preloader

Christian Louboutin'in En Kapsamlı Sergisi: L’Exhibition[niste]

29.02.2020
Christian Louboutin'in En Kapsamlı Sergisi: L’Exhibition[niste]

Yazı Boyutu:

Dünyaca ünlü ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin’in ilham kaynakları ve daha önce hiç görülmemiş tasarımlarının yer aldığı Christian Louboutin: L’Exhibition[niste] Sergisi, Paris’te modaseverleri bekliyor.

Le Palais de la Porte Dorée, dünyaca ünlü ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin’e adanmış olan bugüne kadarki en kapsamlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Paris’te bulunan Le Palais De La Porte Dorée ’de 26 Şubat – 26 Temmuz 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek Christian Louboutin: L’Exhibition[niste] isimli serginin küratörlüğünü ise Paris Dekoratif Sanatlar Müzesi Direktörü Olivier Gabet yapıyor.

Christian Louboutin'in En Kapsamlı Sergisi: L’Exhibition[niste]

Christian Louboutin’in zengin evrenini, çok katmanlı hayal gücünü ve çoklu referanslara sahip çalışmalarının hiç tanık olunmamış boyutlarını ziyaretçilerle paylaşmayı amaçlayan serginin mekanı da tasarımcının ilham kaynakları arasında önemli bir yerde duruyor. Paris’in Palais de la Porte Dorée’ye oldukça yakın bir mesafede olan 12. bölgesinde doğan Christian Louboutin, bu yapının mimari güzelliği ve zengin detaylarının, sanata karşı duyduğu tutkununun ilk tohumlarını attığını ifade ediyor.

Ünlü tasarımcı, tam bir Art Deco şaheseri olan Palais de la Porte Dorée’de küçük bir çocukken gördüğü, yüksek topuk giyilmesini yasaklayan bir uyarı işareti ise Louboutin’in en ikonik modeli olan Pigalle’nin ilham kaynağı olarak kabul ediyor.

Christian Louboutin'in En Kapsamlı Sergisi: L’Exhibition[niste]

Sanatseverleri ve moda tutkunlarını Christian Louboutin’in evrenini ve yaratım sürecini keşfetmeye çağıran sergide, tasarımcının vizyonunu ve ilham kaynaklarını mercek altına alan, Louboutin’in gerek kişisel koleksiyonundan gerekse kamusal koleksiyonlardan ödünç alınmış değerli sanat eserlerinden oluşan 11 farklı başlık yer alıyor.

Daha önce hiç sergilenmemiş ayakkabı tasarımlarından eskizlere, geniş bir seçkinin yer aldığı sergi kapsamında, Christian Louboutin’in zanaatkarlığa tutkusuna saygı duruşunda bulunan çok özel iş birlikleri de ilk kez bir arada sunuluyor. Bu işbirlikleri arasında dünyaca ünlü vitray ustası Maison du Vitrail (Vitray Evi)’nin yarattığı vitraylar, Bhutan’da hazırlanan bir tiyatro sahnesi ve L’Orfebreria Villarreal tarafından üretilen Sevilla işi gümüş bir tahtırevan bulunuyor.

Christian Louboutin'in En Kapsamlı Sergisi: L’Exhibition[niste]

Sergiye özel işler üreten çok değerli sanatçılar arasında ise Pakistanlı sanatçı Imran Qureshi, Yeni Zelandalı multimedya sanatçısı Lisa Reihana, İspanyol koreograf Blanca Li ve İngiliz tasarım ikilisi Whitaker Malem gibi ünlü isimler yer alıyor. Bunların yanı sıra, Christian Louboutin’in fotoğrafçı ve yönetmen David Lynch ile yaptığı iş birliği de çok dikkat çekiyor.

Serginin “Hayali Müze” isimli son bölümünde ise Christian Louboutin’in ilham kaynakları ve referansları bir arada görülebiliyor. Bu bölüm, sergiyi sarayın (Palais de la Porte Dorée) tarihi ile de ilişkilendiriyor ve mavi-beyaz Wedgwood porselenlerinden Oscar Niemeyer imzalı Marquesa sandalyeye uzanan çok özel bir seçkiyi bir arada sunuyor.

Christian Louboutin'in En Kapsamlı Sergisi: L’Exhibition[niste]

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları