preloader

Efsanevi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Unutulmazları

19.02.2019
Efsanevi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Unutulmazları

Yazı Boyutu:

19 Şubat 2019’da 85 yaşında hayata gözlerini yuman Karl Lagerfeld’i anıyoruz.

Karl Lagerfeld Kimdir?

Moda dünyasının en önemli isimlerin Karl Otto Lagerfeld 85 yaşında hayatını kaybetti. 10 Eylül 1933 doğumlu olan efsanevi tasarımcı Almanya’nın Hamburg şehrine doğdu. Genç yaşlarda Paris’e taşınan Lagerfeld, 1980’li yıllarda kendine ait parfüm ve giyim markası çıkarttı. Kariyeri boyunca Chloé, Fendi ve Chanel gibi moda evlerinin tasarımlarını üstlendi. 60 yıl boyunca her dönemin trendlerini belirleyen isimlerin başında geldi. Moda dünyasında Kaiser yani imparator lakabını taşıyordu.

“Benim için tasarım yapmak nefes almak demek. Eğer nefes almıyorsam başım dertte demektir.”

1983 yılında Chanel’in Kreatif Direktörü olan Karl Lagerfeld, kariyerine 20 yaşında Pierre Balamın’ın asistanı olarak başladı. Chanel ailesine girmesiyle markayı yeniden dirilten tasarımcı, unutulmaz defilelere imzasını attı. Sadece modacı olarak betimleyemeyeceğimiz Karl Lagerfeld; fotoğraf çekiyor, yönetmenlik yapıyor ve hatta aynı zamanda kendi deneyimleriyle ilgili kitap da yazıyordu.

Karl Lagerfeld’in İlham Perileri

Blake Lively

Keira Knightley

Kate Moss

“Bana göre eşofmanlar yenilginin simgesidir. Eşofman giyip sokağa çıkıyorsan, hayatının kontrolünü kaybetmişsindir.”

Julianne Moore

Diane Kruger

Kristen Stewart

Unutulmaz Defileleri

Fendi – 2008 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Çin Seddi’nde 1 yıllık yoğun bir hazırlıktan sonra gerçekleştirilen defile, dünya tarihinin en pahalısı olarak dikkat çekti. Tam tamına 10 milyon dolar harcanan şovda 500 davetli bu tarihi ana tanık olma şansını yakaladı.

Chanel – 2008 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

Global ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde Grand Palais’de düzenlenen görkemli defile oldukça ses getirmişti. Devase bir dönme dolabın podyumun ortasında yer alması görenleri büyülüyordu.

Efsanevi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Unutulmazları

{771669}

Chanel – 2010 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

2010 senesine kadar yapılmış en iddialı şovlardan biri olarak ön plana çıkan bu defile, İskandinavya’dan getirilen, 265 tonluk gerçek buzullar ile uzun süre dillerden düşmemişti. Defile mekanı olan Grand Palais, buzulların erimemesi için defile gününde -4 derece bir sıcaklığa ulaştırılmıştı.

Efsanevi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Unutulmazları

“Chanel’de ne istersem onu yapabiliyorum. Bu bile lüksün bir zirvesi sayılır”

Chanel – 2012 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Büyüleyici bir denizaltı havası yaratılan defile, ünlü mimar Zaha Hadid’in dokunuşlarıyla unutulmaz bir tecrübeye sahne oldu. Defilenin 15. Dakikasında açılan büyük bir midyenin içinden çıkan şarkıcı Florence Welch ile Botticelli’nin efsanevi Venüs’ün Doğuşu eserine atıfta bulunuldu.

<br />

Chanel – 2014 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

2014’e damgasını vuran defile, Chanel’in o güne kadar ki en ses getiren defilesi olmayı başarmıştı. Bu sefer de dev bir süpermarkete evrilen Grand Palais’de gerçek market ürünleri raflarda yerlerini alıyordu. İzleyiciler defilenin ardından alanda bir neredeyse bir izdiham yaratmayı başarmışlardı.

Efsanevi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Unutulmazları

Fendi – 2016 Sonbahar Couture Koleksiyonu

İtalyan moda devinin 90. yılına özel olarak gerçekleştirilen ihtişamlı defile, Roma’da bulunan tarihi Trevi Fountain çeşmesinin üzerinde gerçekleştirildi. La Dolce Vita temalı bu koleksiyonun tanıtımı için misafirler Paris’ten özel Fendi uçağı ile Roma’ya getirildi.

“Biz hiç kimsenin ihtiyacı olmayan ama herkesin istediği ürünler yaratıyoruz.”

Chanel – 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Chanel Havayolları, bu sefer yolcularını Grand Palais’deki havaalanı terminalinde ağırladı. Havaalanı koltuklarında oturan izleyiciler modellerin check-in işlemi yapmasını heyecanla izledi.

Chanel – 2017 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

Chanel gezegenine hoş geldiniz! Her sene daha da büyüleyici bir şova imza atmayı başaran Lagerfeld, o sene de dev bir uzay mekiğini getirerek izleyenleri şaşırtmayı başardı.

{772320}

Chanel – İlkbahar/Yaz 2018 Koleksiyonu

Chanel şelalesini ziyeret etmeye hazır mısınız? Karl Lagerfeld, İlkbahar/Yaz 2018 defilesi akan suların içerisinde gerçekleştirdi. Böyle ferah bir ortamda yaz koleksiyonunu incelemek, izleyiciler için oldukça farklı bir deneyimdi.

Karl Lagerfeld’in Kedisi Choupette

Karl Lagerfeld’in ilham kaynağı olan Birman cinsi kedisi Choupette’in sadece onunla ilgilenen 2 bakıcısı ve 118 bin takipçili Choupette Lagerfeld isimli bir Instagram hesabı var.

Efsanevi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Unutulmazları

Karl Lagerfeld’in 2015 yılında New York Magazine’e verdiği röportajda Choupette’in yıllık kazancının 3 milyon euro olduğunu söylemişti. Choupette, farklı markalara marka yüzü olurken reklam kampanyalarında da yer aldı. Kozmetik markası Shu Uemura için kendi koleksiyonunu çıkartırken İngiliz otomobil markası Vauxhall’ın takvimi için de kamera karşısına geçti.

Efsanevi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Unutulmazları

‘Normal kedi mamalarını yemesine ve başka kediler gibi oynamasına izin vermiyorum. Choupette bunlar için fazla sofistike bir kedi’

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları