preloader

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Sobe Handmade

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Sobe Handmade

Yazı Boyutu:

Markası Sobe Handmade’i; rahatlığın şık hali, sofistike, renkli ve el yapımı olarak tanımlayan Beste İnci ile sohbet ettik.

Baba mesleği ayakkabıcılığı devam ettiren tasarımcı Beste İnce’nin kendi markası Sobe Handmade, yaklaşık 5 yaşında bir marka. Özellikle terlik tasarımlarıyla öne çıkan marka ayakkabı ve kış aylarında bot da tasarlıyor. Tüm tasarımları doğal malzemelerden üretiliyor ve her bir ürün el yapımı…
Sobe Handmade’in kurucusu Beste İnce ile markası hakkında konuştuk.

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Büyürken babamın ayakkabı mağazası olması ve dönemin önemli kadınlarına özel tasarım ayakkabılar hazırlaması sayesinde bu mesleğin hep içinde oldum. Kısacası mutfağından, bu işin kalbinden geliyorum diyebilirim.

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Sobe Handmade

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Deminde bahsettiğim gibi ayakkabıcılık benim baba mesleğim. Senelerdir bu sektörün içindeyim. Sobe Handmade yolculuğum neredeyse beş sene önce başladı. Edindiğim tüm tecrübeleri kendi çizgimle birleştirerek bir markaya dönüştürmek, tek bir üründe anlatmak istedim. Böylece yolculuğuma yelken açtım..

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Rahatlığın şık hali, sofistike, renkli ve el yapımı.

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Sobe Handmade

{771421}

2019 koleksiyonlarınızı anlatır mısınız?

Sobe Handmade’ in çıkış noktası, dünyada babuş olarak adlandırılan terlikler. Ben bu terliklerin formlarıyla oynayarak onları yenileştirme ve modernleştirmeyi hedef aldım ve her sezon daha yeni ne olabilir, ne katabiliriz düşüncesini ön planda tutarak tasarımlarımı yapıyorum. Her sene kış ve yaz olmak üzere iki koleksiyon çıkarıp, arada modeller ekliyoruz. 2019 kışı ve yazı bizim için çok heyecan verici geçti. Koleksiyona yeni modeller ve teknikler koyduk. Benim genel ilhamım; eski sanatçılar, dönem ökçeleri ve kalıpları. Babamın da bana bıraktığı ikonik modelleri bu sene hem kış hem yaz olmak üzere yeniden, yenileştirerek ortaya çıkardık. Koleksiyonda farklı el işlemeleri, küt burunlar ve farklı ökçeler ön planda.

Bu sene trendler neler? Ayakkabılar daha çok hangi formda?

Göz ardı edilemez bir spor ayakkabı trendi var tabii. Yoğun hayatlarda rahat giyimli ayakabbılar hep ön planla oluyor. Bu trendin yanı sıra daha minimal, daha küt burunlar, süedin farklı renklerde yükselişi ve farklı formlardaki ökçeler çok moda.

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Sobe Handmade

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyosunuz?

Farklı malzemeleri, farklı dokuları araştırmayı ve bir araya getirmeyi çok seviyorum. Açıkçası bu beni çok besliyor. Bu yüzden yaratım sürecimde ön araştırma benim için çok çok önemli. Atölyemde çok vakit geçiriyorum, farklı el işi yapan kadınlarla bir araya gelerek yeni teknikler bulmaya özen gösteriyorum. Bunun yanı sıra, günlük hayatım, seyahatlerim ve çevremdeki kadınlar her zaman beni besleyen unsurlar.

Tasarımlarınızda bir imza dokunuşunuz var mı?

Sivri ve yuvarlak burunlu terlik modellerimiz Sobe’nin imzası haline geldi. Bir diğer imza dokunuşum ise kesinlikle el işlemeleri.

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Sobe Handmade

Ayakkabı tasarlamayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Sanırım heykeltıraşlık veya mimarlığa benzetirdim. Her ikisinde de malzemeyi iyi tanımak, farklı keşiflerde bulunmak ve estetik bir amaca yönelmek var.

OGGUSTO okurları koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Gizia Gate mağazalarından ve Nişantaşı showroomumdan ulaşabilirler.

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Sobe Handmade

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları