preloader

Cartier’in En Yeni Saati

13.11.2017
Cartier’in En Yeni Saati

Yazı Boyutu:

Cartier; her yıl ocak ortasında Cenevre’de gerçekleşen, dünyanın en önemli saat etkinliklerinden biri olan SIHH fuarı öncesi yeni modellerini görücüye çıkardı. Bu kapsamda Rotonde de Cartier Mysterious Day&Night modeli dikkatleri üzerine en çok toplayan model oldu.

Cartier’in En Yeni Saati

İlk defa 1912 yılında üretilen Mystery(gizemli) saatlerinden esinlenerek tasarlanan yeni model, yine aynı dönemde kullanılan Day&Night (gece&gündüz) özelliği ile karşımıza çıkıyor. 18K beyaz ve pembe altın olarak iki versiyonu tasarlanan 40mm çapındaki safir kristal camlı kasada, markanın efsanevi özelliklerinden kaboşon kesim safirli kurma kolu bulunuyor.

{88165}

Mystery konsepti, Day&Night fonksiyonuna has göstergeleri ve klasik Cartier tasarımıyla oluşturulan kadranın merkezinde, Guilloche desen yer alıyor. Kadranın dışına doğru güneşi görürken, alt tarafında ise dakika göstergesi için mavi çelik kol kullanılmış. Modele ismini veren Mystery ve Day&Night özellikleri, kadranın üst yarısında konumlandırılmış. Konseptin gizemi ise kolların havada asılıymış algısında. Bu kısımda bir çift gösterge; güneş ve at figürlerine eşlik ediyor.

Cartier’in En Yeni Saati

Mysterious Day&Night modelinde, toplam 174 parçadan oluşan 26 taşlı elden kurma 9982 kalibre mekanizma bulunuyor. Tam kurulumda 48 saatlik güç üretebililen modelin etiket satış fiyatı ise 63.000 dolar.

Murat Güsar
Murat Güsar Tüm Yazıları