preloader

En İyi Wes Anderson Filmleri

27.07.2023
En İyi Wes Anderson Filmleri

Yazı Boyutu:

İnşa ettiği görsel dünya ve anlattığı masalsı hikâyeler ile kendinden başka kimseye benzemeyen yönetmen Wes Anderson’un en iyi filmlerini bir araya getirdik.

Kendini karakterleri üzerinden tasvir etmektense eşsiz kişiliğini dışa vurmanın çok daha sofistike yollarını bulan bir yönetmen-senarist-yapımcı Wes Anderson. Seçtiği kıyafetlerde, çaldığı müziklerde, yeniden yarattığı mekânlarda hep kendine has estetiği var ve o estetik kilometrelerce öteden dahi tanınabiliyor.

The Wonderful Story of Henry Sugar

Yönetmen ve senarist koltuğunda Wes Anderson’un yer aldığı film, kumarbaz bir adamın hayatına odaklanıyor. Benedict Cumberbatch, Rupert Friend ve Ralph Fiennes gibi isimlerin yer aldığı filmde, zengin bir adam olan Henry Sugar’ın en büyük tutkusu kumar oynamaktır. Henry bir gün gözleri dikili olduğu halde görebilen bir adam hakkında bir rapor okur. Okudukların etkilenen Henry, adamın görmesini sağlayan yöntemi dener ve bu yöntem ile kumar oynamaya başlar.

Tahmini vizyona giriş tarihi: 13 Ekim 2023

The French Dispatch (Fransız Postası), Apple TV – IMDb: 7.1

Hayali bir 20. yüzyıl Fransız şehrinde Amerikan gazetesinde çalışan gazetecilere yazılmış bir aşk mektubu olarak da okunabilecek film, “The French Dispatch Magazine”de yayınlanan hikâyelerin hayata gelmesini konu alıyor. Çekimleri tamamlansa da pandemi nedeniyle gösterimi 2021’e alınan film, ilk başta müzikal olarak düşünülmüşken yazarı, yönetmeni ve yapımcısı Wes Anderson tarafından mevcut hali ile yaratıldı.

Isle of Dogs (Köpek Adası), Apple TV – IMDb: 7.9

Bir filmden çok bir deneyim hissi veren “Isle of Dogs”, Wes Anderson filmografisinin en ilginç, saplantı seviyesinde girift işlerinden. Fütüristik Japonya’da geçen film, Atari adlı genç oğlanın köpeğini ararken ona eşlik eden bir köpek sürüsünün hikâyesini anlatıyor. Stop motion tekniğinin en sade ve başarılı örneklerinden kabul edilen film, görsel ve akışsal olarak en eşsiz işlerden ve Anderson’un Japonya hayranlığına bir saygı duruşu niteliğinde.

The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli), Apple TV – IMDb: 8.1

Wes Anderson’un vizyonunun zirveye ulaştığı film, “The Grand Budapest Hotel”. Mükemmel oyunculuklara ve kalbi ısıtan senaryosuna ek; detaylardaki kusursuzluğun en sinematik hali. Oda anahtarlarından pastaneye, kaldırılan kaşlarda dahi simetrinin en incelikli halini bulmak mümkün. Pastel tonlu sinematik harika, 1930’ların popüler Avrupa kayak merkezinde geçen ikircikli bir ilişkiler filmi.

Asteroid City (Asteroit Şehir), Diğer – IMDb: 6.8

{773292}

Moonrise Kingdom, Apple TV – IMDb: 7.8

Filmografisinin 7. filmi olan “Moonrise Kingdom”, Anderson’un benimsediği tekniklerin sıradanlaşması gibi görünse de aslında kurduğu galaksi için bir övgü niteliğinde. Naif ve masum bir aşk hikâyesini filmin kalbine yerleştirip etrafına büyülü setler ve stil sahibi kostümler ören Anderson, dünyanın geri kalanında olan biten kötü şeylerin ulaşamadığı bir gezegenden bildiriyor.

Fantastic Mr. Fox (Yaman Tilki), Apple TV – IMDb: 7.9

İngiltere’de yetişmiş çocuklar için Roald Dahl’ın “Fantastic Mr. Fox”u zihinlerine kazınmış bir hikâye olsa da Anderson’dan bu kitabı mot-a-mot uyarlamasını beklemek bir hata olurdu. Ancak yaptığı uyarlamayı Dahl görse kesinlikle onaylardı. Yetişkinler için çekilmiş en iyi çocuk filmi olan “Fantastic Mr. Fox”, karısına verdiği sözü bozan bir tilkinin bu yüzden ailesini ve hayvan arkadaşlarını tehlikeye atışının derinlikli bir anlatımı.

The Darjeeling Limited (Küs Kardeşler Limited Şirketi), Apple TV – IMDb: 7.2

Babalarının ölümünün ardından bir sene görüşmeyen üç erkek kardeşin, bir Himalaya tapınağına kapanmış annelerini ziyaret etmek için çıktığı tren yolculuğunun hikâyesini anlatan film, Wes Anderson’un sinematografik anlamda en iyi ikinci işi olarak gösteriliyor. Saplantılı renk dengesini Hindistan’ın zengin paleti ile buluşturan yönetmen için film, oluşturmaya çalıştığı estetik algı anlamında sağlam, yine de senaryo düzeyinde başarısız olarak kabul ediliyor.

{772175}

The Life Aquatic With Steve Zissou (Steve Zissou ile Suda Yaşam), Diğer – IMDb: 7.3

Henry Selick’in deniz yaratığı tasarımı ve Bill Murray’nin ikonik stili ile popüler kültür arşivcileri tarafından daima hatırlanacak olan “The Life Aquatic with Steve Zissou”, Seu Jorge’nin Portekizce David Bowie yorumları için de dikkate değer bir film. Histerik düzeyde varoluşçu bir deniz kaşifinin karakterini didikleyen bu film ile Cate Blanchett’ın da huzurlarına davet ediliyorsunuz.

The Royal Tenenbaums (Tenenbaum Ailesi), Diğer – IMDb: 7.6

2001 tarihli “The Royal Tenenbaums”, Anderson çizgisinin en klasik arketipi olması ve modern kültürü sanılandan çok daha fazla etkilemesi nedeniyle filmografinin en önemli işi. Eksantrik bir ailenin sıradan bir hikâyesiymiş gibi görünse de yönetmeni sinemanın harikaları arasına yazdıran bir film. Filmi henüz çekmeye başlamadan nasıl bitireceğini bilen Wes Anderson’un diyalog yönetimi konusunda da ilk ustalık deneyimi. Anderson’un müzik seçimindeki başarısını da kayda geçiren film, onun tartışmasız en iyi ‘yetişkin ilişki’ anlatımı.

Rushmore (Çılgın Liseliler), Diğer – IMDb: 7.7

Anderson’un sadece en kararlı hikâyesi değil, aynı zamanda en karanlık olanı da “Rushmore”. Yarattığı en iyi ve en tamamlanmış karakter de bu filmde Jason Schwartzman tarafından canlandırılan rahatsız edici genç bir adam. Anderson’un modern hayata otobiyografik bir saldırısı olarak da okunabilecek film, incelikle eşlik etmeniz ve dikkatle izlemeniz gereken bir hikâye.

Bottle Rocket, Blu TV – IMDb: 7.0

Sinema dünyasına attığı ilk deneysel adım ve arketipi olan stilinin ilk denemesi olan “Bottle Rocket”, Wes Anderson filmografisinin birinci filmi. Bütçe sıkıntısı nedeniyle zincirinden yeterince kopamamış ve Anderson’un vizyonunu tam olarak yansıtamamış olsa da ardından gelecekler için iyi bir haberci niteliğinde.

Sıkça sorulan sorular
Wes Anderson Kimdir?
Wes Anderson'nun Kariyeri Nasıl Başladı?
Wes Anderson Kaç Oscar Ödülü Aldı?
Wes Anderson Akımı Nedir?
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları