preloader

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

28.05.2021
Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Yazı Boyutu:

Kuzey Ege peynirin, zeytinin en lezzetlileri kadar şahane yerel lokantalara ve dükkânlara da sahip. Altınoluk’tan Burhaniye’ye uzanan kıyı hattı için önerilerimizi kaçırmayın.

Altınoluk’tan Burhaniye’ye uzanan kıyı hattı; Kaz ve Madra dağları arasında kalan eşsiz bir konuma, sayısız doğal güzellik ve lezzete sahip. Edremit demek, dev zeytin ağaçlarından toplanan zeytinler, boğazı yakan meyve kokulu nefis zeytinyağları, Assos Babakale’den gelen taze balığın, kabuklunun başrol oynadığı, ot kavurmalarıyla dolu sofralar, peynirin ve sütün, yoğurdun en lezzetlileri, mis gibi dağ ve deniz havası demek elbette… Baba mesleklerini sürdüren dükkânları, sakinliği, doğallığı yerli yerinde. Beton binalar belki giderek artıyor ama gelenekler de sürüyor, yaşıyor.

10 kuşaktır helvacı

Tıflıpaşa Helvacısı

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

10 kuşaktır helvacılık yapan ve tahin üreten Tıflıpaşa, Osmanlı zamanında saraya helva üreten bir ailedir. Butik ve senelerdir tadını, kalitesini bozmadan üretim yapmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde yolunuz Edremit’ten geçerse önce Malkoç Fırın’dan sıcak gevrek simidinizi alıp hemen yanındaki Tıflıpaşa Helvacısı’na geçebilirsiniz. Günümüzde de ünlü şeflerin alışveriş yaptığı bir adres olan Tıflıpaşa, tahinlerini yerli susamları kullanarak üretiyorlar. Çeşit çeşit helva, lokum, kabuklu ve çifte kavrulmuş tahin seçenekleri mevcut.

Gazicelal Mah. 494. Sok. No 12/C Edremit; 0266 372 36 87

Vazgeçilmezimiz höşmerim

Ahmet Efendi Yoğurt Evi

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

1924’ten bu yana Edremit’in geleneksek lezzeti haline gelmiş Ahmet Efendi Yoğurt Evi, yoğurduyla, peynir çeşitleriyle ve höşmerimiyle kendisini sevdirmiştir. Nesilden nesile kalite ve lezzetten ödün vermeden günümüze gelen bir işletmedir. Edremit’in meşhur tatlısı olan höşmerimi Ahmet Efendi Yoğurt Evi gibi yapanı bulmanız çok zor. Gitmişken peynir çeşitlerinden ve koyun yoğurdundan denemeyi unutmayın.

İnönü Cad. No: 61; Edremit; 0266 373 73 88- 0532 357 94 32

Peynir cenneti

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Edremit’e gelmişken en doğalından peynirler almamak olmaz. Edremit’in en meşhur peyniri ise tamamen koyun sütünden yapılan kelle peyniridir. Günümüzde eski usul yapabileni bulmak çok zor. Peynire senelerini vermiş peynircilerden Kocabaş Mandıra, Edremit dışında başka beldelerde de şubeleri olan ve yerlilerin sepet peyniri almak için tercih ettiği bir yerdir. Yakınlardaki Havran köyündeki mandıralar ve dükkanlar da peynir alınabilecek yerlerden. Özellikle cuma günleri açılan dev pazarda köylülerin açtığı tezgâhta en tazesinden meyve, sebze, zeytin, mevsimin otları ve dahasını bulmanız mümkün. Havran’da peynir dışında leblebi de fazlasıyla meşhur. Emel ve Ali Kelebekoğlu’nun dükkânındaki karadutlu leblebi hafızanıza kazınacak. Hasbi Ağa’nın peynirci dükkânı da 1970’lerden beri 4 ila 12 aya kadar bekletilen kelle peynirlerini satan meşhur peynircilerden. Ayriyeten Hasbi’de satılan sırf koyun sütünden yapılan höşmerimi denemenizi tavsiye ederiz.

Ege ‘camembert’i

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Ekolojik ve döngüsel tarım ilkelerine göre üretim yapan ekip Ferit Uzunoğlu, Gudrun Wagner ve Şakir Kapankaya’dan oluşuyor. İdamera Çiftliği‘nde tamamen doğal yöntemlerle ürettikleri koyun sütünden Camembert türünde peynirler yapıyorlar. Çok az sayıda ürettikleri Tamambert peynirini bulduğunuz an kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Ayriyeten İdamera daha çok peyniriyle biliniyor olsa da baharat karışımlarından turşuya kadar en doğalından birçok farklı ürüne ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Gaye Şahin’in Önerileri

Pırlanta gibi lokanta

Cumhuriyet Lokantası

Edremit’in en lezzetli yemekleriyle tıka basa doymak için adres belli. Cumhuriyet, gerçekten parmakla gösterilecek bir esnaf lokantası. 1910’da açıldığında Ali Usta’nın Yeri olarak bilinirmiş. Cumhuriyetle birlikte de Cumhuriyet Lokantası adını almışlar. Göreceğiniz en kibar ve ilgili ev sahiplerinden Ali Gökaslan, her sabah beşte işinin başında. Eşi ve yeğeni en büyük yardımcıları. Sabahın ilk ışıklarıyla işkembe ve paça çorbaları servis ediliyor. Sokağa yayılan masalar da içerisi de tertemiz, gün boyu cıvıl cıvıl. Çoban kebabı, kuzu tandır, tokat yaprağına sarılan muhteşem bir yaprak sarma, parıldayan zeytinyağlılar hepsi öğlen olmadan tezgahın üzerine dizilmeye başlıyor. Belirli günlerde çıkan avunya mantısı tepside kızaran yufka üzerine tavuk didiklenerek yapılıyor. Haşlanmış nohut ve yoğurtla birlikte servis ediliyor. Bakarken bile doyuran tezgahın hemen karşısında günlük çıkan tatlılar dizili. Genelde evlerde bulabileceğiniz şerbetli lor tatlısı, irmiği bol bulut gibi kabarık revani üzerinde kaymakla geliyor. Bölge sütünden yoğun sütlacı da atlamamak gerek.

İnönü Cad. No 10; 0266 373 09 76

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Akçay’ın lokal favorisi: İstasyon

Güre’den Edremit’e devam ederken Sarıkız Heykeli’yle meşhur Akçay’ın iskelesi boyunca yürümek şart. Akçay, temiz sahilleri, deniz kenarındaki yazlık evleri, giderek büyüyen kalabalık çarşısıyla zamanı durdurmuş bir tatil kasabası. Bölgenin 18 yıllık mekânı İstasyon, lokallerin favorisi. Etrafta balık ve meze restoranı çok ama Akçay’daki İstasyon’un modern ortamı bölgenin müdavim mekânlarından daha farklı. Kayalıklı deniz manzarasına bakan dış bölümde yaz kış dalga sesleriyle yemek yiyebiliyorsunuz. Geniş iç mekânın ahşap ağırlıklı tasarımı çok şık. Servis ve sunumda her detayı düşünmüşler.

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Sahibi Kim Tesch, Berlin’den Türk eşi Işıl Tesch’le birlikte kesin dönüş yaptıktan sonra buraya yerleşmiş. Bölgeye, malzemesine, köylerine doğma büyüme Akçaylı’dan daha hakim. Mekânın zengin menüsünde biberli girit ezme, fesleğen soslu çiğ levrek, deniz tarağı gibi seçenekleri bulabilirsiniz.

Turgutreis Cad. No: 27 Yenimahhalle, Akçay; 0 266 384 61 65

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Zeytinyağının adresi

Bölgede zeytincilik mübadele öncesinden bu yana yüzyıllardır süren bir gelenek. Edremit tipi denilen zeytin ağaçları, 1800’lerde büyük bir yangın atlatan Midilli’ye de götürülerek ekilmiş. Kar isimli köklü markalarıyla nesillerdir bölgede zeytincilikle uğraşan Erke ailesinin 4. Kuşak temsilcisi Atıf Erke: ‘‘200 metreye kadar zeytin yetişir, sonra çam başlar. Tepeler rüzgarı değişik açılardan aldığı için aslında tepe zeytini daha lezzetli olur ama işlemesi oldukça meşakkatli. Hayvan ya da traktör sokmanız mümkün değil. Zeytinyağının lezzet farkını çok iyi ayırt eden pek yok yazık ki. Yakıcılık, keskinlik ve meyvemsilik yağın üç iyi ve önemli özelliğidir. Ayvalık coğrafi işaret aldığı için daha çok tanınıyor ama aslında hepsi Edremit tipi dediğimiz zeytinden üretilir’’ diyor. Midas markasıyla üretim yapan firmasının 4. kuşak üreticisi Sabit Türe de İstanbul’da bildiğimiz birçok ünlü restoranın zeytinyağını da tedarik ediyor ve şunları söylüyor: ‘Karasal değil, nemli rüzgar zeytin için iyi. Dolayısıyla bu tam bizim bulunduğumuz bölgede gelen rüzgar Kaz Dağı eteklerinde yumuşadığı için zeytinyağı çok daha lezzetli.’

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları

Zeytinbağı Otel’de uzun bir mola

Kuzey Ege turuna sadece Zeytinbağı’na gitmek ve konaklamak için çıksanız bile olur. Botanik bir bahçe ve geniş teraslar içinde, etrafınızı saran çiçeklerin, bitkilerin arasında doğayla başbaşa sakin bir atmosfer sunan Zeytinbağı’nın atmosferine bir kez dahil olan bir daha içinden çıkmak istemiyor. Odaların her birinin kendine ait minik bir terası var. Dilediğinizde herkes sizinle ilgileniyor. Dilediğinizde de yalnız başınıza kafanızı dinleyebiliyorsunuz. Zeytinbağı’nı özel yapan da bu. Mevsimin malzemesini kendi stiliyle yorumlayan Erhan Şeker, her seferinde konuklarını şaşırtmayı başarıyor. Otelin arka tarafında kurdukları harika bir seraları da var. Türlü çeşit reyhandan, nane ve çileğe kendi ürünlerini yetiştiriyorlar. Erhan Şeker yemek atölyeleri de düzenliyor.

Çamlıbel Köyü Edremit; 0266 387 3761 – 62, 0532 235 3642

Edremit Körfezi'nin En İyi Restoranları
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları