preloader

Yazın Tadını Çıkarmanın 7 Yolu

08.07.2021
Yazın Tadını Çıkarmanın 7 Yolu

Yazı Boyutu:

Nostaljik yaz sinemalarından farklı deneyimleri bir arada sunan restoranlarda lezzet keşiflerine kadar, renkli yaz günlerinizi unutulmaz kılacak önerilerimizi listeledik.

Havasını soluyarak bile keyiflendiğimiz yaz günlerini birbirinden farklı aktivitelerle unutulmaz kılacak deneyimlere hazır mısınız? 70’li ve 80’li yılların ruhunu yaşatan yazlık açık hava sinemaları, sanatı doğaya taşıyan tiyatro oyunları, en spontane planları bile gün batımını kucaklayan veya şehri ayaklarınızın altına seren ambiyanslarıyla eşsiz anlara dönüştüren şehrin en iyi mekanları ve çok daha fazlası yazımızın devamında.

Yeni Restoranlar Keşfedin

Yazın Tadını Çıkarmanın 7 Yolu

Huzur dolu bahçelerin içinde… Dalgaların kıyıya vurduğu deniz kenarında… Büyüleyici gün batımını kucaklayan konumda veya tüm şehri ayaklarınızın altında hissettiren eşsiz manzarasıyla birbirinden farklı atmosferlere sahip restoranlar, yaz keyfini enfes lezzetleriyle tatlandıran seçeneklerin başında geliyor. Bahçeli mekanlar, teraslı mekanlar, dünya mutfağından seçenekler sunan restoranlar yalnızca İstanbul’da değil; Bodrum, Çeşme/Alaçatı, Kaş ve daha pek çok tatil destinasyonunda keyifli anlar yaşatıyor. Bu mekanları keşfederek doğanın tüm güzelliklerini günün her saatinde dolu dolu yaşatan yaz mevsiminde her öğüne bambaşka keyifler sığdırabilirsiniz.

Açık Hava Sinemalarıyla Nostalji Yapın

Yazın Tadını Çıkarmanın 7 Yolu

Biraz nostaljiye ne dersiniz? Ah o yazlık sinemalar… Hiç unutmak istemeyeceğimiz, sonsuza kadar yaşatmayı dilediğimiz en güzel aktivitelerden biri. 70’li ve 80’li yıllarda araba camlarına yapıştırılmış afişler, hoparlörlerden yapılan film anonsları, sinemanın muhteşem eşlikçileri çekirdek, gazoz ve dondurma… İşte o yıllarda yaz akşamlarının heyecanla beklenen vazgeçilmez etkinliği olarak açık hava sinemaları, her şeyiyle o günleri günümüze taşıyor. Açık havanın tadını eğlenceli, nostaljik, belki biraz da romantik bir şekilde çıkarmak için yıldızların altında sinema keyfi yapmadan yazı geçirmeyin deriz.

Ormanda Tiyatroya Gidin

Yazın Tadını Çıkarmanın 7 Yolu

Sanatı doğaya taşıyan oyunlar, açık havanın tadını çıkarmanın en keyifli yollarından biri. Hele bir de kültür-sanat etkinliklerine özlemle dolduğumuz uzun bir dönemden sonra ormanda tiyatro adeta ruhumuza ilaç gibi geliyor. Hasret kaldığımız tiyatroya doymak hem de güzel havanın tadını çıkarmak için farklı ve keyifli bir deneyim sunan bu etkinlik, yaz aylarında mutlaka yapılacaklar listenize eklenmesi gerekenlerden.

Tatil Rotanızdaki Etkinliklere Katılın

Yazın Tadını Çıkarmanın 7 Yolu

Şehirdeki yazlık kültür-sanat etkinlikleri ve çeşitli aktiviteler yaz günlerinizi dolu dolu geçirmeniz içi yeterli olabilir. Ancak şehirden ayrılıp rotanızı tatil destinasyonlarına çevirdiğinizde sizi yine birbirinden farklı deneyimler beklediğini unutmayın. Bunun için tek yapmanız gereken tek şey tatil dönemlerinizde Bodrum, Çeşme/Alaçatı, ve Bozcaada gibi bölgelerde düzenlenen etkinleri takip etmek. Müzik gösterileri, bağ bozum günleri, yerel tatlar festivali, yat festivalleri, dans gösterileri veya bunlar gibi daha pek çok dönemsel ve yöresel etkinliğe tatil destinasyonlarında denk gelebilirsiniz. Böylelikle yazın çeşitlenen birbirinden farklı etkinliklere katılabilir, yazın tadını çıkarırken farklı deneyimler edinebilirsiniz.

Bahçe ve Balkonlarınızı Şenlendirin

Yazın Tadını Çıkarmanın 7 Yolu

Yazını tadını her an çıkarabilmek için ilk iş evlerinizin açık havaya açılan bölümleri işlevsel hale getirerek süslemek! Bahçe, balkon ve teraslarda yapılan aktivitelerle birlikte dışarıda geçirilen sürenin de uzaması, evlerin bu bölümlerini başlı başına bir yaşam alanına dönüştürüyor. Kahvenizi içip kitabınızı okuyabileceğiniz, sevdiklerinizde piknik yapabileceğiniz ve hatta evde sinema keyfini bile açık havaya taşıyabileceğiniz dekorasyon çözümleri yazın tadını evindeyken bile dört dörtlük çıkarmak isteyenler için olmazsa olmaz. Yeni dekorasyon ve aktivite çözümleri için bambu, hasır ve rattan tasarımlar, ortamı renklendirip yeşillendiren bitkiler ve bahçe sinemasını eve taşıyan projeksiyon cihazları sahip olmanız gerekenlerden bazıları.

Açık Havada Spor Yapın

Yazın Tadını Çıkarmanın 7 Yolu

Açık havada yapılan her etkinlik gibi spor yapmak da rutine keyif katan aktivitelerden biri. Üstelik pek çok faydayı da beraberinde getirmekte. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin haftada en az 150 dakika boyunca orta yoğunlukta egzersiz yapmayı önerdiğini de göz önünde bulundurunca, açık havada yapılan spor sağlıklı ve keyifli bir aktiviteye dönüşüyor. Ayrıca aynı egzersizi kapalı alan yerine açık alanda yapmak daha çok kalori yakmayı sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre dışarıda egzersiz yapmanın faydaları saymakla bitmiyor. Öfke azalması, enerji artışı, daha canlı hissetmek ve güneş ışığının ruh hali üzerindeki olumlu etkisi bunlardan sadece birkaçı.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez
editörün tüm yazıları