preloader

En İyi Tiny House Firmaları

03.08.2021
En İyi Tiny House Firmaları

Yazı Boyutu:

Değişen seyahat alışkanlıklarına cevap verirken doğayla iç içe bir tatil imkanı sunan Tiny House akımını ve bu evlerin üreticilerini yakından tanıyalım!

Son yıllarda popülerleşen Tiny House akımı pandemiyle birlikte değişen seyahat alışkanlıklarımız için mükemmel bir çözüm sunuyor. Minik evinizi ister arabanızın arkasına bağlıyor isterseniz de arsanıza konduruyorsunuz. Böylece doğanın içinde evinizin konforunda keyifli vakit geçirebiliyor hem de daha çevreci ve minimalist bir yaşam için bir adım atmış oluyorsunuz.

Şehirleşme oranında yaşanan artışla birlikte 2030’da dünya nüfusunun yüzde 60’ının, yani 5 milyar insanın şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. Uzmanlar, pandeminin tetiklediği doğayla iç içe yaşam arzusunun, bu eğilimi tersine çevirebileceğine dikkat çekiyor. Bu yönelimin mimarideki yansıması Tiny House akımının izini süren kulübe, prefabrik ev ve taşınabilir ev konseptlerini ve bu evlerin Türkiye’deki üreticilerini mercek altına alıyoruz…

Seyyaho (@seyyaho)

En İyi Tiny House Firmaları

Doğanın içinde ona özgü malzemelerle çalışan babasının yanında tasarımla ilk kez çocukken tanışan iç mimar ve tasarımcı Muhammet Taşlı, önce iç mimar İdil Özbek ile birlikte Hamm Design markasını kurarak yaşam alanlarına doğadan bir dokunuş getirdi. Şimdilerde ise Hamm markasının yanı sıra Seyyaho ismini verdiği Tiny House’lar ile küçük, samimi ve doğanın kalbinde konumlandırabileceğiniz mükemmel evlere imza atıyor.

Kompakt çözümler sunan bu evler isimlerini doğada bulunan dört elementten, Hava, Ateş, Su Ve Toprak’tan alıyor. 17 m2 genişliğinde tasarlanan ana kurgu, içinde mutfağı da barındıran bir salon ve yatak odasından oluşuyor. Yatak odasında ebeveyn yatağının yanı sıra çocuklar için bir ranza düşünülmüş. Tasarımda planlanan her detayın bir işlevi var ayrıca tüm malzeme ve mobilya seçimleri Hamm markasının estetik çizgisini yansıtıyor.

En İyi Tiny House Firmaları

Seyyaho evlerini, doğada inzivaya çekilebilmek, kendinle kalmak, minimum gereksinimle maksimum yaratımı ortaya çıkartabilen yaşam alanları olarak tanımlayan Muhammet Taşlı şöyle ekliyor: “Bu evlerde her şey fonksiyon sahibi olmalı ve bu evlere özel tasarlanmalıydı. Hiçbir şeyi dışardan satın almadan, sahibi olduğum Hamm markasının ürünlerini Seyyaho için yorumladık veya doğrudan kullandık. Aslında iki markanın iş birliği çok güzel bir sonuç çıkardı, bu anlamda da çok değerli görüyorum.”

Hane House (@hanehouse)

En İyi Tiny House Firmaları

Hane House Kurucu Ortağı Abdullah Çakmanus, “Bill Gates’in ormandaki kulübesi ve Elon Musk’ın 35 metrekarelik prefabrik eviyle gündeme gelen doğada küçük metrekarelerde yaşam, kalıcı bir trende dönüşüyor. Tiny house, doğadaki diğer canlıların yaşam alanlarını tehdit etmeyecek şekilde doğada özgürce yaşamak isteyenler için villa konforunda minimalist bir barınma çözümü sunuyor” diyor.

Hane House’un 5 metreden başlayıp 8 metreye uzanan ölçülerde Nefes Hane, Doğa Hane ve Ferah Hane olmak üzere üç farklı Tiny House modeli bulunuyor. Taşınabilir olması ve Karayolları Yönetmeliği’ne uygun üretilmesi imarsız arazilerde de kullanımına imkan yaratıyor. “Yaşamını sadeleştir” sloganıyla geliştirdikleri Tiny House projelerinin, sadece ihtiyaç duyulan alanları barındırması ve tekerlekleriyle istenilen her yere taşınabilmesinin talebe yön verdiğini söyleyen Abdullah Çakmanus, “Bu tasarımlar her türlü doğa koşuluna uygun olarak üretildiği için tüm iklim ve coğrafyalarda kullanılabiliyor. Üstelik 2 ay gibi kısa bir sürede teslim edilerek yatırımcıların uzun yıllar süren bekleme dönemini ortadan kaldırıyoruz. Verdiğimiz 2 yıllık garantiyle de yatırımları güvence altına alıyoruz. Aynı zamanda projelerimizi geliştirirken, sürdürülebilir bir gelecek için doğaya bir fidan armağan ediyoruz” diye belirtiyor.

Vega Tiny House (@vegatinyhouse )

İzmir merkezli Viya Çelik Mühendislik A.Ş.’ye ait marka kişiselleştirilmiş çeşitli Tiny House modelleri sunuyor. 12 ila 36 m2 arasında değişen tasarımlar ev konforunu aratmayacak şekilde özenle planlanmış. “Dünyadaki ekonomik güçlerin devamlı olarak yaşam biçimimizi ve ihtiyaçlarımızı etkilediği hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle son yıllarda büyüyen yaşam alanlarımızı lüzumlu veya lüzumsuz bir çok eşya ile doldurmuş durumdayız. Ancak bu tüketime dayalı sistemin insanoğlunu yeteri kadar mutlu etmediği bir gerçek. Bir ev sahibi olabilmek adına kendimize daha az vakit ayırıp, yıllarca süren banka kredilerini ödeyebilmek için daha fazla çalışıyoruz. Bunların farkına varan insanlar tarafından ortaya atılan Tiny House (Minik Ev) hareketi, dünyaya daha az zarar verecek ve daha basit bir şekilde yaşam arzunuza cevap veriyor.”

Arcus Tiny House modeli

En İyi Tiny House Firmaları
 • Yaşam Alanı: 20 m² + Veranda: 3 m²
 • Yatak Odası: 5 m² | Salon: 9 m²
 • Mutfak: 3 m² | Banyo: 3 m²
 • 4 Kişilik
 • 225.000 TL+KDV

Maya Tiny House modeli

En İyi Tiny House Firmaları
 • Yaşam Alanı: 12 m²
 • Salon+Mutfak: 10 m² | Banyo: 2 m²
 • 2 Kişilik
 • 149.000 TL+KDV

Mira Tiny House modeli

En İyi Tiny House Firmaları
 • Yaşam Alanı: 23 m²
 • Salon+Mutfak: 11 m² | Banyo: 2 m²
 • Yatak Odası: 5+5 m²
 • 4 / 6 Kişilik
 • 259.000 TL+KDV

Moxx (@moxxhouse)

Bursa merkezli Tiny House üreticisi Moxx, bu tip evlerde yaşamaya gönül vermiş, karavan tutkunu bir ekibin bir araya gelerek kurduğu bir marka. Ekip, Tiny House konseptinde bir ev almaya karar verdiğinizde bazı hususlara dikkat etmeniz gerektiğinin altını çiziyor: “Evinizin gelecekteki kullanıcısı olarak, boyut, iç tasarım, depolama vb. açısından gerçekten neye ihtiyacınız olduğu konusunda kendinizi sorgulamanız önemlidir. İhtiyacınız olan minimum yüzey nedir? Sizin için en önemli alan / oda hangisi? Çok fazla depolama alanına ihtiyacınız var mı? Enerji, su açısından kendi kendine yeterli olmak ister misiniz? Ne tür ısıtmayı tercih edersiniz? Evinize birçok insanı davet etmeyi planlıyor musunuz?” Önemli bir diğer konu bu evdeki kişiselleştirilebilir tasarım seçenekleri için ne kadar bütçe ayıracağınız. Moxx Tiny House özelleştirilebilir bir ev olduğu için opsiyonel özelliklerden istediğinizi seçerek hayalinizdeki evi oluşturabiliyorsunuz. “Tekerlekli evinizi almadan önce onu nereye konumlandıracağınızı da belirleyin. Hayal gücünüzü kullanmaktan çekinmeyin. Bir göl kenarı, ormanlık alan ya da bir tarla olabilir. Moxx Tiny House plakalı ve ruhsatlı olduğu için imar alanı olmayan bir bölgede yaşayabilirsiniz. Ya da daha düşük bütçeler için kiraladığınız bir tarlada olabilir.”

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

En İyi Tiny House Firmaları

Yeni yaşam pratikleri minimalist düzenlere işaret ediyor. Artık daha az eşya ile daha küçük metrekarelerde, daha az enerji tüketerek doğa ile iç içe yaşamanın yollarını aramaya başladık. Tiny House akımıyla popülerleşen taşınabilir minik evler bu arayışta birçoklarının arzularına cevap vererek alandan, zamandan ve enerjiden tasarruf edebileceğiniz daha etik bir yaşam vadediyor. Siz de böyle bir eve sahip olmak isteyip, eşyalarını kısıtlı metrekarelere sığdırmakta zorlananlardansanız mekanınızda uygulayabileceğiniz işlevsel çözümlere ve dekorasyon fikirlerine göz atabilirsiniz.

En İyi Tiny House Firmaları
Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları