preloader

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

26.03.2024
Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Mükemmel görünen saçlara ulaşmanın ilk adımı sağlıklı saç derisinden geçiyor. Dengeli saç derisine ulaşmak için ise saç bakımı rutininde birkaç adımı izlemek yeterli.

Sağlıklı, ışıltılı görünen saçlara ulaşmak zor değil. Gün içerisinde zarar gören saçları ve deriyi canlandırmak, saça ihtiyacı olan uygun bakımı yapmak ve birkaç küçük detayı uygulamak harika bir görünüme ulaşmayı sağlayacak. Saçlara ihtiyacı olan bakımı yaparken saç derisinin mikrobiyomunu desteklemek ise fark yaratan ve atlanmaması gereken bir detay.

Saç Yıkama Rutini Oluşturun

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Ne sıklıkla saçı yıkamak gerektiği çok tartışılan ve uzun vadede saç kalitesini etkileyen bir konu. Saçı her gün yıkamak sanılanın aksine saçı beslemiyor; saç derisini kurutuyor ve saçı besleyen yapının zayıflamasına neden oluyor. Uzmanlar sık sık saç yıkamanın da günlerce beklemenin de doğru olmadığının altını çiziyorlar. Önerilen; haftada üç ya da dört defa, saçın yapısına uygun bir şampuanla yavaş hareketlerle yıkama işlemini yapmak. Sülfatsız şampuan önerilerimizi incelemek için tıklayın.

Sağlıklı Yağlarla Saç Derisini Besleyin

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Saç derisinin, saçın yapısını-görünümünü belirleyen faktörlerden biri de beslenme şekli. Araştırmaların sonuçları bir kez daha gösteriyor ki sağlıklı yağları beslenme düzenine eklemek saç derisine de olumlu katkı sağlıyor. Saç derisinin sağlıklı ve nemli olması için her gün Omega-3, Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı gibi faydalı yağları tüketiyor olmak önemli. Bunu göz önünde tutarak içerisinde sağlıklı yağlar olan besinler seçilebilir ya da doktor kontrolünde gıda takviyesi alınabilir.

Uygun Tarağı Seçin

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Saçı sık sık taramanın ışıltı verdiği sadece bir söylenti. Aksine saçı düzenli olarak değil sadece görünümü düzeltmek için ihtiyaç olduğunda taramak gerekiyor. Önemli bir nokta da saç tipine göre seçilmiş tarak kullanmak. Saçın kalınlığına, sıklığına, yapısına ve uzunluğuna göre farklı taraklar seçmek saç derisi için de önemli bir detay.

Konu saç derisinin sağlığı olunca saçları zorlamadan taramaya yardımcı olacak ve saç derisine hafifçe masaj yapabilecek modeller öneriliyor. Saç derisini rahatlatan fırçalar kan akışını düzenleyerek rahatlık hissi veriyor, saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlarken ölü deriyi uzaklaştırıyor.

{773861}

Isıyı Doğru Kullanın

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Saçı kuruturken ya da şekillendirirken kullanılan ısı saç derisini etkileyen bir detay. Son araştırmalar sanıldığı gibi ısıyla kurutmanın saça zarar vermediğini, aksine kendi kendine kururken protein yapısının zarar gördüğünü gösteriyor. Önerilen saçın havluyla olabildiğince nemini alıp çok sıcak olmayan ısıyla kurutulması. Saç kurutma makinesini kullanırken çok yaklaştırmadan 15 cm kadar uzakta tutmak da saç derisinin sağlığı için izlenmesi gereken bir adım.

Saç Derinize Masaj Yapın

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Saç diplerine yapılan masajın ne kadar rahatlatıcı olduğu tartışmaya kapalı bir gerçek. Saçı yıkarken ya da gün içerisinde, parmak uçlarını hafifçe bastırarak yapacağınız birkaç dakikalık saç derisi masajının faydası da çok. Bu masaj; saç derisindeki kan akışını düzenleyerek rahatlatıyor, saçların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlıyor, hücreleri yenileyerek saçları daha parlak yapıyor ve saçların daha hızlı uzamasına etki ediyor.

Saç derisine masaj yapmak için birkaç farklı yol var. İlki şampuanlarken hafif ve dairesel hareketlerle köpürtmek ve durulamak. İkincisi gün içerisinde istediğiniz zaman kuru olan saç derisine parmak uçları ya da saç derisine özel masaj aletleriyle masaj yapmak. Üçüncüsü ise saçın ihtiyacına uygun bir serumu saç diplerine uyguladıktan sonra hafifçe cilde yedirmek.

{774404}

Doğru Ürünler Seçin

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Saçın dalgalı mı düz mü, kalın telli mi ince telli mi olduğu kadar saç derinizi de tanımaya çalışın. Her saç derisinin özelliğine göre farklı ürünler kullanmak gerekir. Kuru saç derisi için nemlendirme özelliği olan şampuan, krem ve serum seçilebilir. Yağlı saç derisinde hacim veren ya da arındırıcı özelliği olan ürünler daha iyi sonuç verecektir. Saç derisi bakımında şampuandan daha fazla ürün, destek olarak seçilebilir. Doğru şampuan seçimini saç kremleri, maskeler ve serumlarla desteklemek saç derisini canlı tutmak ve saçların görünümünü mükemmelleştirmek için atlanmaması gereken bir adım. Saç maskesi önerilerimizi incelemek için tıklayın.

Mikrobiyom Dengesini Koruyun

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Gözle görülmese de saç derisi, içerisinde trilyonlarca organizmanın yaşadığı mükemmelce işleyen bir sistem. Saç derisinin sağlığı ve saçların harika görünmesi de canlı bakteri ve mantarların faydalı bir ekosistemi olan bu mikrobiyomdan geçiyor. Sürekli olarak kendini yenileyen ve gelişen saç derisi mikrobiyomu yaşam tarzı, stres, hava kirliliği, beslenme ve UV ışınları nedeniyle zayıflayabiliyor. Zayıflayan saç mikrobiyomu sonucunda da zamanla saç derisinde kaşıntı, hassasiyet ve tahriş oluşuyor, saç kökleri düzleşerek, yağlı hale geliyor. Eğer sağlıklı, dengeli bir mikrobiyom olursa saç derisi de kendini koruyor ve saçlar çok daha sağlıklı gelişiyor; parlak ve güzel görünen saçlara ulaşılıyor.

Güzellik Editörü Pelin Hasçalık, saç kökleriyle alakalı sorulara sunulan klinik çözümleri öğrenmek üzere S’Clinic’in Kurucusu Eczacı Sibel Ulutaş’a danıştı.

Sağlıklı Saç Derisi İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım
Sibel Ulutaş

Saçın çıktığı gözenekler ve saç kökleri tıkalı olduğunda nasıl bir çözüm yolu izleniyor?

Öncelikle danışanlara analiz yapıyor ve saçın durumunu gözlemiyoruz. Bu sayede, kişiye özel uygulama ve takip sağlıyoruz. Yapılan analizde şayet gözenekler ve saç kökleri hasarlıysa, ekim için bir hekime yönlendiriyoruz. Şayet saç kökü açıksa, yani saçın çıktığı gözenek kapanmadıysa büyüme faktörleri o kökteki reseptöre bağlanarak, saç kökünü iyileştirip, dokuyu onararak yeniden canlanmasını sağlayabiliyor. Böyle bir durumda tüm saç hattına uygulama yapabiliyoruz ve danışanlar bütünsel çoğalma deneyimleyebiliyor. Her seans 15 dakika sürüyor ve uygulama kesi içermiyor. Hazırlanan özel formüllerin saça masaj yapar gibi uygulandığı, oldukça konforlu bir durum söz konusu. Seanslarımızda ağrı ve morluk oluşmuyor.

Günlük bakımda saç derisi bakımında nelere dikkat etmeliyiz? Ürün kullanımı öneriniz var mı?

Saçınıza uygun, doğal içerikli, doğru ve etkili ürünleri tercih etmelisiniz. Nasıl cildiniz için cilt bakımı yaptırıyorsanız, kliniklerde de saç bakımı yaptırarak saçlarınızın canlılığını koruyabilirsiniz. Ürün kullanımına gelecek olursak, formülü tamamen bize ait olan serumları Güney Kore’de ileri kök hücre teknolojisi kullanarak ürettiriyoruz. Peptidler ve büyüme faktörleri konusunda Güney Kore dünya devi diyebilirim. Ayrıca saç büyümesini teşvik edip, dökülmeyi saç kökünde bloke eden farklı moleküller için de Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Merkezdeki bakımı, evde de devam ettirmek üzere çok özel ürünler de geliştirdik. Yapılan uygulamanın evde devamlılığı önemli. Bu konuya bütünsel bakıyor ve saç sağlığı konusunda danışanlara rehberlik ediyoruz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları