preloader

John Wick 3: Parabellum Filminin Başrolü Carl F. Bucherer

10.06.2019
John Wick 3: Parabellum Filminin Başrolü Carl F. Bucherer

Yazı Boyutu:

John Wick 3: Parabellum seri filminin aksiyonları süresince, kahramanların bileklerinde taşıdıkları Carl F. Bucherer ile dolu dolu bir görsel şölen sergiliyor.

Klişe bir söz de olsa gerçekten “merakla beklenen” John Wick 3: Parabellum’un vizyona girmesi ile sinema koltuklarında, özenle en az kalabalığın olduğu günü seçerek, yerimizi aldık. Şura (High Table) yönetiminde süregelen dünya içerisinde etkin bir rolü olan John Wick rolündeki Keanu Reeves için, ölmemek için öldürme macerası tüm yoğunluğu ile beyaz perdeyi doldurdu. Filmde, filmin ismiyle müsemma olarak ilk karesinden sonuna kadar başrolde silahlar vardı. Chad Stahelski, dublörlüğü iyi bilen bir yönetmen olarak, son derece hareketli sahnelerin ritmini ve açılarını çok başarılı konumlandırmış.

John Wick 3: Parabellum Filminin Başrolü Carl F. Bucherer

John Wick’in ilk filmi 2014 yılında vizyona girdiğinde, sessizce bekleyen ve hatta silahlarını gömmüş efsane bir tetikçinin uyandırılış öyküsünü izlemiştik. Sıra filmi olan John Wick 3: Parabellum’un son sahnesi ise bu maceranın daha da devam edeceğini netleştirdi.

Konu, New York’ta başlayıp yine burada sonlanırken, araya Fas ve çöl yolculuğu da giriyor. Film, Şura tarafından başına 14 milyon dolar ödül konulan Wick’in, ona tanınan 1 saat içerisindeki kaçışı ve adeta tüm sivil halkın peşinde tetikçi olması ile başlıyor. Film süresince, kahramanların bileklerindeki saatlere bakması, zamana karşı verilen mücadele öyküsünün kodlarını oluşturuyor. Matrix filminde de çalışan yönetmen Chad Stahelski, görsellikte detaylara bu filmde de belirgin olarak yer vermiş.

John Wick 3: Parabellum Filminin Başrolü Carl F. Bucherer

Yönetmen, zamana karşı yarışın en güzel kodlarını da saatlerin olduğu çekimler ile pekiştirmiş. Bu sahnelerden biri de bale eğitmeni rolünde görmekten zevk aldığımız Angelica Huston’ın John Wick ile masa başı karesiydi. Dakikaların aleyhine ilerlediği anlatılan kadrajda ve filmin medyaya servis edilen afişlerinde, arkada sarı altın renkli klasik bir masa saati dikkat çekiyor. Saatin arkasındaki heykel mi tahnit mi olduğu ayırt edilemeyen köpekler ise zorlu mücadeleyi simgeliyor. Başkası için önemsiz olan saniyeler Wick için bir yaşam savaşı haline geliyor.

John Wick 3: Parabellum Filminin Başrolü Carl F. Bucherer

Film süresince takım elbise ve kravattan asla vazgeçmeyen John Wick, tüm sahnelerde bileğinde taşıdığı Carl F. Bucherer Manero AutoDate ile tarzıyla uyumlu bir seçim yapmış. 1960’ların tasarımından esinlenen modelin beyaz kadranı üzerinde üç ibresi yer alıyor. Kasa çapının 38 mm olması, hareketli sahnelerde bilekte rahatlıkla taşınabilmesini daha gerçekçi kılıyor. 42 saat güç rezervine sahip otomatik kalibre, altı çizilmek istenilen “dayanıklılık” mesajını da çok net iletiyor.

Fas’da karşımıza çıkan Sofia rolündeki Halle Berry’i ise feminenliğini ve sert karakterini pekiştiren Carl F. Bucherer Manero Peripheral modeli ile izliyoruz. Saatin güçlü mekanizmasını koruyan kasasının bezeli, 60 adet pırlanta ile çevrili. Saat, 40 mm çapında paslanmaz çelik kasaya sahip. Saatin küçük alt kadranının sedeften yapılmasıyla net ve parlak bir görünüm elde edilmiş.

Filmin son sahneleri yaklaşırken Continental Otel’in adeta boyutları ortadan kaldıran cam salonunda, arkada bir kronograf saat görseli beliriyor. Öyle anlık, kaçamak bir şov yapmıyor. Carl F.Bucherer Manero Flyback modeli, sahneler süresince arka camda hem önünü hem de arkasını cömertçe sergileyerek tüm endamı ile göz dolduruyor. 43 mm çapında ve 18k kırmızı altın kasasının her iki yüzü, daha rahat okunabilmesi için ışığın yansımasını engelleme özelliğine sahip safir kristal cam ile kaplı.

John Wick 3: Parabellum Filminin Başrolü Carl F. Bucherer

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları