preloader

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

12.07.2023
Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Ev konforunu arabanızla istediğiniz rotaya götürmenize olanak sağlayan Tiny House’un özellikleri nedir, hangi firmalardan satın alınmalıdır? Tiny House ile ilgili detaylı bir rehber hazırladık.

Bir Afgan atasözüne göre, ayaklar hep kalbin gittiği yere gidermiş. Bazen kalp söyler, akıl düşünür, beden yola koyulur. Peki, bir sabah uyandığınızda kaldığınız yer değişebilseydi? Hem ev konforuna sahip olup hem de seyahat rotanızı değiştirme şansınız olsaydı nasıl olurdu?

O zaman, sizi Tiny House ile tanıştıralım. Son zamanlarda oldukça popülerleşen Tiny House hakkında bilmeniz gerekenleri 5 maddede sıraladık.

Tiny House Nedir?

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkçe’ye “mikro ev”, “tekerlekli ev”, “küçük ev” gibi birçok farklı şekilde çevrilen Tiny House’un kökeni 1970’li yıllara dayanıyor. Dönemin artan tüketim alışkanlıklarına tepki olarak, minimal yaşam tarzını benimseyen bir eğilim ortaya çıkıyor ve 2008 yılındaki ekonomik krizle birlikte popülerleşmeye başlıyor. Kriz nedeniyle borçların ödenememesi, ev sahibi olmanın zorlaşması ve özgürleşme düşüncesi Tiny House akımının doğmasına yol açıyor. İlk olarak ABD’de başlayan bu akım, zaman içerisinde dünyaya yayılıyor.

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tiny House kullanımının ana amacı ise minimal, tüketimden uzak, doğaya yakın ve sürdürülebilir bir yaşam biçimi sunmak. Bu nedenle, Tiny House içerisindeki oturma alanı, yatak odası, mutfak ve banyo gibi bölümler olabilecek en minimal şekilde tasarlanıyor. Tiny House ev türünden ziyade, bir yaşam biçimi olarak kabul ediliyor.

Tiny House Özellikleri Nelerdir?

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İsminden ve ortaya çıkış öyküsünden de anlaşılacağı üzere, Tiny House’un başlıca özelliği minimal, taşınabilir, sürdürülebilir niteliklere sahip bir ev olması. Tiny House’un boyutları 4 – 30 metrekare arasında değişebiliyor.

Tekerlekli veya sabit şekilde inşa edilebilen Tiny House, tatilinizi istediğiniz yerde geçirmeye ve bu sırada evinizdeki konforu sürdürebilmenize olanak sağlıyor. Tiny House’lar tercihinize göre her şekil, form ve boyutta olabiliyor. Ayrıca güneş paneli sistemi, lityum pil enerji depolama, kompost tuvalet, oluşan gri suyun sulama için yeniden kullanılması gibi özellikleri sayesinde sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor.

Tiny House Çeşitleri Nelerdir?

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tiny House çeşitlerinden olan nakliye konteyner evler, yaklaşık 10 metrekare büyüklüğünde, çok sayıda konteynerin bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor. Prefabrik evlerde ise tüm materyaller yer alacak şekilde fabrikasyon üretim evler inşa ediliyor ve evlerin boyutu farklılık gösterebiliyor.

A İskelet Kabin Evler, üçgen şeklinde ve genelde ahşaptan hazırlanıyor. Boyutları 15 ila 80 metrekare arasında değişiyor. Ahşaptan üretilen bungalov evler, ağaçların üzerine inşa edilen ağaç evler, altında tekerlekler bulanan ve hareket edebilir gezici evler, otobüs ve kamyonların modifiye edilmesiyle oluşan kamyon ve otobüs evler ve karavanlar da tiny house türleri arasında yer alıyor.

Tiny House Nereden Alınır ve Fiyatı Nedir?

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir diğer seçeneğiniz ise hali hazırda yapılı bir Tiny House’u satın almak veya kiralamak. Bunun için “En İyi Tiny House Firmaları” haberimize tıklayarak Tiny House üreten firmaları inceleyebilirsiniz. Tiny House’un fiyatları ise boyutu, malzemesi, kat sayısı veya tasarımına göre değişiklik gösterebiliyor.

Tiny House Nereye Kurulur?

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diyelim ki, Tiny House almaya karar verdiniz. Sıradaki soru evi nereye konumlandıracağınız. Bunun için uygun bir arsa satın almayı veya kiralamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca yetkili birimlerden gerekli izinleri alarak, evinizi belirlenen yere konumlandırabilirsiniz.

Tiny House Nasıl İnşa Edilir?

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tiny House sahibi olmak için ilk seçeneğiniz; evi kendi imkânlarınızla inşa etmek. Bunun için imar izni aldığınız bir arsaya, mimar yardımı ile isteklerinize uygun bir ev hazırlayabilirsiniz. Her ne kadar, küçük bir ev olsa da yapımı sırasında dikkat etmeniz gereken unsurlar mevcut. Öte yandan, vaktinizin çoğunu geçirmeyi planlıyorsanız hava koşulları, çevresel faktörleri hesap etmeniz gerekiyor. Evi inşa etmeden önce bir ihtiyaç listesi yapmak faydalı olacaktır.

Ayrıca Tiny House’un ana amacından uzaklaşmamak adına, sürdürülebilir malzemeler kullanmanızın önemli olduğunu da belirtelim. Tiny House yapımını öğrenmek için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Tiny House’un Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tiny House, doğanın içerisinde ev rahatlığını bulmak isteyenlere muhteşem bir imkân sağlıyor. Üstelik evinizi seyahat etmek istediğiniz diğer yerlere de taşıyabilme seçeneğiniz var. Tiny House ile hem doğaya saygılı hem de daha az tüketimin olduğu bir yaşamı benimseyebilirsiniz. İhtiyaç olmayan eşyalardan, fazlalıklardan arınabilir, daha sade ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz. Düşük bütçeyle ev sahibi olmak, hatta bu evi dilediğiniz yere götürmek size de güzel gelmiyor mu? Daha az eşya, daha fazla huzur diyorsanız Tiny House’u denemelisiniz.

Tiny House’da yaşamaya karar vermeden önce zorluklarını da değerlendirmekte yarar var. Evin taşınabilir olması keyifli olsa da, Tiny House’u konumlandırabileceğiniz yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Aynı zamanda uzun yıllardır farklı bir yaşam biçimini benimsemiş olanlar için, minimal yaşama geçmek ilk zamanlar zorluk yaratabilir. Şehirdeki iş ve sosyal yaşamını sürdürmek isteyenler, ulaşım sorunuyla karşılaşabilir. Elektrik ve su tesisatı gibi konuları da göz ardı etmemek gerekiyor.

{38589}

Merve Ateş
Merve Ateş Tüm Yazıları