preloader

Göcek’te Kültür-Sanat ve Doğa Mekanı: Adaia Göcek

27.10.2020
Göcek’te Kültür-Sanat ve Doğa Mekanı: Adaia Göcek

Yazı Boyutu:

Prof. Dr. Mete Düren ve Psikiyatr Dr. Rahşan Düren çiftinin yaklaşık beş yıldır işlettiği Adaia kültür-sanat faaliyetleriyle birlikte doğayı koruma çalışmalarını da sürdürüyor. Adaia Göcek’i yakından inceleyin.

Göcek’te Kültür-Sanat ve Doğa Mekanı: Adaia Göcek

Prof. Dr. Mete Düren ve Psikiyatr Dr. Rahşan Düren

Adaia Nerede?

Adaia, Göcek Körfezi’ndeki Hamam Koyu’nda bulunan bir yarımadadır. Burası, sahip olduğu doğa ve Tarihi Likya Yolu üzerinde yer alması itibarıyla özellikle doğada yaşam ya da trekking vb. sporlar için çok ideal bir atmosfere sahip.

Göcek’te Kültür-Sanat ve Doğa Mekanı: Adaia Göcek

Adaia İsmi Nereden Geliyor?

Göcek’in koylarında yaşayan yerli halka ‘yörük’ deniliyor. Bu halkın çoğunluğu keçi çobanlığı yapıyor. Burası bir yarımada olmasına rağmen yolu yok. Ancak tekneyle buraya ulaşabiliyorsunuz. Yörükleri sürekli, ‘Şehirden Ada’ya gidiyoruz.’ dedikleri için bu adanın ismi Düren çifti tarafından ‘Adaia’ olarak dönüştürülmüş.

Adaia Göcek Hikayesi

Hamam Koyu’nda o dönem bulunan işletmenin sahibi yörüklerin, işletmeyi devretme talepleri ve burada bir mekan sahibi olma fikri, o dönem Düren çiftini çok heyecanlandırıyor. Burayı uluslararası bir hale getirme ön şartı ile bu yatırımı yapma kararı alıyorlar ve yaklaşık 5 yıldır yaz – kış Adaia Göcek’i işletiyorlar. Yatırıma karar verdikleri gün ile bugün arasında vizyoner açıdan bir değişikliğin olmadığını söyleyen çift, yıllar içinde 10 bine yakın ağaç dikilmesine karşın çok daha fazla yeşile ve doğaya ihtiyaçları olduklarını belirtiyor. Aynı zamanda bu bölgenin toprağı sebze – meyve ürünleri için çok verimli.

Göcek’te Kültür-Sanat ve Doğa Mekanı: Adaia Göcek

Adaia Göcek, bu bölgede hem yerleşim alanı çok daha geniş hem de restoranın yanı sıra barıyla, kütüphanesiyle, spor alanlarıyla ya da plajıyla bir yaşam alanı sunabilen yegane mekan olarak öne çıkıyor. İlk zamanlarda su tesisatı olmayan mekan bunu sağladıktan sonra bugün için Adaia Göcek, benzer mekanlar arasında akarsuyu, tuvalet ve duşlarının temizliği ile ayrışıyor.

{773164}

Adaia Göcek’in Amaçları

Adaia Göcek’in bir restorandan ziyade kültür – sanat merkezi olarak anılmak üzerine bir felsefeleri var. Etkinliklerini, içeriğin yanı sıra sanatçı ya da bilim adamının öz geçmişine göre seçiyorlar. Geçtiğimiz yıllarda konserler, festivaller ya da sohbetlere ev sahiplikleri yaptılar. Bu yıl BİSSE’nin “Marine” konsepti kapsamında bir dizi konser verdiler. Konserlerden ilkini Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’la düzenlediler.

Geniş kapsamlı bir kütüphaneye sahip olan Adaia Göcek’in kitap koleksiyonunda ağırlıklı olarak sanat ve tarih kitapları ve antika kitaplar yer alıyor. Özellikle şu anda bulunması mümkün olmayan birçok eski baskıya sahipler; 1900’lerin başlarına ait sanat kitapları, romanların hatta bilimsel kitapların yer aldığı bir bölümleri var.

Göcek’te Kültür-Sanat ve Doğa Mekanı: Adaia Göcek

Dalaman Kültür, Sanat ve Doğa Derneği (DAKSADER)

Düren Ailesi’nin Adaia Göcek’in hayata geçirdikten sonra Göcek Körfezi’ndeki koyların mevcut problemlerini çözebilmek için kurmuş oldukları bir dernektir.

Hamam Koyu’nu pilot bölgeolarak ilan ediyorlar. Bu koydan başlayarak bölgedeki mevcut su altı ve üzerinin korunması, kıyı şeridinin korunması, kıyılardaki ağaçların korunması, kirlilik ve çöple mücadele, su tasarrufu, enerji kaynaklarının verimliliği, orman yangınlarıyla mücadele vb. çevre konularında hem bölge halkını hem de denizcileri bilgilendirmek adına projeler yürütüyorlar.

Bu konuda CarrefourSA’nın Göcek Körfezi’nde hizmet veren market teknesi Mavi ile de bir iş birliği yaparak bu bölgedeki insanlarla bölgedeki teknelere karşılıklı bilgilendirmeler gerçekleştiriyorlar.

Göcek’te Kültür-Sanat ve Doğa Mekanı: Adaia Göcek

Adaia Göcek’e Nasıl Ulaşılır?

Adanın bir yolu olmadığı için Sarsala Koyu’na ulaşabilenlere kendi tekneleriyle Adaia Göcek’e ulaşım imkânı sunuyorlar. Adaia’ya gitmek için birden fazla neden: kültür-sanat, doğa ve Likya Tarihi Yolu üzerinde yürüyüş.

OGGUSTO Sanat Editörü Feride Çelik’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için haftalık e-bültenine kaydolun.

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları