preloader

Jaeger-LeCoultre Yeni Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel

15.01.2019
Jaeger-LeCoultre Yeni Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel

Yazı Boyutu:

Jaeger-LeCoultre, SIHH 2019’da yeni Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel modelini tanıttı.

Jaeger-LeCoultre 1833’te komplike İsviçre saat yapımcılığının beşiği Joux Vadisi’nde kurulduğu günden beri; hassas zaman tutma işlevi adına bıkıp usanmadan yeniliklere imza atıyor. Şimdiye kadar 1200’den fazla kalibre geliştiren, şirket çatısı altında saat yapımcılığı ve saatçilik alanında 180 farklı uzmanlık barındıran, 400’ü aşkın kayıtlı patenti bulunan Grande Maison, 2019 Salon International de la Haute Horlogerie’de sabit güç mekanizması, Westminster çan melodili dakika tekrarlayıcı ve perpetuel takvim özellikleriyle donatılmış ilk gyrotourbillon Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel modelini saat severlerin beğenisine sunuyor.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel modelinin işlevleri:

  • Kullanımı daha kolay bir saat geliştirmek amacıyla boyutları küçültülen bileşenlerle yeniden tasarlanan tourbillon ile Jaeger-LeCoultre’un beşinci gyrotourbillon modeli

  • Melodik ahengi optimize etmek için sessizlik-azaltma mekanizmasıyla donatılan ve Londra’daki ünlü Big Ben saat kulesinin çan sesini taklit eden Westminster çan melodili dakika tekrarlayıcı

  • Hassas tourbillon’a kesintisiz enerji sağlayan bir dakikalık sabit güç mekanizması sayesinde son derece dakik, atlayan dakika kolu ve daha hassas dakika tekrarlayıcı mekanizması

  • Geleneksel haut-de-gamme finisaj işlemini modern, kullanımı rahat ve mekanik saat yapımcılığı hiyerarşisinin zirvesindeki saatlerle harmanlayan şık, yeni ve çağdaş estetik görünüm

Jaeger-LeCoultre Yeni Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel

Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel, çok-eksenli tourbillon’lar alanında daha fazla gelişme kaydetmek adına daha önceki Gyrotourbillon saatlerinde bulunanlardan önemli ölçüde küçük bir tourbillon içeriyor. Mekanizmanın boyutunu küçültmek ekseriyetle hata payını da düşürmek anlamına gelir; başarılı minyatürleştirme çalışılmalarının fazlasıyla değerli ve kompleks kabul edilmesinin nedeni de bu. Jaeger-LeCoultre daha küçük bir tourbillon tasarlayarak gerçekten rahat takılabilen bir Gyrotourbillon yarattı ve yüksek komplikasyon özelliklerini günlük kullanım keyfiyle saate ve bileğe taşıdı.

Londra’daki Westminster Sarayı’nda bulunan Big Ben saatinin ünlü melodisine herkes aşinadır. Westminster çan sesinin dört bölümlü melodisi her çeyrek saatte farklı sekanslar ve farklı uzunluklarda çalınan dört notadan oluşur. Dakika tekrarlayıcı aktive edildiğinde, çeyrek saatleri belirten Westminster çan melodisini üretmek için dört set gong ve tokmak kullanan Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel, kendisini prestijli çınlamalı saatlerin arasına yerleştiren kompleks bir mekanizma ihtiva ediyor.

Jaeger-LeCoultre Yeni Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel

Enerjiye aç tourbillon’a, kronometre becerisini etkilemeden yeterli miktarda güç tedarik eden bir dakikalık sabit güç mekanizmasıyla Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel’in kalbinde hassasiyet yatıyor. Sabit güç mekanizması remontoir d’égalité diye bilinen, belirli aralıklarla ana yayla desteklenen ve mekanizmanın düzenleyici organını koruyarak ikinci bir güç kaynağı işlevi gören bir yay içeriyor.

{771639}

Hassasiyetin Sesi

Saatleri melodik seslerle ifade eden kol saatlerinde uzmanlaşmış saat üreticilerinin sayısı son derece azdır. 1870’ten beri böyle saatler yapan, bu alanda 150 yıllık deneyim ve beceri kazananların sayısı ise çok daha az. Dünyada tarihi ve modern envanterinde 200’den fazla çınlamalı saat kalibresi barındıran tek bir saat üreticisi var: Grande Maison du Sentier, yani Jaeger-LeCoultre. Dakika tekrarlayıcı alanında ilk kez Jaeger-LeCoultre’un çıkardığı yenilikleri ve gelişmeleri bünyesinde buluşturan Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel, Grande Maison’un horolojik yaratıcılığının ve ustalığının zirvesini temsil ediyor.

Jaeger-LeCoultre Yeni Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel

Hassasiyet Burgacı

Her saat mekanizmasında en önemli parça regülatör organı, yani bir saatin zamanı en hassas biçimde ölçmesine izin veren balans çarkı ve balans yayından oluşan düzenektir. Tourbillon ise pozisyon hatalarını bertaraf ederek regülatörün zaman tutma performansını artıran kronometrik bir yükselticidir. Jaeger-LeCoultre’un döner eşapmanlardan ödüllü klasik tourbillon kalibre 978’den, eşiksiz uçan tourbillon’a, çeşitli çok-eksenli Gyrotourbillon saatlerinden, eğik-eksenli Sphérotoubillon ve Master Ultra Thin Minute Repeater Flying Tourbillon’daki uçan balans ile birlikte çığır açan uçan tourbillon’a kadar uzanan şirket içi tourbillon uzmanlığının eşi benzeri yok.

Jaeger-LeCoultre Yeni Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları