preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün

21.06.2024
Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün

Yazı Boyutu:

Stiliyle uzun yıllardır beğenileri toplayan Yasemin Öğün ile markası Muse for All’u ve tasarımlarını konuşuyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün
Yasemin Öğün

Moda dünyası için Yasemin Öğün çok tanıdık bir isim. Yıllar önce stilini yansıttığı blog’u ile birçok kişinin radarına takıldı, sonrasında yine stilini gösterdiği girişimleriyle beğenileri topladı. Son yıllarda ise göze çarpan stillerde sık sık gördüğümüz parçalara imza atan markası Muse for All ile konuşuluyor.

Yasemin Öğün ile bir araya geldik ve onun bu denli beğeniliyor olmasının sırlarını ona sorduk.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Yasemin Öğün, aslında işletme mezunuyum. Mezun olduktan sonra reklam ajansı ve finans gibi iş deneyimlerim oldu ama çocukluk hayalim olan ve yıllar boyunca içinde olmak istediğim moda hayatına 28 yaşımda girmeye karar verip bu konuda eğitim almaya karar verdim. Buna ek olarak o zamanlarda blog sayfamı açtım, bunun nedeni de önce kendimi tanıtmaya inanmamdı. Bir yandan blog sayfamda yazarken bir yandan da İstanbul Moda Akademisi’nde eğitimime devam ettim. Bu süreçten sonra o dönemdeki ortağım ile eski markamı kurdum, sonrasında yollarımız ayrıldı. 2019 yılında ise kendimi bulduğum markam olan Muse For All’u kurdum.

Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Moda sektöründeki ilk sekiz yılıma kendimi tanıma dönemim diyebilirim. Bu yolculuğun tamamlanıp kendimi tanıdığımı hissettiğim noktasında ise Muse For All’u kurdum. Hayallerimi gerçekleştirmeye Muse For All ile başladım diyebilirim.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Güçlü, zamansız ve konforlu.

Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün
Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Koleksiyonlarımı oluştururken, ilham kaynaklarım sonsuz diyebilirim. Sokakta karşılaştığım insanlardan izlediğim filmlere, seyahat ettiğim şehirlerden sanat eserlerine kadar her şey beni etkileyebilir. Her günün, her anın içinde bir parça büyü bulmak ve bunu tasarımlarıma yansıtmak en büyük tutkum. Moda, hayatın kendisinden beslenmeli; bu yüzden günlük hayatın içindeki küçük detaylar, büyük ilham kaynaklarım oluyor.

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Kumaş ve işçilik benim için en önemli noktalar, çünkü markamı tanımladığım prensiplerden biri olan konfor doğru ve titizlikle yapılan kumaş, işçilik ve kalıptan başlıyor. Koleksiyonumu oluştururken her zaman kadınları ön plana çıkarmak isterim, şov parçalardan ilerleyip “kıyafetin çok güzel” iltifatındansa, Muse kadınlarına “bugün çok güzelsin, sende bir güzellik var” denmesini istiyorum aslında ve buna önem veriyorum.

Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün
Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler ve renkler neler?

Ben daha zamansız kumaş, renk ve aksesuarlar kullanmayı seviyorum. Kumaşlarda daha doğal kumaşlar tercih ediyorum, polyesterden daha uzak durmaya çalışmam ve koton, poplin, ipek gibi doğal kumaşlara yönelmem de bu nedenden kaynaklı. Yine aynı şekilde aksesuar konusunda da sadelik ve zamansızlıktan yanayım, genellikle gizli patlar, düğmeler ve küçük detayları tercih ediyorum. Renk konusunda ise daha zamansız, soft renkler tercih ediyorum.

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Dijital çağın gücüyle trendler hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Örneğin, Gucci’nin etkisiyle bordo rengini sevmeye başladık, oysa ki bordo önceden çok da göz önünde değildi. Ancak önemli olan bu trendleri kendi stiline ve markanın ruhuna uygun şekilde uyarlamak. Muse For All olarak her trendi benimsemiyoruz; sadece markamıza uyanları seçiyoruz. Örneğin, lila rengini kişisel tarzımda hiç kullanmadım, bu yüzden lila trend olsa bile markamıza adapte etmeyi düşünmüyorum. Trendleri Muse For All’a zamansız, konforlu ve Muse kadınını ön plana çıkaracak şekilde uyarlıyorum. Trendlere körü körüne değil, bilinçli ve seçici bir şekilde yaklaşıyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Yasemin Öğün

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Zamansız giyinen ve kendi markasında da bunu uygulayan biri olarak hızlı modayı kendime uygun görmüyorum. Eğer hızlı bir tüketim var ise kendi markamda da onu yapmamaya çalışıyorum. Dediğim gibi bir trend var ise ve önce o trrendin bana verdiği heyecanı kendimde deneyimleyip sonra markama uyarlıyorum.

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

OGGUSTO okurları Muse For All ürünlerine Nişantaşı, Akaretler, Zorlu ve Mandarin Oriental Bodrum Lucca Beach mağazalarından veya web sitemiz museforall.com adresinden ulaşabilirler. Buna ek olarak yeni koleksiyonlarımıza hızlıca ulaşmak isteyen okurlar sosyal medya hesaplarımıza da bakabilirler.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları