preloader

Yeni Başlayanlar İçin Kitesurf Rehberi

21.04.2022
Yeni Başlayanlar İçin Kitesurf Rehberi

Yazı Boyutu:

Rüzgar gücü ile yapılan Kitesurf’e yeni başlayanların bilmesi gereken her detayı bu rehberde listeledik.

Isınan havalarla, güneş ve masmavi suların tadını çıkarmanın tam vakti. Yaz anılarını unutulmaz kılmanın bir yolu da yeni deneyimler edinmekten geçiyor. Deniz keyfine adrenalin katmak ve yeni bir beceri kazanmak isteyenler için keşfedilmesi gereken birçok spor var. Kitesurf de son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz keyifli ve birkaç dersle öğrenilebilen ekstrem su sporlarından biri. Uçurtma ve board’un birleşiminden oluşan adrenalin dolu sporla yazın ritmini en eğlenceli şekilde yakalayabilirsiniz. Rüzgârı karşımıza alırken uçurtma ile çocukluğumuza dönüyoruz fakat başka bir şekilde! Kitesurf hakkında bilinmesi gereken tüm detayları öğrenin.

Kitesurf Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin Kitesurf Rehberi

Kitesurf, adının aksine coşkun dalgalara ihtiyaç olmadan su üzerinde rüzgâr gücünden yararlanılarak hareket edilen, uçurtma ve board kullanılarak yapılan bir su sporudur. Board üzerindeki kişinin vücuduna ipli bir paraşüt uçurtma bağlanır ve heyecan başlar.

Kitesurf yapılabilmesi için önemli bir fiziksel güce ihtiyaç duyulmuyor ve kollar yalnızca direksiyon görevi görüyor. Kadın, erkek ve hatta 10 yaşından itibaren çocuklar da bu sporu yapabiliyor. Adrenalin tutkunu herkesin eğlenceli kitesurf’ün keyfine varması ve dalgalarla dans edebilmeyi öğrenmesi mümkün. Özellikle son dönemlerde ülkemizde popülaritesi artan ekstrem spor; wake style, wave riding, freestyle, jumping ve crusing olmak üzere çeşitli stillerde de yapılabiliyor. Stil fark etmeksizin denizin üzerinde dengede kalmaya çalışmanın yarattığı heyecan dolu dakikalar ve özgürlük hissinin bağımlılık yaratacağından ise hiç şüphemiz yok. Gerekli coğrafi koşulların sağlandığı destinasyonlarda özel ders imkanlarından yararlanarak kitesurf ile tanışabilirsiniz.

{774872}

Kitesurf Ekipmanları Nelerdir?

Yeni Başlayanlar İçin Kitesurf Rehberi

Suyun üzerinde uçurtma ile kayak yapabilmeyi sağlayan bu spor için ihtiyacınız olan bazı malzemeler var. Kitesurfing yaparken ihtiyaç duyulan tüm ekipman eğitmenler tarafından sağlansa da Kitesurf’ü uzun süreli bir hobi haline getirmek isteyenlerin bu malzemeleri tanıması bu keyifli yolculukta atılması gereken ilk adım.

Kite: Rüzgara yön vermeyi sağlayan ve hareket etmek için gerekli rüzgar gücünü toplayan kite, bu sporu yapabilmek için ihtiyaç duyulan temel malzeme. İp, bar ve güvenlik sisteminden oluşan bu ekipman sporcunun kilosuna ve boyuna göre özel olarak seçiliyor.

Lines: Uçurtmanızla bağlantı kurabilmeniz için elbette güçlü iplere ihtiyacınız var! Bu görevi Kitesurf için önemli olan “Lines” yani ipler üstleniyor. Şiddetli bir rüzgar gücü sebebiyle yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı bir önlem olarak bu iplerin dayanıklılığına mutlaka dikkat etmek gerekmektedir.

Board: Kite kadar önemli ve su üzerinde ayakta durarak hareket edebilmeyi sağlayan bir diğer malzememiz. Birçok boy ve genişlikte üretilmesinin nedeni ise sporcunun seviyesine göre hacim ve kalınlık özelliklerinin değişmesi.

Bar: Kitesurf yapan kişinin uçurtmayı kontrol edip yön verdiği kısımdır. Aynı zamanda “kontrol çubuğu” olarak da bilinen bar kite üzerindeki güvenlik sistemine bağlıdır. Barın nasıl kullanılacağını her detayıyla öğrenmek bu sebeple çok önemlidir.

Trapez (Harness): Kitesurf’ün güçten çok denge gerektirdiğini yazımızın başlarında belirtmiştik! Harness, bu dengeyi kurabilmeniz için tüm gücü sporcunun bedeninde toplayan önemli bir ekipman. Kitesurf yaparken, “Waist” ve “Seat” olarak iki farklı türde trapez kullanılabilir. Bele bağlanan ve şort gibi giyilen olarak özellikleri değişmektedir. Yeni başlayanlar için daha çok seat önerilmektedir.

Tüm temel malzemelere ek olarak Kitesurf güneş altında yapılan bir spor olduğundan, cildinizi korumak adına güneş kreminizi ihmal etmemenizi de öneriyoruz.

Kitesurf İçin En İyi Rota

Akyaka, Muğla

Muğla’ya 22 km uzaklıkta Gökova Körfezi’nde bulunan ve adeta cennette gibi hissettiren Akyaka, kitesurf için en iyi destinasyonlardan biri. Kitesurf için ayrılmış özel bölge, derinliği fazla olmayan ve dalgasız deniziyle başlangıç seviyesindeki sporculardan profesyonellere kadar herkes için ideal ortamı sunmaktadır. Akyaka’da bulunan kite beach, yüzde 98 rüzgarlı gün potansiyeline sahip olduğundan dolayı kitesurf yapmak için Türkiye’nin en ideal sahili.

Tüm bunların yanında izole sahilin yarattığı görsel şölen, hiç bozulmamış doğasıyla kitesurf deneyiminizin keyfini artıracak. Sakin bir tatil geçirirken kendinize yeni bir hobi edinebileceğiniz Akyaka’da, kitesurf’te uzmanlaşmış en iyi eğitmenlerden özel ders alabilirsiniz.

Nereden Ders Alabilirsiniz?

Yeni Başlayanlar İçin Kitesurf Rehberi

Lenovo Kiteextreme Turkey

Kitesurf, kondüsyonun ötesinde tekniğe dayalı bir spor olduğundan doğru bir eğitim alındığı takdirde kolayca ve güvenilir bir şekilde herkes tarafından yapılabilir. En doğru okulu seçmek ve ömür boyu sürecek bir yetkinlik kazanmak için işi uzmanlara bırakmakta fayda var.

Akyaka’da bulunan ve Türkiye’nin ilk kitesurf merkezlerinden biri olan Lenovo Kitextreme Turkey ailesi, 20 yılı aşkın tecrübesini kitesurf öğrenmek isteyenlerle paylaşıyor. Birebir ve grup şeklinde alabileceğiniz çeşitli eğitimlerle adrenalinin doruk noktalarına ulaşabilirsiniz. Başlangıçtan ileri düzeyde yarış tekniklerine kadar birçok seviyeden oluşan eğitim tekniklerini uzman ekip tarafından güvenle öğrenebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak okulun içerisinde yaratılan keyifli ortam sayesinde, kitesurf eğitimleriyle sınırlı kalmayacak ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Dinamik, sıra dışı ve macera dolu tüm deneyimlerinizle hiç unutamayacağınız bir tatil yaşayacağınızdan hiç şüphemiz yok!

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları