preloader

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Yazı Boyutu:

Avrupa’nın turistler kadar lokalleri için de birer cazibe merkezi olan şatolarını OGGUSTO okurları için derledik.

Neuschwanstein Şatosu, Bavyera, Almanya

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Disneyland’deki Uyuyan Güzel Kalesi’ne ilham olmadan çok önce, Alman Kralı II. Ludwig’in kraliyet servetinin büyük kısmını ayırdığı şatolardan birisi Neuschwanstein’di. Yılda 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlayan şato, altın yapraklı karoları, ahşap oyma işlemeleri ve gösterişli duvar resimleri ile kralın şato takıntısının en ihtişamlı örneği.

Web sitesi: Neuschwanstein.de
Harita

Bran Şatosu, Braşov, Romanya

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Bram Stoker’ın Drakula’sına da ev sahipliği yaptığına inanılan gizem dolu Bran Şatosu, Transilvanya dağlarının eteklerinde konumlanıyor. Özellikle Cadılar Bayramı döneminde popüler bir ziyaret noktası olan şato, dar ve dolambaçlı koridorları ile meşhur.

Web sitesi: bran-castle.com
Harita

Chambord Şatosu, Loir-Et-Cher, Fransa

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Fransız Rönesansının en çarpıcı mimari örneklerinden olan Chambord, Loire Vadisi’nde uzanan en büyük yapı olma özelliği taşıyor. 1519’da I. Francis tarafından inşa ettirilen şatonun 440 odasından sadece 100 tanesi ziyaretçilere açık. Geniş bir arazide konumlanan şatonun bahçesinde yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ve 4×4 turlarına katılabilirsiniz.

Web sitesi: chambord.org
Harita

Moszna Şatosu, Polonya

Avrupa’nın En İyi Şatoları

17. yüzyılda Barok stilde inşa edilen Moszna Şatosu’nun ilk sakinleri Tiele-Winckler ailesi; ancak daha sonraki neo-Gotik ve neo-Rönesans dönemlerinde geçirdiği renovasyonlarla farklı bir görünüme bürünüyor. 335 odalı şatonun en çok ilgi çeken yanı ise, özellikle Polonyalı aileler için muazzam bir piknik alanı sağlayan bahçesi.

Web sitesi: mosznazamek.pl
Harita

Leeds Şatosu, Kent, Birleşik Krallık

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Bir gölün ortasındaki iki adanın üzerinde konumlanan Leeds Şatosu, gerçek bir ‘bir zamanlar…’ deneyimi yaşayabileceğiniz romantik bir nokta. 900 yıllık tarihi boyunca altı kraliçeye hizmet verdiği için ‘Leydiler Şatosu’ olarak da adlandırılan şato ziyarete 1974’te açıldı ve o dönemden beri 3 restoranı, oda-kahvaltı servisli oteli ile hizmet vermeye devam ediyor.

Web sitesi: leeds-castle.com
Harita

Prag Şatosu, Prag, Çek Cumhuriyeti

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Tıpkı bir masal kasabasını andıran mimarisi ile Prag Şatosu, bahçelerden, avlulardan, patikalardan ve tarihi binalardan oluşan bir kompleks. 754 bin metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük komplekslerinden biri de olan şato, 19. yüzyıldan beri devlet büyüklerinin resmi evi olarak hizmet veriyor.

Web sitesi: hrad.cz
Harita

Pena Şatosu, Sintra, Portekiz

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Sintra kasabasında kırmızı ve sarı renkleri ile yükselen, berrak bir havada Lizbon’dan dahi görünen Portekiz’in en ihtişamlı yapısı Pena Şatosu, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Masalların babası Hans Christian Andersen tarafından ‘Portekiz’in en güzel yeri’ olarak ilan edilen şato, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

Web sitesi: parquesdesintra.pt
Harita

Bojnice Şatosu, Bojnice, Slovakya

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Slovakya’nın en çok ziyaret edilen şatolarından Bojnice, kendinizi rüyadaymış gibi hissedebileceğiniz yerlerden. 12. yüzyılda ahşap bir kale olarak inşa edilen şato, zaman içinde birçok kez el değiştirse de son sahibini 1800’lerin sonunda buluyor. Özellikle geceleri mum ışığı eşliğinde ziyaretleri ile popüler olan şato, Nisan ayı sonunda düzenlenen Geleneksel Hayaletler ve Öcüler Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Web sitesi: bojnicecastle.sk
Harita

Segovia Kalesi, Segovia, İspanya

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Tıpkı birçok İspanya kalesi gibi savunma amaçlı inşa edilen Segovia, iki nehir arasında yükselen masalsı kuleleri ile bir kaleden çok şatoyu andırıyor. Zamanında devlet hapishanesi ve askeri akademi olarak hizmet veren kale, şu an koridorlarındaki eşsiz tabloları ve mobilyaları ile bir müze olarak ziyaretçilerine açık.

Web sitesi: alcazardesegovia.com
Harita

Buda Şatosu, Budapeşte, Macaristan

Avrupa’nın En İyi Şatoları

Zaman, tarih, sayısız istila ve hakim mimari stiller ile şekillenen Budapeşte Kalesi Bölgesi, 13. yüzyıldan beri ayakta. Kraliyet Sarayı, Macaristan Ulusal Galerisi ve Budapeşte Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapan bölgede yer alan şato, özellikle geceleri büyüleyici bir etkiye sahip.

Web sitesi: budacastlebudapest.com
Harita

Etiketler

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları