preloader

Teknolojinin Fantastik Boyutlarında Gezinen Filmler

30.10.2023
Teknolojinin Fantastik Boyutlarında Gezinen Filmler

Yazı Boyutu:

Bilim kurgu fantastik türünde filmler sinema tarihinde en fazla merak uyandıran film türlerinin başında geliyor. Bu filmler bugünü ve geleceği sorgulatıyor. İşte, geleceğin teknolojik yaşam tarzını en çarpıcı biçimde işleyen teknoloji konulu filmler…

Teknoloji fırsat mı tehdit mi tartışmaları devam ederken bazı filmler bu sorunun yanıtını farklı versiyonlarıyla görmemizi sağlıyor. Dünya dışı yaşam formları, yabancı gezegenler, zaman yolculuğu, hafıza çipi, hafıza sildirme, yapay zeka… Hayali fenomenlerin spekülatif ve bilime dayalı tasvirlerini görmeye olanak tanıyan bilim kurgu filmlerini seviyorsanız teknoloji konulu filmler listemizi incelemenizi öneririz.

Amazon Prime Video’da İzleyebileceğiniz Teknoloji Temalı En İyi Filmler

Interstellar (Yıldızlararası), Amazon Prime – IMDb: 8.6

2014 yılı yapımı filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain yer alıyor. Filmde bir grup astronotun bir solucan deliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arayışı konu ediliyor. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun evrendeki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alıyor.

Vesper, Amazon Prime – IMDb: 6.0

Kıyamet sonrası bir dünyada, biyolojik saldırı konusunda yetenekli 13 yaşındaki bir kızın, gizemli bir kadının kayıp arkadaşını bulmasına yardım etme hikayesini anlatan bu film, bilim kurgu ve post apokaliptik türlerini sevenler için ilgi çekici bir filmdir.

Back to the Future (Geleceğe Dönüş), Amazon Prime – IMDb: 8.5

Robert Zemeckis’in yönettiği 1985 yapımı klasik bir bilim kurgu filmidir. Marty McFly (Michael J. Fox) ve Dr. Emmett Brown’ın (Christopher Lloyd) zaman yolculuğunu konu alan bu unutulmaz hikaye, bir DeLorean aracılığıyla 1950’lerden 1980’lerin kalabalık ve renkli dünyasına gidip gelmeyi anlatır. Filmin mizahi tonu, ikonik müziği ve zamanın paradokslarını ustalıkla işleyişi, onu sinema tarihinde eşsiz bir yere taşır.

Men in Black, Amazon Prime – IMDb: 7.3

1997 yılında Barry Sonnenfeld tarafından yönetilen ve başrollerini Will Smith ile Tommy Lee Jones’un paylaştığı bir bilim kurgu-komedi klasiğidir. Film, dünyayı gizlice koruyan özel bir hükümet ajansının, uzaylıların dünya üzerindeki varlığını denetleme görevini üstlenen ajanlarını konu alır. Mizahi diyalogları, görsel efektleri ve oyuncu performanslarıyla dikkat çeken “Men in Black,” hem aksiyon hem de komedi sevenler için eğlenceli bir seçenek sunuyor.

Total Recall (Gerçeğe Çağrı), Amazon Prime – IMDb: 7.5

1990 yapımıPaul Verhoeven yönetmenliğindeki bu beyin bükücü bilim kurgu-aksiyon filmi, Arnold Schwarzenegger’in başrol performansı ile gelecekteki Mars ve dünya arasındaki gerilimi konu alıyor. Hafızasının manipüle edilmiş olduğunu fark eden başkarakterimiz, gerçeklik ve hayal arasındaki sınırın ne olduğunu sorgularken, izleyicilere de inanılmaz aksiyon sahneleri ve büyüleyici bir hikaye sunuyor.

Apple TV’de İzleyebileceğiniz Teknoloji Temalı En İyi Filmler

Ghost In The Shell (Kabuktaki Hayalet), Apple TV – IMDb: 6.3

Korkunç bir terör saldırısından kurtarılarak insan-cyborg hibriti halinde yaratılan bir asker, siber suçlarla mücadele eden bir ekibin başına getiriliyor. Robotik şirketinin yapay zekâya dair bilgilerinin çalınmasına engel olmak için mücadele ederken hayatı hakkında söylenen bir yalanı öğreniyor. Robot-insan ilişkisine farklı bir bakış açısı getiren filmdeki hibrit teknolojisi ve günümüzün kâbusu siber saldırıların işlenmiş olması dikkat çekiyor.

The Thirteenth Floor (13. Kat), Apple TV – IMDb: 7.0

Yönetmenliğini Josef Rusnak’ın üstlendiği film, gelecekte geçen bir hikayeyi anlatır. Bir teknoloji şirketi, insanların 1930’lu yıllara ait bir sanal gerçeklik dünyasına girebilmelerini sağlayan gelişmiş bir sistem yaratır. Ancak, bu sistemin kullanılması, gizemli cinayetlerin ardında yatan karmaşıklıkları ortaya çıkarır. Film, zekice örülmüş bir hikaye sunarken, yapay zeka, sanal gerçeklik ve kimlik konularına odaklanır.

Gattaca, Apple TV – IMDb: 7.7

Amerikan bilimkurgu filmi yazarı Andrew Niccol tarafından yönetilen 1997 yılı çıkışlı bilim kurgu filmi “gelecekten günümüze seslenen bir ikaz çığlığı” olarak değerlendiriliyor. NASA’da çalışan bilim insanlarının en gerçekçi bilim kurgu filmlerinden biri olarak ifade ettiği film 21.yüzyılda genetik mühendisliğinin çok ilerlediği ve kusursuz insanların yaratıldığı bir evrende geçiyor. Anne babaların mükemmel bebek sipariş edebildikleri film, Çin’de doğan dünyanın genetiği değiştirilmiş ilk bebekleri akla getiriyor.

The Current War (Elektrik Savaşları), Apple TV – IMDb: 6.5

Film, elektrik enerjisi dağıtımı konusunda Thomas Edison (Benedict Cumberbatch) ve George Westinghouse (Michael Shannon) arasındaki rekabeti ve elektrikle ilgili standartların belirlenmesindeki çekişmeyi anlatır. Tarihsel bir dönemi etkileyen bu rekabet, elektrik sistemlerinin evrimini hızlandırmış ve bugünkü modern elektrik dünyasının temellerini atmıştır.

Blu TV’de İzleyebileceğiniz Teknoloji Temalı En İyi Filmler

Her (Aşk), Blu TV – IMDb 8.0

Romantik dram ve bilimkurgu türündeki bu Amerikan yapımı filmde şehir hayatı içinde kendisini yalnız hisseden fakat duygularını çok yoğun biçimde yaşayan Theodore, yeni çıkan bir işletim sisteminin içindeki Samantha adlı kadın yapay zeka karakteriyle tanışıyor. Sesten ibaret sanal bir varlık olan bu kadınla Theodore’un ilişkisi zaman içinde yoğunlaşır. Gelecekte insan-yapay zeka ilişkisinin hangi boyutlara ulaşabileceğine dair iddialı olan bu yapım, romantik film sevenlerin de ilgisini çekecektir.

The Social Network (Sosyal Ağ), Blu TV – IMDb: 7.8

Dijital çağın en büyük başarı hikayelerinden birini anlatan “The Social Network,” Facebook’un yaratılış sürecini, Mark Zuckerberg’in (Jesse Eisenberg) Harvard Üniversitesi’nde sosyal medya devini başlatmasını ve onun ardından gelen hukuki çatışmaları mercek altına alır. Film, modern teknoloji dünyasının perde arkasını gözler önüne sererken, girişimcilik, dostluk ve ihanet temalarını sarmalayan karmaşık bir öykü sunar.

Life (Hayat), Blu TV – IMDb: 6.6

Daniel Espinosa tarafından yönetilen ve başrollerini Jake Gyllenhaal ve Ryan Reynolds’ın paylaştığı “Life” (2017), uzayda geçen gerilim dolu bir bilim kurgu filmidir. İnternational Space Station ekibi, Mars’tan getirilen bir örneği incelemeye başladığında, beklenmedik bir şekilde hayat bulur. Ancak bu keşif, dünyanın dışında bir yaşam formunun ne kadar tehlikeli olabileceği gerçeğini açığa çıkarır.

Blade Runner 2049 (Ölüm Takibi 2049: Bıçak Sırtı), Blu TV – IMDb: 8.0

Bilim kurgu sinemasının başyapıtlarından birinin devamı olan bu film, Ridley Scott’ın kült klasiği “Blade Runner”ın evrenini muhteşem bir şekilde genişletiyor. Ryan Gosling’in canlandırdığı K, insan ve replikant ayrımına yönelik soruların izini sürerken, eski bir “Blade Runner” olan Rick Deckard’ı (Harrison Ford) bulma görevine soyunuyor. Denis Villeneuve’un yönettiği film, görsel şöleni, çarpıcı dünya tasarımı ve etkileyici müziğiyle büyülerken, insan doğası, kimlik ve yapay zeka etiği gibi derin felsefi soruları da ele alır.

Disney Plus’ta İzleyebileceğiniz Teknoloji Temalı En İyi Filmler

I, Robot (Ben, Robot), Disney Plus – IMDb: 7.1

Will Smith, başroldeki dedektif Del Spooner olarak yer alır ve hikaye, yakın gelecekte, insansı robotların yaygın bir şekilde kullanıldığı bir dünyada geçer. Bir cinayet soruşturması sırasında Spooner, robotların insanlara zarar verme ihtimali üzerine düşünmeye başlar. Bu film, teknolojinin etkileri ve yapay zeka etiği gibi derin düşünce konularını işlerken, aynı zamanda heyecan verici bir aksiyon sunar.

Reboot, Disney Plus – IMDb: 7.4

Hikaye, özel bir ekip olan Rengarenkler’in bir bilgisayar oyununda sıkışması ve oyundaki karakterlerle mücadele etmelerini anlatır. Bu görsel açıdan çarpıcı film, bilgisayar oyunlarının içine girme ve oyun dünyasında hayatta kalmaya çalışma temasını keşfeder.

The Internship (Genç Çıraklar), Disney Plus – IMDb: 6.3

Film, işlerini kaybeden iki orta yaşlı adamın (Vince Vaughn ve Owen Wilson), Google’ın staj programına kabul edilmeleri ve teknoloji devi şirkette stajyer olarak çalışmaya başlamalarını konu alır. Vince Vaughn ve Owen Wilson’ın mizahi yetenekleri, filmi eğlenceli ve keyifli bir deneyim haline getirir.

Tron: Legacy (Tron Efsanesi), Disney Plus – IMDb: 6.8

Kevin Flynn’in (Jeff Bridges) kaybolması ve oğlu Sam Flynn’in (Garrett Hedlund) babasının izini sürmek için bilgisayar dünyasına girmesiyle başlar. Bu dijital dünya, Flynn’in yıllar önce kurduğu Tron’un içine gitmek için kullanılan bir sanal gerçeklik evrenidir.

Netflix’de İzleyebileceğiniz Teknolojik Temalı En İyi Filmler

Everything Everywhere All at Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda), Netflix – IMDb 7.8

95. Oscar Ödülleri’nde, En İyi Film ödülü de dahil olmak üzere geceden tam 7 ödülle ayrılan bu film, ailesi ve işiyle sıradan bir hayata sahip olan Evelyn, yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek, tek başına tüm evrenleri kurtarması gereken çılgın bir maceraya sürüklenir.

The Social Dilemma (Sosyal İkilem), Netflix – IMDb 7.6

Sosyal İkilem, sosyal medyanın insanlar üzerindeki tehlikeli etkilerini gözler önüne seriyor. Silikon Vadisi çalışanların ekranın diğer tarafına ışık tutuyor. Uzmanlar, ekranın arkasında nelerin gizlendiğini ortaya çıkararak, sosyal medyanın insanları nasıl yeniden programladığını gözler önüne seriyor.

Chappie, Netflix – IMDb: 6.8

“Chappie”, yapay zekâyı konu edinen filmler arasında dikkat çekiyor. İnsanlar, kendilerinin güvenliğini sağlamakla görevlendirilmiş olan ve robotlardan oluşan bir polis ordusuna karşı koyma hazırlığı yapıyor. Robot polislerden birisi kaçırılarak bir yazılımcı tarafından yeniden programlanıyor. Dünyanın ilk düşünebilen ve hissedebilen robotu olan Chappie’nin varlığı karşı taraf için tehdit oluşturduğu için bir takım çatışmalar gündeme geliyor. Çocukların da ilgisini çeken bu film, yapay zekânın nasıl kullanılacağına göre, tehdit mi fırsat mı olacağını anlamayı mümkün kılıyor.

I Am Mother, Netflix – IMDb: 6.7

Avusturalya yapımı bu bilimkurgu gerilim film, bir robot tarafından büyütülen genç bir kızın hikâyesini anlatıyor. Dünya nüfusunu yeniden canlandırmayı hedefleyen robot, genç kıza zarar vermiyor ve aralarında güçlü bir bağ oluşuyor; fakat dış dünya ile ilgili bilgiler alan genç kız kendi ırkına yakın olmak ve gerçeğe ulaşmak istiyor. Tüplerin içinde kısa sürede dünyaya getirilebilen bebekler ve annelik misyonu edinen bir robot, filmi oldukça ilgi çekici kılıyor.

Minority Report (Azınlık Raporu), Netflix – IMDb: 7.6

Teknoloji konulu filmler arasında mutlaka izlenmesi gereken listelerinde ilk sıralarda yer alan 2002 yapımı film 2054 yılında elit bir emniyet teşkilatında görev alan karakter üzerinden ilerliyor. Kahramanın el hareketlerini algılayabilen bir bilgisayar başında bir çeşit imleç görevi üstlenen eldiven giymiş olması harekete ve sese duyarlı giyilebilir teknolojileri akıllara getiriyor. Jest tabanlı arayüz tasarımlarını andıran teknolojilerle dikkat çeken film, suçu önceden öngören bir teknoloji de kullanılıyor. Filmin vizyona girmesinden 11 yıl sonra Los Angeles Polis Departmanı ve California Üniversitesi (UCLA) bu tür bir çalışmanın başlangıcını yapmıştı.

Mr. Harrigan’s Phone (Bay Harrigan’ın Telefonu), Netflix – IMDb: 6.0

Stephen King’in bir öyküsünden uyarlanan bu yetişkinliğe geçiş dramasında, Jaeden Martell ve Donald Sutherland başrollerde izliyoruz. Küçük bir çocuk ile ihtiyar bir milyarder, kitaplar ve ilk iPhone’ları sayesinde yakınlaşır. Ancak yaşlı adam öldüğünde, aralarındaki gizemli bağ ölmeyecektir.

Tenet, Netflix – IMDb: 7.3

Tenet, dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak için savaşan bir kahramanın hikayesini konu ediyor. Gerçek zamanın ötesinde bir yerde uluslararası bir casusluk görevini yerine getirmeye çalışan kahraman, dünyayı kurtarabilmek için savaşmak zorunda kalır.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan), Netflix – IMDb: 8.3

Michel Gondry’nin yönettiği ve Charlie Kaufman’ın senaryosunu yazdığı bu film, Joel Barish (Jim Carrey) ve Clementine Kruczynski (Kate Winslet) adlı iki karakterin, kısa ve karmaşık bir ilişkilerini hatıralarını sildirmek için özel bir hizmeti kullanmalarını konu alır. Ancak, bu hatıralar silinirken, ilişkilerinin izleri ve anıları silinmez, ve Joel, silinmekte olan anılarının içinde Clementine’i kurtarmaya çalışır.

The Adam Project, Netflix – IMDb: 6.7

Shawn Levy tarafından yönetilen ve Ryan Reynolds’ın başrolünü üstlendiği film, Reynolds’ın canlandırdığı pilot Adam Reed, geçmişe dönerek çocukluğunu ve gençliğini ziyaret eder ve babasıyla olan ilişkisini düzeltmeye çalışır. Bu sıradışı macera sırasında, karakterler zaman yolculuğu, aksiyon ve duygusal anlar arasında gidip gelirken, aynı zamanda aile, kayıp ve özgürlük gibi temaları işler.

Upgrade (Yükselme), Netflix – IMDb: 7.5

Leigh Whannell tarafından yazılan ve yönetilen bu yapım, gelecekte geçen bir hikayeyi anlatır. Felçli olan Grey Trace (Logan Marshall-Green), bir yapay zeka implantı olan STEM’i vücuduna entegre eder. Bu implant, Grey’e fiziksel yeteneklerinde büyük bir artış sağlar ve Grey, karısının öldürülmesiyle sonuçlanan saldırının intikamını almaya karar verir. Film, teknoloji ile insan doğası arasındaki etkileşimi derinlemesine keşfeder ve aksiyon sahneleriyle sürükleyici bir deneyim sunar.

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz Teknolojik Temalı En İyi Filmler

Inception (Başlangıç), Diğer – IMDb 8.8

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

Avatar (Avatar: Suyun Yolu), Diğer – IMDb: 7.8

Tüm zamanların gişe hasılatı rekorunu elde eden ödüllü film, 3D tekniği kullanılarak üretilmiş olmasıyla dikkat çekiyor. 2129 yılında geçen hikâyede, Dünya dışı varlıklar keşfediliyor. Bu canlıların DNA’sı ile insan DNA’sı eşleştirilip, laboratuvar ortamında melez canlılar yaratılıyor. Bu insanlar uzaktan kumanda edilebiliyor. Temel konusunun “sömürgecilik” ve “biyoçeşitlilik” olduğu belirtilen film, çekildiği teknoloji ve içeriğindeki teknolojiyle dikkat çekmekle birlikte ırkçılık konusunda da tartışmaları alevlendirmişti.

2001: A Space Odysse (2001: Bir Uzay Destanı), Diğer – IMDb: 8.3

Bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa bir öyküsünden esinlenilmiş olan “2001: Bir Uzay Destanı”; işlediği hikâyenin yanı sıra, sahip olduğun sinema tekniğiyle de önemli bir noktası olarak kabul ediliyor. Kendi türünde pek çok filme ilham kaynağı olan filmin bir sahnesinde görünen bir tablet, 42 yıl önce beyazperdeye aktarılan filmde, astronotlardan biri tablete benzeyen bir cihaz kullanıyor. Filmde, bir gün gerçekleştirilmesi planlanan uzay turizmi detayı da dikkat çekiyor.

Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi Korsanları), Diğer – IMDb: 7.6

Bill Gates ve Steve Jobs’un ilginç ilişkisi; Steve Wozniak, Steve Ballmer ve Paul Allen gibi isimlerin hikâyesi… Dev şirketlerin kökenlerini ve dünyanın kaderini değiştiren insanların hikâyesini merak ediyorsanız belgesel tadındaki bu filmi izlemenizi öneririz.

Metropolis (1927), Diğer – IMDb: 8.3

Fritz Lang tarafından yönetilen ve Alman sinemasının klasiklerinden biri olarak kabul edilen “Metropolis,” 1927 yapımı sessiz bir bilim kurgu-gerilim filmidir. Film, bir distopik gelecekte, büyük bir metropolde yaşayan üst sınıf ve alt sınıf arasındaki uçurumu ele alır. Zengin bir işadamının oğlu ve işçi sınıfının bir kadının aşk hikayesi, insanın makinelerle olan ilişkisini ve sınıf ayrımını vurgular.

Teknoloji Konulu En İyi Diziler

Black Mirror, Netflix – IMDb: 8.7

Netflix’in en sevilen yapımlarından distopik bilim kurgu dizisi “Black Mirror”, yapay zekadan sanal gerçekliğe her bölümünde metaverse evreninin bir alanına dalıyor. Ancak özellikle iki bölüm var ki bu teknolojiyi anlamak isteyenler için tekrar tekrar izlenebilecek detaylar içeriyor.

Altered Carbon, Netflix – IMDb: 7.9

Richard K. Morgan’ın aynı adlı romanından uyarlanan bu dizi, insan bilincinin dijital bir ortamda saklanabildiği ve vücutlarının değiştirilebildiği bir dünyada geçiyor. Başroldeki Takeshi Kovacs karakteri, çeşitli bedenlerde görevler üstlenerek gizemli cinayetleri çözmeye çalışıyor. Bu distopik dünya, sürükleyici hikayesi, karmaşık karakterleri ve çarpıcı görsel efektleriyle bilim kurgu hayranlarını kendine çekiyor.

Osmosis, Netflix – IMDb: 5.8

Bilim kurgu türündeki bu Fransız dizisi, yakın gelecekte geçiyor ve insanların aşk hayatlarını mükemmel bir eşleşme bulmak için kullanabilecekleri yüksek teknolojili bir beyin implantı olan Osmosis’u keşfetmelerini konu alıyor. Ancak bu teknoloji insanların en derin sırlarını ortaya çıkarırken, kişisel özgürlükleri ve gizlilikleri tehlikede bırakıyor.

Mr. Robot, Netflix – IMDb: 8.5

Yaratıcı Sam Esmail tarafından oluşturulan, gerilim dolu bir dizi olan bir siber güvenlik uzmanı ve zeki bir hacktivist olan Elliot Alderson’ın hikayesini anlatıyor. Dizi, siber suçlar, toplumsal adaletsizlikler ve bireysel kimlik arayışını işliyor. Elliot, hayatının kontrolünü ele geçirmeye çalışırken, karmaşık bir komplo ve sırlar ağına sürükleniyor. Bu çarpıcı dizi, hacker kültürünü ve teknolojinin toplum üzerindeki etkilerini derinlemesine ele alarak izleyicileri heyecanlandırıyor ve düşündürüyor.

Love, Death & Robots, Netflix – IMDb: 8.4

Yaklaşık 15-20 dakikalık bölümlerle özgün bir antoloji serisi olan Love, Death & Robots, her bölüm, farklı animasyon teknikleri ve hikaye anlatımıyla teknolojiye ve insanın geleceğine dair çarpıcı düşünceler sunuyor. Yaratıcı anlatımı ve kendine has espri anlayışıyla bu dizi, teknoloji tutkunları ve bilim kurgu hayranları için büyüleyici bir deneyim sunuyor.

Rick and Morty, Netflix – IMDb: 9.1

Bilim kurgu ile mizahı başarıyla harmanlayan ve teknoloji konularına sık sık gönderme yapan eğlenceli bir animasyon dizisidir. Dan Harmon ve Justin Roiland’ın yaratıcılığıyla hayat bulan bu dizi, deli bilim insanı Rick ve torunu Morty’nin evrenler arası teknolojik maceralarını konu alır. Zeka ve mizahın mükemmel bir birleşimini sunan “Rick and Morty,” aynı zamanda teknoloji, bilim kurgu ve ahlaki sorunlarla da izleyiciyi düşündürür.

Onisciente, Netflix – IMDb: 6.5

Gelecekte geçen bir bilim kurgu dizisidir ve teknolojinin gücünü sorgular. Dizi, insanların yaşamlarını izleyen ve her an gözetleyen drone benzeri bir sistem tarafından denetlendiği bir dünyada geçer. Ana karakterimiz Nina, bu dünyanın içinde bir suçun izini sürerken aynı zamanda sistemin merhametsiz gözetiminden kaçmaya çalışır. Dizi, mahremiyet, gözetim, ve teknolojinin insan özgürlüğü üzerindeki etkileri gibi önemli konuları işler.

Maniac, Netflix – IMDb: 7.7

Cary Fukunaga tarafından yönetilen ve Emma Stone ile Jonah Hill’in başrollerini paylaştığı bu mini dizi, bir zihinsel hastane deneyine katılan iki yabancının karmaşık iç dünyalarını keşfetmelerini konu alır. Dizi, hayal gücünün ve teknolojinin sınırlarını zorlarken, zekice bir kurgu ve dönemsel görsel anlatım sunar.

The Expanse, Amazon Prime – IMDb: 8.5

James S.A. Corey’nin aynı adlı roman serisinden uyarlanmış bir bilim kurgu dizisidir. Dizi, gelecekte insanlığın güneş sistemi içinde geçen karmaşık ve gerilim dolu bir hikayeyi anlatır. İnsanlar, Marslılar ve Kuşak İstasyonları arasındaki siyasi ve askeri çatışmaların ortasında, bir grup karakterin gözünden izleyicilere sunulur. Dizi, bilim kurgu severlerin hayranlıkla takip ettiği bir evrene sahip, derin karakter gelişimi, karmaşık politik intrikalar ve sürükleyici bir hikaye sunar.

The Peripheral, Amazon Prime – IMDb: 7.6

Willian Gibson’ın aynı adlı bilim kurgu romanından uyarlanan dizi, Amerika’nın kırsal kesiminde yaşayan Flynne Fisher’ın sıradışı hikayesini anlatıyor. Bu kırsal kasabada, insanlar uyuşturucu ticareti ile hayatta kalmaya çalışırken, Flynne 3D baskı mağazasında çalışır ve çevrimiçi oyunlara olan ilgisiyle tanınır. Ancak bir video oyunu testi sırasında keşfettiği gizli bir bağlantı, onu bilmediği bir geleceğe sürükler.

Tales from the Loop (Döngü), Amazon Prime – IMDb: 7.4

Simon Stålenhag’ın görsel sanat eserlerinden esinlenerek yaratılan bir bilim kurgu dizisidir. Dizi, gizemli bir yeraltı parçacık hızlandırıcısının bulunduğu kasabada geçer ve her bölüm, kasabanın sakinlerinin hayatlarına dokunan tuhaf ve ürkütücü olayları anlatır. Teknoloji ile insan ilişkisinin merkezinde olan dizi, sıradan insan hikayelerini bilim kurgu öğeleriyle harmanlayarak izleyiciye benzersiz ve düşündürücü bir deneyim sunar.

Upload, Amazon Prime – IMDb: 7.9

Greg Daniels’ın yaratıcılığını üstlendiği, bilim kurgu ve komedinin başarılı bir karışımını sunan bir dizidir. Dizi, yakın gelecekte geçer ve insanların ölümden sonraki yaşamlarını dijital olarak yükleyebilecekleri lüks bir teknolojiye odaklanır. Başroldeki Nathan’ın beklenmedik bir ölüm sonrası ölümden sonraki yaşama yüklendiği bu yapay dünya, hem komik hem de düşündürücü hikayelerin mekanıdır.

The 100, Diğer – IMDb: 7.6

Kass Morgan’ın aynı isimdeki kitabının uyarlaması olan film tadındaki dizi, kıyamet sonrası hayatta kalma konusunu işliyor. Bir nükleer savaştan 97 yıl sonra tekrar dünyaya gönderilen uzay gemisindeki gençler kısıtlı kaynaklarla hayatta kalmak için mücadele ediyor. Bu mücadele sırasında 7 sezon boyunca ilginç teknolojiler görülüyor. İnsanlar ölülerin bedenine taktıkları hafıza çipleriyle farklı bir bedende yaşıyor veya kriyojeni ile dondurulan insanlar yüz yıl sonra yaşamına aynı bedende devam edebiliyor.

Silicon Valley (Silikon Vadisi), Diğer – IMDb: 8.5

Teknoloji dünyasının eğlenceli bir hicivini sunan komedi türündeki bu dizi, genç girişimcilerin başarıya ulaşma yolundaki zorluklarını, absürd teknoloji sektörü olaylarını ve start-up kültürünü esprili bir dille ele alır. Dizi, bir grup yazılım mühendisinin, fikirlerini gerçeğe dönüştürme mücadelesini ve mizah dolu maceralarını izleyicilere sunar.

Halt & Catch Fire, Diğer – IMDb: 8.4

Dizi, 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında geçer ve kişisel bilgisayar endüstrisinin yükselişini izler. Karizmatik bir mühendis, bir programcı ve bir girişimci, bilgisayar dünyasının doruklarına tırmanma hayaliyle yola çıkarlar. Dizi, rekabet, inovasyon ve kişisel başarıya ulaşma yolundaki zorlukları ele alırken, teknolojik değişimlerin ve dönüşümlerin etkileyici bir portresini çizer.

Westworld, Diğer – IMDb: 8.5

Jonathan Nolan ve Lisa Joy tarafından oluşturulan, aksiyon dolu bir bilim kurgu dizisidir. Dizi, zengin konuklar için yaratılan vahşi bir tema parkı olan Westworld’de yer alan yapay zeka ev sahipleri ve onların sıra dışı maceralarını takip ediyor. İnsan doğasını, özgürlüğü, ve bilinç olgusunu sorgulayan derin bir hikayeyi işleyen “Westworld,” karmaşık karakterleri, görsel efektleri ve zekice dokunulan senaryosuyla izleyicileri büyülüyor. Bilinmeyenin sınırlarını zorlayan bu diziyi keşfetmek, zihni zorlayıcı bir deneyim sunuyor.

{44015}

Berra Özyalvaç
Berra Özyalvaç Tüm Yazıları