preloader

Görmeniz Gereken UNESCO Dünya Mirasları

20.12.2022
Görmeniz Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Yazı Boyutu:

Dünyayı keşfetmeyi seven herkesin seyahat planlarına eklemesi gereken UNESCO Dünya Miraslarını keşfedin.

Dünya’nın en çok Unesco Dünya Mirası gezme rekorunun sahibi olan Atila Ege, mutlaka görülmesi gereken UNESCO Dünya Miraslarını OGGUSTO’ya özel yazdı. Avrupa, Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya’ya göre hazırlanmış UNESCO Dünya Mirasları listeleriyle dünyanın her yerindeki güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Amerika’da Görülmesi Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Görmeniz Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Dünyanın en yeni kıtası olarak bilinse de Amerika eski medeniyetlerinden kalan ve doğasının getirdiği türlü güzelliklerle dolu bir yer. Milyonlarca yıl önce oluşmuş sarkıtları olan Carlsbad Mağaraları’ndan; en yakın yerleşim biriminden binlerce kilometre ötede, başka kültürlerden etkilenmeden günümüze ulaşabilmiş Şili’deki Paskalya Adası’na kadar Amerika’da görülmesi gereken 10 UNESCO Dünya Mirası gören herkeste iz bırakıyor.

{18286}

Avrupa’da Görülmesi Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Görmeniz Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyet ve kültürlerin yuvası olmuş Avrupa’yı bir de bu gözle keşfetmelisiniz. Altıncı yüzyılda inşa edilen manastır dışında önemli bir yapılaşmanın olmadığı İrlanda’dan; Kuzey Avrupa’nın en eski katedrali olan Aachen Katedrali’ne kadar Avrupa’da görülmesi gereken 10 UNESCO Dünya Mirası‘nı keşfetmelisiniz.

{2793}

Asya ve Avustralya’da Görülmesi Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Görmeniz Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Bu coğrafyayı keşfetmek ayrı bir keyif. Panda ve altın maymun başta olmak üzere pek çok hayvanın evi olan, doğada vakit geçirmek isteyenler için ideal Jiuzhaigou Vadisi’nden; terk edildikten yüzlerce yıl sonra 1835 tarihinde keşfedilen Borobodur Tapınağı’na kadar Asya ve Avustralya’da görülmesi gereken 10 UNESCO Dünya Mirası‘nı mutlaka kendi listenize almalısınız.

{17146}

Afrika ve Orta Doğu’da Görülmesi Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Görmeniz Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Afrika ve Orta Doğu farklı kültürüyle adeta gizli kalmış cevher gibi. Başkent Amman’dan 240 kilometre mesafede olan ve taşların rengi yüzünden “kırmızı gül” olarak anılan Petra Vadisi’nden; kırk kilometre mesafeden duyulduğu ve su buharı da görüldüğü için yerliler tarafından “Kükreyen Duman” adının verildiği Victoria Şelalesi’ne kadar Afrika ve Orta Doğu’da görülmesi gereken 10 UNESCO Dünya Mirası‘nı görmelisiniz.

{2743}

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirasları

Görmeniz Gereken UNESCO Dünya Mirasları

Türkiye’nin her bir köşesinde farklı medeniyetlerden, tarihten ve doğadan büyüleyici izler görmek mümkün. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu köşeleri keşfetmek için hiç beklememelisiniz.

{30052}

İzmir’in UNESCO Dünya Mirası Listesi

Görmeniz Gereken UNESCO Dünya Mirasları

İzmir’i bir de böyle keşfetmeye ne dersiniz? Birgi Köyü‘nden yüzyıllara meydan okuyan ve hala büyüleyici olan Bergama‘ya kadar İzmir’de UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nden de görülecek çok yer var.

{37201}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları