preloader

IWC Spitfire Pilot Saatlerini SIHH 2019'da Tanıttı

14.01.2019
IWC Spitfire Pilot Saatlerini SIHH 2019'da Tanıttı

Yazı Boyutu:

IWC Schaffhausen, SIHH 2019’da yeni Spitfire pilot saatlerini tanıttı.

IWC Schaffhausen, SIHH 2019’da Pilot’s Watches koleksiyonunda yer alan yeni Spitfire serisini tanıttı. Efsanevi İngiliz uçağını tasarlayan tasarımcıların benzersiz mühendislik başarılarını göstermek amacıyla, tüm Spitfire saatleri IWC üretimi kalibre taşıyor. Tasarımın esin kaynağı ise efsanevi Mark 11. İkonik navigasyon saati 1948’den itibaren İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri için Schaffhausen’da üretildi ve o dönemde hizmet veren birçok pilot bu saati taktı.

IWC Spitfire Pilot Saatlerini SIHH 2019'da Tanıttı
Reginald J. Mitchell’in tasarladığı Spitfire, havacılık tarihinin en sofistike gelişmelerinden biri. Efsanevi İngiliz uçağının ikonik şekli fonksiyonel bakımdan mükemmel tasarımının sonucu; IWC Pilot’s Watches koleksiyonunun karakteristik tasarımı da Spitfire gibi askeri havacılığın mühendislikten talep ettiği belli gereksinimlerin sonucu olarak doğdu. IWC Schaffhausen CEO’su Christoph Grainger-Herr “Tıpkı Spitfire gibi aynı adı taşıyan saat koleksiyonumuz da formu ve fonksiyonu mükemmelen bir araya getiriyor. Tasarımın esin kaynağı ise efsanevi Mark 11.

“Bu saat, mühendislikteki uzmanlığımızın da kanıtı; zira tüm Spitfire modellerini IWC üretimi yüksek kaliteli kalibrelerle donattık”

Spitfire serisi iki farklı tasarımı barındırıyor. IWC Schaffhausen Kreatif Direktörü Christian Knoop “Paslanmaz çelik kasası, siyah kadran ve yeşil kumaş kordonlu tasarımın renk şeması Spitfire’ın kokpitini akla getiriyor. Bronz kasa, zeytin yeşili kadran ve kahverengi dana derisi kayış ise modellere eşsiz bir karakter kazandırıyor. Kapalı kasa arkalarında ise Spitfire gravürü var” diye belirtiyor.

Pilot’s Watch Perpetual Calendar Spitfire

IWC Spitfire Pilot Saatlerini SIHH 2019'da Tanıttı

Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar Spitfire daimi takvimle donatıldı ve 250 adet örnekle sınırlı üretildi. Pellaton sisteminin dayanıklı parçaları su geçirmez seramikten yapıldı. Daimi takvim ayların farklı uzunluklarını ve artık yılları otomatik olarak algılıyor. Ayrıca 2100 yılına kadar düzeltilmeye ihtiyaç duymadan çalışıyor. Tüm göstergeler kusursuz bir senkronizasyonla işlediklerinden saat taç düğmesi vasıtasıyla kolayca ayarlanabiliyor. Çift ay göstergesi ayın kuzey ve güney yarımkürelerdeki doğru pozisyonunu gösteriyor. 577.5 yılda bir gün düzeltilmesi yeterli.

Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight”

IWC Spitfire Pilot Saatlerini SIHH 2019'da TanıttıPilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight” patentli Timezoner mekanizması ile IWC üretimi otomatik mekanizmayı bir araya getiriyor. 250 adet örnekle sınırlı üretilen bu edisyon “Silver Spitfire –The Longest Flight” projesine ve bir Spitfire uçağıyla dünyanın etrafını dolaşacak olan pilotlar Steve Boultbee Brooks ve Matt Jones için özel olarak geliştirildi. Sadece bezelin döner mekanizmasını döndürerek farklı bir zaman dilimi kolayca ayarlanabiliyor. Akrep, 24 saat göstergesi ve tarih aynı anda otomatik olarak dönüyor. Aynı zamanda kadran ön cama yaklaştığı için saatin okunabilirliği artıyor. Yeni geliştirilen IWC üretimi 82760 kalibrede su geçirmez seramikten yapılmış parçalar barındıran Pellaton kurma sistemi mevcut ve güç rezervi 60 saat.

{771715}

Pilot’s Watch UTC Spitfire Edition “MJ271”

IWC Spitfire Pilot Saatlerini SIHH 2019'da Tanıttı

Pilot’s Watch UTC Spitfire Edition “MJ271”, IWC ilk kez koordineli evrensel zaman (UTC) fonksiyonun IWC üretimi kalibre ile bir araya getirdi. Bu model 271 adet örnekle sınırlı üretildi. Havacılıkta her türlü iletişim ve navigasyon ihtiyacını karşılamakta kullanılan UTC fonksiyonu ikinci bir zaman dilimi ayarlamayı kolaylaştırıyor. Taç düğmesi merkezi pozisyondayken döndürüldüğünde, akrep saatlik artımlarla ileri ya da geri hareket ediyor. Kadran Uluslararası Gün Değişme Çizgisi’ni geçerse, tarih göstergesi otomatik olarak değişiyor. Saat sahibinin kendi ülkesindeki saat, kadranın üst yarısındaki kavisli UTC göstergesinde okunabiliyor. IWC üretimi 82710 kalibrede seramik parçalar barındıran Pellaton kurma sistemi mevcut ve güç rezervi 60 saat.

Pilot’s Watch Chronograph Spitfire

Pilot’s Watch Chronograph Spitfire, IWC, ilk kez 69000 kalibre ailesinden kronograf mekanizmasını pilot saatlerine entegre etti. IWC’nin 69000 kalibre ailesinden bir kronograf mekanizmasıyla donattığı ilk pilot saati Pilot’s Chronograph’ın kasa çapı da 41 milimetreye indirildi. İlk kez 2016’da çıkan bu kalibre ailesi, IWC tarihinde IWC üretimi mekanizmalar açısından çok önemli gelişmelerden biri. IWC üretimi 69380, tasarımıyla çok güçlü bir kronograf mekanizması. Durma saatleri ve dakikaları “saat 9” ve “saat 12” konumlarındaki iki alt kadranda gösteriliyor. Saatin her iki yanından kurulabilen tırnaklı kurma sisteminin güç rezervi 46 saat.

Pilot’s Watch Automatic Spitfire

IWC Spitfire Pilot Saatlerini SIHH 2019'da TanıttıIWC ilk kez yeni 32000 kalibre ailesinde IWC üretimi bir mekanizamayı pilot saatlerine entegre etti. IWC üretimi 32110 kalibre ilk kez bu saatte kullanılıyor. Güçlü otomatik mekanizma saatin her iki yanından kurulabilen ve güç rezervi 72 saat olan tırnaklı kurma sistemi içeriyor. Kasa çapı sadece 39 milimetre. Yumuşak demirden yapılan iç kafes, mekanizmayı manyetik alanlara karşı koruyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları