preloader

The Crown Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

09.11.2022
The Crown Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Kraliçe Elizabeth’in ölümünden sonra merakla beklenen The Crown dizisi 5. sezonuyla geliyor. Biz de dizinin beşinci sezona gelene kadar geçirdiği süreçte neler olduğuna bakalım istedik.

Kraliçe II. Elizabeth’in saltanatını konu edinen Peter Morgan’ın yazdığı tarihi drama dizisi The Crown tartışılmaya, konuşulmaya ve her daim gündemde olmaya devam ediyor. Netflix tarafından yapılan duyuruya göre The Crown 5. sezonu 9 Kasım tarihinde izleyicilerle buluşacak. İki yıllık aradan sonra ekranlara dönmeye hazırlanan The Crown’un 5. sezonundan fragman yayınlandı.

5. Sezon Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

The Crown Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1990’ları anlatacak olan yeni sezonda dizinin kadrosu da yenilendi. 5. sezonunun başrollerinde Imelda Staunton (Kraliçe II. Elizabeth), Jonathan Pryce (Edinburgh Dükü), Lesley Manville (Prenses Margaret), Dominic West (Prens Charles), Elizabeth Debicki (Prenses Diana) ve Olivia Williams (Camilla Parker Bowles) yer alıyor. Jonny Lee Miller (John Major), Claudia Harrison (Prenses Anne), Marcia Warren (Kraliçe Anne), James Murray (Prens Andrew) ve Sam Woolf (Prens Edward), Prasanna Puwanarajah (Martin Bashir), Salim Daw (Mohamed Al Fayed) ve Khalid Abdalla da(Dodi Fayed) oyuncu kadrosunda bu isimlere eşlik ediyor. Ayrıca dizinin bu sezonunda Timothée Sambor (çocuk Prens William) ve Senan West (genç Prens William), Teddy Hawley (çocuk Prens Harry) ve Will Powell (genç Prens Harry) da izleyici karşısına çıkıyor.

Dizinin 5. Sezon Fragmanı

Kraliçe Elizabeth’in hayatını kaybetmesinden sonra popülaritesi artan dizinin bu sezonu merakla bekleniyor. Yeni sezon hakkında Netflix’in açıklaması ise şöyle:

“Tarihi olaylara dayanan The Crown, Kraliçe II. Elizabeth’in hikâyesini ve onun saltanatını şekillendiren siyasi ve kişisel olayları ekranlara taşıyor. Dizinin bu sezonunda yeni bir döneme girilirken; 90’lar Britanyası’nda rolleri halk tarafından açık bir şekilde sorgulanmaya başlanan Kraliyet Ailesi, muhtemelen o güne kadarki en zorlu zamanlarını geçirecektir. Tahta çıkışının 40. yıldönümüne yaklaşan Kraliçe II. Elizabeth (Imelda Staunton), dokuz başbakan, büyük kitlelere ulaşan televizyonun icadı ve Britanya İmparatorluğu’nun gerileme dönemine tanık olduğu saltanatı üzerine düşünür. Ancak yeni zorluklar ufukta görünmektedir.”

Peki dizinin geçtiğimiz sezon bölümlerinde neler olmuştu gelin hep birlikte bakalım.

The Crown 1. Sezon

The Crown Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk sezon, Elizabeth’in 1947’de Edinburgh Dükü Philip ile evliliğinden, kız kardeşi Prenses Margaret’in 1955’te Grup Kaptanı Peter Townsend ile nişanının dağılmasına kadar geçen dönemi kapsıyor. The Crown ilk sezonunda Elizabeth’in babası, kekeme Kral George’un hastalığı ve kısa zamanda yapılması gereken gelecek planları ön plana çıkıyor. Elizabeth öncelikle Philip’le evlenip çocuk sahibi oluyor. Prenses Margaret ile Elizabeth’in yasak aşkı gözler önüne seriliyor. Birinci sezonun finalinde koltuğu devralmış bir Elizabeth görülürken, ana kraliçe ve Elizabeth’i kontrol altında tutmaya çalışan hükümetin varlığı hissediliyor.

The Crown 2. Sezon

The Crown Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İkinci sezon, 1956’daki Süveyş Krizi’nden, 1963’te Başbakan Harold Macmillan’ın emekliliğine ve 1964’te Prens Edward’ın doğumuna kadar olan dönemi kapsıyor. Kraliçe Elizabeth 2. sezonda yepyeni bir aşkla karşımıza çıkıyor. Daha sonra evleneceği kişi olan Armstrong Jones ile karşı karşıya gelen Margaret kısa süreli de olsa mutlu oluyor.

Kraliçe Elizabeth’in ilişkileri doğrultusunda zor günlerini anlatan ikinci sezon eşi Philip ile yaşanan sorunları gözler önüne seriyor.

The Crown 3. Sezon

The Crown Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üçüncü sezon 1964’ten 1977’ye kadar olan dönemi yansıtıyor. Harold Wilson’ın iki başbakanlık dönemini içeriyor ve Camilla Shand’ı tanıtıyor.

Elizabeth’in üniversite çağındaki oğlu olan Prens Charles’ın da başrolde olduğu üçüncü sezonda birbirini aydınlatan hikâyeler, en çok da Charles’in karakter gelişiminde kendini ön plana çıkarıyor. Tahta ve taca nasıl uygun davranışlar sergileyeceğinin altını çizen Elizabeth, bu sezon özellikle yakınlarına soğukkanlı ve mesafeli davranışlarıyla biliniyor.

The Crown 4. Sezon

The Crown Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

The Crown dizisinin 4. sezonu ise Prens Charles ve Prenses Diana ilişkisine tanıklık edip, İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher’ı yakından tanıyacağımız 1977-1990 seneleri arasında yaşananları yansıtıyor. Dizinin dördüncü sezonunda , en fazla merak edilen dönem mercek altına alınıyor. 4. sezon, kraliyet ailesinin monarşiyi ayakta tutmak adına canları pahasına verdikleri çabanın hikâyesine, bir de İngiltere’nin ilk kadın başbakanının görev süreci ve tüm dünyayı etkisi altına alan Prenses Diana’nın aileye adapte olma süreci ekleniyor. Ülkenin politik geçmişinde önemli yere sahip olayları melodramatik tonuyla yoğurarak anlatan dizi, kraliyet ailesine dair söylemek istediklerinin altını bir kez daha iyice çiziyor, aile içerisinde yaşanan gerilimleri yansıtıyor ve belki de en çarpıcı sezonunu ortaya koyuyor.

The Crown Dizisinin Aldığı Ödüller

The Crown dizisinin geçen yıllar içerisinde aldığı ödüller ise şöyle:

 • Altın Küre Drama Dalında En İyi Televizyon Dizisi Ödülü 2021, 2017
 • Primetime Emmy En İyi Drama Dizisi Ödülü, 2021
 • Beyaz Perde Sanatçıları Derneği En İyi Drama Dizisi Kadrosu Ödülü 2021, 2020 (Helena Bonham Carter, Gillian Anderson, Olivia Colman)
 • Primetime Emmy Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Başrol Oyuncusu Ödülü 2021, 2018 (Olivia Colman, Claire Foy)
 • Primetime Emmy Bir Drama Dizisinde En İyi Erkek Başrol Oyuncusu Ödülü 2021 (Josh O’Connor)
 • Primetime Emmy Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü 2021 (Gillian Anderson)
 • Primetime Emmy Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü 2021, 2017 (Tobias Menzies, John Lithgow)
 • Beyaz Perde Sanatçıları Derneği Drama Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2017 (John Lithgow)
 • Altın Küre Drama Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 2021, 2020, 2017 (Emma Corrin, Olivia Colman, Claire Foy)
 • Altın Küre Drama Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2021 (Josh O’Connor)
 • Beyaz Perde Sanatçıları Derneği Drama Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 2021, 2018, 2017 (Gillian Anderson, Claire Foy)
 • Primetime Emmy Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Konuk Oyuncu Ödülü 2021 (Claire Foy)
 • Satellite Drama Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2020 (Tobias Menzies)
 • Altın Küre Dizi, Mini Dizi veya Televizyon Filmi Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü 2021 (Gillian Anderson)
 • En İyi Yardımcı Erkek Drama Dizi Oyuncusu Dalında Eleştirmenlerin Seçimi TV Ödülü 2016 (John Lithgow)
 • Satellite Drama Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 2021 (Olivia Colman)
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Erkek Oyuncu Dalında Eleştirmenlerin Seçimi TV Ödülü 2021 (Josh O’Connor)
 • Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü 2021 (Gillian Anderson)
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Dalında BAFTA Televizyon Ödülü 2018 (Vanessa Kirby)
 • En İyi Kadın Drama Dizisi Oyuncusu Dalında Eleştirmenlerin Seçimi TV Ödülü 2021 (Emma Corrin)
 • Primetime Emmy Bir Drama Dizisinde En İyi Oyuncu Kadrosu Seçimi Ödülü 2021, 2018 (Robert Sterne, Nina Gold, Robert Sterne)
 • Amerikan Senaryo Yazarları Birliği Televizyon Dalında En İyi Drama Dizisi Senaryosu Ödülü 2021 (Peter Morgan, Jonathan Wilson)
 • Satellite En İyi Drama Dizisi Ödülü 2017
 • Netflix TCA En İyi Drama Dizisi Ödülü 2021
 • British Academy Television Craft Award for Special, Visual & Graphic Effects 2017 · Molinare, One Of Us
 • En İyi Drama Dizisi Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü 2021
 • British Academy Television Craft Award for Best Costume Design 2017
 • British Academy Television Craft Award for Sound – Fiction 2018
 • Empire Award for Best TV Series 2018

The Crown Heyecanlandırmaya Devam Ediyor

2016 yılından beri İngiliz Kraliyet Ailesi’nin ve İngiltere’nin Kraliçe Elizabeth’in hükümdarlık dönemindeki politik iklimini anlatan dizi The Crown, büyük sansasyonlara yol açsa da dizinin yaratıcısı Peter Morgan, yöneltilen eleştiriler karşısında Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından Kral unvanını alan Kral Charles’a ve kraliyet üyelerine ‘büyük bir anlayış’ gösterdiklerini dile getirdi. Variety’ye konuşan Morgan, “1990’lı yılların kraliyet için zor bir dönem olduğunu kabul etmeliyiz. Özellikle Kral Charles’ın o dönemi çok sancılı bir şekilde geçirdiği ortada” yorumunda bulundu.

Yapılan açıklamada dizinin 5. sezonunun “Kurgulanmış bir drama” dizisi olduğu belirtildi.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları