preloader

Jaquet Droz 280. Yılını Kutluyor

21.07.2018
Jaquet Droz 280. Yılını Kutluyor

Yazı Boyutu:

“Bazı saatler zamanı söyler. Bazıları bir hikaye anlatır.”

Yüksek saatçilik olarak adlandırılan mekanizması ve el işçiliği ile en iyileri yaratan firmaların başında yer alan Jaquet Droz, 280. yıldönümünü kutlarken tüm saatçilik geçmişine saygısını iletiyor. Diğer bir cümle ile anlatmak istersek; Otomaton (veya otomat: kurma yoluyla kendi başına hareketlenen cihazlar), dakika tekrarı ile çalan saat mekanizmalarının, müzikli kuşlar ve son derece estetik işçilik ile üretilen cep saatlerinin yaratıcısı 280. yaşını kutluyor.

Jaquet Droz 280. Yılını Kutluyor

Saat endüstrisine kazandırdığı tüm komplikasyonlar ve vizyonla dolu dolu geçen ve yarattığı her bir zaman parçası ile hayran bırakan Jaquet Droz, 280. yıldönümünde Parrot Repeater cep saatini sundu. Sadece bir adet olarak üretilen Kırmızı Ara papağanı (Macaw-tomaton) model, otomaton tarzı bir dakika tekrarlayıcı (Minute Repeater – Dakika Tekrarlayıcı: Mekanik saatlerde zamanın çan veya zil sesi ile duyulması. Saate bakmadan karanlıkta bile zamanı öğrenmek için bulunan bir mekanizma).

Markanın günümüze kazandırdığı özelliklerin büyük bir kısmını üzerinde toplayan modelin kadranı da eşsiz bir el işçiliği ile oluşturulan kapak ile korunuyor. Kasasının etrafı ise el oyması figürler ile süslendi.

Sedef kadran üzerindeki kuş yuvasında ara papağanları yer alıyor. Renkleri ile detaylandırılmış papağanların hareketli yumurtası etrafında yavruları, tüm şirinliği ile mutluluk içerisinde tünüyorlar. Kadranın diğer kısmında ise mine ile işlenmiş vahşi ormanın manzarası, şelaleleri, dağları ve gizlice bakan Bengal Kaplanı ile doğanın renk çeşitliliğini yansıtıyor. Saat dokuz konumunda, kasa yanında yer alan buton ile hareketlenen dakika tekrarının gongu eşliğinde, yuvanın solundaki dişi papağan yavrusunu besliyor ve yuvanın sağında bulunan büyük papağan ise kanadını açıyor.

Jaquet Droz 280. Yılını Kutluyor

Kadranının arkası ise mekanizmayı gösteren açık kasasını koruyan minelenmiş papağan deseni ile gizleniyor.

Jaquet Droz 280. Yılını Kutluyor

Limitli tek parça olan model, 668 parçanın birleştirilmesi ile meydana getirildi. 48 saat sürekli kesintisiz çalışıyor. Saat 9 konumunda aktif olan otomatı ve dakika tekrarlayıcısı katedral sesi ile çalıyor. Pembe altın kordonlu model, özel el boyaması olarak hazırlanmış kutusunda sunuluyor.

{88252}

Biraz da marka tarihi…

Markanın kurucusu Pierre Jaquet-Droz (1721 – 1790), mekanik konusunda tam bir dahi. Yarattığı otomatonlar ile hem saatçilik tarihinde hem de yapay zeka araştırmalarının teknik geçmişinde önemli bir yere sahip. Hatta üretimleri ile ilk android araştırmalarını kapısını açmış olduğu bile söyleniyor. Droz’un hayatı boyunca saate farklı bir bakış açısı olmuş. Sadece zamanı doğru ölçmenin değil, ayrıca daha komplike mikro mekaniğin de peşinden gitmiş. Yolunuz İsviçre Nauchetel’e düşerse, hatta düşmese bile saatleri seviyorsanız mutlaka gitmenizi tavsiye ederim, Tarih Müzesi’ne bir uğrayın. Jaquet Droz’un ilk yarattığı ve ülke ülke, şehir şehir gezdirdiği otomatları olan Katip, Ressam ve Müzisyeni orada görebilirsiniz.

Katip, 1772 yılında üretilen en kompleks otomatı ve 6000 parçadan oluşuyor, 4 satıra 40 karakter yazabiliyor. Ressam ise 4 ayrı çizim yapabiliyor, müzisyen orgu ile parmaklarını oynatarak 5 farklı müzik çalıyor.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları