preloader

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

08.11.2021
Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Yazı Boyutu:

Saat Oscarları açıklandı! Saat dünyasının en prestijli ödülü GPHG’nin (Grand Prix d'Horlogerie de Genève) sonuçlarını ve en iyi saat modellerini keşfedin.

Her yıl Cenevre’de düzenlenen GPHG (Grand Prix d'Horlogerie de Genève) sonuçları açıklandı. Elemeyi geçen 84 adet saatten 14 farklı kategoride liderler belirlendi. En büyük ödül olan Aiguille d'Or – Altın İbre’nin sahibi Bugari Octo Finissimo Perpetual Calendar oldu.

Altın İbre Ödülü: Bvlgari – Octo Finissimo

Bvlgari’nin sekizgen şekil ve yuvarlak hatlarını mükemmel bir şekilde birleştirdiği tasarımı olan Octo Finissimo, saat oscarlarının en büyük ödülü olan Altın İbrenin 2021’deki sahibi oldu. Titanyum kasa ve kadranı, metal bileziği estetik seçiciliği, güçlü yapısı ile birleştiriyor. Tam kurum sonrasında 60 saat güç rezervi özelliği bulunuyor.

Fiyatı: 57.000 CHF

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Kadın Saati Ödülü: Piaget – Limelight Gala Precious Rainbow

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Piaget’nin Limelight Gala ailesinden pembe altınlar içerinde göz kamaştırıcı modeli Precious Rainbow, yılın kadın saati ödülüne layık görüldü. Kendinden kurum mekanizmasının bir sonraki kurulmaya ihtiyaç duyması için geçmesi gerek süre, 40 saat. 32 mm çapında kasası palace dekor tarzı ile şekillendirildi.

1073 yılındaki vintage parçasının yeniden yorumu olan Piaget Limelight Gala Precious Rainbow’un kadranını çevreleyen iki asimetrik kulaklarının üzerinde ve bezelinde kesme safir ve tsavorite taşları tüm renkli güzelliği ile yer alıyor. Bileziği ve kadranı ise altın işçiliğinin ve haute couture tekniğinin sıra dışı örneği ile üretildi.

Fiyatı: 99,000 CHF

Kadın Komplikasyon Saat Ödülü: Van Cleef & Arpels – Lady Lady Féerie

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Van Cleef & Arpels, 1940’ların başında ilk balerin ve peri modellerini yaratırken, koleksiyonerler tarafından bu kadar çok beğenileceğini, her modelinde yer alan perilerin ayrı birer ikona dönüşebileceğini planlamış mıydı bilemeyiz ama 2007 yılındaki ilk Lady Féerie saatinde yer alan siluetlerin detayları baş döndürücü bir işçiliğe sahip olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz.

Beyaz altın kasası içerisinde sedef kadranı yer alıyor. Beyaz deri kayışın zarifliği,modelin tasarım bütünlüğünü arttırıyor. Poetic Complication ailesi ait olan Lady Féerie, kadranında ki yuvarlak bir pencereden saati ve perinin elinde tuttuğu sihirli çubuğu ile dakikaları gösteriyor. Saat sıçrayarak değişiyor, dakikalar ise başadönüm özelliği ile sona gelindiğinde en baştan başlayabiliyor. Kendinden kurum, mekanik saat 36 saat güç rezerv özelliği ile donanımlandırılmış.

Fiyatı: 104.000 CHF

Erkek Saati Ödülü: Grand Seiko – Hi-Beat 36000 80 Hours Caliber 9SA5

Parlak lake kadranı ve çeliğin en güzel haliyle Grand Seiko, saat oscarlarından en iyi erkek saati ödülünü aldı. Kendinden kurum mekanizması ile hayat bulan bir model ve çelik kasasının çapı 40 mm. 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği bulunuyor. 80 saat gibi uzun bir süre de hiç kurulmadan çalışma gücü var. Model, Grand Seiko’nun 60. yıl dönümünü kutlamak amacıyla 2020’de tanıtılan 80 saatlik güç rezervli özel kalibresiyle hayat buluyor.

Japon lake sanatındaki ince işçiliğini kadranında yarattığı beyaz Huş ağacı esintisi ile modele taşıyor. Huş ağacı özellikle Japonya’nın Kuzey kesiminde ve Grand Seiko Shizukuishi yakınlarında bulunuyor. Yine bu bölgede yer alan Shizukuishi Nehri’nin kıvrımlarından ilham alan hatlara sahip. Japonlara özgü, mükemmel bir kaplama sağlayan Zaratsu tekniği ile cilalanarak koruma altına alınmış.

Fiyat: 10,500 CHF

{88149}

Erkek Komplikasyon Saat Ödülü: MB&F – LMX Titanium

Saat dünyasında yenilikleri ile yer alan MB&F, 10 .yılını LMX ile kutluyor. Özellikle tasarımı ile dikkat çekerken muhteşem komplikasyonları ise adeta büyülüyor. Deri kayışlı, titanyum modelin 44 mm çapındaki kasa içerisindeki bombeli cam ile koruma altına alınmış yüzeyinde iki adet beyaz, parlak lake küçük alt kadranlar eğimli olarak yerleştirilmiş ve iki farklı zamanı işaret ediyor. Kadranı ise yeşil CVC plakasından oluşuyor. Haftanın günlerini baş harfleri ile ve aynı zamanda 168 saatlik güç rezervinden geriye kalan süreyi belirtiyor. LMX 33 adet limitli üretildi.

Fiyatı: 106,000 CHF

İkonik Saat Ödülü: Audermas Piguet – Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin

Dumanlı yeşil kadranı üzerinde güneş ışığı çizgileri ile derinlik kazanan Audemars Piguet, Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin, 39 mm kasa çapı ile ideal ölçülere sahip. Beyaz altın uygulanmış saat imleri ve Royal Oak ibreleri karanlıkta da parlayarak zamanın okunmasını kolaylaştırıyor. Bileziği ve kasası platin. Kendinden kurum mekanizması ile çalışıyor ve 40 saat güç rezervi var.

Fiyat: 97,100 CHF

Tourbillon Saat Ödülü: De Bethune – DB Kind of Two Tourbillon

Çağdaş tasarım çizgileri ile iki yüzü olan DB Kind of Two Tourbillon kullanıcısına çevrilerek çok fazla kullanım seçeneği sunuyor. İki kadranı olan De Bethune’nin tourbillonlu modelinin bir kadranı titanyum olarak yaratılırken diğer kadranı ise gloşe ile desenlendirildi. Titanyum kasası 42.8 mm ile oldukça iri ve güçlü bir görünümü sunuyor. Elle kurularak çalışıyor ve tam kurulmadan sonra 120 saat kesintisiz zamanı göstermeye devam ediyor. Birbirinden oldukça farklı saat yüzleri estetik içerisinde farklı teknikler de sunuyor.

DB Kind of Two Tourbillon'un önyüzün merkezi akrep ve yelkovan yerleştirilmiş. Modern tasarıma sahip bir kadranında saat 6 konumunda, 30 saniye göstergesi ile tourbillon yer alıyor. Parlatılmış, kavisli şekiller, mat veya parlak bileşenler, farklı kalınlıklar ve seviyeler entegre edilerek kapsamlı bir çalışma yapılarak tourbillon saat için mevcut olan minimum yükseklik göz önüne alındığında geniş alan ve optimum hacim hissi yaratılmış. Yeni bir deltoid şekilli köprü merkezde bir ikizkenar üçgen gibi konumlandırılmış. 10 adet limitli olarak üretilerek koleksiyonerlere güzel bir seçenek veriyor.

Fiyatı: 215,000 CHF

Takvim ve Astronomi Saat Ödülü: Christian Van Der Klaauw – CVDK Planetarium Eise Eisinga

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Her modeline bir hikaye sığdırmayı ustalıkla başaran Christiaan Van Der Klaauw’un CVDK Planetarium Eise Eisinga modeli ile astronomi ve takvimli saat konusundaki iddialarını ödül ile taçlandırdığı bir model oldu. Estetik olarak pembe altın kasa ve siyah deri kayış tezatlığını güzel kullanılmış. Kadranı ise bir sanat ürünü ve elle mikro yağlı boya tekniği ile süslenmiş. 40 mm çapında üretilen kasası kendinden kurum ve 98 saat güç rezervi olan saatin kalbi olan mekanizmasına ev sahipliği yapıyor. Saat 6 konumunda el yapımı heliosentrik (Dünya'nın ve gezegenlerin Güneş Sistemi'nin merkezinde Güneş'in etrafında döndüğü astronomik model) gezegenler yer alıyor.

Güneş’in yörüngesinde olan Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter ve Satürn bulunuyor. Tam ortada yer alan altın Güneş’in etrafında dönen gezegenler gerçek eş zamanlı olarak turunu tamamlıyor. Saat 12 konumunda yuvarlak diskler üzerinde ayın 31 günü rakamla belirtilmiş. İç diskte ise aylar kısaltmaları ile yer alıyor. Astronomical Masterpieses ailesinden üretilen model 6 adet olarak sınırlı üretildi.

Fiyat: 59,950 CHF

İstisnai Mekanik Saat Ödülü: Piaget – Altiplano Ultimate Automatic

Ultra ince mekanik saatler konusunda zirvede yer alan model, 4.3 mm kalınlığındaki kasasının içerisine uygulanan ve özel bir tasarımla yerleştirilen ince mekanizmaya sahip. Tam olarak 219 adet parça bu ince kasanın içerisinde yer buluyor. Piaget’nin imza niteliğinde olan mavi rengi ile üretilen Altiplano Ultimate Automatic, beyaz altın kasa içerisinde sunuluyor. Açık kadranlı model ince işçiliğin bir kısmını cömertçe gözler önüne seriyor. Piaget Altiplano Ultumate Automatic, tam bir yenilikçi, çağdaş tasarım olarak lüks saatçilikte, tüm saat meraklılarının memnun takipleri ile çığır açmaya devam ediyor. Kendinden kurum ve 48 saat güç rezerv özelliği var.

Fiyatı: 30,300 CHF

{88172}

Kronograf Saat Ödülü: Zenith – Chronomaster Sport

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Zenith’in efsanevi El Primero mekanizmasının hayat verdiği Chronomaster Sport modeli GPHG 2021’de En İyi Kronograf Saat Ödülü’nü kazandı. Her zaman kronograf saatler konusunda idialı olan markanın bu başarısı saat severler için tabi ki sürpriz olmadı. Daha yüksek performans ile çalışan modelin kalbinde El Primero 3600 kalibre yatıyor. Saat 4 konumunda takvimi yer alıyor. 41 mm çapındaki çelik kasası içerisinde beyaz lake uygulanan kadranı üzerinde üç adet alt küçük kadran yer alıyor. 100 metre su basıncına dayanıklı. Kendinden kurum mekanizması 60 saat güç rezervi ile çalışıyor.

Fiyatı: 9,900 CHF

Dalış Saati Ödülü: Louis Vuitton – Tambour Street Diver Skyline Blue

Tambour Street Diver Skyline Blue, Louis Vuitton’u sembolize eden tüm çizgileri barındıran şehirli bir dalgıç modeli. 2002 yılından itibaren başlattığı saat üretimi konusundaki çalışmalarını kendi atölyeleri içerisinde sürdürüyor. Tambour’un şekli davuldan ilham alınarak kasa biçimi olarak tasarlandı. Model, bir dalgıç saati olduğu kadar ofis veya günlük şehir hayatı içerisinde veya spor bir tarzla da rahatlıkla uyum sağlayacak çizgilere hâkim. Geleneksel bir dalış saatinde ihtiyaç duyulan gereksinimleri de ön plana çıkartıyor. 100 metreye kadar dalış özelliği var. Vidalı kurma kolu, kadran içerisindeki ibre ve indekslerin karanlıkta okunmasını kolaylaştıracak superluminova kaplı olması bu özelliklerden bazıları. Döner iç bezeli dâhil tüm detayları ile İsviçre saatçiliğinin üstün özelliklerinin garantisi altında üretildi. Tambour koleksiyonuna ait model, kendinden kurum olarak çalışıyor ve 50 saat güç rezervine sahip. 44 mm çapındaki kasası ise çelikten üretildi.

Fiyatı: 6,350 CHF

Mücevherli Saat Ödülü: Chopard – Flower Power

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Mücevherli saat konusunda “Flower Power” cennet temasını bileklere ışıltı ile şekillendirerek yerleştiriyor. Cennetin renkliliği ve eşsiz olmasını kullandığı değerli taşlar ile sembolize eden 12 pembe safiri ustalıkla kadranında yer vermiş. Modelin tamamı ise markanın öncülük yaptığı ve yazılarımızda özellikle anlamlı çalışmasının altını çizdiğimiz Fairmined sertifikası ile üretilen 18 ayar beyaz altından üretilerek sürdürülebilirlik ve çevre duyarlılığı vizyonunun eşsiz bir örneği olarak sunuluyor. Kuvars modelin kasa çapı 19,6 mm ve kalınlığı ise 7.0 mm. Chopard Red Carpet 2021 koleksiyon ailesine ait parça sadece 1 adet üretildi.

Fiyatı: 489,000 CHF

Artistik El İşçiliği Ödülü: MB&F – LM SE Eddy Jacquet ‘Around the World in Eighty Days’

Jules Verne’in 8 adet romanlarının esinlenilerek gravüze edilen kadranı, özel ustası Eddy Jaquet’in elinden, kalem oyma işçiliği tekniği kullanılarak yapıldı. Fransız yazarın kitapları okuyup ilgili tüm dökümanları inceledikten sonra bir birinden eşsiz 8 farklı deseni gravüze ederek yarattı. Gravürlerin her biri ayrıca kadran görevi gördüğü için de çok önemli. Pembe altın kasası, elle kurum mekanizmasının 72 saat güç rezerv özelliği ile donanımlandırıldı. Bilim kurgunun öncü yazarının kitaplarının en önemli bölümlerinin yer aldığı model bir adet üretildi. Saat, 12 konumunda yer alırken alt kadranlarda ayın günleri ve güç rezerv göstergesi lake işçiliği ile yerleştirilmiş.
.
Fiyatı: 159.000 CHF

Küçük İbre Ödülü: Tudor – Black Bay Ceramic

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Tudor Black Bay Ceramic modeli, monoblok seramik 41 mm kasaya sahip cesur bir mat siyahlık içerisinde bileklere sunuluyor. Dönebilen bezeli saten kaplamalı olarak seramikten üretildi. Kadranında, siyah üzerine yine siyah tonları ile farklılığını ince bir estetikle yükseltiyor. Kontraslığını ise kırık beyaz saat imleri ile yakalıyor. Kendinden kurum mekanizması 70 saat güç rezervinde. Markanın Black Bay koleksiyon ailesinin bir üyesi. Manyetik alanlara karşı dayanıklılığı, 15.000 gauss manyetik alanda dahi düzgün çalışma hassasiyeti, Federal Metroloji Enstitüsü veya METAS tarafından test edilen yüksek bir performansa sahip. Kronometresi ise COSC (İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü) tarafından sertikalandırıldı.

Fiyatı: 4,500 CHF

{88227}

Meydan Okuyan Saat Ödülü: Ciga Design – Blue Planet

CIGA Design atölyelerinde üretilen Blue Planet, Pandemi sürecince oluşan kaygılardan biri olan, Dünyamıza daha iyi nasıl davranırız? kaygısı ile üretilen mesaj dolu bir model. “Mavi Gezegenin yaratım amacını ve hepimizin tek evini korumamız gerektiğini hatırlatmak ” amacıyla tasarlandı diyor marka. Modelde icat edilen bir mekanik hareket bulunuyor. Titanyum kasası içerinde, Akrep olarak yer alan Dünya 30⁰lik dönüş ile hareket ediyor. Dakikaları gösteren çerçevesi ise tam dönüş yapıyor. Ortada yer alan okyanus ve kara gerçek Dünya yüzeyi oranlarının oyularak mikro küçültülmüş haline bileklerde yer veriyor. Modelde yer alan tek ibre ise bir denizcilik sembolünden oluşuyor ve dönen dakika halkasında zamanı belirtiyor. Kendinden kurum mekanizmaya sahip ve 50 adet limitli olarak üretildi.

Fiyatı: 1,800 CHF

Horolojik Devrim Ödülü: Furlan Marri – Mr. Grey Ref.1041-A

Çok genç bir marka Furlan Marri, Andrea Furlan ve Ortadoğulu koleksiyoner Hamad Al Marri tarafından kuruldu. Bu birliktelik kuvars kökenli bir mekanik prensip olan Hybrid Mecha-Quartz kronografın hikayesini oluşturdu. 50 mm çapında çelik kasa ve deri kayış birlikteliği ile sunuluyor. Kadranı mat kumlanmış ve PVD cilalı. İki adet alt kadranın birinde dakikalar diğerinde ise 24 saat göstergesi yer alıyor. Furlan Marri, MR. Grey Ref 1041-A’yı Mechaquartz Story ailesinden sunuyor.

Fiyatı: 495 CHF

Cesaret Ödülü: Louis Vuitton – Tambour Carpe Diem

Louis Vuitton’a bu yılın saat oscarlarında ikinci ödülü kazandıran model Tambour Carpe Diem, genellikle masa saatleri ve saat kulelerinde kullanılmış olan metal veya ahşaptan, bir zile çekiçle vuran jacquemart otomat sisteminin 21. yüzyıla başarı ile uygulanmış modeli. Otomat saatlerine ilgi duyanlar için bileğe taşınmış muhteşem bir tasarım. 46,8 mm pembe altın kasası içerisinde yer alan otomatı canlandırmak istediğinizde, kasanın saat iki konumuna denk gelen kenarındaki sürüngeni itmeniz yeterli oluyor.

Ortadaki yılanın başı yukarı kalkarak kafatasının alnında yer alan saat açıklığını ortaya çıkarıyor, çıngıraklı yılanın kuyruğu ise dakikalara doğru salınıyor. Güç rezervini, kum saati ifade ediyor. Kafatasından çıkan alaycı gülümseme içerisinde şair Horace’ın “Carpe Diem” sözü beliriyor. Tüm şov 16 saniye sürüyor. Kadranda mine, el boyaması ve gravür teknikleri kullanıldı. Elle kurum modelin tüm bu işlevlerine oranla 100 saat gibi uzun bir güç rezervi bulunuyor.

Fiyatı: 465,000 CHF

Inovasyon Saati Ödülü: Bernhard Lederer – Central Impulse Chronometer

Saat Oscarları Açıklandı: Yılın En İyi Saat Modelleri

Bernhard Lederer, Central Impulse Chronometre’nin 10 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğunu belirtiyor. Gri altın 44 mm çapındaki kronometre açık iki küçük alt kadranı bulunuyor. Elle kurum mekanizması 38 saat güç rezervine. Mekanik üstünlüklerini barındırdığı modelinden 25 adet limitli olarak üretildi.

Fiyat: 137,850 CHF

Kategorilere göre ödül alan modellerin listesi;

 • Altın İbre: Bulgari, Octo Finissimo

 • Kadın Saati Ödülü: Piaget, Limelight Gala Precious Rainbow

 • Kadın Komplikasyon Ödülü: Van Cleef & Arpels, Lady Féerie Watch

 • Erkek Saati Ödülü: Grand Seiko, Hi-Beat 36000 80 Hours Caliber 9SA5

 • Erkek Komplikasyon Ödülü: MB&F, LMX Titanium

 • İkonik Saat Ödülü: Audemars Piguet, Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin

 • Tourbillon Saat Ödülü: De Bethune, DB Kind of Two Tourbillon

 • Takvim ve Astronomi Saat Ödülü: Christiaan Van Der Klaauw, CVDK Planetarium Eise Eisinga

 • Sıradışı Mekanik Saat Ödülü: Piaget, Altiplano Ultimate Automatic

 • Kronograf Saat Ödülü: Zenith, Chronomaster Sport

 • Dalış Saati Ödülü: Louis Vuitton, Tambour Street Diver Skyline Blue

 • Mücevherli Saat Ödülü: Chopard, Flower Power

 • Sanatsal El İşçiliği Ödülü: MB&F, LM SE Eddy Jaquet 'Around the World in Eighty Days'

 • Küçük İbre Saat Ödülü: Tudor, Black Bay Ceramic

 • Meydan Okuyan Saat Ödülü: CIGA Design, Blue Planet

 • İnovasyon Ödülü: Bernhard Lederer, Central Impulse Chronometer

 • Cesaret Ödülü: Louis Vuitton, Tambour Carpe Diem

 • Horolojik Devrim Ödülü: Furlan Marri, MR. Grey Ref. 1041-A

 • Jüri Özel Ödülü: Dubai Watch Week

OGGUSTO Saat Editörü Günay Demirbağ’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları