeni en büyük yardımcıları. Sabahın ilk ışıklarıyla işkembe ve paça çorbaları servis ediliyor. Sokağa yayılan masalar da içerisi de tertemiz, gün boyu cıvıl cıvıl. Çoban kebabı, kuzu tandır, tokat yaprağına sarılan muhteşem bir yaprak sarma, parıldayan zeytinyağlılar hepsi öğlen olmadan tezgahın üzerine dizilmeye başlıyor. Belirli günlerde çıkan avunya mantısı tepside kızaran yufka üzerine tavuk didiklenerek yapılıyor. Haşlanmış nohut ve yoğurtla birlikte servis ediliyor. Bakarken bile doyuran tezgahın hemen karşısında günlük çıkan tatlılar dizili. Genelde evlerde bulabileceğiniz şerbetli lor tatlısı, irmiği bol bulut gibi kabarık revani üzerinde kaymakla geliyor. Bölge sütünden yoğun sütlacı da atlamamak gerek.

İnönü Cad. No 10; 0266 373 09 76

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Akçay’ın lokal favorisi: İstasyon

Güre’den Edremit’e devam ederken Sarıkız Heykeli’yle meşhur Akçay’ın iskelesi boyunca yürümek şart. Akçay, temiz sahilleri, deniz kenarındaki yazlık evleri, giderek büyüyen kalabalık çarşısıyla zamanı durdurmuş bir tatil kasabası. Bölgenin 18 yıllık mekânı İstasyon, lokallerin favorisi. Etrafta balık ve meze restoranı çok ama Akçay’daki İstasyon’un modern ortamı bölgenin müdavim mekânlarından daha farklı. Kayalıklı deniz manzarasına bakan dış bölümde yaz kış dalga sesleriyle yemek yiyebiliyorsunuz. Geniş iç mekânın ahşap ağırlıklı tasarımı çok şık. Servis ve sunumda her detayı düşünmüşler.

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Sahibi Kim Tesch, Berlin’den Türk eşi Işıl Tesch’le birlikte kesin dönüş yaptıktan sonra buraya yerleşmiş. Bölgeye, malzemesine, köylerine doğma büyüme Akçaylı’dan daha hakim. Mekânın zengin menüsünde biberli girit ezme, fesleğen soslu çiğ levrek, deniz tarağı gibi seçenekleri bulabilirsiniz.

Turgutreis Cad. No: 27 Yenimahhalle, Akçay; 0 266 384 61 65

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Zeytinyağının adresi

Bölgede zeytincilik mübadele öncesinden bu yana yüzyıllardır süren bir gelenek. Edremit tipi denilen zeytin ağaçları, 1800’lerde büyük bir yangın atlatan Midilli’ye de götürülerek ekilmiş. Kar isimli köklü markalarıyla nesillerdir bölgede zeytincilikle uğraşan Erke ailesinin 4. Kuşak temsilcisi Atıf Erke: ‘‘200 metreye kadar zeytin yetişir, sonra çam başlar. Tepeler rüzgarı değişik açılardan aldığı için aslında tepe zeytini daha lezzetli olur ama işlemesi oldukça meşakkatli. Hayvan ya da traktör sokmanız mümkün değil. Zeytinyağının lezzet farkını çok iyi ayırt eden pek yok yazık ki. Yakıcılık, keskinlik ve meyvemsilik yağın üç iyi ve önemli özelliğidir. Ayvalık coğrafi işaret aldığı için daha çok tanınıyor ama aslında hepsi Edremit tipi dediğimiz zeytinden üretilir’’ diyor. Midas markasıyla üretim yapan firmasının 4. kuşak üreticisi Sabit Türe de İstanbul’da bildiğimiz birçok ünlü restoranın zeytinyağını da tedarik ediyor ve şunları söylüyor: ‘Karasal değil, nemli rüzgar zeytin için iyi. Dolayısıyla bu tam bizim bulunduğumuz bölgede gelen rüzgar Kaz Dağı eteklerinde yumuşadığı için zeytinyağı çok daha lezzetli.’

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Zeytinbağı Otel’de uzun bir mola

Kuzey Ege turuna sadece Zeytinbağı’na gitmek ve konaklamak için çıksanız bile olur. Botanik bir bahçe ve geniş teraslar içinde, etrafınızı saran çiçeklerin, bitkilerin arasında doğayla başbaşa sakin bir atmosfer sunan Zeytinbağı’nın atmosferine bir kez dahil olan bir daha içinden çıkmak istemiyor. Odaların her birinin kendine ait minik bir terası var. Dilediğinizde herkes sizinle ilgileniyor. Dilediğinizde de yalnız başınıza kafanızı dinleyebiliyorsunuz. Zeytinbağı’nı özel yapan da bu. Mevsimin malzemesini kendi stiliyle yorumlayan Erhan Şeker, her seferinde konuklarını şaşırtmayı başarıyor. Otelin arka tarafında kurdukları harika bir seraları da var. Türlü çeşit reyhandan, nane ve çileğe kendi ürünlerini yetiştiriyorlar. Erhan Şeker yemek atölyeleri de düzenliyor.

Çamlıbel Köyü Edremit; 0266 387 3761 – 62, 0532 235 3642

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları