preloader

Çocuk Couture Giyim Markası: Sorci and Fofa

Çocuk Couture Giyim Markası: Sorci and Fofa

Yazı Boyutu:

Londra ve New York’tan sonra Beymen’de satışa sunulan çocuk couture markası Sorci and Fofa lansmanındaydık. Markanın kurucusu Burcu Akdarı Toprak ile tasarımlarını ve gelecek sezondaki planlarını konuştuk.

Geleneksel kumaşlardan esinlenerek tasarlanan ve el işçiliğiyle üretilen tasarımlara hayat veren çocuk couture markası Sorci and Fofa’nın rengarenk ve çiçekli modellerinin bulunduğu 2018 2019 Sonbahar/Kış koleksiyonu, exclusive olarak BEYMEN Kids’lerde ve www.beymen.com adresinde satışa sunulmaya başlandı.

OGGUSTO olarak Sorci and Fofa’nın Beymen Zorlu Center’da gerçekleşen lansmanında, markanın kurucusu Burcu Akdarı Toprak ile tasarımlarını ve gelecek sezondaki planlarını konuştuk.

Çocuk Couture Giyim Markası: Sorci and FofaGYİAD başkanlığı, iş dünyasındaki aktif yaşamınız sonrası Sorci and Fofa markası nasıl ortaya çıktı?

Hayatta her şey birbiri üstüne inşa edilen taşlar gibi oluyor. Yurtdışı ve Turkiye’deki iş hayatı ve yaşam tecrübelerim, ailemden öğrendiklerim, iş hayatından duayen olan başarılı girişimci babamın beni yönlendirmesi ve öğretileri, ABD ve İngiltere’deki yurtdışındaki öğrenim ve kariyer süreçlerim hepsi topluca bu yolu çizmemde etken oldu. GYİAD başkanlığının verdiği tecrübe ise tarifsiz. Başkanlık döneminde derneğe katmaya çalıştığım vizyon ve verdiğimiz emek, karşılığında bambaşka bir tecrübe ve beceri kazandırdı. İş hayatına erken başladım. Yeni deneyimler ve tecrübeler yaşamaktan büyük keyif alıyorum. Her yeni tecrübenin öğrencisi olmak bana çok şey öğretiyor. Sanırım ben bu yenilenme, yer yer zorlanma, öğrenme ve üstesinden gelebilme hissini çok seviyorum. Hiç kimse ne yaşı ne cinsiyeti ne de statüsü kimliği sebebiyle limitlenmemeli. Bence azim ve istek çalışmaya en büyük yardımcı. Eğer kızım olmasaydı girişim olarak tercihim değişebilirdi. Ancak kızım hem bazı ihtiyaçları fark etmemi sağladı hem de Sorci and Fofa için bana ilham kaynağı oldu.

Çocuk Couture Giyim Markası: Sorci and Fofa

{771554}

Yurt dışındaki fuarlar ve ABD’deki satış deneyimlerinize dayanarak uluslararası pazarda markanızı nerede görüyorsunuz?

Sorci anf Fofa’nın kısa sürede yakaladığı başarıdan ve gördüğü ilgiden çok mutluyuz. Markamız için çok çalıştık. Koleksiyonlarımızı olabildiğince geniş kitlellere ulaştırmaya çabaladık, hala da çabalıyoruz. Aldığımız yorumlar bize yol gösteriyor. Markamızı çok iyi yerlerde hayal ediyoruz ve bu hayallerimizin gerçekleşeceğine gönülden inanıyoruz. Her sezon New York Manhattan’daki showroomumuzda yeni koleksiyonlarımız sergileniyor ve tüm satın alma görüşmeleri orada yapılıyor. Gelen geri bildirimler ve öneriler pazarı tanımamız ve ihtiyaca cevap vermemiz için bize çok faydalı oluyor.

Çocuk Couture Giyim Markası: Sorci and FofaGeleneksel kumaşları kullanarak Türk kültürüne elçilik de yapıyorsunuz. Yeni koleksiyonunuzda ağırlıklı ne tip kumaş ve modellere yer verdiniz?

Evet, bu benim ve ailemin yıllarca yurt dışında kalmamızdan dolayı hissettiğimiz bir arzu aslında. Geleneklerimiz ve kültürümüz çok geniş ve derin. Türk kültüründen esinlenerek özgün tasarımlar yapıyoruz. Kültürümüze elçi olabilmekten büyük gurur duyuyoruz. Umarız çok daha iyisini yapabiliriz. Kış koleksiyonumuzun ‘Warm Heritage Collection’ adı altında bir açılımı var. Bu koleksiyonun tekrarı olacak ve bu bizim gurur duyduğumuz, kültümüzü yansıttığımız bir koleksiyon olarak sürecek. Onun dışında da yine modern ve multikültürel çizgileri olan tasarımlarımız da koleksiyonda yer alıyor.

Tasarımlarınızı nelerden etkilenerek gerçekleştiriyorsunuz? Annelerin ve çocukların en çok aradığı özellikler neler?

Çok sık seyahat eden bir aileyiz. Gezdikçe insanın zevki de çeşitleniyor, fark etmeden birçok ilham alabiliyorsunuz. Buna ek olarak genel trendleri de takip ediyoruz. Ancak en büyük ilham kaynağımız kızım Hira. Ailenin benim tarafımdaki şu an ki tek torunu. Hira bize kız çocuklarının ihtiyaçları belirlemek açısından çok yol gösterici oldu. Özellikle gerek iç giyim gerek dış giyimde kaliteli kumaş kullanımı çok önemliydi. Bu nedenle markamızın iç astarlarına dahi çok önem verdik. Kız çocukları şık olmayı, prenses gibi hissetmeyi çok seviyor. Modern, şık ancak bir o kadar da rahat olabilecek elbiseler tasarlamaya önem verdik. Tasarımlarımızın hepsi kendi içinde kombinleri olan tasarımlar. Markamızı tercih eden aileler saç tokasından çanta ve ayakkabıya kadar elbiseye uygun tüm aksesuarları koleksiyonumuzda bulabiliyor. Böylece hem çok güzel bir takım ortaya çıkıyor hem de alternatif aramak için vakit kaybetmiyorlar. Kombinlerimizden çok memnun kalıyorlar.

{771414}

Anne-kız yarattığınız markanızda annenizle birlikte çalışmanın avantajları ve dezavantajları oluyor mu?

Ben dezavantajını görmedim. Yoğun dönemlerde annemin yorulduğunu görmek sadece beni üzebiliyor ancak üretmekten kendisini tasarımlarıyla ifade etmekten öyle mutlu ki. Annem, benim en yakın arkadaşım. Kendisi çok zarif ve inanılmaz zevk sahibi. Dünya görüşünü de ekleyince çok farklı güzellikte tasarımlar ortaya çıkıyor. Kendisinde o zevki ve çalışma isteğini gördüğüm için bu markayı birlikte kurmaya karar verdik. Sonuçlara bakınca da annem iş hayatına atılmak için geç bile kalmış diyorum.

Çocuk Couture Giyim Markası: Sorci and Fofa

Kadın girişimcilere kendi markasını kurmayı düşünenlere tavsiyeleriniz neler olur?

Ben babamın teşviği ile iş hayatına çok erken başladım. Azmin ve isteğin her şeyin önüne geçtiğini kanıtlayan çok durumla karşılaştım. İş hayatımın yanı sıra her zaman STK’larla içiçeydim. İki dönem GYİAD başkanlığını yürüttüm. Bu görevlerimde de gençleri girişimciliğe teşvik etmek için pek çok projenin liderliğini yaptım. Kadın girişimcilere gelince, kadınlara gerçekten çok inanıyorum. Fikir çok önemli ancak bunu işe dökmek ve azimle çabalamak en önemlisi. Kendilerine güvenmelerini hayallerinin peşinden gitmelerini ve çok çalışmalarını öneriyorum. Son olarak çevreme etkili olmak ve destek olabilmek beni çok mutlu ediyor. Herkesin hayallerinin peşinden koşması lazım. Bu cesareti anneme de verebildiysem ne mutlu.

Çocuk Couture Giyim Markası: Sorci and Fofa2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda yeni trendler neler olacak? Bu yaz hangi renkleri, hangi modelleri çocukların üzerinde göreceğiz?

2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda tasarımlarımızda keteni çok kullandık. Pamuklu dokusundan dolayı çocuklar hazırladığımız şık tasarımlarda bu kumaşı tercih ettik. En iyi kalite ipliklerle ketenlerin üzerine çocukların seveceği desenleri nakış olarak çalıştık. Sarı ve limon, benim şahsen vazgeçilmezim. Kışın koleksiyonumuzda geleneksel Türk kumaşlarını değerlendirmiştik. Yaz için ise yine kültürümüze ait ve çok beğendiğimiz ‘Çini ‘deseninden ilham alarak pek çok tasarım çalıştık. Bunların dışında çiçekli desenler tasarlayıp onları yine çocuklarımızın şık ancak rahat edebilecekleri dokularla birleştirdik. Çok renkli, mutlu, eğlenceli bir o kadar da özgün ve rahat bir koleksiyon hazırladık. Yaz koleksiyonumuzu Ağustos 2018’de yurt dışında tanıttık. Bahar ayları itibariyle yaz koleksiyonumuzu Türkiye’de exclusive olarak Beymen mağazalarında görebililirsiniz. Pratikliği önemseyen aileler için yıkanabilir ve kolay ütülenen, yüzde yüz pamuklu ancak yine şıklığından ödün vermeyen bir koleksiyon oldu.

Erkek çocuklar için de tasarımlar yapacak mısınız?

İlerleyen zamanda neden olmasın. Ama başta da belirttiğim gibi markanın ilham kaynağı ailenin tek torunu olan kızım Hira. Samimi olmak gerekirse belki de ilham almak için aileye yeni bir erkek bebeğin gelmesi gerekli….

Arzu eden müşterilerinize özel tasarım yapıyor musunuz?

Evet, özel tasarımlar yapıyoruz. Koleksiyonumuzun geneli özel gün kıyafeti ancak kişiye özel çalıştığımız da oluyor. Bunu da keyifle yapıyoruz.

Çocuk Couture Giyim Markası: Sorci and FofaŞu ana kadar Sorci and Fofa’yı tercih eden ünlüler kimlerdi?

Markamız ilk çıkışını Londra da gerçekleştirdi ve çok beğeni topladı. Farklı, neşeli ve kaliteli tasarımlarıyla çok dikkat çekti. Londra’nın önde gelen aileleri kendi çocukları için bize ulaşıp siparişler verdi. Son olarak F1’in patronu Bernie Ecclestone’un kızı Tamara Eccelstone, kızı Fifi için özenerek organize ettiği dördüncü yaş doğum günü partisinde Sorci and Fofa’nın pembe brokarlı couture tasarımını tercih etti.

Sizin için GUSTO-Lüks ne ifade ediyor? Vazgeçemediğiniz Lüksleriniz var mı?

Bana kaliteyi ifade ediyor. Hayat ve yaşam zevki ayrı bir zevk, geliştirilebiliyor. Benim için hayatta en güzel lüks ‘yaşam heyecanı’. Hayatı heyecanla, doya doya, zevkle yani gustolu yaşayabilmek.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları