preloader

Madeleine Albright ve Mesaj Veren Broş Stili

20.03.2022
Madeleine Albright ve Mesaj Veren Broş Stili

Yazı Boyutu:

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kadın dışişleri bakanı Madeleine Albright, diğer tüm siyasetçilerden farklı olarak gündeme göre seçtiği broşlarıyla hafızalarımızda.

Erkek egemen siyaset dünyasında kendine unutulmaz bir yer edinen Madeleine Albright, sadece kariyerindeki hamleleriyle değil kendine has mücevher stiliyle de tanınan bir isim oldu. Gündeme, katıldığı toplantı ve etkinliklerin temasına göre seçtiği broşlarla sessiz ama etkili mesajlar veren Madeleine Albright’ın bununla ilgili kitabı bile var. Albright’ın taktığı broşların çoğunun maddi değeri var denilemez. Ama broşlar zekice seçilmiş bir siyasi iletişim aracı olarak değer kazanıyor.

Madeleine Albright ve Mesaj Veren Broş Stili

Siyasetten çekildikten sonra Beyaz Saray yıllarında kullandığı broşları ‘Read My Pins’ isimli kitabında bir araya getiren eski dışişleri bakanı seçtiği broşları sayesinde politik mesajını tam 12’de vurarak iletmeyi de başardı.

Madeleine Albright’ın siyasete yön veren mücevherlerinin hikayesi ilk olarak dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin ile bir araya geldiği gün başlamış. Kendini yılan olarak tanımlayan Saddam Hüseyin ile bir araya gelen Madeleine Albright diplomatik olarak söylemeyeceklerine mücevherlerle cevap vermeyi seçip yakasına bir yılan broşu takarak mesajını vermiş; sonrasında bunu fark eden gazetecilere read my pin (broşumu oku) diye cevap vererek imzası olan stilini de başlatmış.

Madeleine Albright ve Mesaj Veren Broş Stili

Madeleine Albright o günden sonra rahatsızlıklarını, kızgınlıklarını, umutlarını, heyecanlarını hep broşlarına yansıttı. Görüşmelerin yavaş ilerlediğini vurgulamak için kaplumbağa ya da salyangoz broşları tercih etti; kendini iyi hissettiğinde uğur böceklerini kullandı; yakasında balonlar varsa Albright’ın umut dolu olduğu anlaşıldı. Sert bir mesaj vermesi gerektiğinde de arılı broş modellerini kullandı.

Albright dışişleri bakanlığı görevini yürüttüğü süre boyunca her zaman broşları kullandı. Ama duruma göre zekice seçilmiş olanlardan bazıları hala zihinlerde canlanabiliyor. Küba uçaklarının, Küba sürgünlerine ait iki uçağı düşürmesinin ardından baş aşağı takılmış mavi kuş broşunu; tek kadın olarak katıldığı G8 toplantılarında seçtiği cinsiyeti olmayan sekiz insan; Amerika Dışişleri Bakanlığı’nı dinlemeye çalışan bir Rus casus yakalandığında, medyaya ve Ruslara bir çıkış yapılmasa da Rus Dışişleri Bakanı ile görüşmeye yakasına dinlemeyi bildiklerine anlatmak için seçtiği kocaman böcek; Hafez Assad ile görüşürken Suriye halkının gönlünü fethetmek için aslan; Putin’in Çeçenistan’da olan biten hakkında hep “görmedim, duymadım, söylemedim” demesine dikkat çekmek için üç maymunu oynadığını ima eden broşunu takarak başka yoruma gerek bırakmadı.

Madeleine Albright’ın kullandığı broşlar şu an Washington DC’deki National Museum of American Diplomacy’de sergileniyor. Sergideki parçalar online olarak da görülebilir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları