preloader

Sözcük Dağarcığımıza Eklenecek Yeni Trendler

09.04.2021
Sözcük Dağarcığımıza Eklenecek Yeni Trendler

Yazı Boyutu:

Tasarımdan modaya farklı alanlardaki trendleri ve yeni kavramları mercek altına aldık.

Son 1 yılda alışkanlıklarımızın, çalışma şeklimizin ve yaşam tarzımızın tamamen değişmesi ile hayatımıza yepyeni kavramlar girdi. Tasarımdan modaya farklı alanlardaki bu trendler ilginç adları ve yeni özellikleri ile 2021 yılında bizimle olacaklar. Çok konuşulacak trendleri keşfedin!

Cyberminimalism

Sözcük Dağarcığımıza Eklenecek Yeni Trendler

Marie Kondo ile evlerimizde başlattığımız minimalizm akımı neden dijital alışkanlıklarımıza da yansımasın ki? Fransız Karine Mauvilly “cyberminimalism” ile; tek başımıza, ailemizle, işte ya da arkadaşlarımızla geçirdiğimiz zamanlarımızda daha az dijitalleştirilmiş bir yaşamı savunuyor. Dijitalleşmeye tamamen karşı olmayan bu akım; cihazlarımız, kullandığımız uygulamalarımız, sosyal medya kullanımımız ve dijital tüketim tercihlerimiz ile ipleri ele almamızı öneriyor.

Earthing

Sözcük Dağarcığımıza Eklenecek Yeni Trendler

Yalın ayak, taze kesilmiş çimlerin ya da ılık kumların üzerinde yürümek… Bu fikir neredeyse dünyanın yaşı kadar eski olsa bile, son 1 senedir bu kadar önem kazanmamıştı. “Earthing” ya da bir başka deyişle “grounding”, kendimizi dünya ile fiziksel iletişime geçirmek ve bu iletişimin hem fiziksel hem de mental olarak bizi iyileştirmesi. Bu akıma örnek olabilecek aktiviteler ise şunlar: yalın ayak doğada yürümek, kumların ya da çimlerin üzerinde uzanmak, denizde dalış yapmak .

Japandi (Japanese + Scandi)

Sözcük Dağarcığımıza Eklenecek Yeni Trendler

Japandi; İskandinav fonksiyonelliği ve Japon rustik minimalizminin, sanat, doğa ve sadeliğe değinen karışımı. Japon ve İskandinav tasarımlarının birlikte böylesine güzel bir harmoni oluşturmasındaki temel, ikisinin de “sadelik ve rahatlık” üzerine kurulu olması.

Sade ancak sıcak doğa tonlarının, çevre dostu materyaller ile birleşimi bu tasarım akımının öne çıkan özelliklerinden. Kullanılan öğelerin yalnızca görsel değil işlevsel de olması akımın bir diğer özelliği. Instagramda sıkça göreceğimiz Japandi stili tasarlanmış evler ve yaşam alanları için şimdiden bu akıma göz atın.

{773874}

Athflow

Sözcük Dağarcığımıza Eklenecek Yeni Trendler

Son 1 yılda hayatımıza giren bir diğer kelime ise “Athflow” yani spor ve rahat giyimin şıklık ile birleşmesi. Bir diğer deyişle ise, Zoom toplantınız için tercih edeceğiniz profesyonel ancak koltukta olduğunuzu da belli etmeyecek rahat görünüm. İpeksi rahat pantolonlar, oversized gömlekler, şık ve rahat tulumlar: ofis görünümünüz için yeterince profesyonel, yoga matınız için yeterince esnek ve koltuğunuz için de yeterince rahat!

Cloffice (Closet + Office)

Sözcük Dağarcığımıza Eklenecek Yeni Trendler

Cloffice, closet ve office kelimelerinin birleşiminden oluşan yeni bir akım. Buradaki closet yalnızca dolapları ofis yapma değil, evin uygun küçük alanlarında da ofis ortamı yaratmayı kapsıyor. Merdiven altı, kullanılmayan bir dolap, misafir odasındaki dolap ya da evde herhangi kullanılmayan bir köşe! Burayı kendi tarzınıza uygun bir ofis haline getirerek çalışmayı daha verimli hale getirebilirsiniz. Örnek Cloffice tasarımları için Pinterest’ten fikir alabilirsiniz.

Sleep Care (Uyku Bakımı)

Sözcük Dağarcığımıza Eklenecek Yeni Trendler

Sleep care is the new self-care. Artık uykuya ve uykumuzun kalitesine ayırdığımız vakit, cilt bakımına ayırdığımız vaktin üzerine çıkıyor. Uykumuzun kalitesini artırmak için çeşitli markaların yastık spreylerini alıyor, yatak odamıza özel difüzörler seçiyoruz. Uyku öncesi Calm ve Meditopia gibi uygulamalarla uyku yogası ya da uyku meditasyonu yapıyor, uyku çayları ile bitkilerin yatıştırıcı gücünden faydalanıyoruz. Trendlerin farkına varan girişimciler “Güzellik Yastığı” gibi yenilikçi ve faydalı ürünlerle hem uyku kalitemizi artırıyor hem de uyurken cildimizde oluşabilecek çizgi ve kırışıklıkları engellemeyi amaçlıyorlar.

{773541}

Cansu Coşkunseda
Cansu Coşkunseda Tüm Yazıları