preloader

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

02.09.2021
İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Yazı Boyutu:

Fuar fikrinden asla vazgeçmeyen İsviçre saat firmalarından bazıları bir araya gelerek, 30 Ağustos ve 3 Eylül arasında saatçilik dünyasına hareket kazandıran Geneva Watch Days 2021 organize etti. İlki 2020’de düzenlenen organizasyonda bir kez daha, sınırlı da olsa saat meraklılarının dikkatleri İsviçre’ye çevrildi.

Bvlgari, Breitling, De Bethune, Gerald Genta, Girard-Perregaux, H. Moser & Cie., MB&F, Ulysse Nardin, Urwerk, Arnold & Son, Bianchet, Charles Girardier, Czapek, Doxa, Ferdinand Berthoud, Frederique Constant Group, Greubel Forsey, Konstantin Chaykin, Louis Erard, Maurice Lacroix, Oris, Parmigiani Fleurier, Phillips Association, Bacs & Russo, Raketa ve Reuge katılan firmalar oldular.

Öne çıkan modellerden bazılarını sizler için seçtik:

Bvlgari, Gérald Genta Arena Retrograde with Smiling Disney Mickey Moouse

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Daha önce haberine ve hikayesine yer verdiğimiz, özellikle retrograde (başadönüm) mekanizmayı ustalıkla kullanan Bvlgari Gérald Genta Arena Bi-Retro Anniversary 50. yıla özel olarak 50 adet üretildiğinden bahsetmiştik. Bu yıl karşımıza dünyanın en ünlü Disney karakteri Mickey Moouse güler yüzlü bir uygulaması ile çıkıyor; Gérald Genta Arena Retrograde with Smiling Disney Mickey Moouse. İkonik fare modelli saat bizlere saat ustalığının en eğlenceli klasiklerinden birini sunuyor. En büyük özelliği olan retrograde (başadönüm) mekanizması ile dakika göstericisini Mickey’in kolu oluşturuyor. Gülmekten kısılan gözleri zamanın en sevimli şekilde okunmasını sağlıyor. Saat 5 konumunda ise sıçrayarak değişen saat göstergesi yer alıyor. Çelik kasasının ölçüleri 41 mm x 11.85 mm ve 42 saat kesintisiz çalışıyor.

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Kolektörlerin merakına hitap eden 150 adet limitli modelin üretimi ile Bvlgari daha önce kendi bünyesine kattığı Gérald Genta markasının, kendi adıyla üretimlerine ayrı bir marka olarak devam edeceğini açıklaması Saat Günleri’nin de en önemli haberi oldu.

Bvlgari, Octo Roma Central Tourbillon

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Muhteşem bir modelin tam ortasında yer alan tourbillon mekanizması ile bileklerdeki farklılığı daha da ön plana çıkıyor. İlk bakışta zamanın okunması için biraz komplike olarak görünse de mekanizmada bir zoru başararak saati en basit şekilde ifade ediyor. Kelebeğin uçuşu, metaforik olarak kasaya yüksek saatçilikle yerleştirilmiş bir model. Saat 12 konumunda yer alan pencereden (jumping) sıçrayan sayılarla saat ifade edilirken dakikalar ise 180 derecelik yarım daire şeklinde yerleştirilmiş. 60 saatlik güç rezervi ile güçlendirilen Octo Roma pembe altın kasaya sahip.

Breitling, Top Time Classic Cars Capsule Collection

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Klasik spor saatler ile 1960’ların klasik arabalarını sevenlerinin kesinlikle çok mutlu olacağı model ailesini Breitling Top Time Classic Cars Capsule Collection içerisinde sunuyor. Sıradışı kronograf üçlüsü, Amerikan otomobil kültürünün üç simgesi Chevrolet Corvette, Ford Mustang ve Shelby Cobra’dan esinlenildi. Böylece 1960’lara anlamlı bir selam gönderirken günümüzün de modern- retro uygulamasının ruhunu başarıyla yansıtıyor.

Kronograf modeller turuncu, sarı ya da kırmızı ve mavi kadran renkleri ile paslanmaz çelik kasaların içlerinde yer alıyor. Kasa arkalarında ise her otomobilin logosu ayrıntılı olarak işlenmiş.

{774180}

Girard Perregaux Tourbillon Three Flying Bridges

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Bu yıl 230. yıl dönümünü yaşayan markayı yakından takip edenler, Girard Perregaux’un kadranı üzerinde yer alan köprülerini (bridge) hatırlayacaklardır. Girard Perregaux felsefesinin simgesi köprüler, Tourbillon Three Flying Bridges’de siyah PVD kaplı üç adet olarak kasanın ortasında pembe altın detayları ile yer alıyor. Tasarımı, mekanizmasının dengeli olarak gözler önüne serilmesine yardımcı oluyor. Zamanın dengesini elinde tutan tourbillon mezkanizmanın temelini oluşturuyor. 60 saat güç rezervine sahip modelin kasası 18 k pembe altın ve 44 mm çapa sahip.

Urwerk, UR-100 Electrum

Kızılderili, eski Mısır ve Yunan uygarlıklarında rağbet gören bir materyal alaşımı olan electrumdan adını alıyor. UR-100 Electrum, Urwerk’in 100 koleksiyon ailesinin yeni üyesi.

25 adet sınırlı olarak üretildi. Markanın çizgi dışı tasarıma eklenen mekanik üstünlüğünü farklı çizgisinde, tüm ayrıntıları ile yaşatıyor. UR-100 Electrum’un kasa üzerinde katmanlar eski Yunan anfi tiyatrolarından esinlenirken zamanın ritmini bu şekilde sembolleştiriyor.

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Uydu tipi saat ve dakika ekranına ek olarak, UR-100 Electrum yeni bir fonksiyona da sahip. 60. dakika geçtikten sonra, yelkovan kaybolur ve Dünya'nın her 20 dakikada bir kat ettiği 555 kilometreyi gösteren bir kilometre sayacı olarak yeniden görünür. Bu aslında Ekvator'da hesaplanan Dünya'nın ortalama dönüş hızına karşılık gelir.

UR-100'ün kubbesinin altında vuruş yapan, üç uydulu zaman göstergesine sahip URWERK Calibre 12.01'dir. Tam zamanı gösteren uydu, dakika göstergesi boyunca 0'dan 60'a hareket eder.

Greubel Forsey, Balancier S

Yüksek saatçiliğin, mekanizma oyunlarının başrolünü asla devretmeyen Greubel Forsey Balancier S modelinde spor çizgi ile tekniğini ustaca birleştirdi. Klasik kavisli kasası alışılanda daha ince ve dinamik bir görünüm kazandı. Oval kemerli safir kristal camı titanyum kasanın tüm kıvrımını takip ediyor. Böylece yakalan görsel denge ile kadranın tüm ayrıntısı netleşiyor.

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Markanın atölyelerinde geliştirilen ve saat mekanizması hayranları tarafından sevilen özelliği denge çarkı saat 7 konumunda 30° lik açı ile yer alıyor. 100 metre su basıncına dayanıklılık özelliği bulunuyor ve 72 saat güç rezervi ile çalışma performansı saat 2 konumundaki gösterge ile ifade ediliyor.

{774013}

MB&F, ORB

MB&F, sıra dışı çizgisi ile ürettiği modellerinden sonra kendi atölyelerinde farklı sektörlerden dostları ürettiği farklı çalışmalar da çok ilgi uyandırdı. Yapılan her üretim limitli, özenli ve ayrıcalıklı olarak atölyelerinin kapısından çıktı. Fakat masa saatleri konusunda köklü bir tarihi olan L’epee 1839 ile bir araya gelmeleri, arkalarına geçmişi de alarak vizyonlarını ve bizlerin hayal gücünü zorlayan çalışmaların çıkmasını sağladı.

ORB’da futuristik bir model. Orb, para normal küre şeklindeki varlıklar verilen bir isim ve modelin isim, tasarım kanatlarının da ilham kaynağı oldu. Ayrıca Latincede orbit kelimesi de isim annesi olarak modeli besleyen unsurlardan.

İsviçre’de Özlenilen “Saat” Buluşması: Cenevre Saat Günleri 2021

Modelin elitra şeklinde 4 adet kanadı bulunuyor. Kanatların tümü açıldığında dik bir görünümde durabilirken, sadece üç adedi açıldığında ise kendi tablası üzerinde yan bir duruş sergiliyor. Kapalı yuvarlak orb konumunda tüm gizemini saklayarak da kullanılabiliyor.

Saat, 8 gün boyunca kurulmadan çalışabiliyor. L’eepe, ORB’un içine, tarihi subay saati olarak da adlandırılan, vagon saatlerinde kullandığı bir mekanizmayı uyarladı. Kanatlarını açtığı konumda tüm mekanizması silindirik boyun kısmından rahatlıkla izlenebiliyor. Beyaz ve siyah olarak iki renk üretildi. Gövde yüksekliği ve çapı yaklaşık 17 cm. Açık şekli 24 cm’ye ulaşıyor. 300 parçanın bir araya gelmesinden oluşan elle kurum eşsiz bir model.

OGGUSTO Saat Editörü Günay Demirbağ’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları