preloader

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

29.11.2021
İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Yazı Boyutu:

Aralık 2021 İstanbul Etkinlik Takviminiz hazır! İstanbul’da Aralık ayında düzenlenecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri ve tiyatro oyunlarını keşfedin.

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

Kültür ve sanat şehri İstanbul; tiyatrodan sinemaya, konserden atölyeye pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sizler de Kasım ayında “ne yapsak?” diye düşünüyorsanız, ruhunuza iyi gelecek etkinlikleri keşfedin.

Yılbaşı Festivali: Yılbaşı Heyecanını dekk’te Yaşayın

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021
İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Yılbaşı coşkusunu her anlamda misafirlere hissettirecek olan dekk, kış pazarı konsepti ve sürpriz program içeriğiyle 2022 yılına merhaba demeye sabırsızlanıyor. dekk, yeni yıl ruhuyla dekore edilecek ve sıcak atmosferiyle İstanbullulara benzersiz anlar yaşatacak. Aralık ayı boyunca sevilen DJ performanslarını müzik tutkunlarıyla buluşuyor olacak. 31 Aralık gecesi gerçekleşecek yılbaşı parti ise 2022 yılına “Merhaba” derken unutulmaz bir DJ performansına sahne olacak. Geçtiğimiz günlerde Vega Ice iş birliğiyle misafirlerini açık havada buz pateni pistiyle buluşturan dekk, Aralık ayı boyunca da haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında profesyonel ekibiyle hizmet vermeye devam edecek. Vega Ice’ın uzman antrenörleri, 25 – 26 Aralık tarihleri arasında dekk buz pistinde artistik buz pateni gösterisi sergileyecekler.

Yılbaşı coşkusu yalnızca bunlarla sınırlı kalmıyor. dekk’in sevilen tasarım pazarı NO.44, yılbaşı konseptiyle Kış Pazarı kurarak misafirlere yılbaşı ruhunu doyasıya hissettirecek. Woof Gym, Mumowrap, Uncommonistanbul gibi birbirinden farklı markaların yer alacağı Kış Pazarı’nda misafirler, tasarım ürünlerle buluşacak. Eğlence dolu workshoplar ve bowling, çevir gelsin, bardak golf, plinko gibi keyifli oyunlar da dekk’te misafirleri bekliyor.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Tiyatro ve Müzik: DasDas Dopdolu Aralık Programı ile Tiyatroseverlerle Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

DasDas’ın Aralık ayı programında sezonun yeni prodüksiyonlarından “Romeo & Juliet”, “Deli Bayramı” ve “Bir Barda Bir Gece” sahnelenmeye devam ederken, “Ağaçtaki Kız” oyunu ilk kez tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. “+1 Sunar: Adamlar” ve “+1 Sunar: Büyük Ev Ablukada – Mutsuz Parti” konserleri ile DasDas ziyaretçileri bu ay da müziğe doyacaklar.

Editörün Önerisi: Başrolünde son dönemin parlayan isimlerinden Ahsen Eroğlu’nun olduğu ve 10 Aralık akşamı DasDas’da prömiyerini yapmaya hazırlanan “Ağaçtaki Kız” oyunu ve 18 Aralık akşamı müzikseverlere eğlenceli dakikalar yaşatacak olan Büyük Ev Ablukada’nın “Mutsuz Parti” konserini kaçırmamak için şimdiden biletlerinizi almanızda fayda var.

Detaylı program bilgisi için: DasDas

Yer: DasDas Sahne

Bilet: Mobilet

Spor: Neyzen Eşliğinde Melis ile Yin Yoga

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Her yaşa ve seviyeye uygun meditatif bir yoga uygulaması olan yin yoga, eklem ve kas sağlığı için oldukça faydalı olmakla birlikte sinir sisteminizi dengelerken bedeninize ve ruhunuza esneklik kazandırır. Yılın son ney dinletisi eşliğinde Melis ile yin yoga deneyimin bir parçası olmak ister miydiniz?

Yüksek tavanlar ve ruhu ısıtan bir ambians içerisinde canlı Ney dinletisi ile yin yoga dersleri kendiyle buluşmak isteyen, durup haline bakmak isteyen ve bu deneyimin parçası olmak isteyen herkesi bekliyor. Bu deneyimde uygulanacak yoga pratiği her seviye ve yaşa uygun olmasının yanında kişinin kendi beden sınırlarına ve o günkü hakikatine de uygundur. Daha önce hiç yoga yapmamış olan, düzenli yoga pratiğine sahip olan, yogayı hayat felsefesi olarak benimsemiş veya yoganın ne olduğuna dair hiçbir fikri olmayan herkese uygundur.

*Yoga matlarının katılımcılar tarafından getirilmesi rica olunur. Dileyen katılımcılar yanlarında blok, göz bandı, yastık ve savasana sırasında kullanmak üzere pike getirebilirler.

Yer: White Rabbit

Tarih: 26 Aralık 2021, 15.00

Bilet: Mobilet

Tiyatro: “Aşk Geçmişim” Uzun Bir Aranın Ardından Yeniden İzleyiciler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Usta oyuncular Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu, pandemi sonrası “Aşk Geçmişim” adlı oyun ile tiyatroseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. İskoç yazar D.C. Jackson’ın anti-romantik komedi tarzında kaleme aldığı ve “Fringe First” başta olmak çok sayıda prestijli ödüle layık görülen oyunun rejisörlüğünü ise Tuğru Tülek üstleniyor. 2019-2020 sezonunun en ilgi gören oyunlarından biri olan “Aşk Geçmişim” Zorlu PSM’de seyircisiyle yeniden buluşuyor.

Kurumsal bir şirkette yeni işe giren Tom’un aşk hayatı tam bir fiyaskodur. Aynı şirkette çalışan Amy’nin de ondan kalır yanı yoktur. İş çıkışı bir şeyler içmeye çıkarlar ve o gece yaşadıkları tek gecelik ilişki sonucunda ikisi de kendini istemediği fırtınalı bir ilişkinin içinde bulur. Eski ilişkilerinin hayaletlerinden kurtulmak, kendi yaralarını sarıp gerçek aşka ulaşmak onlar için hiç kolay olmasa da bu iki yalnız kalp sonunda birbirleri için çarptığını fark edebilecek mi?

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 19 Aralık 2021, 17.00 // 7 – 21 Ocak 2022, 20.30

Bilet: Passo

Stand-up: CMYLMZ – Diamond Elite Platinum Plus

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Uzun bir aranın ardından ünlü komedyen Cem Yılmaz, sahnelere yeni stand-up gösterisi “Diamond Elite Platinium Plus” ile geri dönmeye hazırlanıyor. Sezon boyunca Zorlu PSM’deki Turkcell Sahnesi’nde sahne alacak olan Cem Yılmaz’ın yeni gösterisi şimdiden izleyiciler tarafından büyük rağbet görüyor. Diamond Elite Platinum Plus’ı bu ay 6 – 29 Aralık tarihleri arasında yer alan seanslarda, Zorlu PSM’de izleyebilirsiniz.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 6 – 29 Aralık 2021, 21.00

Bilet: Passo

Tiyatro: Zerrin Tekindor, “Toz” ile Seyirciler ile Buluşmaya Hazırlanıyor

Betonların göğü henüz delmediği zamanlarda büyük şehrin sokaklarında, apartman önlerinde büyüyen bir kız çocuğu. Güzeller güzeli ev kadını anne ile titiz avukat babanın tek kızı: Handan. Sokakların da anne babasıyla yaşadığı evin içi gibi huzursuz olduğu zamanlardan geçerek büyüyen, kendi yolunu bulan bir genç kadın…

Kafasının ve kalbinin içi seslerle dolu; çok uzaklardan gelen bir melodi, kuşlar, rayların sesi, sevinçli bir hediye paketinin hışırtısı, annesinin, babasının, babaannesinin, halasının sesi… Sonra birden fazla ‘çat’ sesi, farklı zamanlarda, farklı evlerin duvarlarında yankılanan…

Karşımıza yetişkin bir kadın olarak çıkan Handan’la tanıştığımızda; o, çocukluğundan bugüne uzanan bir hikâyeye çoktan dalıp gitmiş olacak. Handan’ın ve onun hafızasından çıkıp gelen annesi Feri’nin öyküsü, 1960’lardan bugüne uzanan bir anlatıya yerleşiyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, çok kişiyle kesişen bu tek kişilik kadın oyunu, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla seyirciyle buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM, Maximum Uniq Box

Tarih: 7 Aralık – 22 Aralık 2021 (Aynı gün içerisinde 19.00 ve 21.00 seansları) / 13 – 14 Aralık 2021,

Bilet: Passo (Zorlu PSM), Biletix (Maximum Uniq Box)

Talk Show: İbrahim Selim ile Bu Gece

Youtube’un en sevilen Late Night programı “İbrahim Selim ile Bu Gece” Zorlu PSM Studio sahnesinde!

İbrahim Selim’in renkli sunumu, birbirinden değerli konukları ve dinamik seyircisiyle dosta kahkaha, düşmana elem vermeye geliyor. “İbrahim Selim ile Bu Gece” her Pazartesi %100 Studio sahnesinde seyircileriyle buluşuyor. Her hafta sürpriz bir konuğun katılacağı programda müzikten, stand-up’a, mizahtan güncel konulara; kültürün her alanına doyacağız. Programlarımız tamamen organik ve glütensiz olup gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Zorlu PSM %100 Studio’da gerçekleşecek programlar zincirine ister online olarak ister etkinliğin gerçekleşeceği mekanda katılabilmeniz mümkün.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 6 – 27 Aralık 2021

Bilet: Passo – Online Bilet, Stüdyo Bileti

Tiyatro: Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’den Tek Kişilik Oyun “Aşınma”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Şahika Tekand’ın 2008 yılında kaleme aldığı ve sahnelediği “Karanlık Korkusu” adlı oyundan yola çıkarak yeniden yazımını gerçekleştirdiği “Aşınma”, Yiğit Özşener’in tek kişilik performansı ile sahneye taşınıyor.

Yirmi yedi yıldır birlikte çalışan Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’e, yine uzun yıllardır birlikte ürettikleri oyunlarla hem yurt içi hem de yurt dışında ses getiren Studio Oyuncuları’nın usta kadrosunun eşlik ettiği oyun, oyuncunun gerçek zamanda maruz kaldığı zorlu koşullar ile şekillenen eğlenceli ve bir o kadar da ustalık gerektiren bir sahne aksiyonuyla var olma mücadelesi verdiği bir sahneleme düzeni içinde gerçekleşiyor.

Bir müzik parçası gibi tasarlanarak adeta spiraller üzerinde akan konuşma düzenine, ışık, müzikli komutlar ve renkli sinyallerin eşlik ettiği oyun, bu yapısıyla seyircisine aynı zamanda bir dinleti keyfi yaşatmayı vaad ederken, doğal hareketlerden sentetik artistik formlara kadar uzanan hareket düzeni de dilin müziğini hareketin müziğine tercüme ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 26 Aralık 2021, 20.30

Bilet: Passo

Tiyatro: Evlilikten Sahneler, Zorlu PSM’de İzleyiciler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Johan ve Marianne 10. evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan iki çocuk sahibi mutlu bir çifttir. Her şey her an planlı, her gün olması gerektiği gibidir. Her evli çift gibi bazı sorunlar yaşar, bu sorunları karşılıklı oturup konuşup mantıklı bir şekilde çözüp hayatlarına devam ederler ama yavaş yavaş karşılaştıkları sorunları eski yöntemlerle çözemediklerini fark ederler, kurdukları günlük planlar da aynı mükemmellikte işlememektedir.

“İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?” “aile nedir?” “şefkat nedir?” “aşk nedir ne değildir?” sorularına yanıt arayan Ingmar Bergman’ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem’in rol aldığı “Evlilikten Sahneler” seyirciyi, bu çiftin başına gelenleri yakından izlemeye davet ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 30 Kasım – 28 Aralık 2021

Bilet: Passo

Tiyatro: Nazım Hikmet’in Annesi Celile Hanım’ın Hayatı İlk Kez Tiyatro Sahnesinde

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisi Celile Hanım’ın hayatı, ilk kez tiyatro sahnesine aktarılıyor.

Kadıköy Halk Tiyatrosu’nun elinden çıkan Celile (Nazım Hikmet’in Annesi) oyunu her gösteriminin ardından seyirciler tarafından ayakta alkışlanıyor. Türkiye turnesi kapsamında birçok ili dolaşan ekip, seyircileriyle ülkenin dört bir yanında buluşmayı hedefliyor.

“Saray soylusu olarak başlayan, Galata Köprüsü’nde açlık grevine uzanan; şaşalı olduğu kadar, mücadele dolu bir hayat… Osmanlı’nın son yıllarında yasak aşkı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında oğlunun yaşamı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile konuşulan güçlü ve cesur bir kadın…

Resimlerini insanlara verirken; “Bunu yatak odasına değil salona asın lütfen” diye tembih eden, Osmanlı’nın ilk kadın nü ressamı…”

Yer: Nazım Hikmet Kültür

Tarih: 24 Aralık 2021 – 30 Ocak 2022

Bilet: Biletix

Yılbaşı Festivali: Christmas Market 17 – 26 Aralık tarihleri arasında Galataport İstanbul’da

Türkiye’de bu yıl ikincisini düzenlediğimiz eğlenceli konsepti, sunduğu nitelikli içerikleriyle; Christmas Market 17 – 26 Aralık tarihleri arasında Galataport İstanbul’da!

Alman Frankfurter Hot Dog’undan Fransız Croissantınına Ginger breadman kurabiyeden lazanyaya tam da ruhuna uygun, tarçın kokan bir Christmas yaratmak adına, hem dünya lezzetleri hem de geleneksel tatlarıyla Christmas Market Galataport İstanbul’da misafirlerini karşılamaya hazırlanıyor.

Temalı minik hediyelik eşya tezgahlarından, ünlü markaların göz dolduran alışveriş stantlarına ‘’kendin yap’’ atölyelerinden, atlı karınca ve buz patenine, gün boyu sürecek sürpriz isimlerin yer alacağı konserleriyle Christmas Market Galataport İstanbul etkinliğinde sizleri bekleyen bir dolu sürpriz de cabası.

Yer: Galataport İstanbul

Tarih: 17 – 26 Aralık 2021

Bilet: Passo

Tiyatro: Dostoyevski’nin Kült Romanı “Yeraltından Notlar” Tiyatroseverler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Dostoyevski’nin varoluşçu edebiyatın öncülü olarak görülen ve 150 yıldır modern insanın ‘yeraltı dünyasının’ kapısını açık tutan önemli eseri, Oğuz Arıcı’nın uyarlamasıyla, Fırat Doğruloğlu’nun tek kişilik performansıyla izleyiciler ile buluşmaya hazırlanıyor. ‘Yeraltından Notlar’ın uyumsuz, huysuz, huzursuz, arzuları ile arazları, varlığı ile hiçliği arasında sıkışmış küçük, sıradan adamı kendisini anlatmak üzere seyircinin karşısına geçiyor. Bu tuhaf, karanlık, tekinsiz, yer yer kendini beğenmiş, yer yer zavallı adam; onu belli bir mesafeden dinlemeye hazırlanan bizlerin, kendisinden o kadar da farklı olmayabileceğini anımsatıyor.

Dostoyevski’nin kült metnine yapılan bu güncel uyarlamada, kişinin kendini var etmek ya da var olduğuna kendini ikna etmek için verdiği iç ve dış mücadele, bugünden ve buradan aktarılıyor.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi, Profilo Kültür Merkezi Batı Ana Sahne

Tarih: 17 – 24 Aralık 2021

Bilet: Passo (Caddebostan Kültür MerkeziProfilo Kültür Merkezi)

Tiyatro: Kral Lear, Oyun Atölyesi Tarafından Tekrar İzleyici ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Hem aktör hem de çevirmen kimliği sayesinde sıklıkla Shakespeare oyunlarını üzerine mesai harcayan Haluk Bilginer, bu sefer Shakespeare’in “trajedisini kendi elleriyle çizen” karakteri Kral Lear olarak izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine oldukça derinlikli bir olay örgüsüne sahip olan ve yüzyıllar içerisinde bir kült haline gelen oyunun rejisörlüğünü ise Muharrem Özcan üstleniyor. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç makamları arasında tezahür eden bu trajedi, oyunun bünyesinde barındırdığı grotesk unsurlar eşliğinde izleyici ile buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 23 Aralık 2021, 20.30

Bilet: Passo

Workshop: Sanat, Resim ve Müzik, Masterpiece Galata’da Bir Araya Geliyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Sanat, müzik ve keyfin bir arada olduğu Masterpiece etkinlikleri, meraklıları ile buluşmaya devam ediyor.

“Keyifli bir ortamda güzel müzikler eşliğinde, sonunda kendinizi bile şaşırtacak yağlıboya tablolar ve heykeller yapabilirsiniz. Daha önce resim ya da heykel geçmişinizin olmasına da gerek yok. Hatta yapmamışsanız çok daha keyifli olabilir. Masterpiece bir resim ya da heykel kursu değil, sanat ile geçireceğiniz dolu dolu bir keyif seansı. Alanında uzman sanatçıların yönlendirmeleriyle ile seçmiş olduğunuz eseri tamamlayacak ve etkinlik sonunda evinize, ofisinize götürüp asabileceğiniz, arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz size ait bir yağlıboya tablosuna sahip olacaksınız.

*Etkinliğe ilişkin gerekli tüm malzemeler Masterpiece Galata tarafından karşılanmaktadır.

Yer: Masterpiece Galata

Tarih: 23 – 31 Aralık 2021

Bilet: Biletix

Tiyatro: Reha Özcan Kumpanyası’dan “Bir Garip Orhan Veli”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Yazdığı kural tanımayan şiirler ile Türk şiirinde “Garip” akımıyla önemli bir kırılma yaratan Orhan Veli’nin şiirlerine tiyatro sahnesi aracılığı ile tanık olmaya ne dersiniz?

Bir Garip Orhan Veli’de yaşama sevincini, umudunu, tutkularını, İstanbul sevdasını kusursuz bir dille bize aktaran ölümsüz şair Orhan Veli’nin dizeleri usta yazar Murathan Mungan’ın kalemiyle, Reha Özcan’ın etkileyici oyunculuğu ve yönetmen Murat Sarı ve Ayşegül Hardeyn in modern yorumuyla sanatseverlerle yeniden buluşuyor. Bir Garip Orhan Veli oyununda teknolojinin ve müziğin harmanlandığı görüntülerle çarpıcı bir sahne dili kullanılıyor.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 24 Aralık 2021, 20.30

Bilet: Mobilet

Sinema: 75 Yaşında Bir Noel klasiği ‘Şahane Hayat’, Kundura Sinema’da

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Beykoz Kundura’nın özgün endüstriyel mimarisiyle etkileyen sinema salonu Kundura Sinema, yılın son gösterimini bir Noel klasiği olan “Şahane Hayat” ile yapıyor.

Hollywood’un Altın Çağı’nın önde gelen yönetmenlerinden Frank Capra’nın “en iyi filmim” dediği ve dönemin meşhur oyuncuları James Stewart ve Donna Reed’i buluşturan 75 yıllık klasik, 2019’da restore edilmiş 4K çözünürlüğündeki kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşuyor.

Tek bir kişinin iyiliklerinin ne kadar çok insanın hayatını değiştirebileceğine dair, kalpleri ısıtan bir öyküyü beyazperdeye taşıyan Şahane Hayat, “Tüm zamanların en iyi filmleri” listelerinden eksik olmayan, Amerikan televizyonlarında her Noel akşamı gösterilmesi gelenek haline gelmiş gerçek bir başyapıt.

Yer: Beykoz Kundura Sinema

Tarih: 24 – 25 Aralık 2021, 21.30 / 26 Aralık 2021, 16.30

Bilet: Beykoz Kundura

Yılbaşı Festivali: Üçüncü Mekan’da Christmas Market

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

25-26 Aralık 2021 tarihlerinde Üçüncü Mekan – Kemerburgaz Kent Ormanı’nda gerçekleştirilecek olan ve 2021 yılına veda ederken Aralık ayının en renkli zamanında doğa, alışveriş, eğlence ve yeme-içmenin keyfini çıkartmak isteyenler için “Üçüncü Mekan Christmas Market” etkinliği sizler ile buluşuyor.

Yılın son hafta sonunda alışveriş ve yeme-içme keyfinizi çeşitli atölyeler ve keyifli konserler ile renkli hale getirmeyi amaçlayan bu festivali kaçırmayın.

Yer: Üçüncü Mekan – Kemerburgaz Kent Ormanı

Tarih: 25 – 26 Aralık 2021

Bilet: Passo

İnteraktif Etkinlik: Remote İstanbul’u Deneyimlemek İçin Son Oyunlar

İpek adlı bir yapay zekanın arkadaşlığı ve rehberliğinde seyirciyi Kadıköy sokaklarında şaşırtıcı bir tura çıkaran Remote İstanbul’u deneyimlemek için son günler! Kundura Sahne’nin Avrupa sahnelerinin öncü sanat kolektifi Rimini Protokoll’ün ortaklığında ikincisini düzenlediği performans, son 6 gösterimini yapacak ve 25 Aralık Cumartesi günü sona erecek.

Cumartesi günleri Kadıköy Koşuyolu’ndaki Manolya Parkı’nda başlayan ve yol boyunca seyirciyi oyuncuya, şehri de sahneye dönüştüren Remote İstanbul, yapay zeka eşliğinde davranışlarımızı gözlemlemeye teşvik ederken; pandemi zamanlarında uzak kaldığımız şehir ile ilişkimizi onarmaya ve zenginleştirmeye de davet ediyor.

Yer: Kadıköy Koşuyolu, Manolya Parkı

Tarih: 27 Kasım – 25 Aralık 2021

Bilet: Beykoz Kundura

Sinema: Sorayos Prapapan’ın Kısa Filmleri Kundura Sinema’daSinema yazarı ​​Pawel Wieszczecinski’nin kurucusu olduğu New York merkezli Kinescope ve Beykoz Kundura iş birliğinde gerçekleşen ‘’Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları’’ programında, Taylandlı yönetmen Sorayos Prapapan’ın 3 kısa filmi gösteriliyor. 1 Ocak 2022’ye kadar gösterilecek filmler, çevrim içi ortamda ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Editörün tavsiyesi:

Prapan’ın filmlerindeki mizah, sinemada nadir rastladığımız türde; hatta ona alışana kadar filmlerini sevmek hayli zor. Seçkide yer alan üç kısa filmi de izleyerek, bir toplumun yaşadığı acılara karşı, mizahın nasıl devrimci bir silah olabildiğini görebilirsiniz.

Yer: Beykoz Kundura

Tarih: 24 Eylül – 1 Ocak 2022

Bilgi: Kundurama Sinema

Spor: Boğazın Mavisiyle İç İçe Yoga Dersleri, Sait Halim Paşa Yalısı’nda Sizlerle

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Sait Halim Paşa Yalısı’nda muhteşem Boğaz manzarası eşliğinde yoga dersleri ile hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinlendirmeye ne dersiniz?

Boğaz’ın en güzel yapılarından Sait Halim Paşa Yalısı’nda, Boğazın mavisiyle iç içe yoga dersleri her seviyeden yoga severi bekliyor. YogaŞala’nın deneyimli hocası Duygu Erokan eğitmenlik yapacağı Vinyasa Yoga dersleri her çarşamba sabahı 10.00 – 11.00 saatleri arasında Harem Bahçe Salonu’nda gerçekleşiyor.

(Yoga matlarının katılımcılar tarafından getirilmesi gerekmektedir.)

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı, Harem Bahçe Salonu

Tarih: 10 Kasım – 29 Aralık 2021 tarihleri arasında her Çarşamba, 10.00 – 11.00

Bilet: Biletix

Atölye: AKM, Çocuklar için Bale Atölyeleri ile Çocuklarla Buluşmaya Hazırlanıyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları, 12 Kasım 2021 tarihinden itibaren 4- 6 yaş arası çocuklarımıza haftanın dört gününde, günün iki farklı saatinde bale ve dans dersleri verecektir. Bu dersler aracılığıyla geleceğin sanatçıları, sanatseverleri olacak çocuklarımıza dans ve ritim hissini yaşatarak müzik kulaklarının gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişiminin sağlanmasına, canlandırılan masal ve hikayeler ışığında hayal güçlerinin artmasına, bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, özgüven duygularının güçlenmesine ve sanatla iç içe büyümelerine katkıda bulunacaklar.

Yer: AKM Çocuk Sanat Merkezi

Tarih: 12 Kasım – 29 Aralık 2021

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Kesselring’in Dünyada En Fazla Sahnelenen Oyunu Türkiye’de Sahneleniyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

İki yaşlı kadının yalnızlığa buldukları çareyi konu alan ve çarpıcı hikayesiyle hafızalara kazınan ve çokça güldüren Ahududu, 29 Kasım’da Turkcell Platinum Sahnesi’nde!

Kesselring’in dünyada en fazla sahnelenen oyunu “Arsenic and Old Lace”, Nedim Saban’ın uyarlaması ve yönetmenliğiyle Türkiye’deki sanatseverlerle buluşuyor. Ahududu, evine aldıkları misafirleri zehirleyerek öldüren ve katil olmalarına ihtimal vermeyeceğiniz dünya tatlısı iki yaşlı kadının hikayesini konu alıyor. Dünyanın en büyük starları tarafından da sahnelenen ve aynı zamanda Cary Grant’ın başroünde yer aldığı bir film olarak da karşımıza çıkan “Arsenic and Old Lace”, Türkiye’de ilk sahnelenmeye başladığı dönemlerde; Suna Pekuysal, Vasfi Rıza Zobu, Ani İpekkaya gibi isimleri bir araya getirmiştir. Oyunun günümüze uzanan prodüksiyonunda ise başrollerde Suna Keskin ve Melek Baykal yer alıyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 29 Aralık 2021

Bilet: Passo

Yılbaşı Festivali: 2022’ye “İkonik” Bir Merhaba

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021
İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021
İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Designers Iconic Look, 25 – 30 Aralık 2021 tarihleri arasında tasarım, lezzet, sanat, müzik, alışveriş ve sohbeti bir araya getiriyor. Çağdaş Türk tasarımcılarının ürünleri, lezzet, sanat, eğlence, konser ve sohbetler eşliğinde, Fişekhane’nin büyülü atmosferinde altı gün boyunca ziyaretçileriyle buluşuyor.

Yeni yıl ruhunun verdiği enerjiyle konuklarını ağırlamaya hazırlanan Designers Iconic Look Festivali, 25-30 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul’un kültür-sanat, gastronomi ve yeni yaşam merkezi Fişekhane’de kapılarını açıyor. Designers Iconic ve Bluechip Creative Events iş birliğiyle gerçekleştirilecek festival, değerli tasarımcıların özel ürünlerini gün boyu sürecek müzik performansları, yaratıcı söyleşiler ve gurme lezzetlerle buluşturuyor. 6 gün sürecek festivalde, Sevil Dolmacı Art Gallery küratörlüğünde çağdaş sanat eserleri tüm alanlarda ve tarihi hamam binasında ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Misafirlerine unutulmaz bir yeni yıl deneyimi yaşatmayı hedefleyen festivalin kapıları her gün saat 12.00 – 20.00 arası açık olacak.

Yer: Fişekhane

Tarih: 25 – 30 Aralık 2021

Bilet: Biletino

Workshop: USLA’dan Yılbaşına Özel Lezzet Atölyeleri

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

İkonikleşmiş atölyelerinin yanı sıra özel günlere yönelik atölyelere de yer veren USLA, Aralık itibariyle başlayan yılbaşı atölyelerinin müjdesini veriyor! Çizme’de Yeni Yıl, Yılbaşı Menüsü, Yeni Yılda Yeni Mezeler, Şefin Yılbaşı Sofrası, Yılbaşı Özel Party Foods, Yılbaşı Cupcake’leri sevdikleri için yılbaşında farklı lezzetler hazırlamak, yepyeni deneyimler keşfetmek isteyenlerin favorileri olarak öne çıkıyor. Hem sosyalleşmek, hem sevdikleriyle güzel zaman geçirmek, hem de yepyeni lezzetler keşfederek mutfaktaki hünerlerini geliştirmek isteyenler için USLA’da Aralık ayı boyunca yer alan diğer atölyeler ise, Gülümseyin: Cheesecake, “Maya’lardan Damaklara” El Yapımı Çikolatalar, Denizden Babam Çıksa, Bir Isırıkta Hamburger, Ekmek Sanatı, Tartlar, Meksika Mutfağı, Favori Lezzetler, Gerçek bir Fransız “Tatlılar”, Türk Tatlıları…

Maksimum 9 kişi ile gerçekleştirilen USLA Aralık 2021 Atölyeleri’ne katılmak için son ana kalmadan USLA’dan ya da anlaşmalı online bilet satış platformları Biletix’ten ve Mobilet’ten bilet alarak şimdiden yerinizi ayırtmanızda fayda var. Unutmadan; yeni yıla girmeden önce, 2021’nin son günlerini en sevdiğiniz dostlarınızla veya mesai arkadaşlarınızla, senenin stresini geride bırakarak, bol motivasyon ve nefis lezzetlerle taçlandırmak istiyorsanız, seçtiğiniz atölye için USLA ile iletişime geçerek grup rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Yer: Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi

Tarih: 20 – 28 Aralık 2021, 19.00

Bilet: Biletix

Workshop: Yılbaşı ruhu Mutfak Sanatları Akademisi’nde

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Yepyeni bir yılı daha heyecanla karşılamaya hazırlanırken, yılbaşı temalı hediyelikler, şarkılar ve filmler her yerde karşımıza çıkmaya başladı bile. Yılbaşı hazırlıklarının olmazsa olmazı ise tabi ki muhteşem sofralar. Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) workshop mutfakları, bu yılbaşı döneminde de dopdolu ve çok renkli. MSA bu yıl “Nasıl iyi hissediyorsan, öyle yap” diyor ve birbirinden farklı workshop seçenekleri sunarak, katılımcıları nefis yılbaşı sofraları kurmaya ve paylaşmaya hazırlıyor. Yılbaşı pastaları, mezeler, kurabiyeler, yılbaşı ziyafet menüleri MSA’nın ‘Yılbaşı Özel’ workshoplarında mutfak tutkunlarını bekliyor. Yeni yıla mutfak becerilerini geliştirerek girmek isteyenler, nefis yılbaşı sofralarına imza atmayı düşünenler ya da sevdiklerine yeni yıl hediyesi olarak bu muhteşem deneyimi yaşatmak isteyenler workshoplarda yerlerini ayırtabilirler.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için: MSA Yılbaşı Özel

Konser: İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2021’e AKM’de Veda Etmeye Hazırlanıyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

2022’yi Viyana Filarmoni Orkestrası’nın her yıl 1 Ocak’ta gerçekleşen geleneksel yeni yıl konseriyle karşılamadan önce, 2021’e tam 13 yıl sonra açılan Atatürk Kültür Merkezi’nde veda etmeye ne dersiniz? Her yıl olduğu gibi bu yıl da Johann Strauss’un valslerinden özel bir seçki sunmaya hazırlanan İstanbul Devlet Opera ve Balesi, çeşitli sürprizlerle dinleyicilerin ruhlarına dokunmayı amaçlarken bir yandan da keyifli bir akşam geçirmeyi vadediyor.

Yer: Atatürk Kültür Merkezi

Tarih: 31 Aralık 2021, 19.00

Bilet: Biletinial

Konser: Candan Erçetin, Jolly Joker Private Sahnesinde Müzikseverler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Türkiye’deki müzik dünyasının en değerli seslerinden olan Candan Erçetin, yılbaşı akşamı sevenleri ile Jolly Joker Private sahnesinde buluşuyor. Geçmişten günümüze unutulmaz şarkılarını seslendirerek uğurlamaya hazırlandığımız 2021 yılına değin büyük bir nostalji fırtınası yaşatacak olan sanatçı müzikseverlere unutulmaz bir yılbaşı gecesi yaşatmaya hazırlanıyor.

Yer: Jolly Joker Private

Tarih: 31 Aralık 2021, 21.00

Bilet: Biletix

Konser: Yaşar ile Yılbaşı Özel

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Yılbaşı coşkusunu Türk pop müziğinin en özel sanatçılarından Yaşar ile yaşamaya hazır olun. Türkiye’nin eğlence, müzik ve etkinlik sektörünün lider markalarından biri olan Jolly Joker, geçtiğimiz günlerde açılan Büyükçekmece’deki yeni şubesi Jolly Joker Kıyı İstanbul ile ünlü sanatçıların konserlerine, parti ve organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. 2022 yılına eşsiz bir manzarada, Yaşar’ın pürüzsüz yorumu ile “Merhaba” diyebilmek için şimdiden biletinizi alın.

Yer: Jolly Joker Kıyı İstanbul

Tarih: 31 Aralık 2021, 21.00

Bilet: Biletix

Konser: Sibel Can, Yılbaşı Gecesi Cahide Palazzo’da Sevenleri ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

6 yıl gibi uzun bir sürenin ardından Cahide Palazzo ile anlaşarak İstanbul konserlerine başlayan Sibel Can, yılbaşı gecesi de sevenlerini yalnız bırakmıyor. 31 Aralık Cuma gecesi Cahide Palazzo’da sahne alacak olan Sibel Can dillere pelesenk olmuş şarkılarını seslendirirken misafirlere unutulmaz bir gece yaratmaya hazırlanıyor. Yılbaşı gecesi için şimdiden rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için: 02127067890

Yer: Cahide Palazzo

Tarih: 31 Aralık 2021

Tiyatro: “Profesyonel” Bu Kez AKM Sahnesi’nde İzleyici ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yıllardır Bülent Emin Yarar ve Yetkin Dikinciler’in sahnede devleştiği oyunculuk performansları ile sergilenen efsanevi oyun Profesyonel, bu sefer Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde tiyatroseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal politik yaşamı, bir entelektüelin yaşamöyküsü içinde, karakomedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor. Profesyonel, 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin süprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesi.

Yer: Atatürk Kültür Merkezi

Tarih: 30 Kasım – 1 Aralık – 2 Aralık 2021

Bilet: Biletinial

Festival: Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Başlıyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

SYFF2021 seçkisi izleyicileri dünyanın farklı yerlerinden ilham verici hikâyelerle buluşturmaya hazırlanıyor. Sürdürülebilir bir gelecek olasılığını gözler önüne sermeyi amaçlayan film seçkisi bu yıl 1 – 5 Aralık tarihleri arasında ücretsiz gösterimler ile online ortamda izleyiciler ile buluşuyor.

Film seanslarına kayıt olmak gerekmektedir. Filmleri programda yer aldığı gün ve saatte izleyebilirsiniz. Etkinliğe kayıt yaptırmak ve etkinlik programı ile ilgili daha fazla detaya erişmek için tıklayın.

Gastronomi – Müzik: Ayhan Sicimoğlu Bir Gastronomi Macerası & Konseri

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Hem damağa, hem de kulağa hitap eden benzersiz bir gastronomi ve müzik gecesi!

3 Aralık Cuma akşamı, Türkiye’nin önde gelen perküsyon sanatçılarından Ayhan Sicimoğlu, 42 Maslak’taki Sahne 42’de görkemli bir konserle sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Müzisyen kimliğinin haricinde radyo ve TV programlarıyla da gönüllerde taht kuran ve farklı lezzetlerin kaşifi olan Ayhan Sicimoğlu, bu özel gecede müziğine kattığı özgün yorumuyla dinleyicilere keyifli saatler yaşatacak. Müzikseverler konserin hemen öncesinde, 42 Maslak’ta bulunan, gastronomi dünyasının en değerli merkezi Türk Lezzet Müzesi’ndeki 20 farklı özel lokantada; etli ekmekten cağ kebabına, Malatya içli köftesinden Hünkar’ın zeytinyağlılarına kadar uzanan, 81 ilin en eşsiz lezzetleri ve daha fazlasından oluşacak tadım menüsünden sınırsızca tadabilecek.

Yer: 42 Maslak

Tarih: 3 Aralık 2021

Bilet: Passo

Bu konu da ilginizi çekebilir

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Ayhan Sicimoğlu’yla Gastronomi ve Müziğe Yolculuk

Tiyatro: Erdal Beşikçioğlu “Acting” ile Fişekhane Sahnesinde

Kadrosunda Erdal Beçikçioğlu, Fatih Sönmez ve Ahmet Melih Yılmaz gibi isimleri barındıran “Acting” 2 – 3 Aralık’ta Fişekhane Ana Sahne’de izleyiciler ile buluşuyor.

İnsanoğlunun doğduğundan bu yana tek varlık sebebi, çıkmazı… Kültürel yoksunlukta çürüyen bir toplumda varoluşunuza bir sebep ararken, hapishaneye düşseniz ve oradaki bir mahkuma, hayatınızı adadığınız tiyatro sanatı üzerinden oyunculuk çalıştırsanız? Bu yoksunlukta böylesi bir çaba sizin umutlarınızı yeşertir miydi? Yoksa bu batak dünyada oyunculuğun tanımının ün ve şöhretle sınırlı olduğu gerçeğiyle yüzleşip, tüm o vizyonunuzun, bilginiz dağarcığında kendi darağacınızı kurduğunu görüp derin bir yalnızlık duygusuyla mı boğulurdunuz

Dolandırıcı Gepetto, dilsiz Horace ve oyuncu-yönetmen Robert’in, hayatta da aranan bu dipsiz soruya birlikte balıklama dalışlarının hikayesi. Olmak ya da olamamak…

Yer: Fişekhane Ana Sahne

Tarih: 2 – 3 Aralık 2021, 20.30

Bilet: Biletix

Müzik: BİFO “Eşsiz ve Benzersiz: Mozart”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Tüm zamanların en büyük müzisyenlerinden, ileri görüşlü, naif ruhlu, şakacı, üretken, duygusal ve eşsiz Mozart, BİFO’nun bu konserinde yoğunlaştığı tek besteci olacak. BİFO’yu bu konserde genç kuşak Rus şefler arasında dikkat çekici başarılarıyla adını duyurmuş olan ve yükselişine Mozart’ın Don Giovanni’sini yöneterek hız kazandıran orkestra şefi ve piyanist Maxim Emelyanychev yönetiyor. Gecenin diğer yıldızları ise 1970’lerden beri kayıtları ve konserleriyle dünyanın neredeyse tüm büyük sahnelerinde dinleyenlerini büyülemiş olan usta piyano ikilisi Katia ve Marielle Labèque.

Program:

Mozart: Piyano Konçertosu no.23, La Majör, K 488
Mozart: İki Piyano için Konçerto no.10, Mi bemol Majör, K 365/316a
Mozart: Üç Piyano ve Orkestra için Konçerto, Fa Majör, “Lodron” (Konçerto no.7), K 242
Mozart: Senfoni no.31, Re Majör, “Paris”, K 297/300a

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 9 Aralık 2021, 20.00

Bilet: Passo

Tiyatro: “Bir Delinin Hatıra Defteri” Fişekhane’de Tiyatroseverler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Rus yazar Gogol’ün çarpıcı öyküsünden uyarlanan “Bir Delinin Hatıra Defteri” Popriçin karakterine hayat veren Erdal Beşikçioğlu’nun performansı ile 8 – 9 Aralık tarihlerinde Fişekhane Ana Sahne’de tiyatroseverlerin önüne çıkmaya hazırlanıyor.

Hikaye, Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşamış küçük bir devlet memurunun hayatı üzerine merkezlenir. Günlük formatında yazılan hikaye, baş kahraman Popriçin’in deliliğe doğru gidişini anlatır. Yaşadığı sıkıcı ve tekdüze hayata bir de müdürünün kızına duyduğu aşk eklenince içinde bulunduğu girdap iyice büyür. Aksenti ivanoviç Popçirin’in baskıcı sistemde boyun eğmeme çabaları ve yaşadığı psikolojik gel-gitler kendisini İspanya Kralı sanmasına kadar devam eder ve akıl hastanesine kapatılmasıyla son bulur.

Yer: Fişehane Ana Sahne

Tarih: 8 – 9 Aralık 2021, 20.30

Bilet: Biletix

Müzik ve Gastronomi: Four Seasons Hotel Istanbul At The Bosphorus, Aqua Restaurant & Bar

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Göz alıcı boğaz manzarası ve şık ambiyansıyla misafirlerini ağırlayan Four Seasons Hotel Istanbul At The Bosphorus, Aqua Restaurant & Bar’da cuma ve cumartesi geceleri, şarkılarla 90’lar fırtınası devam ediyor. 90’ların unutulmaz şarkılarını seslendirecek sanatçılar nostalji tutkunu müzik severlere unutulmaz bir müzik deneyimi yaşatacaklar.

Ruhunuza hitap ederek sizleri birkaç saatliğine de olsa 90’ların renkli iklimine konuk edecek konserlerin programı ise şu şekilde:

3 Aralık Cuma: Yeşim Salkım
4 Aralık Cumartesi: Demet Sağıroğlu
10 Aralık Cuma: Ümit Sayın ve Jale
11 Aralık Cumartesi: Mirkelam
17 Aralık Cuma: Metin ve Eda Özülkü

Yer: Four Seasons Hotel Istanbul At The Bosphorus, Aqua Restaurant & Bar

Tarih: 3 Aralık – 17 Aralık 2021

Detaylı Bilgi ve Rezervasyon: Four Seasons Hotel Istanbul At The BosphorusTelefon: 02123814000

Tiyatro: Bir Babanın Gözünden Duygu Yüklü Bir Oyun: “Baba”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Usta oyuncu Şerif Erol’un başrolünü oynadığı “Baba”, son dönemin dünya çapında en önemli oyunlarından bir tanesi olarak Türkiye’de de izleyici ile buluşuyor. “Baba” doğru ile yanlışın, gerçekte olan veya olmayanın, anıların ve travmaların karıştığı kaygan ve kavramların birbirine kontrast oluşturduğu bir zeminde, gerçekliğin doğasına dair sorular ile seyircileri başbabaşa bırakan vurucu ve duygu yüklü bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.

– “Burası benim evim değil mi?”

Yer: Alan Kadıköy – Fişekhane Ana Sahne

Zaman: 1 – 15 Aralık, 20.30 – 19 Aralık 2021, 16.00

Bilet: Tiyatrolar, Biletix

Tiyatro: Monica Bellucci: Maria Callas “Mektuplar & Anılar”

Sinema dünyasının en ikonik isimlerinden biri olan Monica Bellucci ilk kez Türkiye’de!

Dünyaca ünlü yıldız Monica Bellucci, Tom Volf’un yazıp yönettiği Maria Callas’ın hayatına dair bilinmeyen detayların ve ilginç hikayelerin yer aldığı tek kişilik tiyatrosuyla ilk kez Türkiye’de hayranları ile buluşmak için gün sayıyor.

Sinema kariyerindeki başarısını birkaç defa seçildiği “dünyanın en güzel kadını” unvanıyla taçlandıran Monica Bellucci, uluslararası sinemanın en ünlü yüzlerinden biri haline geldi. Bu muhteşem kariyerin devamında ise yeni projesi olan “Lettres et Mémoires by Maria Callas” okumalarını sahneliyor.

Sesine dünyaları sığdıran ve opera seyircisi tarafından “La Divina” ismine layık görülen Maria Callas’ın New York’taki mütevazı çocukluğundan Atina’daki savaş yıllarına, operadaki ihtiyatlı duruşundan skandallar ve kişisel sorunlarla gölgelenmiş bir kariyere… 20. yüzyılın en büyük sesinin en derin ve dokunaklı hikayesi, Monica Bellucci’nin anlatımıyla sahnede izleyiciler ile buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 14 – 15 Aralık 2021

Bilet: Passo

Müzik: BIFO “Rüyalarımdaki Müzik”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

BİFO’nun Katia ve Marielle Labèque’i konuk edeceği konserde orkestrayı yalnızca orkestra konserlerinde değil, opera ve bale temsillerini yönetişindeki incelikli tekniği ile büyük beğeni toplayan Belçikalı orkestra şefi Karel Deseure yönetecek. Deseure’nin 2021’deki yoğun programının içinde J.S. Bach’ın Aziz Matheus Pasyon’u ve II. Johann Strauss’un Yarasa opereti de bulunuyordu. Konserin diğer konuk yıldızları ise gitar virtüözleri David Chalmin ve Bryce Dessner. Repertuvarını klasik müzikten popüler türlere ve deneysel çalışmalara uzandıran Chalmin, Labèque kardeşler ile olan çalışmalarının yanı sıra Thom Yorke, Rufus ve Madonna gibi isimlerle sahneyi paylaşmış. Bu işbirliklerinin ve The National grubunun diğer önemli ismi ve konserin diğer solisti Bryce Dessner’ın ise iki eseri de aynı programda seslendirilecek.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 16 Aralık 2021, 20.00

Bilet: Passo

Tiyatro: Oyun Atölyesi, “Pencere” ile Karşınızda

David Hare’ın “Skylight” adlı oyunun Haluk Bilginer tarafından Türkçe’ye çevrilmesiyle “Pencere” adıyla tiyaroseverler ile buluşan oyun, Tom ve Kyra’nın ikili ilişkisine odaklanıyor. İkili ilişkilerin hayal kırıklıklarını ve bireylerin birbirlerine dair sevgi ve kırgınlıklarını tüm çıplaklığı ile izleyiciye sunan oyun üç yıl önce noktaladıkları ilişkilerinin ardından Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar vermesi ile başlar. “Ayrı dünyaların insanları” gibi görünen Tom ve Kyra’nın ikili hesaplaşmasının sahnelendiği oyunun rejisörlüğünü Birkan Uz üstlenirken Haluk Bilginer’e sahnede, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir eşlik ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 21 Aralık 2021, 20.30

Bilet: Passo

Müzik: Woodkid, İstanbul’da Sahneye Çıkıyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Elektronik müzik, klasik müzik, neo-folk ve ambiyans öğelerini taşıyan, kalıplaşmış müzik normlarına ve türlere meydan okuyan müziği ile Woodkid, 17 Aralık’ta Zorlu PSM’de müziksevelerle ile buluşmak için gün sayıyor.

Woodkid sahne adıyla bilinen Yoann Lemoine, bir müzisyen olmasının yanında, tasarımcı ve yönetmendir. Lana Del Rey, Taylor Swift ve Katy Perry gibi uluslararası yıldızların müzik videolarında yönetmen koltuğuna oturan Woodkid, 2011’de yayınlanan ilk dramatik, epik ve sinematik şarkısı “Iron” ile kısa sürede müzik sahnesinde adından söz ettirdi. Woodkid’in The Golden Age albümünü “I Love You” ve “Run Boy Run” gibi hit parçalar izledi.

Şimdiye kadar Coachella ve Montreux Caz Festivali dahil olmak üzere prestijli sahnelerde görsel ve müzikal olarak dikkat çekici gösteriler gerçekleştiren sıradışı sanatçıyı canlı izleme şansını kaçırmayın.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 17 Aralık 2021, 21.30

Bilet: Passo

Müzik: Borusan Quartet “Fırtına Çağının Renkleri” ile Süreyya Operası’nda

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Kendinizi 19. yüzyıl romantizminin rüzgarına bırakmaya hazır olun. Klasik müzik tarihinin en coşkun ve duygu yüklü dönemi olan Romantik Dönem, Borusan Quartet aracılığıyla müzikseverler ile buluşuyor. Sizleri tüm renkleri ve duygularıyla bir 19. yüzyıl manzarasını izlemeye davet ediyor.

Yaşadığı dönemin opera sanatına adını altın harflerle yazdıran Giacomo Puccini’nin oda müziği repertuvarına armağanı “Crisantemi”, aynı dönemin dikkat çekici ve öncü kadın bestecilerinden Fanny Mendelssohn’un kardeşi Felix Mendelssohn’un yapıtlarının gölgesinde kalamayacak kadar etkileyici “Mi bemol Majör Dörtlüsü” ve romantik dönemin büyük ustası Johannes Brahms’ın “op. 51, La minör dörtlüsü”, Borusan Quartet’in parlak yorumuyla huzurlarınızda.

Yer: Kadıköy Süreyya Operası

Tarih: 20 Aralık 2021, 20.00

Bilet: Passo

Tiyatro – Müzik: ENKA Sanat’ın Yeni Sezonunda “Çok Şey Var”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

ENKA Sanat, 9 Kasım’da başlayacak yeni programı ile sonbaharda da etkinliklerine “Çok Şey Var” mottosu ile hız kesmeden devam ediyor. 10 Kasım’da ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve 16 Kasım’da Türk tiyatrosunun duayen ismi Yıldız Kenter anısına düzenlenecek etkinliklerin yanı sıra, pek çok özel projenin de yer aldığı program, izleyicileri ENKA Oditoryumu’nda yeniden tiyatro ve müzik dolu bir seçki ile buluşturacak.

ENKA Sanat’ın Kasım – Aralık programı ise şu şekilde:

9 Kasım: Şair Şarkıları: Güven Dağüstün ve Burçin Büke, Konuk Sanatçı: Doğan Duru

10 Kasım: Atatürk’ü Düşünmek: Cihat Aşkın ve Cana Gürmen konseri

15 Kasım: Gülsin Onay konseri

16 Kasım: Yıldız Kenter’i anmak için Güngör Dilmen’in Ben Anadolu adlı oyunu sergilenecek.

23 Kasım: Baba adlı oyun sergilenecek.

26 Kasım: Aşk Şarkıları ve Öyküler: İlhan Şeşen ve Sunay Akın

27 Kasım: Beni Sakın Yumruklardan adlı oyun sergilenecek.

30 Kasım: Hakan Başar Trio konseri

7 Aralık: Aşınma adlı oyun sergilenecek.

14 Aralık: Duayen tiyatro sanatçısı Genco Erkal’ın yaşamını anlatan Genco belgeseli gösterimi.

Yer: ENKA Auditorium

Tarih: 9 Kasım – 14 Aralık 2021

Bilet: Biletix

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları